XT 2003 - powder hunter
Subaru club Romania

XT 2003 - powder hunter

XT 2003 - powder hunter
« on: February 04, 2019, 19:59:20 PM »
Salutare,

In sfarsit fac trecerea de la citit forum si comentat pe topicul de anunturi, la a prezenta Foresterul cu care imi fac intrarea in familia Subaru.
Un Forester XT din 2003 cu 159k kilometri la bord, incalzire in scaune, carlig, cutie automata.
Masina a fost la o verificare la SMT inainte de cumparare unde am primit un deviz si o lista de chestii la care ar trebui sa ma uit.
Apoi, dupa ce am facut actele am dus-o direct la Andrei (Rux Auto) pentru distributie si revizie.

Ambele verificari s-au sfarsit cu "e o masina f ok pentru varsta ei" si in afara de o garnitura de la tacheti si articulatii nu prea sunt probleme. Distributia am facut-o pt ca nu se stie sigur daca fusese facuta in Germania si nu prea vreau sa raman in drum cu ea.

Pentru mine inseamna o intoarcere la masina mare (break style) dupa un Focus wagon si o Fiesta ST pe care inca o am. Este insa prima masina 4x4 si cu garda la sol mai serioasa. O sa am nevoie pentru drumuri la munte, zapada, forestiere etc.

Trebuie sa zic un multumesc celor de aici pentru informatiile de pe forum si raspunsurile primite, m-au ajutat sa iau decizia cu mai putin stres si sa ajung repede la un mecanic cu feedback bun.

Altfel, o iau usor cu piesele mentionate in deviz. Garnitura o sa fie prima pentru ca scurgerea de ulei ajunge pe evacuare si inauntru mai miroase a ars uneori. Apoi vad cu rulmentii (pe care ii am deja) si restul articulatiilor, bucsi etc.

Pe langa deviz ar mai fi:
- o problema la incalzirea scaunului sofer, care nu functioneaza. Fostul proprietar inteleg ca a verificat alimentarea si problema nu e acolo ci la elementele de incalzire.
- un surub de la sina scaun pasager care e efectiv retezat din filet
- o tetiera spate lipsa
- niste rugina pe la pasajele rotilor spate

Sa ne conversam cu bine  :D
Dragos















Actual:
- Fiesta ST150
- ex Forester XT SG
- BMW e46 325ti
- Aro 243 Brasov - in perpetua restaurare

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: XT 2003 - powder hunter
« Reply #1 on: February 04, 2019, 20:09:24 PM »
Bine ai venit sau mai bine spus, felicitări pentru achiziție și sa aveți cât mai mulți km împreuna.
Prin schimbarea garniturilor de la capace, am trecut și eu, ai grija sa fi sigur ca sunt cele bune înainte sa te apuci de treaba. Eu le-am comandat de la magazinul din colț după seria șasiu și nu au fost cele bune și deci le-am comandat de la reprezentanta (Cluj, in cazul meu ca aveam treaba pe acolo). Spor la treaba și la rezolvarea micilor lipsuri :)

Re: XT 2003 - powder hunter
« Reply #2 on: February 04, 2019, 20:32:29 PM »
Pe langa deviz ar mai fi:
- o problema la incalzirea scaunului sofer, care nu functioneaza. Fostul proprietar inteleg ca a verificat alimentarea si problema nu e acolo ci la elementele de incalzire.

becul din buton se aprinde cand dai drumul la incalzire?
daca nu, schimba becul

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: XT 2003 - powder hunter
« Reply #3 on: February 04, 2019, 20:44:10 PM »
Oh...știam ca mai e o idee de care nu m-am legat...nici la mine nu merge încălzirea la șofer pe treapta 2, doar pe 1 și nu am lumina la butoanele alea de nici un fel...

Re: XT 2003 - powder hunter
« Reply #4 on: February 04, 2019, 20:52:48 PM »
la mine nu mergea deloc becul si nici incalzirea.....am schimbat becul si inca functioneaza......cu situatia ta nu m-am intalnit, dar totusi incearca sa schimbi becul

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: XT 2003 - powder hunter
« Reply #5 on: February 04, 2019, 21:01:50 PM »
Ai cumva un cod pentru becuri? M-am gândit sa le desfac și sa și testez intrerupatorul, care sper ca e problema la mine și poate e buna ideea (inițiator) sa testezi prima data intrerupatorul, de siguranța nu cred ca e vorba, ca parca mai era pe aceeași și deci ar trebui sa mai ai ceva care nu merge.

