Loc de dat cu capul - vol. II
Subaru club Romania

Loc de dat cu capul - vol. II

kkennyy

  • 1763
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #40 on: February 01, 2019, 10:53:50 AM »
Pai e acelasi motor pana in ziua de azi, 2.5-ul benzinar care se vinde si acum ft bine pe forester, cum sa nu treaca normele?

Daca baga tableta.. s-au dus drq.
Nu-mi zi ca si tu esti fan-ul radio-ului stil 2000 care pana acum cativa ani inca se incapatana sa apara pe trim-urile de baza?  :o
Forester XT SJ 2018

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #41 on: February 01, 2019, 11:21:34 AM »
Nu au 2.5 pe forester. Pe outback da. Discutia cu normele e lunga si s-a mai purtat prin alte topicuri. E vorba de media de CO2 obtinuta pe intreaga linie de modele comercializate. Daca ar fi bagat inca un 2.5 pe langa Outback si STi si 2.0 de pe BRZ, nu cred ca aratau prea bine. De ce crezi ca exista XV 1.6 aspirat si toate sunt CVT cu start-stop? Sa traga media asta in jos, chiar daca fac 100 in 15 secunde.

Plus impozite si asigurari. Sa pastreze Legacy, insemna sa faca un 2.0 capabil sa mute o masina mult mai mare decat era in trecut. Si clar nu aveau sa faca asta doar pentru Europa. Poate cu e-boxer sa revina Legacy in UE.
Ah, si Legacy se canibalizeaza putin cu Levorg. Care este un legacy mai vechi ca dimensiuni cu bot/sasiu de Impreza. Petru ca europenii apreciaza mai mult modelul break.

Nu sunt fan chiar radio simplu. Ce au acum pe Outback mi se pare arhisuficient. Adica sa pastreze butoane/comenzi fizice pentru clima si alte optiuni des folosite. Mi se pare ca este vorba de siguranta si simplitate sa ai buton fizic. Altfel iti iei privirea de la drum sa vezi unde apesi.
« Last Edit: February 01, 2019, 11:25:59 AM by MihaiFlorescu »

kkennyy

  • 1763
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #42 on: February 01, 2019, 11:52:17 AM »
Hmm, vazusem multe forestere 2015+ 2.5 la vanzare, acum vad ca noi sunt doar 2.0 ... curios ca nu par us import, in fine. Nasol trendul asta ... alti producatori fac downsize la motor dar baga un turbo sau ceva ca sa tina performantele cel putin similare. Pe mine 1.6-le aspirat de pe xv ma face sa rad, mi se pare o intoarcere in timp vreo 10 ani. Si doar au 1.6-le turbo de pe levorg, ar fi mers bine ... dar poate tot din ratiuni de canibalism cum zici tu.

Nu sunt fan chiar radio simplu. Ce au acum pe Outback mi se pare arhisuficient. Adica sa pastreze butoane/comenzi fizice pentru clima si alte optiuni des folosite. Mi se pare ca este vorba de siguranta si simplitate sa ai buton fizic. Altfel iti iei privirea de la drum sa vezi unde apesi.
Aha, credeam ca te referi la avansul tehnologiei pe care unii de aici o detesta si nu ii inteleg :D
Altfel iti dau dreptate, si eu prefer cateva butoane fizice pe care sa le poti actiona fara sa iti iei privirea de la drum. Sa vedem, pana acum la ergonomie mi se pare ca stau foarte bine, poate au gandit-o bine si pe asta.
« Last Edit: February 01, 2019, 11:56:55 AM by kkennyy »
Forester XT SJ 2018

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #43 on: February 01, 2019, 14:22:03 PM »
De ce esti Madalin Voicu  ::)  ? Nu detesta nimeni tehnologia. Doar ca nu ne intelegem. Masina e masina nu gadget. Pai sa te apuci sa reglezi clima , ventilatia uarevar si sa se blocheze putin ecranul ala. Crezi ca e nevoie de mai mult de o secunda sa se intample ceva , cand tu ca sofer esti cu ochii in dislpei ? Acum vreo 10 ani era o discutie de genul pe un forum de VAG isti. Unde bajetii faceau misto de robinetele astea mari de clima de la Subaru. A venit unul si le-a trantit-o clar. Acelasi lucru a zis. MAi bine un robinet mare si comod decat doua butoane mici , cu un ecran mic pe care nu prea il vezi nici cand stai pe loc.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #44 on: February 01, 2019, 14:40:58 PM »
Keny, vrei tehnologie? Super, eu si altii vrem si siguranta.
Sa vina sa bage si comenzi vocale (adica sa am si robineti in continuare) si sa pot sa zic "creste ventilatia la treapta 3", o tanti cu voce suava (sau o voce barbateasca macho pentru cucoane) sa ma intrebe de confirmare "Ridic ventilatia la nivelul 3?", eu zic da si ea face.
Dar NU tablete sau orice care ma fac sa iau ochii de la drum.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #45 on: February 01, 2019, 14:45:51 PM »
Copiii care au crescut cu ifoane au facut si eu 18 ani intre timp. Le trebuie ceva familiar ca altfel se pierd. Nu mai e cu "learn how to drive a manual", e cu "learn how to operate android auto".

