Loc de dat cu capul - vol. II
Subaru club Romania

Loc de dat cu capul - vol. II

UXE

  • 1731
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #560 on: July 03, 2019, 10:16:36 AM »
Intreb si eu aici pe cei care sunt mai versati ca mine in materie de legi si justitie.

Intru-cat termenul de restituire a taxei auto a expirat si banii tot nu i-am primit, am vreo sansa sa ii primesc in urma unui proces?  Adica sa execut silit statul.

Ideea e ca in OUG se specifica ca nu se mai fac plati dupa 30 iunie, dar totusi taxa nu a fost legala iar banii nu au fost restituiti conform OUG-ului si cine stie cand UE va mai pune presiune pentru restituirea taxelor.  Deci ar fi cam case closed.

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #561 on: July 03, 2019, 10:37:04 AM »
Vezi si aici mai multi cu restituirea taxei.
Interesant mi s'a parut reply'ul asta
Pentru cei care nu si-au recuperat inca taxa auto s-ar putea sa aveti aceeasi surpriza ca si mine:Banii sa nu fie virati in contul mentionat ci intr-un alt cont ce nu-l folositi. Mie mi-au virat in contul de bursa din studentie (2005) despre care nici nu mai stiam ca il am si sigur nu a mai fost folosit din anul 2008. Am fost astazi la Finante Timisoara si mi-au spus cu zambetul pe buze ca banii sunt in contul meu de BRD, a trebuit sa ma duc la banca sa ma conving ca asa este.Am intrebat de ce in contul acela si mi-au spus ca la ei apare contul acesta, desi eu am specificat contul Raiffeisen in cererea de restituire. Pe langa mine erau oameni la care se gresise contul,diverse probleme,bani lipsa, etc...nebunie pe scurt! Sfatul meu sa mergeti la Finante/Anaf si sa intrebati de situatia banilor pt ca oricum 30 Iunie era termenul de restituire. Banii de dobanda nu i-am primit inca,astept... 😠

UXE

  • 1731
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #562 on: July 03, 2019, 10:53:58 AM »
La mine este ok. Eu am fost la ANAF  si am verificat cu ei contul .. si este cel corect.   Raspunsul functionarului public a fost ca nu mai sunt bani din ultima transa si ca nu se stie cand vor mai veni. 


Revin cu intrebarea:  ca sa nu mai stau la mila lor, pot actiona in instanta si sa ii execut silit?   Pentru ca acel OUG cu data exiprata nu mai e bun la nicio restituire ulterioare.  Si pe astia din guvern nu ii vad sa ii mai intereseze subiectul pe viitor..

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #563 on: July 03, 2019, 11:39:34 AM »
Clar poti sa ii actionezi in instanta, decizia de restituire exista, doar ca ei nu au respectat'o, deci nu se pune problema ca nu vei castiga. Insa nu cred ca va fi ceva rapid, dar avand castig de cauza iti vor plati si onorariul avocatului, deci de pierdut oricum nu ai ce

UXE

  • 1731
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #564 on: July 03, 2019, 12:07:28 PM »
Mai astept umpic.


Astazi in sedinta de guvern: http://gov.ro/ro/guvernul/sedinte-guvern/i...in-3-iulie-2019


15. PROIECT DE HOTĂRĀRE pentru aprobarea bugetului de venituri şi cheltuieli pe anul 2019 al Fondului pentru mediu şi al Administraţiei Fondului pentru Mediu, rectificat

https://sgg.gov.ro/new/wp-content/uploads/2019/07/HG-14.pdf

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #565 on: July 04, 2019, 10:35:46 AM »
 ::)

dan_b

  • 1233
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #566 on: July 09, 2019, 14:45:38 PM »
Intreb si eu aici pe cei care sunt mai versati ca mine in materie de legi si justitie.

Intru-cat termenul de restituire a taxei auto a expirat si banii tot nu i-am primit, am vreo sansa sa ii primesc in urma unui proces?  Adica sa execut silit statul.

Ideea e ca in OUG se specifica ca nu se mai fac plati dupa 30 iunie, dar totusi taxa nu a fost legala iar banii nu au fost restituiti conform OUG-ului si cine stie cand UE va mai pune presiune pentru restituirea taxelor.  Deci ar fi cam case closed.
Eu am primit taxa in mai, iar dobanda azi :) Deci inca se intampla :)
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

UXE

  • 1731
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #567 on: July 09, 2019, 20:01:03 PM »
Eu am fost sunat de la anaf si mi-au zis ca o sa primesc taxa

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #568 on: July 09, 2019, 20:03:42 PM »
Te a sunat de la Anaf ? Nu cred...
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

UXE

  • 1731
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #569 on: July 09, 2019, 20:14:06 PM »
Am lasat nr de tel doamnei la care ma duceam eu sa ma interesez

Laj

  • 126
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #570 on: July 12, 2019, 14:47:00 PM »
Habar n-aveam că există Mazda 3 AWD
PS : dacă am postat aiurea,scuze

2014 XV 2.0

Alex Damian

  • 168
  • Impreza 2006 2.0R Wagon
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #571 on: July 12, 2019, 15:12:46 PM »
Exista si se pare ca e si foarte eficienta...

Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #572 on: July 12, 2019, 15:27:18 PM »
Depinde cu ce esti virusat.  Cei de pe Mazda  zic ca e  cea mai buna,  cei de pe Subaru  zic ca e  cel mai bun ,..................  Parerile sant impartite.
Eu le astept  cu shufa, iarna,  ca sa vad cat sant de bune   ;D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #573 on: July 12, 2019, 16:49:42 PM »
AWD ul nu e de luat in seama doar pentru offroad , zapada si alte balarii,. AWD ul in principiu este pentru o tinuta mai buna de drum. Stabilitate si control in viraje. La Mazda 3 ce te poti astepta ? Sa faca offroad? Daca nu ramane pe burta in zapada s-ar putea sa ramai cu sufa in mana .  ::)
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #574 on: July 12, 2019, 16:56:03 PM »
Mai intrigant ar fi sa discutam despre motorul cu care am inteles ca au venit acum pe Mazda 3 . Sau o sa il aduca anul asta. Ca imi facea cu ochiul oarecum. Ma rog , intre timp mi-am dat seama ca nu prea imi place cum arata. Se discuta ceva despre un raport de compresie de 18:1 unde benzina s-ar aprinde prin compresie ca la Diesel. Asta cat o tine ?
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #575 on: July 12, 2019, 17:23:14 PM »
...................
Sa faca offroad? Daca nu ramane pe burta in zapada s-ar putea sa ramai cu sufa in mana .  ::)
Offroad  nu.  Dar la ce zapezi  sant aici are sanse  foarte mari sa ajunga la shufa  mea     ;D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #576 on: July 12, 2019, 20:23:53 PM »
Fiind joasa s ar putea sa fie ca un plug. Spre ex eu cu Impreza n am ramas unde am ramas cu Foresterul.
Iti dai seama ca zic asta doar ca sa te enervez nu ?
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

puiu

  • 787
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #577 on: July 13, 2019, 00:01:56 AM »
Aia e GC-u. Are binecuvantarea lui stalin. Aletfel nu imi explic cu ce sunt manjite de le prieste asa zapada.
« Last Edit: July 13, 2019, 00:04:29 AM by puiu »