Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
Subaru club Romania

Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas

puiu

  • 787
Re: Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
« Reply #20 on: September 03, 2018, 21:18:45 PM »
Si uite asa incep sa iasa la iveala problemele "personale" ale fostului proprietar.
Probabil in curand vor iesi si altele la iveala.

Re: Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
« Reply #21 on: September 10, 2018, 12:52:43 PM »
Cu hill holderul am rezolvat si pana acum s-a oprit din a-mi mai baga "bete in roate" la prorpiu. Supraincalzirea am ajuns la concluzia,dupa cateva analize ca ar fi de la termostat. Am comandat unul nou si sper sa ma tina masina pana la un service ca sa il montez. Mi-a fost sugerat sa schimb cureaua de distributie avand in vedere ca nu se stie de cat timp sta ea pe acolo dar cum boxerul e un motor mai complicat de surubarit nu as vrea sa o duc chiar la orice mecanic. Mi-ati putea recomanda un service prin Bucuresti unde au mai vazut oamenii asa ceva si fac treaba buna? In ultima instanta daca nu gasesc chiar nimic probabil o sa ajung la reprezentanta.
« Last Edit: September 10, 2018, 12:54:52 PM by StefanCaps »

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
« Reply #22 on: September 10, 2018, 12:59:37 PM »
Incearca Rux Auto. Eu la ei fac operatiunea asta de mult timp. Cauta pe Google. Sunt in sector 5.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
« Reply #23 on: September 10, 2018, 13:09:14 PM »
Contrar aparentelor, la Forester e chiar simplu accesul la distributie, eu am facut'o cu un amic (eu nu mai facusem asa ceva, iar el doar de 2 ori, la alte marci). Daca nu o faci in regie proprie, ia recomandarile colegilor, macar va merge treaba mai bine si mai repede

Re: Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
« Reply #24 on: April 21, 2019, 12:59:02 PM »
Cateva luni mai tarziu si niste modificari de  aspect( conversie la prefacelift) si reinnoiri mecanice , mi-a ramas cam aceeasi intrebare.  inca ma gandesc la un schimb al partii mecanice cu ceva mai bun . asta insemnand tot de la motor pana la elementele de suspensie, adica brate si restul deoarece ca suspensie in sine am mers pe kit ezfit de la pedders pe spate iar pe fata doar amortizoarele, arcurile ramanand cele de acum. Asta zicand ma cam bate gandul sa aduc o impreza de afara, lovita si fara viitor( ma gandesc ca sunt mai usor de gasit decat foresterurile) dar nu stiu daca e diferenta majora intre wrx si sti in ceea ce priveste suspensia si restul. Nu cunosc termenii in romana din cauza ca mi-am facut "instructajul" in ale mecanicii pe youtube.. :)).  problema e ca pe internet nu gasesc prea mult despre alte diferente inafara de motor in sine.  in cazul asta l-as prefera pe cel de wrx fiind 2.0 nu 2.5 si pentru consum , cred? dar si pentru ca nu am nevoie de putere mai mare decat poate cel de wrx momentan.   Pe scurt vreau un motor mai puternic, turbo, preferabil 2.0 daca se poate, daca nu, asta e. si elemnte de suspensie/transmisie/ etc cu rezistenta mai mare si raspuns mai bun. le pot obtine de la un wrx sau pentru o diferenta notabila ar fi trebui sti? Mai este cineva care a incercat asa ceva si cu care as putea discuta ?

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
« Reply #25 on: April 21, 2019, 13:16:46 PM »
Nu stiu pe nimeni care a pus motor si transmisie de Impreza pe Forester.  ::). Saua articulatii... :)
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
« Reply #26 on: April 21, 2019, 14:43:33 PM »
Transmisia de WRX e fragila, mai ales daca tragi tare de masina sau cresti puterea motorului.

Un STI insa n'o sa'l iei ieftin, motorul, transmisia si franele, din dezmembrari si tot fac 4-5k euro, iar sa iei una lovita fara ca tu sa stii sa faci o inspectie minutioasa iti poate aduce o masina cu transmisia distrusa sau motor pe duca. Nu mai zic de manopera, unde o faci si cat te'ar costa ...

