Primul Forester, prima mașina
Subaru club Romania

Primul Forester, prima mașina

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #640 on: February 25, 2022, 19:14:49 PM »
Dupa cateva zile de planificat, uzat de degete și verificat, am terminat de instalat oglinzile de Forester facelift.
Acum am rabatare de la buton și semnalizare, in plus pe lângă celelalte funcții pe care le aveam și la oglinzile vechi: încălzire, ajustare electrica și zona extinsă pentru tractare.
Sper ca in curând sa fac și tutorial cu instalarea asta.













dan_b

  • 1236
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #641 on: February 25, 2022, 20:01:44 PM »
Deja e Tesla la fitze :)
PS: un polish la faruri mai merge? Si daca da, neaparat cu folie UV, recomand.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #642 on: February 25, 2022, 21:03:40 PM »
Congrats!!
Ai pus oglinzi de facelift la facelift. Adica eu am facelift, dar n-am rabatare, si nici buton pe panoul usii, e un feature care a aparut mai prin 2007.
Ai schimbat si butonareala de pe usa? Pozna sau nu ieczista.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #643 on: February 25, 2022, 22:00:57 PM »
@dan_b merge un polish și la toată mașina, dacă nu o fi prea dusa vopseaua/lacul deja…dacă toate merg bine, in curând o sa ne mutam in alta parte a orașului, unde nu o sa mai am tot praful din timisoara pe masini și o sa ma pot ocupa și de aspecte estetice.
@Forester nu știu din ce an provin oglinzile, dar la cât de scumpe sunt, cu toate opțiunile, nu știu dacă neaparat merita deranjul. Uite și poza.



E alt modul de butoane și normal, au trebuit adăugate doua fire in mufa din mașina, la mine cel puțin, nu erau deja montate. Practic și modulul vechi e identic, doar ca lipsește un buton cu retenție. Dacă ai vrea, ai putea cositori un buton cu retenție in modulul vechi și ma gândesc ca ar funcționa, deoarece toți pinii sunt prezenți in mufa.
HOT tip: modulul de butoane pt oglinzi e făcut de Toyota și se gaseste mai ieftin decât căutând pt Subaru…eu am fost fraier și am dat mai mult ca l-am luat de la un Forester SG Facelift.
Asta e cel vechi:






Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #644 on: February 25, 2022, 23:24:05 PM »
Foarte tare!
Am schimbat modulul meu, si pe ambele (cel original si originalul cu care am schimbat) scria Mitsubishi :)
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #645 on: February 25, 2022, 23:24:49 PM »
Cat au costat oglinzile? Modelul e acelasi si pe Outback 2004/2005, doar ca nusht daca alea's cu rabatare. La Forester 2005/2006 SG FL nu avea rabatare.
Si daca intrebai, aici sau pe fb, aflai din timp ca modulul ala e de Toyota de fapt. Stiu ca postasem informatia cuiva care il cauta ptr Forester si la momentul respectiv chiar il gasisem in dezmembrari, de pe o Rav4, la 50 ron

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #646 on: February 26, 2022, 08:27:14 AM »
@Forester Ciudat ca era de Mitsubishi, poate au folosit de la mai mulți furnizori.
@ Andrei0241 1500 de lei au fost oglinzile, modulul de butoane, carcasa de ceasuri cu inele argintii și un plastic exterior de pe usa (ala de jos). Pe lângă piese, mi-a mai trimis băiatul și cablajele tăiate de pe mașina, de la butoanele de reglaj și de la oglinzi.
După câte știu oglinzile de Outback sunt mai lungi și mai înguste decât cele de Forester Facelift. Chiar m-am uitat la ele pe mașina unui prieten (model 2005), au semnalizare, dar rabatare nu știu dacă au.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #647 on: February 26, 2022, 11:21:31 AM »
Pe 2007 aveau rabatarea electrică la outback. Îmi lipsește la Forester :(
Dar nu am răbdarea lui Teo pe partea de mufe, electrica etc.

Spor in continuare.

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #648 on: February 26, 2022, 14:47:14 PM »
Hmm, mi’ar placea si mie.
Al meu este FL dar nu am rabatare electrica.

Teo, ai cumparat si consola de plastic cu locas pentru butonul de rabatare?

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #649 on: February 26, 2022, 15:17:40 PM »
@Forester Ciudat ca era de Mitsubishi, poate au folosit de la mai mulți furnizori.
...

