Forester XT '03 +motor STI
Subaru club Romania

Forester XT '03 +motor STI

puiu

  • 786
Re: Forester XT '03 +motor STI
« Reply #540 on: February 06, 2021, 02:33:42 AM »
De la distanta nu se mai aude nimic de evacuare
In afara de o rola la accesorii care are o bila cu o ciupitura in rulment. 😂

Arturito

Re: Forester XT '03 +motor STI
« Reply #541 on: February 06, 2021, 06:19:58 AM »
Meserie. Si pe mine ma seaca suieratul ala. Ori o rola ori alternatorul.

Arturito

Re: Forester XT '03 +motor STI
« Reply #542 on: March 20, 2021, 08:13:38 AM »
Deci , fara deci...
Suieratul a disparut. Cred ca era prea stransa cureaua.
Am luat o mica panica , avand in vedere ca ceasul de ulei nu prea arata presiune dimineta , in special cand era foarte frig. Am intrebat colegii implicati , m-au mai linistit ca poate sa fie sonda. Am procedat la instaurarea unui manometru cu 2 m de furtun , ceasul lipit pe parbriz , presiunea era perfecta , mai puitn la peste 80 de grade temp ulei , unde imi arata 1.2-1.4 bar. Concluzii , dupa ce am comandat o sonda de la Reveltronics la recomandarea baietilor de la Cluj. Sonda AEM e la fel de proasta ca alea DEPO. Manometrul YATO nu e nici ala prea precis la presiuni mici.
Dar dupa cum spunea si Andea , acum imi arata ce vreau eu. Spaima a trecut , masina oricum mergea bine . Trebuie sa mai schimb filtrul de aer ca am cam uitat de el in ultimii 15k de km. Rusine !


Arturito

Re: Forester XT '03 +motor STI
« Reply #543 on: April 08, 2021, 22:53:21 PM »
Toata lumea se lauda pe aici cu ce au mai primit masinile lor. Chiar si eu.
Azi masina mea a primit amenda ca faruri cu led dupa ce era sa ne izbim de o caruta si eu si dnl politist Țăranu. Recomandarea mea prietenoasa a fost sa isi puna talonul in rama sa sa isi traga o l..ă la el. I am si zis ca in viata lui nu a tinut talon de Suba u in mānuța aia mică. Eu o sa revin la normal , el o sa aiba o durere de dreapta.

Re: Forester XT '03 +motor STI
« Reply #544 on: April 09, 2021, 00:18:36 AM »
Tot Subaru si caruta? Sau era d'aia cu cu animalul in afara?

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Forester XT '03 +motor STI
« Reply #545 on: April 09, 2021, 00:23:47 AM »
Poți sa dai niște detalii la chestia cu farurile? Și eu am becuri H4 led puse in farul original cu reflector. Știu ca sunt ilegale, dar nu sunt mega puternice (mai slabe decāt alea tari pe halogen), lumina albă e mult mai comoda la condus.
Cum și-a dat seama nenea ca ai tu leduri? Forestierul are și ciuperca aia peste bulb, deci trebuie sa te uiți foarte atent in far ca sa īți dai seama ce e acolo, normal, dacă nu deschizi capota. Cat e amenda, dacă ne poți zice? Nasol, oricum!

Arturito

Re: Forester XT '03 +motor STI
« Reply #546 on: April 09, 2021, 00:37:54 AM »
Led e ilegal. Plm , stiam , csz ? Dar cand am explicat ca nu vad decat pe lumina alba noaptea si ca farurile sunt si reglate si verificate , a zis sa imi iau alta masina. Plm , era un pusti cordit cu impresii de Charles Bronson.  430 nota de plata. Daca nu ma insel , doar Romanica are astfel de probleme existentiale. Cu omologari neomologate la becuri. Daca nu stiu bine , feel free sa ma corectati. La fel si cu R ul jante/ anvelope

Re: Forester XT '03 +motor STI
« Reply #547 on: April 09, 2021, 08:45:58 AM »
Nu doar Romanica. Īn Germania ramai fără mașină la unele abateri. Și se omologheaza și toba sport

