Loc de dat cu capul - vol. II
Subaru club Romania

Loc de dat cu capul - vol. II

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #740 on: October 17, 2019, 22:10:29 PM »
Adi,daca tu schimbi masina la 2,5 ani și n-ai probleme in anii ăștia , înseamnă neapărat că e mașină buna?

Se vorbea  despre  experienta  fiecaruia.
Asta  e experienta mea  cu Subaru. Cei 2 centi  ai mei.
 Altii  au  avut alte experiente.  Facem  schimb de experiente  aici,  nu ??   :)
« Last Edit: October 17, 2019, 22:49:30 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #741 on: October 18, 2019, 00:54:25 AM »
Aia cu bătaia la frânare  si ovalizarea discurilor la cel care se plânge e proasta întreținere. Roti strâmbe, cauciucuri uzate inegal sau etrieri cu probleme.
O mașina de calitate costa bani constant, adică piesele uzate trebuiesc schimbate. Dacă tu mergi așa cu ea e normal sa schimbi discurile sau alte piese afectate de uzura celor in cauza.
Asta nu înseamnă ca mașina e de slaba calitate ci utilizatorul e.
LE: a ruginit sau s-a spart evacuarea la mașina de 11 ani, cred ca nu te-ai uitat in calendar. Ruginește evacuarea medie si finala la Honda civic noua 2015 după 3 ani.
« Last Edit: October 18, 2019, 00:59:29 AM by Xander »
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

dantt

  • 107
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #742 on: October 18, 2019, 07:19:27 AM »
Xander,am dus masina la reprezentanta sa repare problema frânelor pe fata.Am schimbat suporți etrier,culise etrier,discuri și plăcute fara să comentez preturi și alte cele.Apropo de preturi,sunt absolut suportabile pentru mine.Chestia e că au început să  bata după numai 2000 de km de la montaj.Celelalte schimbate înaintea lor,tot ATE,au făcut același lucru după numai 5000 km.Jantele și anvelopele sunt in stare buna,cel puțin vizual.Nu știu de la ce face in continuare asa,suspectez totuși proasta calitate a discurilor ATE,deși în trecut am avut experiența buna cu ele.A,scuza-ma,dar ce mai pot face in plus de atât sa o întrețin corespunzător?Îmi întrețin celelalte masini numai în reprezentanta,excepție făcând asta,unde nu pot ajunge întotdeauna la Autokino.Imi e peste mana distanta fata de București.In fine,voi vedea săptămâna viitoare când voi merge iar la ei.O mașină de rulajul ei îmi face probleme asemănătoare cu una de cel puțin 100.000 km mai mult.Problema mea e timpul!Până la urma,astea sunt detalii pe care o sa le rezolv eu cu Ak,nu aici pe forum.Cert este că experiența mea cu Subaru nu e una plăcută.Chiar deloc.
« Last Edit: October 18, 2019, 07:48:41 AM by dantt »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #743 on: October 18, 2019, 12:00:21 PM »
Bataia in volan la legacy si outback e un feature, nu un bug. :D  Iti reaminteste constant ca ai un covrig de tinut bine in maini :D
Si eu am facut aceeasi operatiune, cu alte placute si discuri si a tinut cateva zeci de mii de km. Acum, noul proprietar al outback-ului acuza aceleasi simptome. Am pus piese originale si nu sunt scumpe, dar asa cum raporteaza dantt, mi-am alocat o zi din weekend sa fac toata treaba asta.
A fost o placere, dar ce-i drept acesta este si motivul pentru care am trecut la o masina noua si mai mica, pentru ca nu mai avem timp efectiv deloc, chiar daca ar fi fost o placere pentru mine sa repar mici chestii.

Toate au probleme dupa un anumit nr de ani sau km, indiferent de marca.
« Last Edit: October 18, 2019, 12:03:02 PM by MihaiFlorescu »

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #744 on: October 18, 2019, 13:02:34 PM »
Și eu am avut problema ta și am urmat aceeași pași, am ovalizat discuri noi OEM de un an de zile cu plăcute OEM,după care am pus  aftermarket si am renuntat  la setul de cauciucuri mai in vârsta (cele de iarna), jantele cu care a venit mașina de noua  și am schimbat lichidul de frâna cu unul mai responsiv la pedala, nu am mai avut probleme.
E un cumul de factori probabil greu de observat la service, vârsta Angrenajului( geometrie și distribuirea inegala a greutății ), stilul de mers (uneori agresiv - nu se pupa cu cele OEM in special când sunt reci) și tipul de uzura al cauciucurilor adică porțiuni cu uzura accentuată vs uzura normala.(plus șoselele românești)
Îți trebuie răbdare și înțelegere, la sfârșit te bucuri de ea.
Deși e Subaru de sosea un nivel de înțelegere a utilizatorului este necesar.
Dacă vrei sa te joci cu ea încălzește întâi cauciucurile și frânele și apoi o forțezi. Pana la urma este un concept de curse adaptat la sosea.
Altfel mergi linistit  și nu vei avea probleme.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

dantt

  • 107
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #745 on: October 18, 2019, 15:04:34 PM »
Mulțumesc mult băieți!Ideea e că merg cat se poate de liniștit cu mașina asta.Nu o consider ce nu e.(2.0 150 cp)nu e pentru fuga..E mașina mea de condus zilnic și naveta.Pentru distracție am alta :-)Am fost acum și am schimbat rotile,le am complete,cu tot cu jante.Vad că nu e din cauza jantelor/anvelopelor celorlalte că tot așa face,îmi tremură volanul in mana la frânare.Ba încă cu jantele astea,percep o vibrație ușoară în volan și fără să frânez.Ar avea cum să fie din fuzeta și aia să ovalizeze discurile,sau spun prostii?Daca n-o fi aia,din ce ar mai putea fi?De curiozitate întreb până mă duc săptămâna viitoare în service.
« Last Edit: October 18, 2019, 15:05:58 PM by dantt »

