Loc de dat cu capul - vol. II
Subaru club Romania

Loc de dat cu capul - vol. II

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #720 on: October 16, 2019, 18:49:10 PM »
Nu m-am luat de nimeni ca e  sarac.
Doar ma intrebam de ce uneori oamenii prefera sa dea   15mi euro pe o masina obosita  si apoi  sa mai bage  15mii  in reparatii  si modernizari ca sa o  faca ca noua,  cand  mai logic ar fi ( dupa logica mea )  sa dai  aceiasi bani pe o masina noua.
Privind politica de preturi   N.America  vs. Europa  ........ ....  aici e chestie  de economie politica,  nu ma pricep, nu ma bag,  nu ma amestec. Doar constat  si eu ca  preţurile  sant cam  duble  si ma intrebam  daca nu e mai rentabil poate de  a aduce una  de peste  ocean.
..... ...... .......  parerea  mea  de  2 penny
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #721 on: October 16, 2019, 19:01:18 PM »
Chiar 15 cu 15 nu a bagat nimeni... sau nu stiu eu... Cred ca undeva la 15 achizitie si reparatii cu totul da, majoritatea pe acolo ajung. Si la 15 k chiar poti sa te bazezi cativa ani si sa te si bucuri de o masina cum vrei tu. Si de cele mai multe ori devalorizarea ulterioara este mai mica.
Sa nu uitam ca wrx-ul meu s-a vandut de trei ori pe sume mult mai mari dupa ce l-am dat eu.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #722 on: October 16, 2019, 21:29:01 PM »
Chiar 15 cu 15 nu a bagat nimeni... sau nu stiu eu...

Te sfătuiesc, prietenește vorbind, să îi suni pe domnul Gugu ori pe domnul Andea sau pe domnul Muttley ori pe domnul Wim precum și pe alți domni de pe forumul cu același nobil statut și, de curiozitate, întreabă-i cam câte zeci de mii de EUR au investit în mașinile lor.  Doar de curiozitate...și apoi spune-ne și nouă căci mă macină curiozitatea  ;D
« Last Edit: October 16, 2019, 21:30:09 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #723 on: October 16, 2019, 21:53:35 PM »
Acelea nu sunt mașini luate pentru reparat și mers zilnic cu ele. Sunt proiecte personale.

dantt

  • 107
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #724 on: October 17, 2019, 07:03:59 AM »
La marca asta se dublează suma de achiziție pentru o mașină luata second hand.Se dublează pentru că marca in sine e proasta,piesele scumpe și de calitate îndoielnică.Initial ,cum mai scriau câțiva posesori,n-am crezut,însă e perfect adevărat.Am luat mașina sh nu pentru că duceam lipsa de bani la vremea respectivă, ci fiindcă anul viitor aveam planificat să-mi cumpăr una noua,tot Subaru.Ei bine,avand-o pe asta(Legacy 2008 benzina aspirat),care se presupune că e un model reușit de la ei,m-am lecuit.Ma îndrept fara să mă uit în spate spre o altă marca fiindcă m-am saturat sa stau tot timpul prin service.Care service-uri(reprezentanta) sunt foarte aglomerate,iar programările se fac după minim o saptamana.Nu mă așteptam ca de la o marca japoneza sa am atâtea probleme într-un rulaj relativ mic (140.000 km)pentru orice mașină.Avantaj la marca asta rămâne doar tracțiunea,in rest...

marr

  • 2205
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #725 on: October 17, 2019, 08:37:31 AM »
....
Sa nu uitam ca wrx-ul meu s-a vandut de trei ori pe sume mult mai mari dupa ce l-am dat eu.

Sa inteleg ca n-ai facut o afacere tocmai reusita !?
Tu ai investit in ea si altii au ”cules” roadele !

@dantt - da unde-i ”povestea” masinii tale ?
Sa citim si sa ne minunam si noi de cat de proasta-i masina ta !
PS: Cand ai cumparat masina, ai stiut ce cumperi ?
PPS: Daca ai senzatia ca in alte parti umbla cainii cu covrigi in coada, esti liber sa crezi in Mos Craciun !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Muttley

  • 4913
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #726 on: October 17, 2019, 08:38:49 AM »
... marca in sine e proasta,piesele scumpe și de calitate îndoielnică...