kkennyy

  • 1763
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #46 on: February 01, 2019, 14:51:43 PM »
Pai eu ce zic? De ce sa presupui automat ca aducand o tehnologie nou compromiti siguranta? Chiar nu pot notiunile astea doua sa coexiste in anul curent 2019? Pana acum ca sa vezi la ce temperatura ai pus habitaclul si sa dai mai cald ce faceai, nu te uitai in jos spre consola ? Daca baga informatia asta mare frumos pe un display gigant nu crezi ca ar ajuta? Ma scuzati dar eu sunt mai naiv din fire si cred ca avem oameni cu minte capabili sa imbine cele doua notiuni, altfel am ramane la butoane si pedale agatate de fire in spate :)

Apropo de tablete, am vazut ce au facut cu tesla si sunt informatii mici, unele ascunse prin diverse meniuri ... aia chiar mi se pare periculos si nu sustin :P
Forester XT SJ 2018

Muttley

  • 4913
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #47 on: February 01, 2019, 15:07:45 PM »
Conduceam acu' 3 ani masina lui Croco si-i zic sa reseteze consumul mediu, ca sa-i arat de ce performante in materie mi-s capabil.
Si Croco, pasager... Croco, baiat cu inclinatie spre gadgeturi, stii prea bine... Dupa 10 minute de frecat meniul ala imi zica ca nu poate.
« Last Edit: February 01, 2019, 15:08:37 PM by Muttley »
WRX SW 2002

kkennyy

  • 1763
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #48 on: February 01, 2019, 15:10:21 PM »
Si ca sa discutam concret, in imaginea prezentata de ei sunt cel putin 6 butoane fizice, plus 2 rotative. Practic se pierde rotativul de la temperatura si e inlocuit de buton fizic cald/rece, si butoanele de recirculare, degivrare etc sunt trecute pe display. Mi se pare cat de cat ok, desi as fi preferat in continuare rotativ pentru temperatura. Ah, si se pierde locasul unde-mi puneam telefonul ... asta nu-mi prea place dar probabil exista altul special pt asta, poate chiar cu incarcare wireless.




Gata, am terminat, puteti sa dati cu capul :)


Conduceam acu' 3 ani masina lui Croco si-i zic sa reseteze consumul mediu, ca sa-i arat de ce performante in materie mi-s capabil.
Si Croco, pasager... Croco, baiat cu inclinatie spre gadgeturi, stii prea bine... Dupa 10 minute de frecat meniul ala imi zica ca nu poate.

Nu zic ca nu sunt si dobitoci :D  (nu croco, proiectantii de la seat)
« Last Edit: February 01, 2019, 15:11:32 PM by kkennyy »
Forester XT SJ 2018

Muttley

  • 4913
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #49 on: February 01, 2019, 15:11:22 PM »
Mie mi s-a parut din prima poza ca butoanele-s fizice...
WRX SW 2002

marr

  • 2203
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #50 on: February 01, 2019, 15:17:04 PM »
Asta cu totul pe tableta, fara butoane fizice au incercat deja altii. Si nu prea a iesiti bine ce-a iesit !
Sa vedeti ce mishto e la Peugeot de exemplu, unde ai comenzile de la climatizare exclusiv pe tableta.
Si iarna, la -23 grade, a inghetat ecranul si nu mai ia comenzile.
Iar omul sta si face turturi in masina, nu-si poate dezgheta nici fizicul si nici geamurile !
Asa ca, n-are incotro - lasa gadgetul in parcare si ia otobelul !

