Recalibrare sau curatare injectoare diesel ?
Subaru club Romania

Recalibrare sau curatare injectoare diesel ?

Recalibrare sau curatare injectoare diesel ?
« on: July 18, 2018, 12:29:36 PM »
Va salut
Are cineva idee daca se pot repara injectoarele DENSO de un un Outback Boxer Diesel 2008?
La cumpararea unor injectoare noi e posibila varianta cu dat injectoarele vechi la schimb si achitat mai putin?
Multumesc anticipat
« Last Edit: July 18, 2018, 14:24:42 PM by MihaiFlorescu »

marr

  • 2203
Re: Recalibrare sau curatare injectoare diesel
« Reply #1 on: July 18, 2018, 12:52:48 PM »
Din cate stiu eu - m-a interesat si pe mine problema in urma cu cca. 2 ani - injectoarele DENSO nu se pot repara.
La modul ca nu sunt oferite kit-uri de reparatie pentru ele ( mai siplu spus, nu se gasesc separat duzele injectorului, ca sa le schimbi doar astea si sa pastrezi corpul injetorului).
Ce se poate face, este sa le prelungesti viata prin curatare si/sau recalibrare.
Pentru curatare, eu am folosit o solutie de la Liquy Moly. Ulterior au fost curatate si intr-un atelier specializat pe sisteme de injectie.
Recalibrarea se poate face intr-un service Subaru, cu ajutorul calculatorului (asta oricum ar trebui facuta la cel ult 30.000 km, conform caietului de service). Am facut si din astea o multime. Apoi au ajuns si la service.
Dupa fiecare curatare si recalibare "soft" ( solutie de curatare + recalibrare din computer) am simtit imbunatatiri sensibile in modul de functionare al injectoarelor.
Dupa ce au fost in service, si au fost curatate si recalibrate la modul hard, au functionat fara probleme inca aproape 2 ani cat a mai stat masina si mine (si, din cate stiu, merg si acum la noul proprietar).
Daca insa injectoarele sunt deja terminate, cele de mai sus nu ajuta si trebuie inlocuite.
Daca nu ai facut deja asta si masina inca functioneaza, ar fi bine ca inainte de orice sa parcurgi urmatoarele etape:
- solutie de curatare injectoare;
- recalibrare injectoare intr-un service specializat Subaru;
Daca problema persita:
- demontat injectoarele si verificate la un atelier specializat;
In functie de ce rezulta in urma verificarii, vezi daca merg curatate/recalibrate sau trebuie inlocuite.

Legat de dat injectoare la schimb, habar n-am !
Trebuie intrebat la un service / reprezentant DENSO.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

marr

  • 2203
Re: Recalibrare sau curatare injectoare diesel ?
« Reply #2 on: July 19, 2018, 14:10:45 PM »
Cautand altceva, am data de asta:
https://www.epiesa.ro/injector-duza-injectie-tija-injector-subaru-outback-br-2-0-d-awd-brd-/32121/subcat-102799/

sau asta:
https://www.autokarma.ro/piese-auto-subaru-outback-bm-br-2009-2-0-d-110-kw/formare-amestec-auto-injector?name_filter=Injector

Vad ca au inceput sa apara injectoare si la preturi mai "omenesti".
"Pe vremea mea"  era peste 500 Euro un injector ...
In conditiile astea, eu zic sa le verifici intr-un atelier specializat in sisteme de injectie si daca-s kaput, sa faci un efort si sa iei unele noi.
Daca nu-s chiar terminate, incerca o curatare si o recalibrrare.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Recalibrare sau curatare injectoare diesel ?
« Reply #3 on: July 19, 2018, 16:49:37 PM »
Multumesc frumos. O zi maxima si drumuri bune

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Recalibrare sau curatare injectoare diesel ?
« Reply #4 on: July 20, 2018, 10:25:46 AM »
Inlocuirea este mai buna decat repararea. Reparatii se fac pentru masinile care urmeaza a fi vandute.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

tAzz

Re: Recalibrare sau curatare injectoare diesel ?
« Reply #5 on: September 13, 2018, 16:13:30 PM »
Salut, ai reusit cumva sa schimbi injectoarele ? Ma intereseaza la ce bani si daca ai scapat de sunetul specific facut de injectoarele defecte .
Pe mine ma dispera sunetul ala, le-am recalibrat la SMT dar tot nu imi place cum se aude (cand e subturat motorul se aude cel mai bine) . La SMT e 20 mil bucata plus manopera, trebuie dat jos motorul etc .

Re: Recalibrare sau curatare injectoare diesel ?
« Reply #6 on: September 13, 2018, 16:34:06 PM »
La o scurta verificare a pretului unui injector, la SMT sunt chiar la oferta!
Cele Denso nu le vad mai ieftine de 2150, iar cele originale sunt cam duble la pret

tAzz

Re: Recalibrare sau curatare injectoare diesel ?
« Reply #7 on: September 14, 2018, 20:05:33 PM »
Eu am gasit de la 14 mil pana la 20 - am uitat sa specific pentru Impreza dar vad ca au acelasi cod . Nu inteleg care ar fi originale, stiu ca Subaru nu face injectoare si tot ce gasesc recomandat este Denso .

Re: Recalibrare sau curatare injectoare diesel ?
« Reply #8 on: September 14, 2018, 21:39:20 PM »
Habar n'am de cine's facute, originale inseamna pe cod de Subaru. Spor la cheltuit!

Re: Recalibrare sau curatare injectoare diesel ?
« Reply #9 on: September 16, 2018, 20:58:36 PM »
Ce marca de lichid de curatare recomandati pt un motor 2.0 diesel din 2010 ?

Re: Recalibrare sau curatare injectoare diesel ?
« Reply #10 on: September 16, 2018, 21:39:57 PM »
Curatarea ar trebui facuta cu injectoarele demontate, pentru a si fi testate ulterior. Aditivii de curatare sunt la ghici

marr

  • 2203
Re: Recalibrare sau curatare injectoare diesel ?
« Reply #11 on: September 17, 2018, 07:37:55 AM »
Ce marca de lichid de curatare recomandati pt un motor 2.0 diesel din 2010 ?

Eu am folosit, la Forester, Liqui Moly.
Si-a facut bine treaba atat timp cat injectoarele au fost in parametri.
Chiar se simtea o imbunatatire in functionarea motorului dupa fiecare ”tratament”.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

tAzz

Re: Recalibrare sau curatare injectoare diesel ?
« Reply #12 on: September 17, 2018, 17:15:24 PM »
Vad ca lumea recomanda Liquid Moly sau Metabond; o sa incerc si eu Metabond Megasel saptamana asta cand fac plinul .

Re: Recalibrare sau curatare injectoare diesel ?
« Reply #13 on: September 23, 2018, 17:36:15 PM »
Cred ca se poate adauga si STP pe lista. Am pus ieri: http://www.stp.eu/en/products/fuel-additives/complete-fuel-system-cleaner-diesel
« Last Edit: June 25, 2019, 01:04:02 AM by Lup_Alb »