Nu era Mitsu, era Nissan... am confundat borcanele...  ???
« Last Edit: February 26, 2022, 15:19:19 PM by Forester »
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #650 on: February 26, 2022, 16:40:15 PM »
@Mihai Florescu nu ai rabatare pe SH XT?? Mă mir, a lui Adi Hileaga, are și e diesel nonfacelift, deci fără semnalizare pe oglinzi.
@Ilie am făcut eu gaura pentru butonul suplimentar de rabatare, nu avea rost sa mai dau banii și pe rama, mai ales ca a mea e vopsita.
@Forester alea cred ca is de la geamuri, și la mine is de Nissan, asta de oglinzi e separat de cele de geamuri, ambele se prind in același rama, pe SG.
« Last Edit: April 01, 2022, 16:50:05 PM by Theophilus+Julsey »

Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #651 on: February 26, 2022, 19:06:44 PM »
@Forester alea cred ca is de la geamuri, și la mine is de Nissan, asta de oglinzi e separat de Slade geamuri, ambele se prind in același rama, pe SG.



Deci de fapt al nostru Subaru e mix & match de la celelalte japoneze :)

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #652 on: February 27, 2022, 20:24:23 PM »
Cam asa ceva. Cel puțin la butoane, in cazul SG-ului e un mix de piese de la unii si alții, unele cu becuri halogen, altele cu led THD, altele cu led SMD…

Ieri am reușit sa finalizez si instalarea boxelor noi. Pe fata am pus ceva de la hertz si pe spate ceva chinezesc, mai ieftin. Am mai adaugat si tweetere de Facelift, cu capacele aferente si după câte înțeleg, toate boxele au in mijloc tweeter, deci acum am 6 tweetere si 4 boxe. După instalare am fost uimit sa descopăr cât de bune sunt boxele originale, care au magneti super mici si, la vârsta asta, inca se auzeau destul de bine. Oricum, claritatea sistemului nou se simte bine si sunt multumit de modul cum am reușit sa le instalez fără modificari aiurea si fără a se vedea din exterior ca nu ar fi așa din fabrica. Acum lucrez la ceva care sa acopere puțin si din joase, sper sa ajute la completarea sunetului, chiar dacă se aude decent si bassul.




















Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #653 on: April 01, 2022, 16:55:48 PM »
Cu ajutorul unui prieten Subarist din Satu Mare, mi-am îmbrăcat nuca de schimbător. Am păstrat modelul original, doar ca am dorit sa fie îmbrăcată nuca pentru a fi puțin mai mare.

Înainte:









După:











Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #654 on: May 19, 2022, 08:00:32 AM »
De 1 Mai am Fost la o noroiala cu inca un prieten cu Forester SG XT și alți prieteni cu alte masini, pe la Bocsa Montană.

Puteți vedea videoul aici:


Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #655 on: May 19, 2022, 08:21:48 AM »
Când ne-am întors m-am mai apucat de niște prostioare, dar consider ca a ieșit chiar fain!
Am instalat unitatea de AC de la Facelift (vopsita in culoarea de la mine și am vopsit și cercurile negre pentru a fi in ton cu celelalte elemente din mașina). Mi se pare ca se curata foarte frumos bordul in modul asta. Normal ca a fost necesar sa le desfac pentru a scoate folia verde din spatele scrisului și cu un marker rosu am schimbat culoarea indicatoarelor, care erau portocalii.

















Pe lângă asta, am instalat plasticul de lângă picior cu buzunar de pe un RHD (știu de pericolul unui astfel de buzunar in zona pedalelor, probabil nu o sa fie folosit, dar am avut damblaua asta cu el și a trebuit sa mi-l scot din cap >:D ). Normal ca nici aici nu a fost doar o înlocuire de piesa. Cumva, au schimbat lungimea piesei și a fost nevoie sa tai din plastic in zona șuruburilor și sa îndoi puțin tabla in care se prinde ca sa se alinieze cu celelalte piese. Mașina de pe care am luat e din 2005 (an de trecere, avea elemente de Facelift, dar nu era Facelift).







Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #656 on: May 31, 2022, 00:56:40 AM »
După 4 ani de aventuri, momente fericite, momente mai puțin fericite, multe lecții învățate, câteva lecții predate, mult timp, pasiune și ceva bani investiți in aceasta mașinuța, cred ca a venit timpul pentru o schimbare.

Am avut multe planuri și idei. Multe le-am dus la îndeplinire, câteva ar mai fi de făcut, dar parca nu mai simt energia de a le face și totuși as simți ca lipsește ceva dacă nu le-aș face. Totuși doresc sa mai filmez câteva video-uri, care sper sa rămână și ca ajutor pentru alții, dar și ca amintire pentru noi.