Daca un motor de WRX ti'ar fi de ajuns, cel mai ieftin iesi vanzand masina actuala si cumparand un XT. Gasesti inclusiv XT'uri cu upgrade'uri de STI in tara, cred ca's 3 de vanzare ... de ceva timp

Re: Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
« Reply #27 on: April 21, 2019, 15:18:59 PM »
Daca un motor de WRX ti'ar fi de ajuns, cel mai ieftin iesi vanzand masina actuala si cumparand un XT. Gasesti inclusiv XT'uri cu upgrade'uri de STI in tara, cred ca's 3 de vanzare ... de ceva timp

Am retinut, multumesc pentru opinie. Insa cum sunt incapatanat si vreau sa scot din asta ceva special, pentru mine cel putin,  nu o v-oi vinde. De fortat nu o fortez prea rau, imi doresc doar sa aiba mai multa putere iar restul pieselor mentionat oricum aveam intentia sa le inlocuiesc pe cele actuale asa ca am zis macar sa fie si un plus in performanta lor.  Sugestia sa aduc una de afara mi-a fost facuta de cel care imi lucreaza la masina, pe ideea ca oricum el ar vrea sa faca un drum prin afara granitelor sa aduca cateva subaru si alte piese, asa ca inspectia la fel ca si montajul tot el ar face-o. In orice caz mai este destul timp pana atunci deci si pentru rumegarea problemei ;D . Legat de bani, piesele actuale si ce as mai scoate de pe cea adusa  in plus am inteles ca sunt destul de cautate deci poate pun o particica inapoi in portofel.  Pana una alta, masina am considerat-o de la inceput un proiect in derulare, constient de hopurile care intervin si nu o indur sa o vand, chiar si pentru alta mai buna.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
« Reply #28 on: April 21, 2019, 15:39:17 PM »
Nu ai inceput cu ce trebuie. Forestierul aspirat a fost gandit pentru altceva.

Mai bine il pastrezi cum e si aduci una intreaga sa se potriveasca proiectului.
« Last Edit: April 21, 2019, 15:39:59 PM by MihaiFlorescu »

Re: Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
« Reply #29 on: April 21, 2019, 15:42:05 PM »
Chiar n'am auzit pe nimeni sa caute motor sau cutie de 2.0, pica mai rar decat cele turbo (nu ca ar fi cele de turbo mai fragile, ci ca's mai abuzate)
Pe langa motor si cutie ai nevoie de ECU si cablaje si, daca am inteles bine, cele de UK nu merg folosite ptr cele cu volan pe partea stanga

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
« Reply #30 on: April 21, 2019, 15:57:25 PM »
O sa mi schimb userul in Stan Pățitu'
Ia ti un xt ca sa nu te chinui si cu instalatia electrica. Aapiratul lasa l asa . Va fi masina de sacrificiu cand crapa ceva. Crede ma  :o
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
« Reply #31 on: December 28, 2019, 20:00:00 PM »
După câte am înțeles din ce ai scris ai făcut conversia de la Facelift la “facelow”, as fi curios de câte ai schimbat și cu poze ar fi super :)

Re: Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
« Reply #32 on: February 11, 2020, 19:30:18 PM »
După câte am înțeles din ce ai scris ai făcut conversia de la Facelift la “facelow”, as fi curios de câte ai schimbat și cu poze ar fi super :)

pe langa cele evidente, capota, aripi, etc. a trebuit schimbat si tragerul pentru ca nu se potriveau punctele de prins farurile si mufele de la faruri, in cazul meu s-a adaugat si cablajul pentru proiectoare  ;D

din pacate nu imi incarca pozele. o s aincerc sa rezolv si revin
« Last Edit: February 11, 2020, 19:32:42 PM by StefanCaps »

Re: Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
« Reply #33 on: February 11, 2020, 22:03:26 PM »
« Last Edit: February 11, 2020, 22:11:07 PM by StefanCaps »

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
« Reply #34 on: February 12, 2020, 13:34:44 PM »
Mișto, asta vroiam sa știu dacă și traegerul e diferit, mersi de elucidare. Modificarea asta cum se pretează in fata legii, adică treci fără pile și cunoștințe la itp/rar cu ea, după câte îmi aduc aminte se face poza din fata sau e doar pentru lumini poza și nu le pasa de unde provine lumina?? :o
Spor la distracție!

Re: Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
« Reply #35 on: February 12, 2020, 14:23:08 PM »
Cu itpul o sa aflu zilele astea ca trebuie sa ii fac itpul. Eu sper sa nu isi dea seama ca avea alt bot inainte sau sa nu ii intereseze dar ramane de vazut. La loganuri am tot vazut modificari la facelift deci probabil nu e asa mare problema. Daca nu diferea vopseaua nu ar baga de seama  ;)
« Last Edit: February 12, 2020, 14:24:52 PM by StefanCaps »

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
« Reply #36 on: February 12, 2020, 23:23:11 PM »
Atunci îți doresc succes, sa speram ca va fi bine. Ne spui și noua ce și cum :)

Re: Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
« Reply #37 on: February 13, 2020, 13:50:45 PM »
Sa fie, mersi!  :D

Re: Subaru forester 2.0 X 2008 - a blank canvas
« Reply #38 on: February 15, 2020, 22:00:30 PM »
A mers chiar bine la inspectie. Nu a pomenit nimic legat de bot, probabil a fost detreaba domnul respectiv dar cred ca daca este cat mai putin evident(vopsit ca si restul masinii etc) poate trece usor oriunde. Cel mult cu cateva scuze bine gasite, clar ;)