Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
Subaru club Romania

Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
« Reply #60 on: June 05, 2019, 00:10:42 AM »
Poate mai citești o data recomandarea colegilor și topicul de CVT, apoi exercițiu că la copii, găsește asemănările.

Nu vreau sa fiu acid, dar colegii ți-au spus deja unde e problema.
« Last Edit: June 05, 2019, 00:11:55 AM by MihaiFlorescu »

Re: Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
« Reply #61 on: June 05, 2019, 00:40:11 AM »
Poate mai citești o data recomandarea colegilor și topicul de CVT, apoi exercițiu că la copii, găsește asemănările.

Nu vreau sa fiu acid, dar colegii ți-au spus deja unde e problema.

am citit topicul de CVT ... nu știu la care recomandare te referi, evident că mă voi duce și la reprezentanță cum pot (nu îmi e aproape).
Eu totuși întrebam așa ca o curiozitate inginerească pentru cine are chef să dezbată, evident că țin cont de sfaturi...

Re: Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
« Reply #62 on: June 05, 2019, 00:49:24 AM »
Pe modul Inteligent e posibil sa faca niste chestii enervante ca si cum sa iti taie din elan. Poate si readaptare ECU la stil de accelerare si benzina. O sa vezi ca dupa ce scoti borna ai niste reprize enrevante pana se refac niste setari.

ce pot să zic aici, e că mașina sigur a avut borna scoasă.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
« Reply #63 on: June 05, 2019, 09:14:30 AM »
Ce vor să zică colegii e să o duci urgent la un schimb de ulei al cutiei. Nu contează că tu crezi că e OK. Nu contează că ăla de la care ai luat-o a zis că l-a făcut el sau că nu e nevoie. Nu contează că ăia de la service zic că nu e nevoie. Do it. Do it fast. Pentru că alternativa e asta https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,3614.0.html

marr

  • 2204
Re: Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
« Reply #64 on: June 05, 2019, 10:01:32 AM »
am citit topicul de CVT ... nu știu la care recomandare te referi, ...

SCHIMBUL DE ULEI !
Asta iti recomanda toata lumea pe aici. Sa schimbi uleiul in cutie cat mai des. 30k km ar fi un interval rezonabil.
Masina are peste 30k km - ca atare, repet ce spune si colegul @adinegru - ”Do it ! Do it fast !”
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
« Reply #65 on: June 05, 2019, 11:13:12 AM »
Daca te uiti la ce scria adinegru, exact la fel se comporta si masina lui. Ba mergea ok, ba facea urat, pana n-a mai facut nimic si a trebuit sa o schimbe cu totul. Tu experimentezi acelasi lucru. Mergi si schimba uleiul. Poate nu te salveaza de tot, dar poate mai castigi timp.

adinegru a gasit o cutie ok la pret pentru ca e cea comuna pusa pe toate aspiratele. Tu ai varianta "high torque" si doar daca te uiti la denumire poti sa iti imaginezi cum sare pretul. Ba cand afli ca s-a pus doar pe XT, WRX de Japonia, Legacy DIT de Japonia si 3.6 de pe Outback/Legacy, sunt clar mult mai rare si deci mai putine oferte second-hand.
« Last Edit: June 05, 2019, 11:15:50 AM by MihaiFlorescu »

WIM

  • 670

marr

  • 2204
Re: Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
« Reply #67 on: June 05, 2019, 12:07:12 PM »
Hai totusi sa nu o luam pe aratura !
Masina aia are abia 35k km.
Ca sa-i decedeze cutia ar fi trebuia ca fostul proprietar sa fi tractat in permanenta o remorca de 2 tone pe drumuri de munte.
Si cel din filmuletul pus de @burtal ieri avea (mult) mai multi km - si se vede clar in ce conditii a exploatat masina !

Mai degraba o fi fost vorba de o resetare a cutiei (spunea ca a fost borna scoasa) sau un efect al faptului ca masina nu a fost miscata luni de zile.
Sa nu mai fim chiar atat de negativisti si sa nu mai vedem doar dezastre la Subaru !
Zic si eu ...

PS: Totusi, schimba uleiul !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
« Reply #68 on: June 05, 2019, 12:42:55 PM »
Până la urmă, noi putem să îi spunem orice, că nu ne doare gura, nu plătim noi în caz de ceva.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
« Reply #69 on: June 05, 2019, 13:19:08 PM »
PS: Fa un jurnal de bord si prezinta masina frumos, sa ne uitam si noi la ea :)

Re: Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
« Reply #70 on: June 05, 2019, 19:02:37 PM »
PS: Fa un jurnal de bord si prezinta masina frumos, sa ne uitam si noi la ea :)

O să fac :) imediat numa să mă dezmeticesc :D

Re: Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
« Reply #71 on: June 05, 2019, 19:06:44 PM »
Ok, am înțeles, o să fac schimb de ulei sigur. Nu am cum încă să ajung la Brașov, dar nici nu o să prea umblu cu mașina.
Îs puțin speriat acum, că citind și threadul de CVT și de ce a pățit colegul nostru + alte chestii pe net, încep să-mi fac probleme de fiabilitatea mașinii și cât de fapt mă va ține mașina asta. La naiba că încă sincer nu mă pot bucura de ea :)) deși e o super mașină la condus.

legat de schimbul de ulei, e complicat ? Se va face la auto-kino ușor ? Am înțeles că costă puțin mai mult.

Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
« Reply #72 on: June 05, 2019, 19:22:49 PM »
Bucura-te de ea.  Nu te speria de CVT. E o transmisie cel putin la fel de buna ca si cea clasica  atata timp cat o folosesti  in parametrii  normali.  Schimbul de ulei la CVT  costa ceva mai mult, dar nu stiu cat  e in Ro.  Aici m-a costat aproape dublu fata de  o cutie  automata normala.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
« Reply #73 on: June 05, 2019, 20:12:13 PM »
Vezi jurnalul lui Heliotropus. A scris acolo undeva. Parca 3000+ lei daca am retinut corect, dar parca mai avea si altele facute la masina pe langa.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Re: Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
« Reply #74 on: June 06, 2019, 06:49:32 AM »
3.000 lei schimbat uleiul la cutie?

john_b

  • 188
Re: Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
« Reply #75 on: June 06, 2019, 07:12:52 AM »
La SMT schimbat ulei cutie+ diferite cam 3-400 lei

marr

  • 2204
Re: Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
« Reply #76 on: June 06, 2019, 08:43:30 AM »
In cazul lui Heli, daca a fost o factura de 3000 lei, sigur-sigur au fost muuulte altele pe langa uleiul din cutie !
O revizie ”normala” la AK este undeva in jur de 1000 lei (la Impreza, anul trecut, am platit cca. 1200 cu tot cu placute de frana / la XV-ul diesel a fost in jur de 1000 lei).

PS: Am gasit aici: https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,2474.1560.html
Spune asa - in 2017 costuri totale 4935 lei, in care au intrat asa:
- 2 revizii (la cate 10k km fiecare);
- schimb ulei in cutia de viteze;
- bucse bara stabilizatoare fata+ placute frana fata + bucse brat;
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

kay

  • 61
  • Rabdarea e cheia care deschide poarta fericirii!!
Re: Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
« Reply #77 on: June 06, 2019, 21:07:56 PM »
Ok, am înțeles, o să fac schimb de ulei sigur. Nu am cum încă să ajung la Brașov, dar nici nu o să prea umblu cu mașina.
Îs puțin speriat acum, că citind și threadul de CVT și de ce a pățit colegul nostru + alte chestii pe net, încep să-mi fac probleme de fiabilitatea mașinii și cât de fapt mă va ține mașina asta. La naiba că încă sincer nu mă pot bucura de ea :)) deși e o super mașină la condus.

legat de schimbul de ulei, e complicat ? Se va face la auto-kino ușor ? Am înțeles că costă puțin mai mult.

  Nu,nu este complicat si nu dureaza mult(cam doua ore),insa,in prealabi,iti recomand sa ceri detalii cu privire la modalitatea de inlocuire/improspatare a uleiului.Eu am aflat ulterior ca,desi cantitatea totala de ulei din cutie este de cca.12l,nu s-au inlocuit decat 6l(asta este cantitatea maxima ce poate fi inlocuita)ceea ce,consider ca a fost doar o improspatare a uleiului si nu un schimb complet.Ulterior,am aflat ca inlocuirea intregii cantitati de ulei din cutie,se poate face cu ajutorul unui aparat special,pe care cei la care am facut operatiunea,nu-l aveau.
Nu ai de unde sa stii ce poti deveni,daca nu ai dorinta sa te schimbi!RF

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
« Reply #78 on: June 06, 2019, 21:09:36 PM »
Pai cred ca restul de ulei e in convertizor. Ca banuiesc ca si ceveteu are. Si probabil ca cea mai buna solutie ar fi sa ai triplu ulei ca sa il schimbi aproape pe tot.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Sfat achiziție Subaru Forester 2.0/2.0 XT/Outback
« Reply #79 on: June 06, 2019, 23:51:02 PM »
O să fac la Brașov un drum pentru asta (eu sunt în Timișoara). Mai durează puțin ... să rezolv cu înmatricularea aș vrea. Drumuri nu am de gând să prea fac.

Îmi puteți recomanda de unde aș putea face rost de un manual de forester (xt) în en sau ro ? Aș prefera carte, dar și pdf merge... știu că înainte să-mi iau mașina am dat peste cel pdf, dar nu mai găsesc.


  Nu,nu este complicat si nu dureaza mult(cam doua ore),insa,in prealabi,iti recomand sa ceri detalii cu privire la modalitatea de inlocuire/improspatare a uleiului.Eu am aflat ulterior ca,desi cantitatea totala de ulei din cutie este de cca.12l,nu s-au inlocuit decat 6l(asta este cantitatea maxima ce poate fi inlocuita)ceea ce,consider ca a fost doar o improspatare a uleiului si nu un schimb complet.Ulterior,am aflat ca inlocuirea intregii cantitati de ulei din cutie,se poate face cu ajutorul unui aparat special,pe care cei la care am facut operatiunea,nu-l aveau.