Sfat achizitie Subaru
Subaru club Romania

Sfat achizitie Subaru

wdec

Sfat achizitie Subaru
« on: March 12, 2019, 02:23:54 AM »
Salut! Am nevoie de niste pareri avizate si cat se poate de obiective.
Intenționez să cumpăr o masina noua și ma bate gândul la un Subaru. Pana aici ii simplu. Restul ii tragic. Vreau o masina care sa imi ofere independența și să nu mă tina legat de asfalt. In același timp sa fie destul de încăpătoare și puternică încât să poată tracta o remorcă cu o barca. Sa nu fie leneșă si sa ma ajute la depășiri in trafic. Sa reziste motorul la un 400000-500000 de km. Fac cam 40000-50000 de km pe an. Ar fi simplu daca mi-ar plăcea diesel-urile, dar le urăsc. Rau! In ultimii 10 ani am condus o Skoda Octavia 1.8 T, benzina 150 Cp și in prezent conduc o Skoda Octavia 1.8 TSI, 180 cp. Cele două Octavia ma cam lasa rece ca masini și ca performante. Le vad ca pe două cutii de tablă cu motoare și cam atât. Trebuie să menționez că iau mașinile noi și le exploateze pana le termin complect. Adică le vand cu 2-3000 de euro.
M-am gândit la Forester XT dar spațiu nu excelează, are turbo deci și costuri mari la întreținere și viața scurtă a motorului.
Mă uit la Outback și imi place aproape tot, mai uit la performanțele și am senzatia ca o  sa dorm in trafic. Înclin mai mult spre Outback dar daca ar avea motorul de 3.6 din State mi s-ar parea mai potrivit. Poate ma ajutati voi sa ma decid. Merci@

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #1 on: March 12, 2019, 06:49:36 AM »
Din păcate, cam  alea sunt alegerile: Forester 2.0 sau Outback 2.5.

Uneori mai vezi la vânzare Forester cu 2.5, adus din SUA, așa ceva gen https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=272549502

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #2 on: March 12, 2019, 08:04:58 AM »
Cam greu sa mai alegi ceva. Ma tot uit si eu pe la SMT si in afara de Outback 2.5i nu prea e nimic. Toate sunt cu CVT. Candva Subaru isi facea reclama cu masinile agatate de o remorca , rulota ceva. Acum se vorbeste despre CVT ca abia cara masina. Am prins o discutie pe la SMT acum un an sau doi , intre un agent de vanzari si un client , care isi dorea Outback 2.5 cu cutie manuala. I se dadea un termen de 6 luni + .
Zilele astea ma gandeam si eu , ce masina mi-as putea lua ? Avand in vedere ca din 3 masini doar una mai merge si cu gandul ca mai inprospatez situatia. Si nu am ajuns la vreo concluzie. Si nu doar despre Subaru. Am decis ca o sa-mi construiesc in continuare o masina dupa capul meu. Nu ma sperie tehnologia .  Pur si simplu ma enerveaza ca nu prea e tehnologia corecta pusa in masini. Ori e joc video ori e masina.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Muttley

  • 4913
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #3 on: March 12, 2019, 08:50:31 AM »
Era un Forester STI pe forum, cu conversie la LHD, care ulterior a ajuns pe olx si s-a dat. Cam ala cred c-a fost apogeul spatiu + putere + offroad de la constructorul asta.
Subaru nou, n-ai ce.
WRX SW 2002

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #4 on: March 12, 2019, 09:49:39 AM »
Postarea initiala contine la sfarsit solutia problemei. Masina castigatoare este una dedicata pietei americane, cu un motor aspirat mare.
In Europa au cam disparut motoarele mari, se promoveaza doar cilindreea mica.
Lexus indrazneste sa ofere un V6 3.5 combinat cu electric.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

marr

  • 2202
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #5 on: March 12, 2019, 10:14:35 AM »
In ce priveste comportamentul dinamic al unui Outback 2.5 CVT, cel mai bine ar fi sa dicuti direct cu proprietarii.
Sunt cativa si aici, pe forum - ii gasesti la sectiunea de prezentare a masinilor. https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/board,58.0.html
Din discutiile purtate cu un proprietar de Outback 2017 (fost posesor de Octavia 1.9 TDI), masina de misca nesteptat de bine.
Problema ta o avea si el inainte de achizitie - retineri fata de dinamica masinii. Acum nu mai e cazul - omul e chiar multumit.
Trebuie sa fii insa costient ca o Octavia 1.8 T este clar mai rapida ( mai usoara, garda la sol mai mica, motor turbo).