Arturito

Re: Forester XT '03 +motor STI
« Reply #548 on: April 09, 2021, 09:46:02 AM »
Cred ca asta ar fi problema la noi. Ca nu se permite nimic. Sau daca vrei sa incerci , vomiti la bani de lesini. Eu spre exempu , nu vad nimic noaptea cu faruri halogen.Led urile astea fac serviciu cel mai bine si stiu sigur ca nu derajez pe nimeni din sens opus sau din fata. Banuiesc ca intr-o tara normala , ai avea o lista de bifat si ai deveni legal ca sa zic asa. La noi, nu nene. Mi-a zis pustiu asta de militian ca sa imi cumpar alta masina daca vreau Led omologat.

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Forester XT '03 +motor STI
« Reply #549 on: April 09, 2021, 09:50:29 AM »
Dar vorba lu Theo, s-a uitat intr-o dunga si a ghicit in boscheti ca ai led? Tu daca o tii si ii spui ca e nu stiu ce Philips WhiteVision dom'le, d-aia e alba, el cum te poate contrazice?
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

dan_b

  • 1236
Re: Forester XT '03 +motor STI
« Reply #550 on: April 09, 2021, 11:15:07 AM »
Da, in Ro este ilegal sa montezi alt tip de bec decat cel standard cu care este dotata si implicit omologata in circulatie, de producator, masina respectiva.
Adica poti sa pui doar alte becuri halogen omologate si mai luminoase, dar sa fie tot de 55W, nu de 100W, nu led, nu xenon.
Asadar, legal vorbind, ai la indemana doar gama de extra light de la Philips, Osram etc, pe care le vei schimba mai des, estimativ pe la 4-6 luni, pt ca au filament mai subtire si de aici incandescenta mai mare, lumina mai buna.
Sau poti sa dotezi masina cu xenon oem, din cate stiu e singura varianta acceptata de Rar, sa modifici cu instalatie oem si atunci iti trece in carte xenon Subaru etc. Led nu, ca nu exista pe modelele astea.
Ani de zile m-am distrat cu becuri, pot sa scriu o lucrare de doctorat in materie. Problema e pe lupe - farurile cu lupe sunt praf in varianta cu becuri halogen - si atunci devine cumva obligatoriu sa incerci becurile extra light.
Nebunie...
Nu stiu cum e in alte tari, dar da, ar fi ideal sa iti omologheze variante de instalatii Led reglate, masurate etc. Cum e in State, unde atelierele fac masini de la 0 si mergi cu ele pe strada. Pt ca aia certifica orice, daca sunt atelier autorizat. Deci implicit faruri led pe un Mustang din 60.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Forester XT '03 +motor STI
« Reply #551 on: April 09, 2021, 12:32:29 PM »
Sa va mai spun ca acu 3 ani ma ruga milițianul cu amenda pt ca nu aveam lumini pe E85 si luminile de zi de la Passat b8 sunt īn bara și nu īs omologate? Mașină luata de noua din ro

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester XT '03 +motor STI
« Reply #552 on: April 09, 2021, 15:39:21 PM »

Ani de zile m-am distrat cu becuri, pot sa scriu o lucrare de doctorat in materie. Problema e pe lupe - farurile cu lupe sunt praf in varianta cu becuri halogen - si atunci devine cumva obligatoriu sa incerci becurile extra light.


Depinde de marca si generatie. Au fost imbunatatite. Daca te referi la Fiat Bravo atunci da, mai bine le stingi de tot si vezi mai bine. Dar generatiile actuale sunt alta mancare de peste. Bat la fel de bine cum era xenonul cu lupe in primele generatii.

dan_b

  • 1236
Re: Forester XT '03 +motor STI
« Reply #553 on: April 09, 2021, 16:26:18 PM »
Ma refer la faruri cu lupa de la orice marca, din ani similari cu Foresterul in cauza.
Eu am avut far clar pe Nissan si a fost ok si cu halogen, dar tot game extra light. Farurile sunt importante, primordiale, mai ales daca umbli noaptea :)
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.