Discuri frana si placute WRX STI 2009
Subaru club Romania

Discuri frana si placute WRX STI 2009

Moa

Discuri frana si placute WRX STI 2009
« on: November 09, 2010, 18:26:01 PM »
Ce discuri de frana si ce placute recomandati? Ma intereseaza un raport pret/calitate foarte bun. Mentionez ca am discurile originale care sunt ovalizate iar placutele de frana sunt Ferodo Racing dar scartie ingrozitor la viteze mici. Va rog niste pareri de la cunoscatori.

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Rspuns: Discuri frana si placute WRX STI 2009
« Reply #1 on: November 10, 2010, 15:11:23 PM »
DBA 4000 + ferrodo ds2500
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13897
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Discuri frana si placute WRX STI 2009
« Reply #2 on: November 10, 2010, 15:35:10 PM »
Sunt martor ca masina ingheata in configuratia mai sus mentionata de STI. Bine, presupun ca la asta contribuie si alte componente in afara de discuri si placute.

Moa

Răspuns: Discuri frana si placute WRX STI 2009
« Reply #3 on: November 10, 2010, 16:19:04 PM »
Nu scartie frana la rece? Sau cand mergi mai usor? eu cand franez cu Ferodo Racing zici ca se opreste autobuzul in statie :)

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Rspuns: Discuri frana si placute WRX STI 2009
« Reply #4 on: November 10, 2010, 16:50:12 PM »
nope absolut nici o astfel de pb... daca doresti sa te ajut eu aduc si dba...
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Moa

Răspuns: Discuri frana si placute WRX STI 2009
« Reply #5 on: November 10, 2010, 16:57:39 PM »
Da-mi un mesaj privat cu un pret si eventual lasa-mi si un numar de telefon. Am primit mai multe oferte si nu stiu ce sa aleg.

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Rspuns: Discuri frana si placute WRX STI 2009
« Reply #6 on: November 15, 2010, 13:36:27 PM »
ti-am dat un pm...
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Răspuns: Discuri frana si placute WRX STI 2009
« Reply #7 on: February 23, 2011, 00:19:52 AM »
ai rezolvat cu discurile ?

am discuri de fata noi DBA 4000 perforate de vanzare

0722608108 daca esti interesat ...cu forumul mai slab eu :D
Asigurari online - www.RCAperoti.ro - www.alexmirea.ro

Discuri de frana + placute?
« Reply #8 on: May 24, 2013, 17:06:42 PM »
Salut tuturor,
As dori un sfat in privinta achizitionarii a unor  discuri de frana si bineinteles placute de frana, pentru toate patru rotile.Pentru Subarul meu Impreza Sti 2008.
Ma intereseaza ce fel? Si de unde sa le achizitione?
Multumesc.

P.S. 1) placutele de frana as dori sa fie unele care nu fluiera,deoarece cu cele actuale nu pot sa iau pe nimeni prin surprindere :D
       2) as merge pe Brembo dar..mai multe detalii nu prea stiu. :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13897
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Discuri de frana + placute?
« Reply #9 on: May 24, 2013, 18:07:19 PM »
Vezi aici ceva discutii: http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=572.0

Pentru achizitie vezi STISHOP (bannerul de mai jos).

Eu am optat pentru discuri DBA 4000 slotted si placute stoptech aggressive street. Placutele merg bine cand sunt calde. Discurile sunt putin zgomotoase mai ales daca franezi usor si se simte cum agata striatiile, dar daca franezi serios impreuna placutele cu discurile fac treaba excelenta. In configuratia asta nu scartaie nimic. Am pus si furtunase metalice cu ocazia asta si s-a mai schimbat putin modul in care se simte pedala si cum franeaza cand ma urc brusc pe frana.
« Last Edit: May 24, 2013, 22:23:18 PM by MihaiFlorescu »

KET

  • 3921
Răspuns: Discuri de frana + placute?
« Reply #10 on: May 24, 2013, 22:15:24 PM »
Vendras, parerea mea este sa vorbesti cu Tom (user STI).
Eu am mers pe mana lui la configuratia sistemului de franare pentru Tribeca (de care nu eram deloc multumit) si sunt foarte multumit cu ce am pus pe masina.
Pentru STi am optat, tot la sugestia lui Tom, pentru Ferodo Racing DS 2500. Nu am schimbat discurile, dar din cate am inteles cel mai bine ar fi sa mergi pe niste DBA-uri. Am mai schimbat furtunasele, optand pentru unele metalice Greddy si lichidul de frana, AP Racing.
Placutele mele scartaie foarte putin pana la prima franare serioasa. Uita-te si pe prezentarea STi-ului meu ca am dat un feed-back pentru ele.
Bafta cu masina.