Ca atare, tehnologia e buna, dar implementata cu cap si tinand cont si de principiul stramosesc ”tot ce-i prea mult, strica” !
« Last Edit: February 01, 2019, 16:05:38 PM by marr »
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #51 on: February 01, 2019, 15:22:59 PM »
Era o poanta cu "ce ar fi fost daca masinile erau facute de Microsoft? Cand franezi sa iti apara pe parbriz o fereastra unde sa te intrebe:-Sunteti sigur ca vreti sa franati ? "
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

kkennyy

  • 1763
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #52 on: February 01, 2019, 15:32:52 PM »
Tot e mai bine decat sa primesti ecran albastru  ;D
Forester XT SJ 2018

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #53 on: February 01, 2019, 16:05:55 PM »
Pentru setari audio exista comenzi pe volan iar pentru agenda din telefon comenzi vocale.
Pentru setari de clima/incarcare baterie de tractiune exista aplicatie pe telefon si comanda de la distanta via UMTS/LTE. De asemenea, tot cu aplicatia din telefon se poate programa masina pentru a o gasi incalzita/racita la ora la care pleci spre birou sau de la birou.
Programatorii au luat in considerare arhitectura solutiilor si totodata partea de securitate iar cei din industria de telecom fac posibila comanda la distanta via eter.
Simplu, elegant si eficient de secol modern.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #54 on: February 01, 2019, 16:44:20 PM »
Mai e o problema la are poate nu ne gandim. Ne imaginam ca masinile vor fi asa cum am vazut prin filme. Ce nu luam in calcul e ritmul alert si agresiv in care se desfasoara defapt traficul. Si nu numai pe la noi. Or fi destule tari cu oameni calmi dar si mai multe cu agitati ca noi. Pai utopia asta nu prea se integreaza in realitate. Pana si in filme apare cate un Will Smith care o trece el pe manual si le arata cum se face. In imaginea in cauza e drept ca face accident , dar oricum ar fi facut.
Nu e vorba ca ne sperie tehnologia. Pe mine unul ma enerveaza mai mult. Schimbarile in domeniul auto nu sunt mereu cele mai inspirate. De ex. la Corsa pe care o ucidea nefasta , avea o chestie cu impuls la semnalizare. Ma scotea din minti. Ce era daca il lasau raq mecanic asa cum trebuie.? Acum apar tablete , care oricat de slaba va fi iluminare lor , iti vor scoate ochii in timp ce conduci noaptea...dar stai , au inventat niste sisteme care franeaza singure. Lumea o sa se imparta in doua cred. Cei care vor fi numiti conservatori , needucati si rudimentari si de cealalta parte cei evoluati care vor sta sa citeasca ziarul intre doua semafoare si isi vor sorbi cafeluta gurita cu gurita  , pentru ca masina merge singura.... Pfoaiiii.
Din pacate viitorul nu va arata ca in star trek. Va fi un amalgam de snobie combinata cu lipsa de rabdare si rezistenta la ceilati a rudimentarilor.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #55 on: February 01, 2019, 19:11:47 PM »
@Forester deocamdată cele mai multe cu comenzi vocale sunt de genul: șofer-creste ventilația la nivelul trei, mașina: se deschide trapa pe nivelul doi sau orice altceva decât ar vrea soferul...din păcate nici telefoanele nu te recunosc dacă nu le vorbești in accentul dorit de ele, ce sa mai zic de mașini  :o
Nici mie nu îmi place neaparat sa am comenzile pe tableta...chestiile legate de media și navigație, foarte bine, dar de exemplu, slider touch pe care glisezi cu degetul pentru a incrementa sau decrementa temperatura mi se pare cea mai mare tâmpenie...și nici nu mi se pare estetic ca tot bordul sa fie un singur ecran.
« Last Edit: February 01, 2019, 19:13:44 PM by Theophilus+Julsey »

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #56 on: February 01, 2019, 19:30:03 PM »
Oare cum ar arata tableta aia la mine ? Sau Marcelino... Tigari , cafele...
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #57 on: February 03, 2019, 13:34:15 PM »
cum va arata ziua in care vei fi obligat sa iti iei masina (mai) noua si singurele optiuni vor fi cele hipermodernizate?
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #58 on: February 03, 2019, 13:52:53 PM »
cum va arata ziua in care vei fi obligat sa iti iei masina (mai) noua si singurele optiuni vor fi cele hipermodernizate?

Frustranta, in primul rand prin prisma acelui "vei fi obligat"!
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #59 on: February 03, 2019, 13:58:15 PM »
Pana atunci apare și cafeaua electronica și treceti și voi pe țigări electronice ;)