Loc de dat cu capul - vol. II
Subaru club Romania

Loc de dat cu capul - vol. II

Muttley

  • 4920
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #20 on: January 28, 2019, 15:49:13 PM »
Bine, bre.
E vereics, cam 60ish kg cutia.
Am sa iau un hidraulic de autobuze, pentru coeficient de siguranta din 3 cifre.
Vreo recomandare de magazin?
WRX SW 2002

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #21 on: January 28, 2019, 22:00:23 PM »
Dân seria refelatia zilei , m a lovit un gand.
Si ma sperie. Pentru ca nu reusesc sa compilez acceptarea aproape lejera si unanima a umanitatii ca avem nevoie de controlul calculatoarelor pentru a putea conduce masini. Si aici ma refer la toate ghizmourile secolului asta. Ai saigt , franare automata si ce o mai fi. Adica , daca consideri ca sofer ca ai nevoie de asta , nu ar trebui sa fie primul semn ca n ai ce cauta la volan ?
Astept palme... :o
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #22 on: January 28, 2019, 22:07:24 PM »
e buna toata tehnologia asta automata.s-asa majoritatea sunt oligofreni la volan.macar asa opreste masina singura si nu intra in mine in timp ce retardul tine telefonul in mana si il doare fix in pix ca e la volanul unui proiectil de o tona si ceva......
acu nu stiu la ce mai foloseste scoala de soferi.......

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #23 on: January 28, 2019, 22:14:26 PM »
Pai tocmai asta ma zbat sa subliniez. De ce sa vrri sa faci ceva la care nu te pricepi?
Hai sa ne aruncam cu parasuta fara sa avem habar. Hai sa ne luam toti avioane ca ne invata la aterizare cum se face. Am vazut in filme.
Treaba asta cu șofatul e ca atunci cand eram mici si ne uitam la filme cu Cichician. Ieseam toti afara umflati. "Si eu pot....''
« Last Edit: January 28, 2019, 22:15:33 PM by make the forum greatagain »
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #24 on: January 29, 2019, 09:02:17 AM »
Și eu sunt uimit și plăcut impresionat de cât de repede se dezghețată și dezabureste Foresterul...nu pot sa zic ca nu ma cam pisica mândria când aud discuții la lucru gen: nu am putut intra in mașina ca a fost înghețată sau nu am putut deschide ușile și am reușit doar portbagajul și altele de genul și al doilea tip: am venit pe jos ca nu am putut scoate mașina din parcare etc...încerc totuși sa ma bucur doar in interiorul meu de aceste plăceri  :o
Fiind vorba de circuri...când am schimbat rotile, am vorbit cu un prieten care are doua impreza, știind ca are cric (crocodil). Am mers la el, ne-am pregătit de lucru...el cu Țigara, eu cu cheia (ca deh, la așa operațiune, doar de companie ai nevoie) și pun cricul și ii dau (am vrut inițial sa ridic fata punând cricul pe zona dintre roti) și spatele (pe diff) dar nu am fost sigur ca e ok și, deci am ridicat-o din locurile de unde se face normal. Ideea e ca am reușit sa întind suspensia la maxim cu cricul lui și atât...deci am ajuns tot la cel original care, având extensie incorporată a și reușit sa ridice mașina de pe drum :P

WIM

  • 670
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #25 on: January 29, 2019, 22:57:11 PM »
Luati de salivați  ;D


Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #27 on: January 30, 2019, 11:37:38 AM »
Thanks, but no thanks!
Am urmarit eu cu o urma de interes prima jumatate, dar l-am oprit cand a ajuns la a inlocui pentru unele masini si comenzile de a/c.
Exact asta detest eu mai mult la masinile noi, pline de tablete. Eu vreau buttons, knobs, switches!!!  ;D ;D Sa pot sa le manevrez si pe intuneric sau cu ochii inchisi. Sau cu ochii pe drum, nu pe bord.  8)
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #28 on: January 30, 2019, 11:55:46 AM »
Tu ai o varsta, o scoala, o experienta si intelegi diferenta dintre jucarii si lucruri utile. Pe Youtube continutul nou este produs de o generatie fascinata de touch-screen si de apps-uri.
Transformarea autoturismelor in bunuri consumabile a determinat eliminarea solutiilor tehnice serioase si inlocuirea acestora cu prostii.
Proabil ca se doreste ca masinile-gadget sa functioneze cinci ani si dupa aceea sa fie schimbate.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #29 on: January 30, 2019, 12:22:28 PM »
Eu zic sa asteptam implementarea unor bavetici cu care o manuta bionica sa ii stearga la gurita pe bajeti. Si una sa le dea palme cand adorm la volan.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #30 on: January 30, 2019, 13:03:09 PM »
@BOXER...cinci ani sunt acuma, dacă se gadgetizeaza toate o sa ajungă ca telefoanele...azi îți iei unul nou, mâine or apărut încă doua versiuni după ce ai. Trendul e de a face mașini tot mai scumpe, care sa dea tot mai putina satisfacție șoferiilor și sa ii înlocuiască, pe cât posibil și sa se strice cât mai repede ca sa mai poată lua niște bani de pe clienți. :(

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #31 on: January 30, 2019, 13:52:52 PM »
Eu zic sa asteptam implementarea unor bavetici cu care o manuta bionica sa ii stearga la gurita pe bajeti. Si una sa le dea palme cand adorm la volan.




Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Loc de dat cu teasta - vol. II
« Reply #32 on: January 30, 2019, 18:10:53 PM »
.....drept urmare asta se intampla:
.............................................................................................
......cand am oprit masina efectiv a alunecat lateral in sant......nu stiu cat se vede din poze dar inclinatia laterala era mica......
...........................................................

Dehhh,  chestie  de sofer,  experienta pe Subaru ,........ etc.  ....  ;D
Vezi,  daca aveai  CVT ,  X-Mode  si Eye-Sight  cu vedere balistica dupa curba  nu ti se intampla  asa ceva   >:D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

WIM

  • 670
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #33 on: January 30, 2019, 18:12:24 PM »
Transformarea autoturismelor in bunuri consumabile a determinat eliminarea solutiilor tehnice serioase si inlocuirea acestora cu prostii.

Daca ne raportam la Brainiac. cred ca afirmatia este prea generalizanta pentru specificul subiectului.
In materie de In Car Entertainment si, ulterior, conectivitate, se poate spune ca OEM-ul auto a fost intotdeauna depasit de situatie. Asa ca nu as cataloga ceea ce venea din fabrica infipt in bord cu rolul de a asigura ambianta sonora "solutii tehnice serioase" - au fost si sunt tot niste Clarion-uri/Kenwood-uri/Sony-uri/Bose whatever cu niste interfete modificate, care imbatranesc moral doar stand in showroom asteptand sa fie vandute.

Deci, din punctul asta de vedere, inteleg perfect dorinta unora precum Brainiac de a upgrada sistemul cu o platforma care are mult mai multe sanse la o batranete decenta. Cat despre a integra niste comenzi de climatizare pe un touchscreen, poate ca nu e cea mai buna solutie cu putinta, ergonomic vorbind - dar cati dintre cei care se plang de asta pot baga mana in foc ca atunci ca opereaza butoanele instalatiei de A/C o fac fara sa se uite la ele? Mai ales daca vorbim despre o climatizare automata, unde temperatura e afisata pe un display.  In plus, daca poti sa exploatezi o logica noua de interactiune cu sistemul (multi-touch), de ce sa nu faci asta?

Cred ca respingerea in bloc a tuturor lucrurilor noi care scot capul pe piata este contra-productiva, ca sa nu spun mai mult. Daca tot facem apel la intelepciunea oferita de niste ani de scoala si de mai multe decenii de viata, cred ca ar trebui sa o utilizam spre a discerne graul de neghina, nu pentru a da foc intregii recolte.

Re: Loc de dat cu teasta - vol. II
« Reply #34 on: January 30, 2019, 18:37:25 PM »
Dehhh,  chestie  de sofer,  experienta pe Subaru ,........ etc.  ....  ;D
Vezi,  daca aveai  CVT ,  X-Mode  si Eye-Sight  cu vedere balistica dupa curba  nu ti se intampla  asa ceva   >:D

nici cu cel mai performant sistem awd nu ma salva.cu aderenta zero nu prea conteaza cate roti trag/imping.

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #35 on: January 30, 2019, 18:38:06 PM »

Cred ca respingerea in bloc a tuturor lucrurilor noi care scot capul pe piata este contra-productiva, ca sa nu spun mai mult. Daca tot facem apel la intelepciunea oferita de niste ani de scoala si de mai multe decenii de viata, cred ca ar trebui sa o utilizam spre a discerne graul de neghina, nu pentru a da foc intregii recolte.

Una din cele mai  intelepte cugetari  din ultimele   9.876.543,21   postari incoace !
« Last Edit: January 30, 2019, 18:39:48 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #36 on: January 30, 2019, 20:38:13 PM »
Nu e vorba de respingerea tehnologiei. Problema e ca evolutia tehnologiei subliniaza involutia sorgintei umane. Si oamenii aplauda. Einstein a zis bine de tot. Dar ideea se pierde in context.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #37 on: February 01, 2019, 07:35:47 AM »
Teaser cu interiorul urmatorului Subaru Legacy . Chiar daca modelul nu va aparea in Romania, ofera o imagine despre viitorul design al unitatii centrale de la Subaru...

https://www.motor1.com/news/303408/2020-subaru-legacy-interior-teaser/

kkennyy

  • 1763
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #38 on: February 01, 2019, 09:19:44 AM »
In sfarsit apare tableta   ;D

Apropo de legacy, are cineva idee ce s-a intamplat in europa cu modelele 2015+ ? Am cautat ceva de vanzare, am gasit o singura bucata in timp ce google zice ca din 2014 au intrerupt vanzarile in europa pe motiv ca erau foarte slabe. Totusi a vazut si ceva review-uri, inclusiv din deutschland la acest model, dar nimic pe site-urile de vanzari, mi se pare ciudat ...
Forester XT SJ 2018

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #39 on: February 01, 2019, 10:43:26 AM »
Nu s-au chinuit sa il mai aduca pentru ca nu trecea de normele de poluare si vanzarile erau oricum mici dat fiind faptul ca masina e construita pe fizicul americanilor si la pret ajungea cat un passat.
Exista ceva importuri de US si au doar motoare de 2.5

Daca baga tableta.. s-au dus drq.
« Last Edit: February 01, 2019, 10:44:38 AM by MihaiFlorescu »