Răspuns: Discuri de frana + placute?
« Reply #11 on: May 25, 2013, 10:07:52 AM »
Merci Ken, asa o sa fac. Din pacate eu trebuie sa schimb toate discurile deoarece masina a stat multa vreme...lucru care  se pare ca a daunat discurilor..ma gandeam totusi sa iau unele perforate..fiind mai eficiente.

KET

  • 3921
Răspuns: Discuri de frana + placute?
« Reply #12 on: May 25, 2013, 10:25:44 AM »
Ken de la Ken Block?  ;D ;) Ar fi ceva...  :D :D :D
Am uitat sa specific ca am vreo 8k km cu placutele astea, si sincer, nu ma asteptam sa ma tina atat de mult, la stilul meu de condus cand scot STi-ul la joaca. Deci in ceea ce priveste placutele, cred ca asta ar fi cea mai buna alegere, compromisul perfect pentru utilizare zilnica dar agresiva. Cu discurile nu stiu ce sa zic. Am scris mai sus ce cred ca ar trebui sa faci in legatura cu discurile. Parerea mea este ca ar trebui sa mai investesti niste bani si in furtunase metalice si lichid de frana performant (AP Racing sau Motul RBF 660) daca tot umbli la sistemul de franare pentru ca va imbunatati simtitor feelingul la pedala.

Răspuns: Discuri de frana + placute?
« Reply #13 on: May 25, 2013, 10:36:36 AM »
Ken Block offcourse :D  am vazut pozele de pe  plaja la Constanta :p
Da, o sa iau kitt-ul complet. Si din cate am inteles, furtunase metalice doar pe fata?
Tu de unde ai comandat placutele?

KET

  • 3921
Răspuns: Discuri de frana + placute?
« Reply #14 on: May 25, 2013, 11:49:54 AM »
Furtunase metalice ia si pentru fata si pentru spate. Uite aici o discutie mai lunga despre utilitatea lor numai pe fata sau si pe spate: http://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=1393.220. Concluziile le tragi tu...
Tot ce tine de sistemul de franare am luat de la Tom (STISHOP.RO). Vorbeste cu el si iti face sigur un pret bun.
Legat de poze, a venit din nou vara si la inceputul saptamanii viitoare ma intorc acasa, asa ca voi mai baga niste chestii de genul ala pe plaja.  ;) ::)

Răspuns: Discuri de frana + placute?
« Reply #15 on: May 25, 2013, 12:15:47 PM »
Ok. Merci
Asteptam poze sau poate chiar un video

concrion

Răspuns: Discuri de frana + placute?
« Reply #16 on: May 25, 2013, 19:27:58 PM »
Salut,
As mentiona ca fluid de frana performant si Castrol SRF. Eu il consider cel mai performant, pentru ca are cea mai mare temperatura de fierbere la "umed" (lichidul de frana are caracteristici hidroscopice, absobind apa, drept pentru care dupa 2 ani cantitatea de apa din lichidul de frana este destul de mare, acesta fiind motivul pentru care se recomanda schimbarea la 2 ani; wet boiling point - este calculat pentru umiditate de 3.7 % in lichidul de frana, si Castrol SRF are cea mai mare valoare pentru acest parametru - 270 C fata de 204 C la AP Racing PRF 660 sau 205 C la Motul 600/660). Eu de cand am luat masina, pun doar Castrol SRF si il schimb la maxim 1 an de zile.
Discuri de frana eu am DBA T3 spec si sunt ok.
Placute de frana - folosesc ds 2500 si sunt multumit de ele, insa recomand rodarea bine facuta la inceput. Mai ieftine si cu performanta apropiata sunt Mintex sau Carbone-Loraine ceramice.
Furtune de frana - eu am inlocuit cu cele metalice de la goodridge si sunt super ok.
In final tine cont de urmatoarele aspecte: daca folosesti masina intr-un regim normal cu valente sportive, ce ai stock e indeajuns (japonezul nu e prost); daca mergi insa foarte tare cam tot timpul sau mai iesi cu masina la joaca, ar trebui sa faci un upgrade, insa placute+discuri+fluid+linii metalice = 500-1000 euro (si tine cont ca placutele te vor tine mai putin; desi eu am mers cu ele peste 10-12 000 km).
Seara buna.

Răspuns: Discuri de frana + placute?
« Reply #17 on: May 25, 2013, 23:16:59 PM »
Multumesc pentru raspuns!
O seara frumoasa!