E doar parerea ta. Parerea mea difera  ::)
Mult succes cu noua marca!
WRX SW 2002

dantt

  • 107
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #727 on: October 17, 2019, 08:44:49 AM »
Marr,salut,o sa scriu și povestea mașinii mele când o să am timp și nervi.A fost verificata in prealabil la SMT.Da,am știut ce cumpăr,oamenii de acolo au verificat-o din bara-n bara,iar mașina a avut reviziile făcute la Tubman și service multimarca de către fostul proprietar.Alte mărci,am condus multe pe parcursul timpului,nu mi-au creat așa probleme ca Subaru.O sa detaliez toată povestea și am intenția să o vand oricum,chiar daca pierderea financiara pe care o sa o suport e semnificativă.

dantt

  • 107
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #728 on: October 17, 2019, 09:43:48 AM »
E doar parerea ta. Parerea mea difera  ::)
Mult succes cu noua marca!
Mulțumesc!Sigur,părerile diferă în funcție de experientele fiecăruia.

dan_b

  • 1234
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #729 on: October 17, 2019, 09:51:20 AM »
Chiar zilele astea m-am uitat, fix de curiozitate, pe forumuri de alte marci japoneze si una autohtona, fix pe categoria suv, motoare benzina si diesel, sa vad daca "si la altii ie probleme" :)
Si am avut surpriza sa descopar discutii pe probleme destul de mari, la marci la care fiabilitatea e teoretic legendara - probleme cu motoare crapate la km mai putini sau mai multi, probleme cu luminile led de fabrica, probleme cu transmisiile, probleme daca le bagi pe teren etc.
Asadar, pentru cei care cred ca doar Subaru are probleme, sa arunce o privire si pe la alte marci, pe forumuri, unde oamenii povestesc, ca si aici, deschis si sincer, cu ce se confrunta. Ajuta cumva sa nu ne simtim noi mai napastuiti :) Ca nu e cazu'.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #730 on: October 17, 2019, 09:53:23 AM »
Sa inteleg ca n-ai facut o afacere tocmai reusita !?
Tu ai investit in ea si altii au ”cules” roadele !

In profit este greu sa vinzi o masina, dar per total, am avut un cost de utilizare bun dintre cele 6 masini din ultimii 14 ani. Au investit mult si cei de dupa mine si au stiut sa o vanda mai bine sau au gasit cumparatorul ideal. Daca intereseaza, am avut cam asa:

Impreza 2005, sh, utilizare 1 an, cost total al utilizarii fara carburant (achizitie + revizii si reparatii - revanzare) ~750 euro/an
Opel corsa 2008, noua, utilizare 9 ani, cost total al utilizarii fara carburant (achizitie + revizii si reparatii - revanzare) ~900 euro/an
Impreza WRX 2001, sh, utilizare 5 ani, cost total al utilizatii fara carburant (achizitie + revizii si reparatii - revanzare) ~1200 euro/an
Ford fiesta 2005, noua, utilizare 5 ani, cost total al utilizatii fara carburant (achizitie + revizii si reparatii - revanzare) ~1400 euro/an
Outback 2008, SH, utilizare 2 ani, cost total al utilizatii fara carburant (achizitie + revizii si reparatii - revanzare) ~2270 euro/an
Hyundai i20, noua,  ongoing....


3 noi utilizate mult si 3 vechi...sa nu mai zica stie el cine de peste balta ca nu stim cum e cu astea noi
« Last Edit: October 17, 2019, 09:55:45 AM by MihaiFlorescu »

dantt

  • 107
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #731 on: October 17, 2019, 10:42:06 AM »
Chiar zilele astea m-am uitat, fix de curiozitate, pe forumuri de alte marci japoneze si una autohtona, fix pe categoria suv, motoare benzina si diesel, sa vad daca "si la altii ie probleme" :)
Si am avut surpriza sa descopar discutii pe probleme destul de mari, la marci la care fiabilitatea e teoretic legendara - probleme cu motoare crapate la km mai putini sau mai multi, probleme cu luminile led de fabrica, probleme cu transmisiile, probleme daca le bagi pe teren etc.
Asadar, pentru cei care cred ca doar Subaru are probleme, sa arunce o privire si pe la alte marci, pe forumuri, unde oamenii povestesc, ca si aici, deschis si sincer, cu ce se confrunta. Ajuta cumva sa nu ne simtim noi mai napastuiti :) Ca nu e cazu'.
Ar ajuta și dacă ai nominaliza mărcile la care faci referire.Spre exemplu da,la Honda model CR-V 1.5Turbo e o problema reală legata de oil dilution.La Mazda,probleme la motorul diesel de 2.2.La alte mărci japoneze nu mai știu cum sta treaba.Merci in avans.

