Probleme cutie viteza
Subaru club Romania

Probleme cutie viteza

Probleme cutie viteza
« on: August 01, 2018, 11:09:55 AM »
Salut. Am un Subaru Outback din 2000 cu motor EJ25 de 2.5 la care m-a lasat cutia de viteze, mentionez ca este automata.
Cine ma poate ajuta cu o informatie daca pot sa o inlocuiesc cu o cutie care a fost pe un motor EJ20 de 2.0 sau daca nu merge care ar fi cauza.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Probleme cutie viteza
« Reply #1 on: August 01, 2018, 11:29:15 AM »
Poti sa o schimbi cu o cutie identica. Daca seriile celor doua sunt identice are rost sa incepi operatiune, daca nu, nu.
Ai nevoie de timp si rabdare pentru a gasi cutia potrivita.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: Probleme cutie viteza
« Reply #2 on: August 01, 2018, 14:00:00 PM »
Ma gandeam ca pot sa mai iau dupa cutia mea ceva ansamble daca este nevoie sa pun pe cealalanta. Ma gandesc ca mecanic este la fel poate doar electronic sa difere..nu stiu daca are calculator cutia sau sa pot inlocuii electronica intre ele.

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Probleme cutie viteza
« Reply #3 on: August 01, 2018, 15:14:15 PM »
Doar la o scurta cautare am gasit ca la cutiile de viteza, variaza codurile ceva de speriat, pentru acelasi model de masina! Nu mai vorbim intre generatii sau modele!
Cu siguranta se pot gasi match-uri, dar intrebarea este, unde gasesti informatii suficient de detaliate pentru face un match corect si functional?
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Probleme cutie viteza
« Reply #4 on: August 01, 2018, 15:31:05 PM »
Asa este. Pe cutia mea vad un sticker ce reprezinta codul. Insa, mai degraba cred ca e un cod al transmisiei primare ( sa zic asa ) si judecand dupa multitudinea variantelor, cred ca se refera la ansamblul grup diferential fata - cutie viteza - grup diferential central. Problema de olimpiada e asta !

Re: Probleme cutie viteza
« Reply #5 on: August 01, 2018, 16:38:59 PM »
Uitasem sa mentionez, dar pana la urma totul trebuie sa se potriveasca si cu grupul spate (mai exact grupul conic - raportul de transmitere ).
Cum a zis si Forester, daca nu ai acces la informatii foarte exacte asupra elementelor componente (carcasa convertizor, convertizor, grup fata, cutie viteze, diferential central, grup spate) pentru a spera la o "potriveala", mai bine aduna-ti toata rabdarea pentru a gasi exact transmisia pe codul tau.

Re: Probleme cutie viteza
« Reply #6 on: March 02, 2019, 17:21:19 PM »
Aceeasi problema o am si eu la un Outback XT, 2,5,173cp,benzina, 2008,cutie automata. Dupa multe cautari am ajuns la concluzia ca nu scap de a cumpara tot blocul ambreiajului. Originalul costa 6970 lei !!! Daca aveti o alta alternativa, va rog frumos comunicati-mi si mie. (deoarece masinuta a ajuns un membru cu drepturi egale in familie,ma apuc sa strang banii)