In ce priveste capacitatea de tractare - conform datelor oficiale , la 2.5 i este de 750 kg/ fara franare si 2000 kg / cu dispiozitiv de franare si la o inclinare de maximum 12%.. Tu stii daca este suficient.
https://www.subaru.de/konfigurator/#/vehicle/370/697Z06
https://www.subarubrasov.ro/outback/specificatii/

Cea mai mare capacitate de tractare din actuala gama Subaru o are Ascentul (aproape dublu fata de Outback). Din pacate, acest model nu vine insa in Europa ...

Pe de alta parte, din cate stiu, pare-se ca din vara acest 2.5 aspirat de pe Outback va fi inlocuit cu un 1.8 turbo.
Nu stiu insa daca asta va fi neaparat un plus ... mai ales in ce priveste fiabilitatea si capacitatea de tractare.

Nota bene - daca tractarea este o activitate ocazionala, nu ar trebui sa fie probleme.
Daca insa se intampla frecvent, nu stiu daca CVT-ul e cea mai buna optiune.
« Last Edit: March 12, 2019, 10:16:30 AM by marr »
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

wdec

Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #6 on: March 12, 2019, 10:30:48 AM »
In ce priveste motoarele pe benzina cu turbo, in unele reprezentante din România ă ajuns informatia, cică oficială, ca in urmatorii 2-3 ani ele o sa dispară din dotarea Subaru. Adică o parte din farmecul mărcii.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #7 on: March 12, 2019, 10:41:25 AM »
Esti sigur ca doresti sa iti cumperi Subaru ?
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #8 on: March 12, 2019, 10:51:39 AM »
In curand Subaru o sa fie o marca reprezentata de niste batranei simpatici si nostalgici. Care vor alerga de nebuni printre masini care bazaie ca un mixer de bucatarie.  8)
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Forester

  • 3065
  • The other right!
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #9 on: March 12, 2019, 11:13:50 AM »
Vin cu o idee nebuneasca.  :D :D

Te duci in targ si cumperi asa ceva.

De diferenta de peste 35.000E te duci la reprezentanta si schimbi tot ce se poate schimba si care nu functioneaza ca nou. Sunt sigur ca vor mai si ramane bani.
Din ce gasesc eu are capacitate de tractare de vreo 1000kg probabil fara mecanisme de franare, si cred ca 1500 cu.

Cat de nebuneasca e ideea?  ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #10 on: March 12, 2019, 11:26:35 AM »
La cati km face pe an singura varianta e de masina noua. Sa stai cu una veche 3 saptamani la o programare in service pentru o amarata de piesa si apoi cateva zile de teste si reparatii si ajustari e prea mult. Si oricat de buna sa fie masina, tot se mai strica pe la ea cate ceva.

Din pacate nu ai ce Subaru sa iti iei sa indeplineasca asteptarile tale. Vezi la Toyota.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #11 on: March 12, 2019, 11:36:39 AM »
Land Cruiser V8 nu se mai comercializeaza in Romania.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #12 on: March 12, 2019, 11:44:54 AM »
Orice se poate aduce pe comanda. Din cate stiu nici Touareg nu se vinde decat diesel in Ro, dar au fost cazuri cand s-a cerut 4.0 benzina si s-a adus, cu asteptare, cu bani dati inainte mai multi, cu omologare individuala si tot ce presupune.

PS: Mai este un Outback 3.0 automat cu 45.000km pe olx. E din 2005 insa, cu numere de Norvegia sau Danemarca, dar la un pret foarte mic, din cauza motorului mare pe care nu il vrea 99% din populatie. Poate fi o varianta pentru tine. La km astia mai mult de o suspensie completa, anvelope noi si schimb de toate fluidele nu ar trebui sa ai nevoie. Numai ca nu ai dotarile moderne pe ea.
PPS: Posibil evacuarea sa necesite schimbare. Dar cu toate astea ar trebui sa duca 300.000 lejer.
« Last Edit: March 12, 2019, 11:50:24 AM by MihaiFlorescu »

marr

  • 2202
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #13 on: March 12, 2019, 12:17:38 PM »
Totusi, inainte de a i se recomanda V8-uri, ar fi bine sa ne lamurim ce inseamna capaitatea minima de tractare.
Un peridoc cu o barca poate avea si 5-600 kg si 2 tone.
Si cat de des apare necesitatea tractarii / pe ce distante.
Daca pana acum s-a descurcat cu Octavia nu vad cum nu s-ar putea descurca cu un Outback ...

