Loc de dat cu capul - vol. II
Subaru club Romania

Loc de dat cu capul - vol. II

dan_b

  • 1234
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1660 on: July 05, 2022, 14:41:32 PM »
Ba da, sigur, dar tot e mai "conditionat" si in plus nu lasa tot parfumul de afara sa treaca in masina, pt ca filtre :)
Rezumand, cred ca pot sa stau foarte bine si fara deflectoare, m-au ajutat foarte mult si impresiile practice, pt care multumesc!
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1661 on: July 16, 2022, 22:18:08 PM »
Sunt pe centura Sibiului si am ramas fara faruri. Am oprit sa alimentez, am verificat sigurantele, schimbat pentru orice eventualitate si tot degeaba :(
Inca incerc sa gasesc o solutie..parca n’as merge pe pozitii si proiectoare pana la Bucuresti

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1662 on: July 16, 2022, 23:08:19 PM »
Mai bine înnoptezi acolo și călătorești pe zi.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1663 on: July 16, 2022, 23:08:53 PM »
Nici faza lunga nu merge? Ca daca ar merge aia, ai putea sa reglezi farurile foarte in jos, cat de cat sa se cheme ca ai lumini, si nici sa nu-i orbesti total pe cei din fata (stiu ca faza lunga nu are forma fascicolului care trebuie, dar asta e).
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1664 on: July 16, 2022, 23:46:28 PM »
Sunt pe centura Sibiului si am ramas fara faruri. Am oprit sa alimentez, am verificat sigurantele, schimbat pentru orice eventualitate si tot degeaba :(
Inca incerc sa gasesc o solutie..parca n’as merge pe pozitii si proiectoare pana la Bucuresti

Verifică becurile sau transformatoarele (drosseluri). Inclin să cred că ultimele au cedat dar ar fi ciudat să se întâmple concomitent.
Cel mai sigur este să mergi să cauţi o cazare şi să continui drumul mâine, pe lumină.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1665 on: July 17, 2022, 04:17:40 AM »
Faza lunga merge, insa avand xenon pe scurta, nu am reglaj manual al farurilor.
Am verificat becurile si par in regula. Cel mai probabil s’au dus transformatoarele. Desfac farurile saptamana asta (sper) si incerc sa le curat. Aveam in plan de mult timp sa fac asta deoarece dupa mers prin ploaie intensa aparea uneori umezeala in farul drept..probabil si in cel din stanga insa nu vizibil, asta fiind si cauza mortii.
Am vazut ceva clipuri pe youtube cu transformatoare resuscitate prin curatare..
« Last Edit: July 17, 2022, 04:18:51 AM by Ilie »

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1666 on: July 17, 2022, 12:19:49 PM »
Trebuia sa fiu mai explicit, stiu ca nu ai reglaj manual, trebuia o surubelnita cruce cu care reglai unghiul de la far din compartimentul motor. Nu mai conteaza acum.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1667 on: July 17, 2022, 12:36:24 PM »
Trebuia sa fiu mai explicit, stiu ca nu ai reglaj manual, trebuia o surubelnita cruce cu care reglai unghiul de la far din compartimentul motor. Nu mai conteaza acum.
Si eu m’am prins apoi..insa riscul e prea mare ca reglajul meu ad hoc sa ii orbeasca pe cei din fata..si sa devin unul din aia carora le umplu frigiderul uneori.
Am ajuns in Bucuresti..acu incerc sa imi fac timp sa desfac farurile.
Urata experienta :( macar am fost la 300km de casa..nu la cateva mii. Pentru asta sunt recunoscator.
« Last Edit: July 17, 2022, 12:38:12 PM by Ilie »

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1668 on: July 17, 2022, 12:45:04 PM »
Aveam in plan de mult timp sa fac asta deoarece dupa mers prin ploaie intensa aparea uneori umezeala in farul drept.
Basically me.  :)
Nu schimbasem sticla la timp, si se arsese si droserul.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1669 on: July 17, 2022, 12:58:15 PM »
Faza lunga merge, insa avand xenon pe scurta, nu am reglaj manual al farurilor.
Am verificat becurile si par in regula. Cel mai probabil s’au dus transformatoarele. Desfac farurile saptamana asta (sper) si incerc sa le curat. Aveam in plan de mult timp sa fac asta deoarece dupa mers prin ploaie intensa aparea uneori umezeala in farul drept..probabil si in cel din stanga insa nu vizibil, asta fiind si cauza mortii.
Am vazut ceva clipuri pe youtube cu transformatoare resuscitate prin curatare..