Re: XT 2003 - powder hunter
« Reply #6 on: February 04, 2019, 21:43:16 PM »
cauta bec scala
« Last Edit: February 04, 2019, 21:48:41 PM by Dragosh10 »

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: XT 2003 - powder hunter
« Reply #7 on: February 04, 2019, 21:47:32 PM »
Salut. Arata chiar bine masina. Eram prin curte cand ai avut o la Rux. M am uitat si eu cu drag la ea. Batrana dar inca trezeste idei . :o
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: XT 2003 - powder hunter
« Reply #8 on: February 04, 2019, 22:28:03 PM »
Bine ai venit sau mai bine spus, felicitări pentru achiziție și sa aveți cât mai mulți km împreuna.
Prin schimbarea garniturilor de la capace, am trecut și eu, ai grija sa fi sigur ca sunt cele bune înainte sa te apuci de treaba. Eu le-am comandat de la magazinul din colț după seria șasiu și nu au fost cele bune și deci le-am comandat de la reprezentanta (Cluj, in cazul meu ca aveam treaba pe acolo). Spor la treaba și la rezolvarea micilor lipsuri :)

Good to know. Mersi :)
Actual:
- Fiesta ST150
- ex Forester XT SG
- BMW e46 325ti
- Aro 243 Brasov - in perpetua restaurare

Re: XT 2003 - powder hunter
« Reply #9 on: February 04, 2019, 22:29:51 PM »
la mine nu mergea deloc becul si nici incalzirea.....am schimbat becul si inca functioneaza......cu situatia ta nu m-am intalnit, dar totusi incearca sa schimbi becul

Tu zici ca daca becul nu merge si il schimb, revine si incalzirea?

La mine becul merge iar fostul proprietar inteleg ca a verificat daca alimentarea functioneaza si a zis ca da. Deci pare ca problema este la elementi in sine.
Actual:
- Fiesta ST150
- ex Forester XT SG
- BMW e46 325ti
- Aro 243 Brasov - in perpetua restaurare

Re: XT 2003 - powder hunter
« Reply #10 on: February 04, 2019, 22:33:57 PM »
Salut. Arata chiar bine masina. Eram prin curte cand ai avut o la Rux. M am uitat si eu cu drag la ea. Batrana dar inca trezeste idei . :o

Thx! Batranica e adevarat, dar daca isi va face treaba e ok pt ce am nevoie.
Actual:
- Fiesta ST150
- ex Forester XT SG
- BMW e46 325ti
- Aro 243 Brasov - in perpetua restaurare

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: XT 2003 - powder hunter
« Reply #11 on: February 04, 2019, 22:36:08 PM »
Daca motorul e in regula , n ai de ce sa ti faci griji. O sa tina mult si bine. Era si a meu pe aproape. La fel cu a tău , mai trantit o leaca. Erau 3 aliniate daca le ai remarcat , in curte langa Andreiu.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: XT 2003 - powder hunter
« Reply #12 on: February 04, 2019, 22:54:41 PM »
Tu zici ca daca becul nu merge si il schimb, revine si incalzirea?

Eu zic ca la mine nu mergea becul si nici incalzirea.Am schimbat becul si a inceput sa functioneze incalzirea.E posibil sa ai aceiasi problema sau sa nu.Un bec este sub 50 bani, sa il schimbi dureaza 10 min.In cel mai rau caz pierzi 10 min, ai bec nou si incalzirea tot nu functioneaza.Dar elimini una din necunoscute....


BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: XT 2003 - powder hunter
« Reply #13 on: February 04, 2019, 22:56:18 PM »
La masinile multivalente varsta nu este aceeasi cu a masinilor simple, destinate transportului din A in B, exclusiv pe asfalt.
Garda la sol mare si tractiunea integrala permit iesiri in teren, tractare, transport sarcini mai mari, etc.
Am cunoscuti care folosesc primele modele de Forester, Toyota RAV4 sau KIA Sportage (cea mica si urata).