Fiind prima mașina și fiind și apropiată de începutul familiei noastre, multe sentimente ne leagă, dar cred ca e un moment, la fel de ok ca oricare altul, sa ne despărțim. In următoarele zile săptămâni urmează sa punem Foresterul la vânzare. M-am gândit ca un preț de început sa fie €4700.

Motorul a fost refăcut complet in urma cu 2 ani (~20kkm). Chiar dacă am instalat piese mai bune ca cele stock, a rămas pe puterea stock, deci următorul proprietar poate sa se joace liniștit in aceasta zona.
Interiorul are multe îmbunătățiri și modernizări, pe lângă opțiunile standard cu care era deja echipat.
Am multe piese noi pe care nu am apucat sa le instalez (scut metalic, kit bucse poliuretanice, componente de suspensie/direcție etc). Am și evacuare finala Prodrive de Forester SG (pe care probabil o voi monta sa văd cum suna deoarece sunt foarte curios).
La partea de tinichigerie ar fi ceva de lucru, are rugina pe dedesubt și pe la aripi (am elementele de reparație cumparate noi).

Altceva, nu știu ce sa mai zic, ma și iau emoțiile…se poate citi tot istoricul in aceste 33 de pagini, se pot urmări unele modificari pe canalul de YouTube (T&J Adventures), se pot vedea poze aici, pe Facebook, pe Instagram.
Și normal ca pot fi contactat aici, pe fb, pe insta, pe telefon (0730107882, ca sa nu mai căutați pe forum).

Dacă cineva de pe forum e interesat, sunt deschis la orice informatie și normal ca și la negocierea prețului.

Masinuta aceasta ne-a adus aici pe forum, ne-a pus in contact cu atâția oameni faini (deveniți prieteni), ne-a dus la întâlniri, a devenit parte din familie. Totuși simt ca e decizia corecta pentru familia noastră.











@Mihai Florescu, dacă crezi ca e mai vizibil, poți copia postarea și in alte locuri.

LE. https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,4250.0.html
« Last Edit: May 31, 2022, 10:33:53 AM by Theophilus+Julsey »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #657 on: May 31, 2022, 08:32:30 AM »
Da un copy - paste în târgul auto. Multi se uită acolo, nu în toate jurnalele. Orice membru poate deschide un topic nou acolo pentru vânzare de mașini.

Baftă la vânzare. Cunosc sentimentul. Așa am pățit și eu cu WRX-ul. Și încă îmi stă gândul la el uneori, însă a fost decizia înțeleaptă la momentul respectiv.
Sper sa vedem un nou jurnal in curând.
« Last Edit: May 31, 2022, 08:33:54 AM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4923
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #658 on: May 31, 2022, 09:25:20 AM »
Niciodata n-ai zis ce piese ai folosit la motor. Detaliaza rogu-te "mai bune decat stock".
WRX SW 2002

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Primul Forester, prima mașina
« Reply #659 on: May 31, 2022, 10:51:08 AM »
@Mihai Florescu, între timp am găsit și pagina de vânzări și am făcut topic, mulțumesc și de reamintire. Nu știu cât de in curând o sa fie, dar visul îmi sta tot la un Forester.
De sentimente, ce sa zic, ma simt ciudat și Iulia se simte ciudat, dar sper sa fie decizia buna și sa urmeze alte chestii faine. Oricum Justy-ul rămâne, deocamdata.

@Muttley credeam ca am scris in trecut ce s-a făcut atunci, dar e așa: pistoane forjate Wiseco, cuzineți palier și biele King Racing, pompa ulei 11mm OEM și senzor, furtune siliconice #PROTO, Garnituri MLS- , oringuri- , simeringuri- noi, rectificat chiulase (scaune, simeringuri etc), planat și honuit bloc, ceasuri (cu senzori) temperatura ulei, presiune ulei și turbo, pompa benzina mărita (walbro 255lph), curea/rolă distribuție, kit ambreiaj, Garnituri evacuare (chiulasa și downpipe), buson baie de ulei cu magnet, set furtune vacuum/boost, furtune benzina, solenoid AVCS și motor stepper relanti schimbate. (Am poza la factura, cred ca pot face și fizic rost de ea de la Alex/Dog Tunning).

A și ajuns la următorul schimb și am deja ulei Motul 5W40 XCess, filtru de ulei, filtru K&N de aer și filtru de polen, cumparate. Când am timp o sa le schimb

Când ajung la ele, pot face o lista completa și cu toate piesele noi pe care le am și nu le-am instalat inca.
« Last Edit: May 31, 2022, 11:04:34 AM by Theophilus+Julsey »