Dacă au probleme, fii pregătit pentru schimb. Niciodată* nu a funcţionat la mine metoda YT, cu toate că la un prieten cu un XT identic a mers de două ori.
*încă mai am o cutie cu transformatoarele decedate, nu m-am îndurat să le arunc la gunoi. :)
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1670 on: July 17, 2022, 13:19:59 PM »
Am inceput deja sa intind antenele pentru schimb :(
Erau la in moment dat niste faruri cu 1000 ron pe OLX..dar n’am fost pe faza la timp.
Mai vanez un set acum..insa posesorul nu e inca hotarat daca sa le vanda ori ba.
Btw..se gasesc transformatoarele noi? M’am uitat fugitiv mai devreme si am gasit doar faruri AM..Depo parca.

LE: vad ceva transformatoare “OEM” compatibile pe net, presupun ca replici..a mai folosit cineva asa ceva?
« Last Edit: July 17, 2022, 17:57:11 PM by Ilie »

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1671 on: July 18, 2022, 19:28:04 PM »
Poate lista de aici te ajuta sa gasesti mai usor inlocuitor.
La un moment dat erau pe emag de vanzare ceva balast AM si pe fb le recomandau mai multi, acum parca nu le vad.

Daca mai prinzi set de faruri HID la 1000ron, nu e rau. Eu am luat un set cam tot la banii aia, in ideea ca daca nu casc ochii si am atins botul masinii, numai din faruri imi iau dauna totala.

Malakay parca facuse conversia de la xenon la halogen si ulterior la LED, deci ar merge la o adica si cu faruri noi AM (care sunt la preturi decente) si renuntat la xenon
« Last Edit: July 18, 2022, 19:29:04 PM by andrei0241 »

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1672 on: July 18, 2022, 19:58:58 PM »
Poate lista de aici te ajuta sa gasesti mai usor inlocuitor.
La un moment dat erau pe emag de vanzare ceva balast AM si pe fb le recomandau mai multi, acum parca nu le vad.

Daca mai prinzi set de faruri HID la 1000ron, nu e rau. Eu am luat un set cam tot la banii aia, in ideea ca daca nu casc ochii si am atins botul masinii, numai din faruri imi iau dauna totala.

Malakay parca facuse conversia de la xenon la halogen si ulterior la LED, deci ar merge la o adica si cu faruri noi AM (care sunt la preturi decente) si renuntat la xenon

Merci fain. Inca nu am apucat sa desfac farurile. Am o saptamana tare plina :(
Incerc in prima faza sa le curat pe astea originale si daca nu primesc rezultatul scontat..comand AM. Cu ocazia asta curat si resigilez farurile..eventual le vopsesc in interior precum cele de STI.

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1673 on: July 18, 2022, 23:42:07 PM »
Daca ai sticlele matuite, cu fisuri in profunzime si tot le desfaci ptr re-etansare, ar merita "sticle" noi de pe aliexpress. Si eventual lupe pe faza scurta ... si vopsit (negre sunt si la "Sport line", din US, nu doar STI ) si ce mai vrei, bani sa fie  ;D

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1674 on: August 02, 2022, 19:11:59 PM »
Cei cu FRS SH, voi aveti alerta pentru nepurtare centura a pasagerului?

MyKe

  • 210
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1675 on: August 02, 2022, 21:47:55 PM »
Da.
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1676 on: August 02, 2022, 23:08:54 PM »
Dap

kkennyy

  • 1763
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1677 on: August 03, 2022, 09:42:03 AM »
Eu nu cred ca am, dar oricum, se poate activa/dezactiva printr-o manevra, nu mai gasesc exact pentru SH dar e ceva de genul:

Turn the key in the ignition to "on", the spot just before starting the engine. Buckle and unbuckle the seatbelt 20 times within 30 seconds.
Forester XT SJ 2018

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1678 on: August 03, 2022, 09:59:27 AM »
Da... Auzisem si eu de metoda asta. Incerc zilele astea sa vad. Nu mi-e de alarma in sine cat mi-e de partea de airbag, desi in bord nu arata nimic legat de asta.

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1679 on: August 03, 2022, 16:32:24 PM »
Am ajuns in Bucuresti..acu incerc sa imi fac timp sa desfac farurile.

Pana la urma, becurile sau balasturile?