Loc de dat cu capul - vol. II
Subaru club Romania

Loc de dat cu capul - vol. II

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1680 on: August 03, 2022, 18:55:32 PM »
Perioada asta efectiv nu prea am avut timp de masina. Am reusit sa dau farurile jos si sa demontez balasturile.
Asta e ce am gasit in ele. Le'am curatat cu spray de contact si o periuta, uscate bine si lasate la aer pana ce apuc sa termin si cu farurile.





Sper saptamana viitoare sa imi fac timp sa dau si sticlele jos..
« Last Edit: August 03, 2022, 19:05:28 PM by Ilie »

MyKe

  • 210
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1681 on: August 08, 2022, 11:03:57 AM »
Cei cu FRS SH, voi aveti alerta pentru nepurtare centura a pasagerului?
Erată: am verificat în weekend, NU am la pasager.
‘23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA

ex- '11 Forester, 2.0X Comfort, AT, Sky Blue Metallic

Muttley

  • 4913
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1682 on: August 08, 2022, 13:01:02 PM »
Am zis sa zic, ca e topic dedicat pe forumul asta pentru un anumit comerciant. Iar in calitate de cumparator, daca tot faci comanda online, de ce sa nu dai acelasi numar de clicuri, dar pentru un pret mai mic?

Comparati preturile: link1, link2.
WRX SW 2002

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1683 on: August 08, 2022, 13:46:18 PM »
Daca elimini comisionul emag, diferenta e mai mica luand direct de la ei, dar tot ramane ~10ron/quart

marr

  • 2202
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1684 on: August 08, 2022, 14:11:28 PM »
Mi se pare ciudat sa fie mai ieftin la un oarecare butic on-line, avand in vedere ca POL este distribuitorul oficial in Romania.
Teoretic, ar fi trebuit sa aiba cele mai mici preturi - ca doar are relatie comerciala directa cu producatorul.
Pe de alta parte, avand in vedere diferenta de ambalaj, pare ca ala mai ieftin are alta provenienta decat cel ”pficial”.
Chiar asa, are cineva idee deca Amsoilul vandut in UE este si produs in UE, sau este import USA. Daca-i produs in UE, s-ar explica si diferenta de ambalaj.
Pana la urma, daca-i ce trebuie, pentru clientul final are prea putina importanta de unde, cum si in ce fel - important e unde-i mai bun raportul calitate / pret.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1685 on: August 08, 2022, 14:45:21 PM »
Din câte știu eu, cel cu buticul are el o schemă de aduce de nu știu unde, nu prin importator oficial. Și nu doar amsoil. Ambalajul acela nu îl știu, dar nu e treaba mea sa fiu la curent cu ambalajele.

La prietenii noștri suni, zici că ești de pe forum și primești reducere față de prețul de pe site. Uneori mai întreabă și numele de utilizator sau codul unic de înregistrare, dar i-am rugat sa nu fie așa severi, căci lumea mai rătăcește codul și vrem sa fie ușor pentru toți.

Cumperi mai mult și de obicei mai primești o atenție ceva sau preturi și mai bune.

Victor când comanda cate 10 schimburi are preț mai bun decât mine care iau maxim doua. E normal. Așa funcționează comerțul.

Și s-ar putea sa te trezești și cu ele livrate fara costuri suplimentare în funcție de unde trebuie să ajungă, fie cu flota din dotare, fie prin curier. Nu e mereu valabil, dar la eMag se plătește orice.

In final trebuie înțeles că e un business acolo, iar noi nu suntem entitate și nici nu avem contract pe volum. Daca vine eMag și comanda 10 paleți, clar pot obține prețul cel mai mic la care pun ce adaos vor in formula business to business to consumer.
Daca partenerii noștri vând business to consumer direct, clar discountul o sa fie mai mic.

Deci luați de unde vreți, dar verificați sa fie sursa potrivită. Adus din SUA prin transporturi nedeclarate nu recomand nimănui.
« Last Edit: August 08, 2022, 15:09:36 PM by MihaiFlorescu »

andea79

  • *
  • 4007
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1686 on: August 08, 2022, 17:24:08 PM »
eu am  luat de la cei cu buticu' ... super ok / no problems :)

Muttley

  • 4913
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1687 on: August 08, 2022, 18:10:25 PM »
Eu, prima oara prin 2014, si de atunci constant, in special Redline. Polul mi-a sarit in ochi pe emag, auzisem despre el pe aici, si am zis sa fac comparatia.

