Loc de dat cu capul - vol. II
Subaru club Romania

Loc de dat cu capul - vol. II

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #980 on: February 04, 2020, 12:41:49 PM »
https://sudura-tobe-esapament.business.site/

Aici am reparat Y-ul de la evacuare, 50 ron cu bon fiscal.

Aia e.

Multumesc, absolut intamplator chiar la ei am fost pe la ora 11. Din pacate mi-au zis ca toba nu se poate repara, ca e tabla subtire nu stiu cum, si trebuie schimbata. Dar nici n-au gasit pe seria masinii alta. Nu vorbim despre padurar.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #981 on: February 04, 2020, 12:43:01 PM »
Pe Soseaua Antiaeriana, vizavi de blocurile pentru militari. Este o poarta albastra cu o evacuare desenata pe ea, din cate imi amintesc. Sunt dintotdeauna acolo, eu am sudat la ei de doua ori, in ambele dati au reperat dupa alti "meseriasi" si n am mai avut probleme. Garajul pare ieftin dar sunt foarte buni din cate stiu. Daca esti cu adevarat interesat sa ajungi la ei pot cauta pe google maps sa ti dau direct locatia.

Multumesc, ii stiu, la ei am tot fost de vreo 3-4 ori, dar ultima oara au cam dat rasol, inclusiv la Forester si am cautat alternative. Deocamdata fara succes.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #982 on: February 04, 2020, 19:58:50 PM »
Despre acel drum, cea mai mișto experiență. Cum zice 2xGhe.
Bai eu am injurat la greu ... pt ca am facut offroad cu o masina de track , dar asta nu inseamna ca am ceva cu Muttley sau cine a propus ! Da, am fost nervos, am injurat dar dupa m-am bucurat de experienta cu restul pasionatilor si seara cand am ajuns la hotel am stat la masa si am baut toti un pahar si ne-am simtit bine !

On topic ...
Acum 10 ani am intalnit oameni pasionati de Subaru, am ajutat si am fost ajutat la randul meu de niste PASIONATI, oameni care au pus mana si au facut ceva, au incercat/testat (pe timpul si pe banii lor) piese, suspensii, anvelope, motoare, softuri etc, iar rezultatele (bune sau rele) au fost postate aici, pe forum, for everyone to see. Dupa, au venit oamenii si au luat tot de-a gata si nu au apreciat nimic. Acum totul se rezuma la ce masina de serviciu primim, la ce statut social avem (sau ne inchipuim ca avem), pasiunea nu mai exista, s-a pierdut pe drum, a ramas doar "opulenta" si poze de pe net!
Aici am cunoscut oameni care mi-au devenit adevarati prieteni si pentru asta le multumesc adminilor, pentru toata munca si efortul depus! Din pacate, eu nu ma mai regasesc in noua versiune de forum, drept urmare scriu foarte rar sau deloc. Va urez succes si sper sa aduceti plus valoare forumului, macar 10%  din ce am facut noi (astia vechi, saraci si cum mai vreti voi)!
CELALAT presedinte, over and out!
L.e: Ne vedem la intalnirea nationala! Ahh, am uitat, voi asteptati sa vedeti pozele pe forum!
« Last Edit: February 04, 2020, 20:02:03 PM by malakay »
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Muttley

  • 4923
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #983 on: February 04, 2020, 21:15:27 PM »
Malakay, acum 10 ani, pe forumul daciaclub era activitate grea la 1300 si 1310. Sute de membri ne bateam capul cu carburatoare, aprinderi electronice, arcuri taiate, jante latite si geamuri electrice.
La Logan la fel, abia aparuse, era isterie cu jantele, versiunea 1.6 16V era avion nemaivazut.

Acum, 10 ani mai tarziu, la 1310 si 1300 nu mai e nimeni, sunt topicuri cap de lista cu ultimele mesaje din 2018.

Ei, aia cu 1310 acum 10 ani, acum au masini normale, cu airbaguri.
Aia cu Logan acum 10 ani, acum au seria 3 sau Laguna.
Aia cu Megane acum 10 ani, acum au Phaeton sau nush ce Lexus. Stiu pentru ca forumul ala inca functioneaza, si are loc toata lumea.
Asta ar fi un aspect.

Al 2-lea... aia cu 1300 si 1310 modificate inca exista, dar sunt pe grupuri de facebook, instagram (habar n-am ce e ala, nu am) si alte medii d-astea moderne.
Altfel, ia exemplul 4tuning. E mort forumul ala de ani. Mort-mort, ma mir ca mai merge deschis. Si totusi nu plange nimeni dupa el, sau n-am vazut eu.

Si tot ce am scris mai sus se rezuma la un singur cuvant: progres. Evolutie daca vrei. SCHIMBARE.

Malakay, unde sunt prietenii vostri de pe forum din urma cu 10 ani? Ce masini au acum, cati copii, ce preocupari, le mai arde de internet, iar daca da, unde, in ce comunitati online isi petrec timpul?

Am senzatia ca voi sunteti doar nostalgici si nu acceptati schimbarea. Caz in care sa ma ierti, dar... nu exista nicio rezolvare pentru problema voastra.
Lucrurile evolueaza, involueaza, zi-i cum doresti, dar ori te lasi dus de val si incerci sa te bucuri de ce a ramas, ori iesi pe mal si plangi ca nu mai e cum era acum 10 ani.
WRX SW 2002

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #984 on: February 04, 2020, 21:37:30 PM »


Malakay, unde sunt prietenii vostri de pe forum din urma cu 10 ani? Ce masini au acum, cati copii, ce preocupari, le mai arde de internet, iar daca da, unde, in ce comunitati online isi petrec timpul?


