09 Forester 2.0 benzina + gpl
Subaru club Romania

09 Forester 2.0 benzina + gpl

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #300 on: August 01, 2020, 21:50:44 PM »
A venit si am schimbat si furtunul de vacuum asteptat. Cel care pleaca din valva PCV. Era super copt si deja crapat la partea de jos, unde intra in PCV.
S-a rezolvat problema cu relantiul haios.
Am mai schimbat, suplimentar, un furtun de vacuum, care pleaca din stanga PCV-ului, ca il comandasem din gresala. Oricum era si acela rigidizat si probabil ar fi cedat ulterior.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #301 on: August 03, 2020, 08:55:52 AM »
Aseara am observat si eu problema cu uleiul care se scurge pe la baza tevii de alimentare cu ulei... Imediat dupa ce am completat ulei, am pus mana si era destul de mult ulei curat, prelins pe langa.
Am verificat direct zona aia pt ca a scazut uleiul destul de brusc, dar inainte sa schimb si furtunele de vacuum, crezand ca exclusiv din cauza asta. Anterior am observat ceva pata pe scut, care parea proaspata, dar nu ceva clar, iar urme de ulei nu aveam pe nicaieri... Acum pare ca asta e cauza, mai arunca pe acolo, se evapora pe scut daca ajunge uneori si iata...
O fi fost si cauza furtunului crapat de la valva pcv, pentru ca era clar murdar la baza cu ce scapa etc.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #302 on: August 10, 2020, 12:46:10 PM »
Un alt weekend forestier, de data asta cu ceva portiuni extreme (nu am poze cu respectivele), unde am testat limitele Foresterului... Pante cu inclinatie foarte mare, acoperite cu piatra sparta, in strat gros (30 cm aproximativ), cu tot cu reductor, esp off, chinuiala maxima, dar a fost cu reusite. Plus portiuni de drum cu rape intr-o parte si stanci in cealalta :) Genul de zone unde te bucuri ca sunt si copaci :) Anvelopele au facut diferenta, iar doar una din ele s-a ales cu ceva crestaturi superficiale. Panica a fost mare pe portiunile respective (stanci, piatra sparta, inclinatie), atat pt anvelope, cat si pt ambreiaj. Dar pare ca totul este ok, dupa toata aventura.
Zona: varful Nedeia, Horezu, spre ceva stana superba, cu oameni super faini.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #303 on: August 10, 2020, 13:25:03 PM »
Si cateva cadre de pe filmarea cu zonele dificile. Nu se vad inclinatiile pantelor, dar cred ca e destul de relevant. Pe acelasi drum ne-am si intors, seara. Deci unde era vale, a fost panta si invers :)

ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #304 on: August 14, 2020, 10:46:20 AM »
Update consum etc, daca tot am scris pe pagina lu' Keennyy :)

Referitor la consum - pe autostrada arata undeva la 10.6 % pe bord, la 140 km/h... atat pe benzina cat si pe gpl. Probabil real, pe gpl, o fi la 11.6-12%.
Iar ca o ciudatenie, dupa eforturile aplicate pe offroad weekendul trecut, s-a mai "desfundat" ceva si merge super bine... o fi fost ceva si pe galeria de evacuare :)
Desi ma asteptam la pagube, se pare ca totul este ok dupa fortarile din weekend. Ambreiajul este nemodificat, suspensii si articulatii in regula... Doar 2 anvelope, ambele pe stanga, au ceva taieturi superficiale si ceva uzura usoara, dar altfel, anvelope "normale" nu ar fi rezistat pe acolo. Si in cazul lor mi-era teama de daune...
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #305 on: August 14, 2020, 17:46:26 PM »
Facut revizia la 210.000, schimbat si uleiul, chiar daca avea doar 4300 km. Era super curat, culoare caramel. Am pus acelasi Xado 5 40, dar acum am adaugat si aditiv separat. Testat pe alte motoare, functioneaza. Deja motorul suna mult mai silentios, dar e nevoie de timp pt efecte reale, complete, undeva la 1500 km. O sa revin cu impresii ulterior.
Comportament foarte bun in mers, chiar si in Bucurestiul incins si aglomerat.
Filtrele de aer si polen erau destul de imbacsite, dar nu cat imi imaginam eu...
Am schimbat si oringul de la alimentare ulei, cel vechi era copt... Mersi inca o data Kkennyy pt cod!
« Last Edit: August 14, 2020, 17:48:05 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #306 on: August 19, 2020, 17:26:31 PM »
Later edit: nu, nu s-a rezolvat relantiul haios :/
Altfel, motorul se aude si merge superb, doar relantiul a redevenit rough, cum zic americanii. A fost mult mai ok dupa schimbarea furtunelor de vacuum, abia se mai simtea, dar de ceva zile a revenit.
Ma gandesc la a proba o alta clapeta de acceleratie, sa vad daca nu o fi o uzura acolo, pe pozitia de relanti. Apoi sa cumpar una noua...
Si ar mai fi poate de schimbat si restul de 3 bobine, care totusi pareau ok... Desi alea ar da si mers intrerupt in turatie sau ceva... Iar in turatii merge foarte bine, nu sesizez intreruperi.
E posibil sa mai fie pe undeva vreun por pe unde trage aer fals, poate...
Poate fac o vizita si la Wim, sa arunce si ei un ochi priceput.
« Last Edit: August 19, 2020, 17:38:09 PM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Arturito

Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #307 on: August 19, 2020, 18:28:22 PM »
Salut. Schimba bobinele. Am fost la.un pas de a desface mototul. Pe cilindru 1 si pe 3 aveam probleme cu bobinele. Cand am dat iar bujiile jos , aia dd pe 1 era intr o balta de benzina , cu masina stata de o saptamana. Cica e posibil sa dea scanteia tarziu si la relanti zici ca e pa la supape. In ture , merge de rupe insa...

