Inca un XV
Subaru club Romania

Inca un XV

Inca un XV
« on: November 11, 2018, 19:14:04 PM »
Salut, a mai aparut un XV in club
De o saptamana sint fericitul proprietar al unui Subaru XV 2.0D, 6MT, 2013. Masina e sh, dar e intr-o stare excelenta si foarte bine dotata. Carte service corecta,  TUV  si ultima revizie Subaru in sept.2018.  E masina pe care mi-am dorit-o, cred ca e perfecta si pentru mine si pentru drumurile pe care circulam.  Inca nu o cunosc pe deplin, mai  studiez cartea si acum ma lupt cu comenzile vocale (nu asculta de loc, poate vrea sa-i vorbesc in japoneza ).
Sint impresionat de putere si tinuta de drum,  consumul e decent,  strict legat de pedala aia din dreapta care nu-mi da pace.
De la colegii  mai vechi si mai experimentati, ar fi binevenite niste sfaturi primare, de exemplu ce ulei motor puneti si la cati km si cum se pot actualiza hartile navigatorului (varianta economica).
Numai bine!

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Inca un XV
« Reply #1 on: November 11, 2018, 20:18:07 PM »
Ai diesel, schimba uleiul des si lasa reprezentanta sa faca reviziile, este mai sigur si mult mai ieftin.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Inca un XV
« Reply #2 on: November 11, 2018, 21:03:37 PM »
Felicitări, drumuri bune sa aveți împreuna și fără incidente, dar ne-ar plăcea sa ne bucurăm și noi puțin de ea, deci niște poze nu ar strica :police:

Re: Inca un XV
« Reply #3 on: November 21, 2018, 18:41:41 PM »
Multumesc de urari, sper sa avem cu totii cat mai multi km si cat mai putine probleme. Inca nu am facut o sedinta foto, singura poza e cea din semnatura, facuta putin inainte de cumparare. Masina imi place din ce in ce mai mult si desi am luat-o pentru drumuri lungi, sint placut surprins de ce bine se comporta in oras, la dimensiunile si puterea ei.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Inca un XV
« Reply #4 on: November 22, 2018, 05:56:07 AM »
Fără poze viața e pustiu.

Re: Inca un XV
« Reply #5 on: November 23, 2018, 09:49:27 AM »


culoarea e Jasmin Green

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Inca un XV
« Reply #6 on: November 23, 2018, 09:56:28 AM »
Wow...frumușică tare, chiar arată bine și frumoasa si culoarea, încă o data sa te bucuri cât mai mult de ea :)

marr

  • 2205
Re: Inca un XV
« Reply #7 on: November 23, 2018, 11:55:58 AM »
Wellcome to the Club !

Vad ca, incet-incet, apar tot mai multe XV-uri si pe la noi !

Nu-ti urez sa te bucuri de ea - stiu ca o vei face !
In schimb, iti doresc multe mii de km fara incindente !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Inca un XV
« Reply #8 on: November 23, 2018, 12:31:46 PM »
Wellcome to the Club !

Vad ca, incet-incet, apar tot mai multe XV-uri si pe la noi !

Nu-ti urez sa te bucuri de ea - stiu ca o vei face !
In schimb, iti doresc multe mii de km fara incindente !


... clasic! Marr, te pun pe frontispiciu.

+1, sa te duca pe toti coclaurii la care visezi!
Felicitari pentru achizitie!
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Hunor

Re: Inca un XV
« Reply #9 on: November 24, 2018, 09:34:57 AM »
Salutare!!!
Multi km fara incidente si sa te bucuri deplin de ea... :D
XV, 2.0 D

Re: Inca un XV
« Reply #10 on: November 24, 2018, 23:26:45 PM »
Multumesc de urari, ceea ce va doresc si voua. Cat despre coclauri, cred ca voi pastra masina veche (megane 1 hatchback 1.9 dti), care e invatata si nu se supara sa o las cate o saptamana pe marginea unui drum forestier cat bat eu muntii. XV e pt duminica, sarbatori legale si drumuri de peste 1000 km - exceptie pt dus sotia la mall ca apreciaza scaunele incalzite

Hunor

Re: Inca un XV
« Reply #11 on: November 25, 2018, 19:25:15 PM »
Nu uita ... “ viata este prea scurta sa bei vin prost “ ;) :D
Asa ca,  bucura-te in fiecare clipa de bijuteria ta...Subaru...XV... O0
XV, 2.0 D

Re: Inca un XV
« Reply #12 on: March 03, 2019, 09:39:16 AM »
salut!
un raport de activitate  ma gandesc ca ar fi interesant pentru colegii cu XV 2.0D

s-au facut 4 luni si 2500 km de cand am masina si abia acum am reusit sa-i fac o sesiune de teste si o verificare serioasa. Pe scurt, masina am cumparat-o fara un test de drum pentru ca a primit numere rosii doar dupa ce am facut actele.  Am examinat-o cu mecanicul meu doar in parcare, totul a parut ok, singurele "probleme" au fost lipsa cheii pt demontare carlig remorcare [rezolvat in 1 ora si 100 lei] si un LED ars din lampa suplimentara de frana.
masina avea 5 ani si 211.000 km, neamtul Uwe a facut absolut toate reviziile la Subaru din 15 in 15k km, fara sa stiu ce s-a lucrat, inclusiv, in sept.2018, revizie subaru de 200k, TUV pt 2 ani, in octombrie a vandut masina si eu am cumparat-o in 1 nov de la un dealear din arad cu [8500 euro]
deci, verificarea : 1 problema, am inlocuit bratul cu rola intinzatoare de la cureaua accesorii, avea joc pe bucsa, freca de motor [460 lei], apoi ambreiajul parca nu e chiar perfect, inca e bine si cand va fi cazul pot sa-l schimb, nu e mare lucru, 800 lei kit-ul. Ambreiajul tine jos, lipit de podea, dar merge corect. Mai trebuie un card cu harti actualizate pt navigator [200 lei pe olx]

In rest totul perfect, nici o picatura de fluid scurs, nici un joc nicaieri, consum 0 de ulei. Masina arata ca noua, nimeni nu ma crede ca e second hand, merge perfect.
Consum mediu afara 5.6%, tinuta de drum foarte buna, in oras e cam greu cu cutia de viteze manuala, reprizele sint cam lungi pt vitezele I si II, dar la drum lung e super.
Am folosit-o putin pentru ca la ski am mers cu masina veche, e mai distractiva, viteza in coasta, derapaje, drumuri de zapada, uneori lopata, a devenit un buggy.
Concluzie : masina e foarte buna, sint super multumit si am incredere totala in ea. am in agenda Portugalia la vara si daca va fi sa fie voi merge fara griji.
Numai bine tuturor!

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Inca un XV
« Reply #13 on: March 03, 2019, 10:06:54 AM »
Cum ai rezolvat cu cârligul? Nici a mea nu a venit cu cheie și Mi-ar plăcea sa îl demontez și montez când vreau...

Re: Inca un XV
« Reply #14 on: March 03, 2019, 12:27:35 PM »
cu toate cheile de lacat din casa, cu bajbaieli am reusit sa-l dau jos. cu el in mana  :) m-am dus la un meserias gasit la a 3-a incercare si in  o ora mi-a facut chei si mi-a luat 100 lei. puteam sa ma duc si cu masina toata daca nu reuseam sa-l dau jos.  acum am aflat ca si mufa de la carlig se poate rabata sub bara.

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Inca un XV
« Reply #15 on: March 03, 2019, 13:12:43 PM »
Bun, mersi, când apuc merg și eu la ceva carligari sa văd dacă se poate face ceva :)