Subaru impreza 2011 2.0D - Amortizoare
Subaru club Romania

Subaru impreza 2011 2.0D - Amortizoare

tAzz

Subaru impreza 2011 2.0D - Amortizoare
« on: May 03, 2018, 18:29:25 PM »
Salutare,

Dupa 1 an de drumuri bune in Bucuresti, de 1 luna ma tot sacaie un scartait pe stanga spate. Se aude la denivelari, gen cand trec peste peticeala facuta pe strazi.
Am schimbat bucse bara stabilizatoare si bielete antiruliu dar problema tot persista. Am revenit la mecanic/ Rux Auto si am ajuns la concluzia ca trebuie sa schimb amotizoarele spate.
Andrei zice ca  Kyb/ Kayaba ar fi marca cu care vine masina din fabrica. Am verificat pe net si asa pare sa fie.
http://kyb-europe.com/romania/produse/amortizoare/ Aici vad ca au mai multe game si nu stiu exact ce ar trebui sa cumpar.

Daca a mai studiat cineva problema si ma poate ajuta cu un sfat, o parere, un link etc. Din ce vad nici nu prea se gasesc pe la noi.

Stefan

  • 620
Re: Subaru impreza 2011 2.0D - Amortizoare
« Reply #1 on: May 04, 2018, 10:11:23 AM »
Salut. Daca ai codurile poti incerca la Al Padrino sa vezi dc iti pot aduce.

Okesz

  • 177
  • Outback 3.0 2006
Re: Subaru impreza 2011 2.0D - Amortizoare
« Reply #2 on: May 04, 2018, 14:59:22 PM »
Eu in locul tau as face un test serios de amortizoare la o firma care are standul de test necesar.
Nu as arunca banii pe niste amortizoare noi, fara sa fiu 100% sigur ca alea sunt de vina.

Dealtfel confirm cele scrise de Stefan, de regula Al Padrino are cele mai bune preturi la amortizoare originale Subaru.
Pe cod de producator (Kyb) nu cred ca gasesti nicaieri.

tAzz

Re: Subaru impreza 2011 2.0D - Amortizoare
« Reply #3 on: June 26, 2018, 17:27:00 PM »
Update

Decizia de a schimba toate amortizoarele era oarecum luata, vroiam doar sa vad cu ce schimb, la cine schimb etc.

La indrumarea Dl Daniel am ajuns sa vb cu Cosmin si s-a confirmat uzura amortizoarelor, am discutat  diverse nu doar suspensie precum si cand ce si cum schimbam.
Am optat tot pentru varianta stock, deci asteptam sa vina comanda - 4 amortizoare 4 arcuri si flansele pentru fata.

Toate cele de mai sus la pachet costa 5500 Ron si sunt produse OEM. Asteptam sa ajunga produsele si o sa revin cu informatii despre cum a decurs schimbarea suspensiei, poze etc.
« Last Edit: June 27, 2018, 16:39:48 PM by MihaiFlorescu »