XV-ul meu
Subaru club Romania

XV-ul meu

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: XV-ul meu
« Reply #40 on: August 30, 2018, 10:46:48 AM »
Am reusit sa dezleg misterul. Ei bine, roata temporara de rezerva din portbagaj este 100% compatibila cu masina. Testul l-a efectuat un coleg pe care l-am rugat sa mearga la Auto Soft si sa verifice compatibilitatea.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: XV-ul meu
« Reply #41 on: August 30, 2018, 10:51:34 AM »
Mi-ai starnit atat de mult curiozitatea incat iti promit ca maine merg la un service de roti si ii rog pe mecanici sa imi inlocuiasca o roata de pe masina cu cea de rezerva.
Revin cu poze si rezolutia mecanicilor.
Mi-ai starnit atat de mult curiozitatea incat iti promit ca maine merg la un service de roti si ii rog pe mecanici sa imi inlocuiasca ma lase sa inlocuiesc o roata de pe masina cu cea de rezerva.
Revin cu poze si rezolutia mecanicilor  rezolutie dupa ce am facut operatia mai sus mentionata in timp ce eram si filmat in cel putin 1080p si purtand manusile ce le folosesc in board meetings! 
« Last Edit: August 30, 2018, 10:53:26 AM by Dragosh10 »

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: XV-ul meu
« Reply #42 on: August 30, 2018, 11:09:55 AM »
@Dragosh10: te rog sa nu fii obraznic, altminteri imi pun LED-uri pe masina si va surclasez judetul!  :P
O parte reprezentativa a judetului, mai exact  ;D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Hunor

Re: XV-ul meu
« Reply #43 on: August 30, 2018, 13:33:04 PM »
Multumesc Lorian... pentru deslusirea misterului ;) si pentru perseverenta ta, dusa pana la testarea compatibilitii rotii de rezerva ;D
Imi poti spune ce marime are roata ta slim de rezerva? Macar sa stiu ce dimensiuni sa nu caut :P
Ps...cisterna se umple incet, dar sigur ;)
XV, 2.0 D

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: XV-ul meu
« Reply #44 on: August 30, 2018, 13:51:03 PM »
Cu mare drag insa se va intampla abia maine dimineata caci astazi alerg cu cea de la serviciu.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: XV-ul meu
« Reply #45 on: August 30, 2018, 17:12:05 PM »
Atat Forester, cat si XV, au PCD 5x100 cu 56.1mm gaura de centrare, cum s'a zis si pe pagina anterioara, daca pe a lui Lorian e ok (banuiesc ca e cea livrata cu masina, nu prea ar avea cum sa nu fie ok), ar trebui sa se potriveasca si pe XV

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: XV-ul meu
« Reply #46 on: August 31, 2018, 21:19:55 PM »
Ceva e putred in Burkina Faso... :o
Roata temporara are indicativul 145 / 80 / D17 / 107M in timp ce cele 4 roti care echipeaza masina si cu care mi-a fost livrata din Japonia au indicativul 225 / 55 / 18 / 98V...

Va las pe voi sa elucidati misterul intrucat eu ma pregatesc pentru traseul de macadam de maine dimineata.

Pentru exemplificare:





Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: XV-ul meu
« Reply #47 on: August 31, 2018, 21:38:12 PM »
Rotile normale au un diametru de 705mm, in timp ce cea de rezerva doar 664 mm, deci clar va trebui folosita cat mai putin cu putinta la nevoie, ma asteptam ca diferenta sa fie mai mica.
Daca tot doresti elucidarea misterului, ar trebui gasite marcajele pe janta, dar sigur aia e 5x100. Daca maine aveti un moment de respiro, puteti reincerca montarea ei pe un XV, poate planetele sau macar gaurile se vor alinia de data aceasta

RLX

  • 140
Re: XV-ul meu
« Reply #48 on: August 31, 2018, 21:53:15 PM »

Lorian, posibil sa ai o surpriza daca masori sau calculezi diametrul si circumferinta rotii de rezerva de dimensiuni reduse cu care a venit masina din fabrica si il compari cu dimensiunile rotilor de pe masina, tot cu dimensiunea de fabrica. Surpriza fiind un diametru si circumferinta mai mici pentru roata de rezerva lucru ce poate duce la distrugerea diferentialului daca este folosita un numar mai mare de km.

A venit surpriza....din pacate nu imi dau seama cum au gandit diferenta asta pentru roata de rezerva.

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: XV-ul meu
« Reply #49 on: September 01, 2018, 11:52:12 AM »
Daca la aceasta generatie toate diferentialele  sunt deschise iar X-mode si alte briz-brizuri sunt obtinute exclusiv cu control electronic, atunci nu cred ca apare nici o problema cu roata mult mai mica.
Daca nu sunt toate diferentialele deschise, atunci sunt curios si eu sa vad o explicatie plauzibila.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: XV-ul meu
« Reply #50 on: September 01, 2018, 12:09:50 PM »
Sa ne raspunda Lorian! :D

Dan_XV

  • *
  • 134
Re: XV-ul meu
« Reply #51 on: September 01, 2018, 18:52:37 PM »
Deci, conform specificatiilor, avem aceiasi distanta la prezoane, roata lui Lorian se potriveste pe masina lui si totusi aceiasi roata nu a vrut sa intre  pe prezoanele de la masina mea. O fi avut si ea mandria ei si nu a acceptat sa fie montata pe o masina fara turbo.

PS: Sau cine stie ce dreaq am facut noi gresit atunci.
XV 2.0 CVT MY2016

Hunor

Re: XV-ul meu
« Reply #52 on: September 01, 2018, 19:16:50 PM »
 :) ;) :D
Din capitolul... viata bate filmul...
Nici 5x100 nu mai este ce a fost odata O0
« Last Edit: September 01, 2018, 19:17:50 PM by Hunor »
XV, 2.0 D

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: XV-ul meu
« Reply #53 on: September 01, 2018, 21:34:53 PM »
Sa ne raspunda Lorian! :D

Raspunde, raspunde insa doar dupa ce va trage o dusca din distilatul muresean ca sa prinda putere si sa aiba inspiratie... :P
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Hunor

Re: XV-ul meu
« Reply #54 on: September 12, 2018, 22:54:53 PM »
Unde sa trimit??? :D ;D sa-ti revina muza..
“Cisterna”  este aproape plina ...si este pacat de fiecare picatura...
In alta ordine de idei, am gasit o recomandare de slim pentru XV Crosstrek...si este T 145/90 D16...
Inca ceva diferit  :) ;
Tot mister...tot enigma...
XV, 2.0 D

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: XV-ul meu
« Reply #55 on: September 13, 2018, 06:13:17 AM »
1. Nu trimite ci pastreaza, venim noi pe neasteptate!  ;D
2. Vorbesti limbi straine pentru mine da' te iert in schimbul a catorva picaturi in plus... :P

PS: sunt foarte departe de tehnica auto insa stiu ca ceilalti colegi care vor citi mesajul iti vor sari in ajutor. SUCCES!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!