Senzori de leveling faruri - Subaru Forester 2008 Diesel
Subaru club Romania

Senzori de leveling faruri - Subaru Forester 2008 Diesel

Razvanos

  • 40
  • Subaru Forester 2L Diesel - 2009
    • Tu ce mananci?
Senzori de leveling faruri - Subaru Forester 2008 Diesel
« on: November 14, 2018, 10:22:11 AM »
Salut,
De mai bine de un an tot am probleme cu senzorii de leveling pentru faruri. Initial s-a aprins becul in bord si farurile s-au asezat astfel incat bateau pe la etajul 2 :). Am fost la un service si am reglat farurile pe pozitie dar dupa doua saptamani au "cazut" la un metru in fata masinii. Le-am mai reglat de vreo doua ori si au stat destul de ok pana acum o saptamana cand parca au luat-o razna dupa o vizita la service unde baietii au incercat sa "blocheze" senzorul.
Acum, un senzor nou este o gramada de bani, am gasit doi senzori second hand la un pret bun. Intrebarile mele, daca stie cineva, ar fi:
1. Cum ar reactiona daca efectiv tai firele de le senzori si reglez farurile pe o pozitie? Stiu ca farurile vor bate mai in sus cand voi avea masina super incarcata (dar nu este cazul f des).
2. Daca totusi ma decid sa schimb senzorii cu cei SH, este necesara doar schimbarea lor si reglarea farurilor sau trebuie "programati" in vreun fel folosind soft la reprezentanta?
Multumesc,
Razvan

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Senzori de leveling faruri - Subaru Forester 2008 Diesel
« Reply #1 on: November 14, 2018, 11:25:49 AM »
Farurile ar trebui sa se duca la maxim jos daca nu iti merge bine senzorul sau e rupt sau nu are fire si o sa ai un bec in bord mereu aprins. De reglat nu stiu cat de mult poti sa le reglezi manual. Stiu ca nu permite prea mult.
Daca pui senzori noi, umbli la suspensie etc trebuie facuta reinitializare. E o procedura descrisa in manual sau o faci la reprezentanta. Cauta pe forum cu functia "Search" din bara de meniu.

Cu senzorii second hand ce siguranta ai ca sunt mai buni decat ai tai?
« Last Edit: November 14, 2018, 11:26:32 AM by MihaiFlorescu »

Razvanos

  • 40
  • Subaru Forester 2L Diesel - 2009
    • Tu ce mananci?
Re: Senzori de leveling faruri - Subaru Forester 2008 Diesel
« Reply #2 on: November 14, 2018, 14:20:21 PM »
Becul in bord este oricum aprins de mai bine de un an. Nu ma deranjeaza.
Voi verifica si cum se face reinitializarea. Multumesc.
Iar despre siguranta - nu am dar pretul pentru senzori noi mi se pare urias (am avut o oferta de 700 ron / bucata si una de 1000 ron / bucata - pe cand pe senzorii SH dau 500 pe amandoi).

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Senzori de leveling faruri - Subaru Forester 2008 Diesel
« Reply #3 on: November 14, 2018, 14:27:29 PM »
La fel a zis si alt coleg ... si dupa ce a cumparat senzori second-hand buni a observat o mufa sparta. Si tot la senzori noi a ajuns.

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Senzori de leveling faruri - Subaru Forester 2008 Diesel
« Reply #4 on: November 14, 2018, 20:22:11 PM »
Ia noi si bei mai putina bere o luna ... O0
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Razvanos

  • 40
  • Subaru Forester 2L Diesel - 2009
    • Tu ce mananci?
Re: Senzori de leveling faruri - Subaru Forester 2008 Diesel
« Reply #5 on: November 19, 2018, 11:39:31 AM »
Sincer - imi vine sa tai complet cablurile (cu mufe cu tot) si sa le las asa. Nu stiu care va fi efectul - daca farurile stau pe o singura pozitie, chiar daca bat in sus cand masina e super incarcata, e ok. Dar daca se deregleaza in continuu, atunci nu e o solutie.

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Senzori de leveling faruri - Subaru Forester 2008 Diesel
« Reply #6 on: November 19, 2018, 11:44:01 AM »
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Senzori de leveling faruri - Subaru Forester 2008 Diesel
« Reply #7 on: November 19, 2018, 12:19:26 PM »
Si dupa ce faci ce zice colegu de mai sus sa te duci sa le mai reglezi o data. Te-ai jucat la reglaj cu sistemul defect si acum e normal sa se comporte anormal.

Poti sa mai faci un lucru daca ti s-a luat si nu vrei sa dai banii: scoti ambele mufe si in acel moment farurile ar trebui sa iti bata jos maxim si sa nu se mai schimbe pozitia lor. Daca nu bat jos maxim, inseamna ca e din reglajul pe care l-ai facut la acel service.

Razvanos

  • 40
  • Subaru Forester 2L Diesel - 2009
    • Tu ce mananci?
Re: Senzori de leveling faruri - Subaru Forester 2008 Diesel
« Reply #8 on: January 22, 2019, 22:33:02 PM »
Am scos senzorii, am reglat farurile la un service cu aparatul de la ITP si cam asta e. Mergem asa o perioada.

Boc

Re: Senzori de leveling faruri - Subaru Forester 2008 Diesel
« Reply #9 on: October 30, 2021, 08:50:44 AM »
Salut zimi si mie unde sunt senzori ca vreau sa i anulez  ms.

Re: Senzori de leveling faruri - Subaru Forester 2008 Diesel
« Reply #10 on: November 01, 2021, 13:27:48 PM »
Senzorul e de fapt un potentiometru, nu ?
Nu e mai simplu sa gasesti un potentiometru echivalent si sa reglezi manual farurile, ca la sistemul clasic (eventual cu buton in bord) ?