Avem darul de a exagara big time !
La fel ca atunci cand, pe alte forumuri, cineva cere sfaturi despre o masina de familie de 3 persoane i se recomanda Sharan, C-Max, Ford Transit sau microbus ! Cand s-ar descurca foarte bine si cu o compacta decenta ...
Pentru o remorca cu o barca de 1-1200 kile pe care o plimbi pana la balta o data la luna (sau mai rar) nu vad sensul sa plimbi zilnic un tanc cu motor V8 si sa si platesti niste mii de euro pe an statului roman.

Singurul aspect ce ar trebui sa si-l lamureasca singur este daca Outback-ul il satisface din punct de vedere dinamic. In rest, nu vad ce ar putea sa-l nemultumeasca.
Cunosc pe cineva din Sibiu (s-a si inregistrat pe forum, dar nu-i deloc activ) cu un Outback 2017 2.5 CVT care face 35-40k km/an pe relatia Romania - Germania si, dupa 2 ani, omul e super incantat de masina.
Atat de incantat incat ii cumpara si sotiei un Subaru XV.
Eu as da mai mult credit unuia care foloseste masina zi de zi, intensiv, decat impresiilor noastre de spectatori.
Dar, na ! Fiecare face cum crede ca-i mai bine ...

ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #14 on: March 12, 2019, 12:18:38 PM »
In curand Subaru o sa fie o marca reprezentata de niste batranei simpatici si nostalgici. Care vor alerga de nebuni printre masini care bazaie ca un mixer de bucatarie.  8)
Cât crezi că e media de vârstă pe forum? 45? :D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #15 on: March 12, 2019, 12:22:06 PM »
Fara suparare dar colegul a dat de inteles ca nu il satisfac cei 180 cai de pe Octavia. O masina mai usoara si cu motor turbo si cu transmisii ce ofera o dinamica superioara unui CVT. In acest caz nu stiu cum un Outback mai greu cu mai putin cuplu si aspirat si CVT ar putea sa il satisfaca. Cu masina aia este greu sa faci o depasire sprintena cand este ea plina, dar sa mai ai si remorca plus barca pe ea.

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #16 on: March 12, 2019, 12:24:20 PM »
In curand Subaru o sa fie o marca reprezentata de niste batranei simpatici si nostalgici. Care vor alerga de nebuni printre masini care bazaie ca un mixer de bucatarie.  8)
Cât crezi că e media de vârstă pe forum? 45? :D
Hai ca nu suntem asa batrini in medie.  ;D
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

wdec

Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #17 on: March 12, 2019, 12:29:01 PM »
Multumesc tuturor pentru sugestii. Poate nu s-a inteles exact sau nu m-am exprimat eu corect. Cumpăr exclusiv masini noi, cu zero km. De obicei imi place si sa o configurez eu asa cum vreau ceea ce nu prea se poate la Subaru. Deci, orice varianta care nu iasa direct din reprezentanta este exclusă.

marr

  • 2202
Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #18 on: March 12, 2019, 12:30:43 PM »
Fara suparare dar colegul a dat de inteles ca nu il satisfac cei 180 cai de pe Octavia. ....

Eu am inteles ca nu-l satisface Octavia ca masina .... in opinia lui e doar o cutie cu motor !
Din punct de vedere strict al acceleratiei, e clar ca o masina de 1200 kile cu un motor turbo de 180 CP e mai rapida decat un una de 1600 kile, cu AWD permanent si motor aspirat de 184 CP. Dar nu cred ca totul sta in ”cat face suta”.
Dar poate ne lamureste el ce si cum ca sa nu ne mai agitam degeaba.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

wdec

Re: Sfat achizitie Subaru
« Reply #19 on: March 12, 2019, 12:43:33 PM »
Am văzut  că am fost întrebat mai sus daca chiar vreau Subaru. Asta intenționam. Zicea cineva ca m-am descurcat cu o Octavia. Da dar cu multe compromisuri la spațiu și la faptul că nu pot să ies de pe asfalt mai ales ca am configurat-o cu suspensie sport, scaune sport și jante pe 18 cu anvelope 225/40/18  și asta ca sa ma ajute sa o tin cat mai mult pe drum la un condus mai sportiv și asta ma limitează și mai mult când ies de pe asfalt. Si o alta marcă am luat in calcul dar... baiu ii ca am nevasta și ea urăște camionetele. Un Dodge Ram 1500 care vine pe gaz din fabrica era chiar bun. Se inmatriculeaza ca utilitară și impozitul ii undeva la 900 lei/an. Era interesant ce poate o Outback 2.5 spus de un posesor care o conduce zi de zi. Ce poate una cu motor 3.6 am aflat de la o cunostinta din Canada care are una acolo.