Termenul batrana este potrivit la o europeana FWD care a devenit cam inutila, nu la un Forester.

@MTFGA Charlize Theron este nascuta in '75 dar in continuare este apreciata pe ecrane.  :)
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: XT 2003 - powder hunter
« Reply #14 on: February 10, 2019, 23:12:52 PM »
Deci dupa o saptamana cu masina, pot sa zic ca este geniala :)
Am avut cateva zile in oras si doua drumuri mai lungi in afara. Cu toate ca am masina care consuma constant 12-15 la suta (fiesta st), recunosc ca primul consum mediu facut la pompa m-a speriat - 18,3% cu jumatate in oras si jumatate drum liber spre brasov. Apoi, doar in afara, s-a mai calmat - 11,5-13% mediu. Mers cu pilot automat, 120-130km/h autostrada constant si 80-90 in rest, ocazionalele si fabulos de usoarele depasiri..

Cu ocazia asta am iesit un pic si mai in afara asfaltului si mi-am constientizat zambetul pana la urechi care nu mai dispare :D. Sa zicem ca santierul autostrazii A3 de pe langa Alba Iulia nu ii este strain lui Subi, mult noroi navigat cu usurinta.

Totusi, problema rulmentului spate se agraveaza iar zgomotul devine insuportabil asa ca ma duce si la cateva intrebari pentru voi.
Unde gasesc piese calitative si la preturi OK pentru subaru?

Am cautat pe Unix insa ma pierd intre atatea branduri aftermarket. Rulmentii in sine ii am de la fostul proprietar insa ca sa ajung la ei oricum trebuie sa schimb de prin articulatii asa cum mi s-a facut si deviz la SMT (bielete, bucsi, etc).
Ideal ma voi duce pentru operatiune la Rux Auto, insa din motive de multi bani bagati deodata as vrea sa am grija de buget pe cat posibil la piese.

Mersi!
« Last Edit: February 11, 2019, 10:15:58 AM by overlanding »
Actual:
- Fiesta ST150
- ex Forester XT SG
- BMW e46 325ti
- Aro 243 Brasov - in perpetua restaurare

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: XT 2003 - powder hunter
« Reply #15 on: February 11, 2019, 00:41:54 AM »
Rulmetii ii gasesti la al-padrino , ii au pe stoc de cele mai multe ori ! ORIGINALI
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Re: XT 2003 - powder hunter
« Reply #16 on: February 11, 2019, 07:34:27 AM »
Mersi Malakay, rulmenți ii am deja. Pentru restul ma interesează.

Pentru scheme piese, coduri ce program folosiți? la ford aveam mai multe opțiuni 7zap, etc
Actual:
- Fiesta ST150
- ex Forester XT SG
- BMW e46 325ti
- Aro 243 Brasov - in perpetua restaurare

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: XT 2003 - powder hunter
« Reply #17 on: February 11, 2019, 08:52:14 AM »
http://opposedforces.com/parts/forester/en_s11/

Caută aici, in teorie poți găsi toate codurile de la orice piesa, probabil ca trebuie sa cauți puțin și sa examinezi schemele ca sa fi sigur ca ai găsit ce dorești :)
« Last Edit: February 11, 2019, 08:56:16 AM by Theophilus+Julsey »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: XT 2003 - powder hunter
« Reply #18 on: February 11, 2019, 09:47:42 AM »
Cam mare consumul. Cu WRX wagon o singura data am scos 10 consum mediu mers afara cand am fost la Adancata, am bagat si o sesiune de circuit. Si eram pe semislick-uri.

Posibil sa fie si rulmentul care actioneaza ca o frana. Printre alte posibile uzuri.

Re: XT 2003 - powder hunter
« Reply #19 on: February 11, 2019, 10:18:34 AM »
Deci pentru piese originale la al padrino? (nu doar rulmenți)
Alte branduri after market OK (calitate) pentru subaru?
Actual:
- Fiesta ST150
- ex Forester XT SG
- BMW e46 325ti
- Aro 243 Brasov - in perpetua restaurare