Daca e pe baza de reducere dupa ID-ul de pe forum, tant pis, eu unul am o retinere in a face asta.
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1688 on: August 08, 2022, 19:24:45 PM »
Muttley, vezi că ăla e GL4. Sau vrei pentru Suzuki? Eu zic să încerci să vorbești cu ei. Departe de preț sau produs, eu ii cunosc pe majoritatea angajaților de 11 ani și sunt oameni mișto. Și fac ce fac cu pasiune. Nu trăiesc din cei maxim 1000 euro comenzi cât primesc de la oamenii de pe forum într-un an :) ei doar au dat un mic discount pentru noi, ca și client final, deși ei urmăresc colaborări cu distribuitori sau marii consumatori, persoane juridice. Și au fost singurii alaturi de noi care au pus la bătaie produse pentru evenimentele noastre de cate ori am ridicat o întrebare. Și m-au lăsat pe mine sa le spun ce și cât și nu doar că au fost de acord, dar au mai pus și ei în plus de fiecare dată.

Marr, in primii ani Pol aduceau din SUA prin portul Constanța. De câțiva ani s-a înființat un warehouse pe toată Europa în Olanda și e mai ușor cu formalități vamale. Deci vin pe acolo produsele acum.  Asta era situația acum 3 ani când am discutat acest aspect ultima dată.

andea, sigur sunt ok. Ii știu de când vindeau pe forumuri și tipul cu buticul spunea că are o relație prin care le aduce și avea stocuri mici și doar pe baza de comenzi. Văd că acum sunt firmă. Deci nu cred sa fie vorba de produse contrafăcute.  Ii știu de când căutam Redline sau Royal Purple, până să apară Amsoil in peisaj. Daca nu aveam relația pe care o am cu oamenii de la Pol, poate că luam și eu de la butic.
« Last Edit: August 08, 2022, 19:36:44 PM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4913
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1689 on: August 08, 2022, 22:51:09 PM »
Uleiul e pentru aia mica, care cere GL4. Nu GL4+, nu GL4/GL5, clar nu GL5.
Am gasit doar 2 variante in Romania, Castrol nush de care, la un singur comerciant. Si Amsoil. No brainer.
WRX SW 2002

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1690 on: August 08, 2022, 23:45:48 PM »
Gasisem eu pt mitsubishi , Gl 4 pur,cred ca era castrol syntrans multivehicle
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

Muttley

  • 4913
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1691 on: August 09, 2022, 00:30:00 AM »
Dap, fix ala e. Vandut de targuldepiese, care e de fapt epiesa, iar castrol e un producator foarte "copiat". Si nah...
WRX SW 2002

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1692 on: August 13, 2022, 12:25:43 PM »
Comisionul la emag pt ulei de cutie de viteze este de 13%.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1693 on: August 13, 2022, 14:15:02 PM »
Întreb și eu că prostul: Ce e cu numerele de înmatriculare ce au caracterele verzi? Am văzut pe mașini electrice. Doar 3 pana cum, dar mi-au sărit în ochi. Dau la vehicule vezi?

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1694 on: August 13, 2022, 14:38:11 PM »
Sunt pt cele electrice.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1695 on: August 14, 2022, 23:45:38 PM »
Întreb și eu că prostul: Ce e cu numerele de înmatriculare ce au caracterele verzi? Am văzut pe mașini electrice. Doar 3 pana cum, dar mi-au sărit în ochi. Dau la vehicule vezi?

O altă metodă politică de a face tensiuni uşoare între oameni. Unii sunt mai corecţi, alţii mai răi, unii sunt duşmani...

Probabil este primul pas către numerele în culorile curcubeului.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1696 on: August 15, 2022, 00:17:51 AM »
Nr verzi doar ptr full electrice. Se pot schimba si ptr masini deja inmatriculate, la cerere.
Posibil la un moment dat sa ajute la implementarea a diverse facilitati ptr electrice: scutire plata parcare, acces in anumite zone etc

Stefan

  • 620
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1697 on: August 15, 2022, 11:47:04 AM »
Salutare. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o treaba in BV? Nimic greu de carat, un print pe o coala A4 si un drum pana la Jumbo BV.
Dati un semn cu nr de telefon  si sun eu si va dau toate detaliile. Multumesc.

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: Loc de dat cu capul - vol. II
« Reply #1698 on: August 15, 2022, 14:47:05 PM »
Salutare. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o treaba in BV? Nimic greu de carat, un print pe o coala A4 si un drum pana la Jumbo BV.
Dati un semn cu nr de telefon  si sun eu si va dau toate detaliile. Multumesc.
Salut, te pot ajuta eu. Da-mi detaliile si ma pot ocupa in seara asta sau zilele urmatoare. Numai bine, Horia
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon