Legacy 4EAT-2008
Subaru club Romania

Legacy 4EAT-2008

Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #20 on: March 01, 2019, 09:44:34 AM »
Eu am tot Legacy 4EAT, 165 CP, model 2007... dar codul transmisiei e altul la mine? Ce diferente sa fie, oare?
Pinionul de atac si coroana vor trebui sa vina pereche, iar la montaj sa se faca jocul corect.

Muttley

  • 4913
Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #21 on: March 01, 2019, 09:44:52 AM »
WRX SW 2002

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #22 on: March 01, 2019, 09:49:53 AM »
Stiu ca automatele sunt foarte pretentioase la manevrare cand se desfac. Trebuie sa fie mai curat ca la spital acolo. Stie omul ce face acolo sau experimenteaza ?
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #23 on: March 01, 2019, 10:02:47 AM »
OK. Deci outback-ul meu pe care il credeam dezastru arata mai bine de atat. Deci se pare ca nu era asa rau. Spor la lucru. Practic o salvezi. Din pacate aceasta problema a aparut cu generatia Legacy/Outback si s-a continuat dupa 2008 cu toate modelele. Ma refer la tratarea superficiala a metalului.

@mutli: E bump stop pentru suspensie, cand ajunge la comprimare maxima. Au anticipat ca se duc arcurile si se lasa de cur.
« Last Edit: March 01, 2019, 10:04:39 AM by MihaiFlorescu »

kay

  • 61
  • Rabdarea e cheia care deschide poarta fericirii!!
Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #24 on: March 01, 2019, 11:18:16 AM »
Nu ai de unde sa stii ce poti deveni,daca nu ai dorinta sa te schimbi!RF

kay

  • 61
  • Rabdarea e cheia care deschide poarta fericirii!!
Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #25 on: March 01, 2019, 11:56:49 AM »
Eu am tot Legacy 4EAT, 165 CP, model 2007... dar codul transmisiei e altul la mine? Ce diferente sa fie, oare?
Pinionul de atac si coroana vor trebui sa vina pereche, iar la montaj sa se faca jocul corect.
Da,vin pereche,codul este:38100AB400,iar pentru reglaj trebuie scula asta:

Nu ai de unde sa stii ce poti deveni,daca nu ai dorinta sa te schimbi!RF

Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #26 on: March 01, 2019, 12:31:10 PM »
OK. Deci outback-ul meu pe care il credeam dezastru arata mai bine de atat. Deci se pare ca nu era asa rau. Spor la lucru. Practic o salvezi.

@mutli: E bump stop pentru suspensie, cand ajunge la comprimare maxima. Au anticipat ca se duc arcurile si se lasa de cur.
Mda, sunt norocos, Legacy-ul meu l-am preluat intr-o stare foarte buna pentru varsta lui. Acum merita un minim de efort sa il pastrez in regula.
@Kay, daca tot ai acces complet sub masina, e un moment bun sa faci cat poti de corect tot.
 Multilinkul suspensiei spate permite o cursa foarte scurta la Legacy.
Tamponul poate are si rolul de a opri miscarea inainte de a ajunge mecanismul la limitele lui functionale.
Oricum, pe drumurile tarii, mai am senzatia unui gol de aer, cateodata 8).
« Last Edit: March 01, 2019, 12:34:06 PM by Mr. Ziggy »

kay

  • 61
  • Rabdarea e cheia care deschide poarta fericirii!!
Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #27 on: March 01, 2019, 21:58:32 PM »
Stiu ca automatele sunt foarte pretentioase la manevrare cand se desfac. Trebuie sa fie mai curat ca la spital acolo. Stie omul ce face acolo sau experimenteaza ?
Da,asa este,La demontare este destul de dificil sa lucrezi curat ,dar la asamblare trebuie ca totul sa fie impecabil.Da,stie,asta-i domeniul lui de activitate.
Nu ai de unde sa stii ce poti deveni,daca nu ai dorinta sa te schimbi!RF

kay

  • 61
  • Rabdarea e cheia care deschide poarta fericirii!!
Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #28 on: March 01, 2019, 23:05:28 PM »
 Am inceput procesul de inlaturare a ruginii.Initial,ma gandisem la sablare,insa este destul de dificil de realizat acest procedeu ,fara a avea un spatiu adecvat.Asa ca:perii de sarma,flex,bormasina,rabdare si munca:

























Nu ai de unde sa stii ce poti deveni,daca nu ai dorinta sa te schimbi!RF

kay

  • 61
  • Rabdarea e cheia care deschide poarta fericirii!!
Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #29 on: March 02, 2019, 16:52:00 PM »
  Inainte de a acoperi cu grund toata suprafata curatata,am aplicat o solutie special conceputa pentru neutralizarea ruginii(care se reactiveaza de fiecare data cand zona respectiva reintra in contact cu apa).Nu prea cred in solutii miraculoase,insa,o cunostinta care lucreaza cu obiecte din metal,foarte vechi,mi-a confirmat faptul ca aceste solutii sunt extrem de eficiente si un real sprijin in contracararea coroziunii pe termen lung.Eu am folosit o solutie de la Forch,pe care am aplicat-o pe suprafetele curatate foarte bine,in prealabil,iar o alta de la Mipa pentru cavitati(zonele la care n-am avut acces):
,
Nu ai de unde sa stii ce poti deveni,daca nu ai dorinta sa te schimbi!RF

kay

  • 61
  • Rabdarea e cheia care deschide poarta fericirii!!
Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #30 on: March 04, 2019, 21:11:03 PM »
  Asa arata caroseria,dupa aplicarea grundului,pregatita pentru ceruire:
,
,














  Asa arata dupa aplicarea grundului:
,
,














Nu ai de unde sa stii ce poti deveni,daca nu ai dorinta sa te schimbi!RF

kay

  • 61
  • Rabdarea e cheia care deschide poarta fericirii!!
Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #31 on: March 05, 2019, 22:02:14 PM »
   Si faza finala,cu ceara de protectie pentru suprafete externe si ceara de cavitati in interiorul pragurilor,lonjeroanelor,etc:










Nu ai de unde sa stii ce poti deveni,daca nu ai dorinta sa te schimbi!RF

dantt

  • 107
Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #32 on: March 05, 2019, 22:09:17 PM »
Bravo,te urmăresc de cānd ai īnceput topicul.Super lucrare.Cat te costa in final treaba cu reparația caroseriei?Mă gāndesc să-i fac și eu alei mele această operațiune.Este model identic cu al tau.Merci anticipat și spor in continuare.

kay

  • 61
  • Rabdarea e cheia care deschide poarta fericirii!!
Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #33 on: March 05, 2019, 22:29:55 PM »
Bravo,te urmăresc de cānd ai īnceput topicul.Super lucrare.Cat te costa in final treaba cu reparația caroseriei?Mă gāndesc să-i fac și eu alei mele această operațiune.Este model identic cu al tau.Merci anticipat și spor in continuare.
Bravo,te urmăresc de cānd ai īnceput topicul.Super lucrare.Cat te costa in final treaba cu reparația caroseriei?Mă gāndesc să-i fac și eu alei mele această operațiune.Este model identic cu al tau.Merci anticipat și spor in continuare.
    Multumesc pentru aprecieri!In afara de materiale(perii de sarma,solutii de neutralizarea ruginii,grund si ceara)care au costuri mai mult decat decente,n-ai nevoie decat de vointa,iar daca tii la masina,asta-i motivatia suprema.Satisfactia este pe masura reusitei,iar in ceea ce priveste etapa asta,eu sunt foarte multumit si crede-ma,uneori sunt exagerat de pretentios.
     Daca-ti pot fi de ajutor cu ceva,oricand,cu placere!
 
Nu ai de unde sa stii ce poti deveni,daca nu ai dorinta sa te schimbi!RF

kay

  • 61
  • Rabdarea e cheia care deschide poarta fericirii!!
Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #34 on: March 09, 2019, 16:49:40 PM »
Mai sunt cateva detalii de pus la punct si totul este gata.Intre timp s-au inlocuit:
-kit distributie,pompa de apa,antigel,termostat,curele de accesorii+rola de ghidare,bujii,lichid servodirectie,lichid de frana,filtre(ulei,aer,habitaclu)+ulei,ulei cutie,ulei diferential fata+spate,freon,gura umplere rezervor,geam sofer(zgariat)+remediat culisa geam si s-au mai rezolvat mici probleme(un por in evacuare,un ghidaj etrier blocat,sezut scaun sofer-inlocuit piele).
      Rezultatul arata cam asa:



Nu ai de unde sa stii ce poti deveni,daca nu ai dorinta sa te schimbi!RF

kay

  • 61
  • Rabdarea e cheia care deschide poarta fericirii!!
Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #35 on: March 09, 2019, 17:02:43 PM »
    Aproape de final,titlul,se prezinta in poze,dupa cum urmeaza:




Nu ai de unde sa stii ce poti deveni,daca nu ai dorinta sa te schimbi!RF

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #36 on: March 09, 2019, 18:14:21 PM »
A avut cumva numere de Valcea?

kay

  • 61
  • Rabdarea e cheia care deschide poarta fericirii!!
Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #37 on: March 09, 2019, 19:35:47 PM »
A avut cumva numere de Valcea?
Nu,cel de Valcea avea putin sub100000km(daca te referi la cel care era de vanzare in urma cu 2-3 saptamani).
Nu ai de unde sa stii ce poti deveni,daca nu ai dorinta sa te schimbi!RF

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #38 on: March 09, 2019, 19:48:48 PM »
Dap :) acela am crezut ca e. In fine. Nu conteaza. Spor la treaba in continuare.

Re: Legacy 4EAT-2008
« Reply #39 on: March 10, 2019, 11:06:49 AM »
Hai, ca e bine, domnule, lista "to do" ai cam bifat-o, deja.