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #746 on: October 18, 2019, 15:14:50 PM »
Pai dacă tremura la frânare nu vad legătura cu rotile.ar face și la mers.
Banui discuri și/sau plăcute. De ce țin doar putini km e un mare mister.

dan_b

  • 1234
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #747 on: October 18, 2019, 15:23:57 PM »
Ar putea fi si: roti echilibrate prost / caseta de directie / geometrie lipsa.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

dantt

  • 107
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #748 on: October 18, 2019, 15:28:51 PM »
Ar putea fi si: roti echilibrate prost / caseta de directie / geometrie lipsa.

Rotile sunt bine echilibrate,geometria făcută la Autokino,caseta de direcție schimbata de mine acum un an(aproximativ 25000 km făcut cu ea),noua,originala (că numai așa vine),montata la Autokino.Nu am luat gropi nasoale să zic că de acolo ar fi,merg pe drumuri bune în general.

dan_b

  • 1234
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #749 on: October 18, 2019, 15:36:18 PM »
Atunci nu mai am idei :)
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #750 on: October 18, 2019, 15:52:26 PM »
Rotile pot fi perfect echilibrate, nu inseamna ca sunt si perfect rotunde. Am trecut prin asta, anvelope uzate aiurea. De obicei la poti observa, te uiti pe standul de echilibrare tangential la calea de rulare in timp ce se invarte roata. Daca marginea anvelopei "salta", evident nu e deloc de bine.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

dantt

  • 107
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #751 on: October 18, 2019, 17:11:28 PM »
Nu,nu e asta.Cum spuneam,azi am fost și am schimbat rotile de vara cu cele de iarna.Ambele seturi vara/iarna sunt complete,adică cu jante cu tot.Se comportă la fel masina,la frânare vibrație în volan.Exclud vina rotilor in sine daca cu ambele seturi se comporta la fel,nu?Am pățit ce zici tu forestier cu niste praștii de Tigar.Erau ovale de noi,așa am luat masina de la fostul proprietar cu anvelopele astea Tigar.
« Last Edit: October 18, 2019, 17:14:08 PM by dantt »

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #752 on: October 18, 2019, 17:36:58 PM »
Rulmenți ok? Fuzete?
Mie mi-e clar ca sunt discurile ovalizate.acu din ce cauza is asa...mister.
« Last Edit: October 19, 2019, 08:07:00 AM by Mariansro »

dantt

  • 107
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #753 on: October 18, 2019, 18:23:16 PM »
Rulmenții sunt ok cred,nu vâjâie sau ceva,fuzetele le-am spus sa verifice,acum bănuiesc că au făcut-o mai ales că am avertizat la lăsarea mașinii în service că discurile/plăcuțele fuseseră schimbate cu 5000 km in urma și erau ATE.Cei de la Autokino au făcut cu siguranță o treabă foarte bună,nu mă îndoiesc de asta,însă sunt curios de unde poate să facă așa.Daca e numai din discuri/plăcute e ok că am garanție la ele și la manopera de asemenea,dacă e din altceva...voi vedea.Totul e să-i dau de capăt că mă dispera! :)
« Last Edit: October 18, 2019, 18:27:44 PM by dantt »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #754 on: October 18, 2019, 19:58:54 PM »
Discuri și plăcute. Am un coleg cu o Skoda, a schimbat de 6 ori discurile și plăcuțele pe garanție până când a schimbat mașina cu totul. Intervalul cel mai mic între ok și vibrații a fost de 500km. I-au schimbat aia in service și fuzete și tot... A ținut câteva mii...mașina pusă pe stand de frana și de suspensii, cântărită, trimisa documentație la ATE.. Apoi au zis că nu au ce să facă decât să le dea retur in continuu..

Alt coleg la un golf la fel.

Nu va mai bateți capul cu roți și altele că degeaba.
« Last Edit: October 18, 2019, 20:05:02 PM by MihaiFlorescu »

andea79

  • *
  • 4007
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #755 on: October 18, 2019, 20:46:56 PM »
cum zicea cineva... sa faci acelasi lucru si sa te astepti la rezultate diferite...

schimba firma de discuri / placute...

dantt

  • 107
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #756 on: October 18, 2019, 21:38:30 PM »
Ok,dacă e numai de acolo,fara alta cauza,clar schimb firma.Am vrut să o faca doua oară,sa montez TRW,însă au zis că ATE nu au creat probleme și că cel mai probabil cele înlocuite (aceeași marcă) au fost greșit montate.Se vede treaba că nu.
« Last Edit: October 18, 2019, 21:39:07 PM by dantt »

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #757 on: October 18, 2019, 22:09:55 PM »
Am folosit ATE si sunt ok. Saptamana viitoare urmeaza sa schimb discuri/placute si tot ATE am luat.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

andea79

  • *
  • 4007
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #758 on: October 18, 2019, 22:16:29 PM »
ok ... puneti exact acelasi model de ATE si a treia oara ... siguuur va fi altfel :)

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #759 on: October 18, 2019, 22:34:53 PM »
Umbla vorba prin bransa ca ATE a inceput sa fie “piratat”.
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon