SF-ul meu pe motorina
Subaru club Romania

SF-ul meu pe motorina

paulstefan

  • 33
  • De profesie Habarnist
Re: SF-ul meu pe motorina
« Reply #20 on: December 25, 2018, 18:39:13 PM »
Gata, facem.
Mergem la Valea Doftanei, Pe drumul Tesila - Bertea.
As vrea sa plec dimineata, la 8:00 sa fiu la Mol-ul din Otopeni, langa Mc. Ramane asta punctul de intalnire?
Abea astept!

SF.SH.EE20.12

paulstefan

  • 33
  • De profesie Habarnist
Re: SF-ul meu pe motorina
« Reply #21 on: December 26, 2018, 17:27:43 PM »
Si ne-am intors:
Ia vedeti:














Drumul a fost interesant, dar scurt. La un momentdat s-a infundat si ne-am intors. Am legat asa cam 20-30 minute de drum forestier inzapezit si acoperit cu gheata pe alocuri  ;D.
Apoi am poposit pe Valea Doftanei, pe un platou de unde se vad lacul si barajul Paltinu. La 15:45 eram acasa.

Voi repeta experienta :).

SF.SH.EE20.12

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: SF-ul meu pe motorina
« Reply #22 on: December 26, 2018, 18:12:00 PM »
Frumoasa iesire, frumos traseul cu zapada.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

kkennyy

  • 1763
Re: SF-ul meu pe motorina
« Reply #23 on: December 27, 2018, 09:43:03 AM »
Foarte fain, trebuie sa mai ninga putin si o sa fie perfect :)
Forester XT SJ 2018

Dan_XV

  • *
  • 134
Re: SF-ul meu pe motorina
« Reply #24 on: December 27, 2018, 09:59:46 AM »
Paul. toata gasca iti multumeste pentru initiativa, a fost foarte misto.
XV 2.0 CVT MY2016

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: SF-ul meu pe motorina
« Reply #25 on: December 27, 2018, 11:12:50 AM »
La cat de curate sunt masinile dupa drumurile abordate...mai sa zic ca ati cautat un loc cu zapada pentru casting  ;D

Adi cu canadiana, John si Foreste, aveti ceva de adaugat???  >:D

P.S.: te invit sa ni te alaturi cand va suna goarna colegul Foreste si pe langa peisaje de vis vei putea aborda si drumuri demne pentru al tau Forester.
« Last Edit: December 27, 2018, 11:14:20 AM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Dan_XV

  • *
  • 134
Re: SF-ul meu pe motorina
« Reply #26 on: December 27, 2018, 11:32:13 AM »
@Domnu' Lorian:😜
XV 2.0 CVT MY2016

paulstefan

  • 33
  • De profesie Habarnist
Re: SF-ul meu pe motorina
« Reply #27 on: December 27, 2018, 14:49:25 PM »
Mersi BOXER! A fost misto traseul, dar s-a incheiat repede. Voiam sa ajungem la Bertea. Cred ca am facut cam o treime din toata lungimea drumului. Maxim.
Kkennyy, am fost primii pe traseul asta dupa ultima ninsore. Era ceva zapada pe alocuri, dar si ceva emotii la traversarile de parauri. Mie mi-a placut.
Heliotropus, poze nu puteam sa nu facem. Peisaje misto, masini frumoase, companie pe masura. Eu sunt deschis provocarilor, pentru alte iesiri, chiar m-as duce in primul weekend din 2019 la calugareni, Giurgiu. Ce ii spuneam si lui Dan_XV: mai intindem si noi bratele, bieletele, bucsaraia si pivotaraia... sa simta si masina asta ca are un stapan.
Iar la drumuri mai dificile abea astept sa ma bag.
Dan_XV: placerea a fost de partea mea. Din toate punctele de vedere. :)
La 110 pe DN, depaseam o caruta gen si cand vad in oglinda cum se apropie o masina puternica, lansata, fara flash. Apuc sa depasesc si ma dau pe banda 1. Cand vad culoarea, m-am bucurat.
Oleeee
De revelion sunt la Poiana Marului, unde voi cauta niste drumuri inzapezite in care sa ma impotmolesc.