Daca imi permiti, pot sa raspund si eu

Unul dintre ei, are impreza, inca o impreza, un forester,un jaguar, o duba etc- 1 copil
altu' are forester, inca un forester si are si el o duba-2 copii
altu' are o impreza, un forester si isi mai ia un forester
altu' are impreza si un x5 model nou
altu' are XV
altu' are impreza
lista poate continua daca doresti cu adevarat recensamant
Le arde la toti de internet dar nu le mai place ce se gaseste "pe internet". Daca nu au toti 129 de pagini la topicul lor asta nu inseamna ca sunt mai putin pasionati sau ca nu tin pasul cu forumu'.
Legat de val si cacatul pluteste si vine la mal dus de val asta nu inseamna ca nu ai voie sa ramai nostalgic si sa te gandesti ca ai ramas singur ca o geamandura
« Last Edit: February 04, 2020, 21:41:48 PM by 2xGhe »
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

Muttley

  • 4923
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #985 on: February 04, 2020, 21:41:34 PM »
Ok, mersi pentru raspuns.
N-am alta replica decat ca probabil voi ajunge la 1290 de pagini cu topicul fara sa cer socoteala...
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #986 on: February 04, 2020, 22:39:30 PM »
Avand in vedere situatia in care se afla forumul referitor la relatiile dintre oameni, am convenit ca noi sa nu mai participam fizic la acest eveniment.

Tin sa precizez ca pe mine nu m-a deranjat nimeni personal si ca nu tin partea nimanui.

Camera noastra dubla va fi donata cuiva care sa nu aiba treaba cu cele intamplate (rog sa ma contacteze in privat).

Ca tot ai adus vorba despre relatii interumane, mi-ar fi placut sa aflu despre asta direct la un telefon, nu printr-un "statement" public... Asa cum era normal si cum s-a intamplat cu fiecare  dintre voi cand a trebuit sa discutam ceva mult mai banal de atat.

Cat despre "situatie", o sa elaborez dupa intalnire.



Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #987 on: February 04, 2020, 23:28:34 PM »
Sa inteleg ca daca vrei sa te certi pe aici (indiferent daca e cu injurii sau doar instigi) e permis, iar pentru a-ti face publica pozitia fata de relatiile socio-umane este nevoie mai intai sa tratez cu adminii?

Chiar aici este beleaua...te-ai prins!  ;D
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #988 on: February 05, 2020, 00:25:44 AM »
Īn condițiile īn care am organizat un eveniment  cu peste 60 de persoane, oricine a vrut să participe sau să modifice rezervarea a venit și mi-a spus direct și am discutat detaliile, așa cum ai făcut și tu cānd te-ai inscris. Nu are legătură cu forumul sau a fi sau nu admin. Pānă la urmă eu am fost legătura dintre fiecare participant și locație.

Pentru fiecare am găsit soluții pānă acum. Chiar și pentru oameni pe care nu i-am cunoscut. Și aș fi īncercat să īți īnțeleg situația și să te ajut și pe tine.
Mie așa mi se pare normal.

Dar īnțeleg pānă la urmă că e ceva personal cu mine, așa că o accept, orice ar fi.

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #989 on: February 05, 2020, 01:23:22 AM »
O buna parte din cei care intra pe aici nu apuca sa scrie prea multe ca sunt luati peste picior.
Insistati excesiv pe ideea grupului fondator.
Sunt perfect de acord ca cei vechi sunt foarte buni prieteni si au format o gasca, dar poate ca nu ar mai trebui fixat standardul intr-un mod atat de vocal, ci indrumati-i pe restul prin raspunsuri constructive si actiuni care sa-i faca sa simta apartenenta la grup.

Daca as fi avut ceva cu tine personal, te-as fi sunat si ti-as fi spus, model pe care ar trebui sa il aplice toti cei care se contreaza peste o anumita masura si/sau fara legatura cu tematica forumului.

Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #990 on: February 12, 2020, 11:30:34 AM »

kkennyy

  • 1763
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #991 on: February 12, 2020, 16:39:54 PM »
Gata, o picat foresteru? :D
Forester XT SJ 2018

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #992 on: February 12, 2020, 17:27:02 PM »
:)) Deloc nu scap.
Ultima oara mergea...

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #993 on: February 14, 2020, 09:13:54 AM »
Prima utilizare reala...acum distracția nu tine doar de acasă pana la parcare ci mai tine puțin și din parcare pana la lucru O0

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #994 on: February 14, 2020, 10:26:13 AM »
Cand bate vantul sa nu uiti sa cuplezi reductorul :D

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #995 on: February 14, 2020, 11:54:19 AM »
Are XT, deci nema reductor, vai pielea lui...  ;D ;D ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #996 on: February 14, 2020, 12:21:26 PM »
Haha...din păcate da, viteza și dinții stransi >:D

marr

  • 2208
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #997 on: February 14, 2020, 12:23:13 PM »
Dadaa !
Pieptul scos, privirea inainte !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #998 on: February 14, 2020, 13:15:24 PM »
Vorbeam de umbrela :D

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #999 on: February 14, 2020, 13:47:46 PM »
Si noi!  ;D ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008