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #308 on: August 19, 2020, 18:47:52 PM »
Da, ma gandesc si eu in continuare la bobine - am verificat anterior, cand am schimbat bobina de pe 4, care parea afumata. Impreuna cu totate bujiile.
Dar e posibil sa mai fie vreuna care functioneaza semicorect si atunci sa persiste problema.
Mersi frumos!
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Muttley

  • 4923
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #309 on: August 19, 2020, 19:36:47 PM »
Cumva si-a revenit imediat dupa ce ai schimbat bujiile?
WRX SW 2002

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #310 on: August 19, 2020, 23:14:48 PM »
Nuu. Alea au fost mai demult.
La ceva timp dupa ce am schimbat furtune vacuum PCV. A fost o ameliorare maxima, dupa care a inceput sa revina incet, incet.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #311 on: August 19, 2020, 23:33:38 PM »
Nu a fost și reset la Ecu atunci? Că asta ar fi o explicație de ce a revenit comportamentul după o perioadă

andea79

  • *
  • 4007
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #312 on: August 19, 2020, 23:55:43 PM »
aici este .. aici nu este ..dar totusi este :))
dar imi place ca insisti :)

Alex Damian

  • 168
  • Impreza 2006 2.0R Wagon
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #313 on: August 20, 2020, 01:32:38 AM »
Later edit: nu, nu s-a rezolvat relantiul haios :/

Eu am reusit sa mai ameliorez vibratia la relanti dupa ce am facut distributia. Cand am pus-o la semne am constatat cu stupoare ca era un dinte sarita de la punct. Deh, se mai greseste si in reprezentanta...

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #314 on: August 20, 2020, 08:06:12 AM »
Nu a fost și reset la Ecu atunci? Că asta ar fi o explicație de ce a revenit comportamentul după o perioadă
Am facut reset relanti.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Arturito

Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #315 on: August 20, 2020, 08:30:10 AM »
Resetul ala , teoretic , nu prea face nimic. Daca mecanic masina nu e in regula , cu resetul ala nu rezolvi nimic. E ca si cum inchizi si deschizi televizorul , dar tu tot nu ai semnal pe cablu.
Vezi ca si distributia mai poate fi o problema. Am sesizat asta tot la mine. Pusa la punct , nu e la punct ca sa zic asa.
Vezi totusi cu alte bobine...

Muttley

  • 4923
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #316 on: August 20, 2020, 08:40:29 AM »
Bobinele se pot diagnostica usor, cu alte bujii.
Chestia-i ca daca bobinele-s defecte si nu dau tensiune suficienta, bujiile se afuma in timp si incep figurile. Cu bujii proaspete/curate, problema nu se manifesta in prima faza.
As zice totusi ca la el nu-s bobinele, de vreme ce si-a revenit dupa nu stiu ce i-a facut (furtunuri). Dar poate as gresi.
WRX SW 2002

Arturito

Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #317 on: August 20, 2020, 08:57:48 AM »
Am pus eu mai intai alte bujii. Si a facut la fel de la prima cheie. Apoi am schimbat iar si bujiile si bobinele. Eram pregatit de supape sufleteste oricum. Am scapat.
Dar de verificat si distributia daca pica la semne. Eu am pus semnele de pe curea pe semnele de pe role si asa am pus-o fix la punct. Altfel risti sa pierzi un dinte pe ici pe colo...

Muttley

  • 4923
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #318 on: August 20, 2020, 09:03:13 AM »
Am pus eu mai intai alte bujii. Si a facut la fel de la prima cheie.

Ooooochei, atunci retrag.
WRX SW 2002

dan_b

  • 1236
Re: 09 Forester 2.0 benzina + gpl
« Reply #319 on: August 20, 2020, 10:29:08 AM »
La bobine ma gandesc si eu, pt ca in rest am schimbat si curatat tot ce tine de asa simptome...
La distributie s-a uitat un prieten, mecanic, dar a zis ca este in regula.
Cand am schimbat bujiile era doar bobina 4 vizibil "altfel". Si dupa schimbarea ei nu s-a rezolvat problema, desi am schimbat si toate bujiile.
Trepidatia este mai mica acum, dar inca este. La un moment dat abia se mai percepea (poate era chiar normala), dar de ceva timp a revenit...
E posibil sa fie totusi bobinele, o sa iau in calcul.
Oricum, tot ce inseamna discutii / surse de probleme pe treaba asta cu relanti rough, sunt indicate bujiile, bobinele, vacuum sau injectoare. Injectoarele le-am eliminat din ecuatie pt ca problema exista si pe benzina (mult mai putin), dar si pe gpl (mai proeminenta). Iar acolo sunt injectoare separate. O mai fi si ceva aer fals pe undeva si nu se vede...
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.