dan_b

  • 1234
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #732 on: October 17, 2019, 10:50:31 AM »
Nu am niciun scop sau interes sa nominalizez, dar m-am uitat si cele doua, implicit.
Si sunt si probleme generice si specifice sau izolate. Adica tot felul de probleme.
E discutie lunga, cu siguranta.
Ziceam doar ca am descoperit ca si alte marci cu traditie au probleme... De tot felul.
Personal, spre exemplu, am si un Qashqai fabricatie 2009 oct, 4x2, care nu a generat nicio problema pe partea de motor, insa kit ambreiaj schimbat la 105.000 km, dupa ce am mai tras de el cateva zeci de mii de km, pt ca s-a rablagit destul de repede... In rest doar bielete antiruliu, placute si revizii. Dar o problema urata tot are - rugina pe lonjeroane... Si cand zic rugina, zic ca se exfoliaza straturi de metal de pe ele... Si asta dupa vreo 3 ani ai masinii, iar de la reprezentanta am primit consacratul raspuns ca "asa e toate"....
Later edit: si la coreene m-am uitat... probleme si acolo...

« Last Edit: October 17, 2019, 10:53:11 AM by dan_b »
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #733 on: October 17, 2019, 11:24:58 AM »
@dantt: Depinde mult cum a ingrijit-o primul proprietar. Si din nefericire, acel model de Legacy/Outback a fost cel mai frumos, dar a si facut istorie, fiind primul model Subaru de baza/volum la care s-a investit in design vs. calitate.
« Last Edit: October 17, 2019, 11:25:54 AM by MihaiFlorescu »

dantt

  • 107
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #734 on: October 17, 2019, 11:52:36 AM »
Da,așa este,cel mai frumos Subaru designul lui interior/exterior este superb.Masinile din perioada respectivă, aveau stil.Astea contemporane parca-s făcute de copii handicapați (unele modele).Au făcut istorie,in ce sens?

dantt

  • 107
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #735 on: October 17, 2019, 12:08:31 PM »
Acesta au fost constatările SMT,toate piesele au fost schimbate la Autokino.Bucșe bara stabilizatoare spate,bieleta aburului dr.spate,brațe inferioare spate,bucșe mari bascule față,senzor nivel faruri,protecții termice ruginite,eșapament fisurat la Y,caseta de direcție.Pe langa astea am mai schimbat,discuri/plăcute fata/spate,cele de pe fața schimbate de 2 ori,prima dată (schimbate la Ruxauto)după 5000 km au început să bată,acum la fel(schimbate la Autokino)(fata ATE,spate Textar)schimbat toate fluidele și uleiurile necesare,distribuția,tot la Autokino.Chestia cea mai enervanta este că trebuie sa merg iar la Autokino sa constate deformările discurilor și asta pentru mine implică o mare cheltuiala de timp.Era sa uit-suporti etrier și culise etrier fata,schimbate tot la A.K.,burduf de planetară dreapta fata și alte asemenea mărunțișuri pe care nu mi le aduc aminte.Cost reparatii vreo 4000 euro și în continuare persista bătaia în volan la frânare.In fine,sper sa se rezolve complet saptamana viitoare când am programare la Autokino.
« Last Edit: October 17, 2019, 12:11:58 PM by dantt »

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #736 on: October 17, 2019, 18:24:15 PM »
In profit este greu sa vinzi o masina, dar per total, am avut un cost de utilizare bun dintre cele 6 masini din ultimii 14 ani. Au investit mult si cei de dupa mine si au stiut sa o vanda mai bine sau au gasit cumparatorul ideal. Daca intereseaza, am avut cam asa:

Impreza 2005, sh, ..............
Opel corsa 2008, noua, ...........
Impreza WRX 2001, sh, ...............
Ford fiesta 2005, noua, ................
Outback 2008, SH, ................
Hyundai i20, noua,  ongoing....

3 noi utilizate mult si 3 vechi...sa nu mai zica stie el cine de peste balta ca nu stim cum e cu astea noi

Deci dupa cum vad eu aici  nici un Subaru nou.  Si aici e un forum Subaru,  discutam despre Subaru ......  Deci despre ce masini vorbim noi aici in discutie  ??  :o
« Last Edit: October 17, 2019, 18:32:32 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #737 on: October 17, 2019, 18:36:31 PM »
Mulțumesc!Sigur,părerile diferă în funcție de experientele fiecăruia.

Experienta mea proprie  si personala :  in 10 ani  am avut  4 Subaru si  am schimbat o data un bec de frână. Dăcât.   ???
O fi mult ....... o fi putin   ...... o fi bine ..... o fi rau ....... nu stiu.
Cum ziceai si tu,  parerile  difera in functie de experientele  fiecaruia.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

dantt

  • 107
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #738 on: October 17, 2019, 21:21:10 PM »
Adi,daca tu schimbi masina la 2,5 ani și n-ai probleme in anii ăștia , înseamnă neapărat că e mașină buna?

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #739 on: October 17, 2019, 21:48:27 PM »
Clar ca e buna.la unii pica în garanție.