Forester 2.5 XT
Subaru club Romania

Forester 2.5 XT

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Forester 2.5 XT
« Reply #80 on: December 04, 2018, 14:44:54 PM »
Aha, multumesc! Nu stiam ca exista chit pentru piele.  :)
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester 2.5 XT
« Reply #81 on: December 04, 2018, 15:28:32 PM »
Este, dar se foloseste cu grija si multa pricepere. Iti dai seama ca nu vrei sa crape chitul ala. Intai se pregateste chimic si abraziv pielea, apoi se dau straturi extrem de fine si repetate, dar unele cute vor ramane pentru ca nu poti sa pui la nesfarsit chit.
In plus e o munca migaloasa ce iti ia foarte mult timp, asa ca multi o evita pentru ca mai rapid este sa iti inlocuiasca o bucata de piele. Apoi si vopsitul e dificil pentru ca fiecare strat de vopsea schimba nuanta deci trebuie adaptata la fiecare strat daca vrei sa ai potrivire aproape perfecta in final. Cu timpi de uscare (la chit si vopsea) si tot doua scaune integral iti pot lua peste 10-12 ore de manopera si deja devine problema de cost.
In fine, eu iti spun de pasii "ca la carte".

A iesit bine treaba la colegu'
« Last Edit: December 04, 2018, 15:29:19 PM by MihaiFlorescu »

Sebe

Re: Forester 2.5 XT
« Reply #82 on: December 04, 2018, 15:48:42 PM »
Este, dar se foloseste cu grija si multa pricepere. Iti dai seama ca nu vrei sa crape chitul ala. Intai se pregateste chimic si abraziv pielea, apoi se dau straturi extrem de fine si repetate, dar unele cute vor ramane pentru ca nu poti sa pui la nesfarsit chit.
In plus e o munca migaloasa ce iti ia foarte mult timp, asa ca multi o evita pentru ca mai rapid este sa iti inlocuiasca o bucata de piele. Apoi si vopsitul e dificil pentru ca fiecare strat de vopsea schimba nuanta deci trebuie adaptata la fiecare strat daca vrei sa ai potrivire aproape perfecta in final. Cu timpi de uscare (la chit si vopsea) si tot doua scaune integral iti pot lua peste 10-12 ore de manopera si deja devine problema de cost.
In fine, eu iti spun de pasii "ca la carte".

A iesit bine treaba la colegu'

Asa e, e migala multa si daca nu am mai facut am zis ca mai bine call the guy :)
Am vazut si eu produsele  folosite de ei pe un site englezesc si nu imi renta sa le cumpar doar pt astea 2 scaune.  Aveam nevoie inclusiv de pistol pt aplicat chitul si vopseaua etc
Baietii astia pregatesc  S classurile aduse de dincolo ca sa aiba pana in 200k km :)) Chiar am vazut unul mai demult cand am mers la ei cu alta masina...Vazut cand l-a lasat acolo samsarul...si vazut cand era gata interior-exterior; parca era alta masina.

Eu sunt multumit de cum a iesit, nu se vede nici o diferenta intre culoarea scaunelor vopsite si culoarea pielii de pe usi de ex care nu a fost vopsita si e cea mai apropiata zona de cea cu pielea vopsita.

Am mai taiat de pe lista si treaba asta. Restu le las pt primavara.

Re: Forester 2.5 XT
« Reply #83 on: December 30, 2018, 07:45:17 AM »
Cat te'a costat reconditionarea volanului  si scaunelor fata?
La mine parca prezinta ceva mai multa uzura, atat volanul, cat si scaunul soferului, dar sigur se pot reconditiona, insa nu m'am interesat de pret pana acum.

Sebe

Re: Forester 2.5 XT
« Reply #84 on: December 30, 2018, 10:19:18 AM »
Cat te'a costat reconditionarea volanului  si scaunelor fata?
La mine parca prezinta ceva mai multa uzura, atat volanul, cat si scaunul soferului, dar sigur se pot reconditiona, insa nu m'am interesat de pret pana acum.

Salut,
Daca nu e rupta pilea o sa iti iasa ff bine.
150 ron scaunele fata si 50 volanul.

Re: Forester 2.5 XT
« Reply #85 on: January 24, 2019, 21:56:43 PM »
Multam de raspuns, costul e sensibil mai mic decat m'as fi asteptat, in primavara o sa caut si in Cta sa vad ce oferte gasesc. pielea nu e rupta nicaieri, deci sperante la un rezultat bun ar fi