Toate bune!
SF.SH.EE20.12

Re: SF-ul meu pe motorina
« Reply #28 on: December 27, 2018, 15:42:56 PM »
Quote from: Heliotropus
.........
Adi cu canadiana, John si Foreste, aveti ceva de adaugat???  >:D
..............
[/quote

Nu raspund la provocari,  mai ales venite de la cei care  nu au Subaru   :P
« Last Edit: December 27, 2018, 16:03:46 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: SF-ul meu pe motorina
« Reply #29 on: December 27, 2018, 15:54:16 PM »
@Adi-Canada: multa lume n-are si traieste!  ;D

@Paulstefan: daca acceptati si alte marci de masini in frumoasele drumuri pe care le abordati va rog sa-mi dati de stire. Daca va este rusine cu mine puteti spune ca sunt valetul vostru, baiatu' de mingi, o ruda mai saraca sau Aprodul Purice... ;D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Viata fara Subaru
« Reply #30 on: December 27, 2018, 16:07:14 PM »
@Adi-Canada: multa lume n-are si traieste!  ;D
...................
Da. Traieste,  dar traieste mai rau. Fara Subaru  viata e pustiu     :laugh:
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

paulstefan

  • 33
  • De profesie Habarnist
Re: SF-ul meu pe motorina
« Reply #31 on: December 27, 2018, 16:53:00 PM »
Dap, acceptam.
SF.SH.EE20.12

Dan_XV

  • *
  • 134
Re: SF-ul meu pe motorina
« Reply #32 on: December 27, 2018, 21:33:52 PM »
XV 2.0 CVT MY2016

doru777

  • 15
  • go,go,go...
Re: SF-ul meu pe motorina
« Reply #33 on: December 27, 2018, 23:53:09 PM »
Felicitari pentru iesire.  Poate ca la urmatoarea vin si eu,  ca acuma am fost plecat prin Bucovina,  am testat si capabilitatile awd Subaru si pot spune ca intradevar se merita sa detii ASA ceva.  M-am avanturat pe cateva coclauri inghetate cu rampe peste 8%,  Fara emotii
forester ee20 2009

Re: SF-ul meu pe motorina
« Reply #34 on: December 28, 2018, 15:24:15 PM »
Foarte frumos! Felicitări!
Sper sa pot ieși și eu data viitoare cu voi; ideea e sa ma anuntați din timp! :)

Re: SF-ul meu pe motorina
« Reply #35 on: December 28, 2018, 17:40:09 PM »
Frumos.  Si frumoase pozele. Mai vrem  !    :)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Muttley

  • 4922
Re: SF-ul meu pe motorina
« Reply #36 on: December 28, 2018, 19:05:44 PM »
ideea e sa ma anuntați din timp! :)

Salut, lasa-mi numarul de telefon pe mesageria privata. Eu citesc aici de cateva ori pe zi, iar cand baietii se organizeaza si stabilesc ceva, te sun numaidecat.
WRX SW 2002

Re: SF-ul meu pe motorina
« Reply #37 on: December 29, 2018, 13:24:42 PM »
Rezolvat! :)

Muttley

  • 4922
Re: SF-ul meu pe motorina
« Reply #38 on: December 29, 2018, 20:56:05 PM »
Primit, primit, stau de shase!
WRX SW 2002

paulstefan

  • 33
  • De profesie Habarnist
Re: SF-ul meu pe motorina
« Reply #39 on: January 03, 2019, 14:01:03 PM »
Si ne-am intors. La multi ani tuturor!














Am reusit sa o impotmolesc intr-un gard, dar cu putin ajutor am iesit.
Ce nu mi-a placut este faptul ca sistemul de tractiune nu reusea sa distribuie putere la rotile care ar fi avut aderenta. O tineam constant intr-antaia la 1200-1300 ture, in speranta ca puterea se va distribui la toate cele 4 roti. De unde, rama in zapada dura cu aceeasi roata. O mai lasam putin, pleca alta roata, singura de asemenea. Rama si aia. Si asa am reusit eu sa fac sleauri de 3-4 cm in zapada dura, chiar gheata.
Devenise imposibil sa mai ies de acolo, masina fiind in rampa, afundata 3-4 cm in gheata.
Am sapat putin, am bagat pietre si surcele la toate 4 rotile si am reusit sa ies. O trec la experienta de offroad...
In rest, a fost frumos, inafara de coborare. Forestierul avea niste curbe de 180 grade, iar eu pierdeam aderenta pe gheata. Cu viteze ametitoare de 4-5 km la ora, am reusit sa cobor, singur in masina. Se pare ca orice suta de kg conteaza, fiind 4, 3 au coborat pe jos.
Zona Zarnesti este foarte frumoasa (Plaiul Foii, Rasnov, Poiana Marului).

In rest toate bune. Am facut Bucuresti-Brasov de doua ori in perioada asta, masina este fenomenala pe serpentine...o placere.
SF.SH.EE20.12