subaru forester 2008 2.0 D
Subaru club Romania

subaru forester 2008 2.0 D

hefe

  • 6
  • Niciodatasanuuiticineestisideundeaiplecat
subaru forester 2008 2.0 D
« on: March 12, 2019, 23:59:58 PM »
buna seara,

sunt nou pe forum si de aceea intreb sau "caut" informatii cu privire la eterna problema a vibrochenului... ; e achizitionat de curand pe bani putini , dar are bataia in motor si am sesizat azi  (mecanicul mi-a aratat  ) cum se deplaseaza in jur a 3 -4 mm  in turatie, acel joc care duce la pierderea de ulei si in timp distrugerea completa.
intreband in stanga si in dreapta am inteles ca se gaseste pe piata un kit de reparatie pt motor (am auzit doar) care costa la 5000 eur  si ar rezolva problema.  sincer nu as cauta un 2nd hand ca nu stii daca pica azi sau maine.
daca aveti ceva info si ceva recomandari in zona bihor cluj arad as fi recunoscator la maxim. MS

marr

  • 2203
Re: subaru forester 2008 2.0 D
« Reply #1 on: March 13, 2019, 07:46:14 AM »
Cam pe la suma aia este un short block ( practic motorul fara chiuloase si accesorii).

De exemplu, poti cere detalii aici: https://www.4turbo.pl/shortblock-subaru-diesel-2-0-2008-2010,3,26987,30839

Daca nu ma insel, sunt mai multi colegi pe forum care au cumparat diverse piese de acolo si - pare-se - au fost OK.

Cu shipping probabil ajunge la vreo 4000 Euro.
Cu manopera si accesorii (garnituri chiloasa, rectificare chiuloase) ajungi pe la 5000.
Daca tot ajungi la desfacut motorul, poate ar trebui verificate si injectoarele. Daca-s pe duca si trebuie schimbate si injectoarele, te mai costa, in medie, 4-500 Euro/bucata (depinde unde si cum le gasesti).
Ar fi foarte bine daca ai inlocui si toate furtunele din compartimentul motor (cel putin cotul de la intrecooler ar fi obligatoriu sa-l schimbi - asta-i cca. 350 lei ”pe original”).
« Last Edit: March 13, 2019, 07:51:12 AM by marr »
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: subaru forester 2008 2.0 D
« Reply #2 on: March 13, 2019, 12:17:40 PM »
Din ce lot face parte blocul, care este provenienta piesei, cine o va monta si ce atelier va oferi garantie pentru acest motor ?
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

hefe

  • 6
  • Niciodatasanuuiticineestisideundeaiplecat
Re: subaru forester 2008 2.0 D
« Reply #3 on: March 13, 2019, 14:29:33 PM »
salut e buna intrebarea ...  speram aici sa gasesc ceva indicatii, am sunat la twin motors la CJ , frumos domnul de acolo respectuos ...undeva la 7000 euro distractia ...

prima data  merg sami aduc shortblocku, daca stiti alte locuri unde as gasi nou  si la ce pret va rog share
ms ! 

p.s. am subaru de cateva zile  dar nu il mai schimb

Din ce lot face parte blocul, care este provenienta piesei, cine o va monta si ce atelier va oferi garantie pentru acest motor ?

marr

  • 2203
Re: subaru forester 2008 2.0 D
« Reply #4 on: March 13, 2019, 14:42:49 PM »
... am sunat la twin motors la CJ , frumos domnul de acolo respectuos ...undeva la 7000 euro distractia ...
.....

p.s. am subaru de cateva zile  dar nu il mai schimb

Pai cam  tot pe-acolo iesi daca-ti cauti tu piesele & stuff.
Poate scutesti 1-2000 Euro (POATE) dar stii ce cumperi ? Si cine-ti ofera garantie pentru piese si lucrare ?
Daca noul shortblock decedeaza dupa 1 an, vanzatorul o sa-ti spuna ca-i de vina service-ul ce l-a montat / service-ul o sa-ti spuna ca problema-i de la piese.
Eu as zice ca, pe termen lung, pentru operatiunea asta sa apelezi totusi la un service din reteaua Subaru.
Ai oferta de la Cluj, intreaba si la Brasov si Bucuresti si fa-ti bine socotelile.
Dai un ban in plus, dar macar stii ca lucrarea-i facuta cum trebuie, cu ce piese trebuie si ai si garantie.
Parerea mea !

PS: Stiu faza cu ”nu-l mai schimb” !
De fapt, stim cam toti cei de pe aici ”Once Subaru, Allways Subaru !”

ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

hefe

  • 6
  • Niciodatasanuuiticineestisideundeaiplecat
Re: subaru forester 2008 2.0 D
« Reply #5 on: March 13, 2019, 21:46:10 PM »
stii daca stai sa te gandesti la rece , si de la service autorizat subaru poate sa " decedeze" din varii motive...  si da  clar ca imi fac socotetitle iau pe original si nou si pompa de ulei si etc ce mai am nevoie , plus ca o duc la cineva cine are subaru se ocupa de subaru si stau cu ei pana o schimba (adica cazare si  toate cele) .

incerc  si la auto kino si bucuresti sa intreb  desi nu cred ca vor mai ieftini de atat.
oricum iti multumesc de info , azi am vb deja in polonia si incerc sa finalizez acolo o parte din chestii ( pretul e bun )

... am sunat la twin motors la CJ , frumos domnul de acolo respectuos ...undeva la 7000 euro distractia ...
.....

p.s. am subaru de cateva zile  dar nu il mai schimb

Pai cam  tot pe-acolo iesi daca-ti cauti tu piesele & stuff.
Poate scutesti 1-2000 Euro (POATE) dar stii ce cumperi ? Si cine-ti ofera garantie pentru piese si lucrare ?
Daca noul shortblock decedeaza dupa 1 an, vanzatorul o sa-ti spuna ca-i de vina service-ul ce l-a montat / service-ul o sa-ti spuna ca problema-i de la piese.
Eu as zice ca, pe termen lung, pentru operatiunea asta sa apelezi totusi la un service din reteaua Subaru.
Ai oferta de la Cluj, intreaba si la Brasov si Bucuresti si fa-ti bine socotelile.
Dai un ban in plus, dar macar stii ca lucrarea-i facuta cum trebuie, cu ce piese trebuie si ai si garantie.
Parerea mea !

PS: Stiu faza cu ”nu-l mai schimb” !
De fapt, stim cam toti cei de pe aici ”Once Subaru, Allways Subaru !”

marr

  • 2203
Re: subaru forester 2008 2.0 D
« Reply #6 on: March 14, 2019, 10:29:59 AM »
stii daca stai sa te gandesti la rece , si de la service autorizat subaru poate sa " decedeze" din varii motive... ....

Da, poate ... dar macar ai garantie !
Eu am avut motorul inlocuit la Forester de catre Auto Kino Brasov.
Am mai tinut vreo 2 ani masina, apoi a fost inlocuita (buy-back tot la AK).
Nu am avut nicio problema cu masina in cei 2 ani si de atunci au mai trecut aproape 3 iar masina-i bine-merci la noul proprietar, fara nicio problema !
In mod normal, daca short-block-ul e nou si e ”ce trebuie” (adica din generatia revizuita), este montat corect si toate ce-s pe langa el sunt verificate si ”aduse la zi”, nu ar trebui sa mai fie probleme muuulti ani si km.

Bafta si tine-ne la curent !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

hefe

  • 6
  • Niciodatasanuuiticineestisideundeaiplecat
Re: subaru forester 2008 2.0 D
« Reply #7 on: March 14, 2019, 11:19:54 AM »
multumesc mult , la fiecare in parte desi nu ne cunoastem dupa nume dar va sunt recunoscator caci parerile conteaza asa mi-am format parerea ca merg pe nou fiind o gaura mare in buget dar asta e , se merita

va tin la curent  evident , cand revin din polonia.

puiu

  • 787
Re: subaru forester 2008 2.0 D
« Reply #8 on: August 23, 2019, 15:11:59 PM »
380V curent alternativ ne-ai tinut.

hefe

  • 6
  • Niciodatasanuuiticineestisideundeaiplecat
Re: subaru forester 2008 2.0 D
« Reply #9 on: September 25, 2019, 19:01:27 PM »
380V curent alternativ ne-ai tinut.

salutare nu am mai scris nimic fiind plecat de ceva vreme cu treburi pe afara dute vino continuu , tot cu subaru am ramas , nu am shortblock nou , am gasit  un subaru forester 2009 lovit si am impumutat ce era nevoie : ( ...  dar am fost in polnia am adus un shortblock pentru forester 2013 euro 5 diesel pret excelent btw ,  in rest mergem  inainte !  ulei amsoil , filtre man ... ce sa zic si motorina buna. 
numai bine si drumuri bune