Tănculețul meu
Subaru club Romania

Tănculețul meu

Tănculețul meu
« on: March 19, 2019, 23:39:28 PM »
De mult ma macina ideea sa-i fac topic, nu ca ducea lipsa,  da sa behai si io-n batatura mea. 
Jale mare cu timpul, asta e...

Intampin prima problema.
 A inceput sa scartaie roata dreapta spate. De bun simt, asa. Asta pe liber, la viteza mica. Daca pun frana, tace. Daca-i dau cu spatele, lasa bunul simt deoparte si  scartaie ca toti dracii. Chiar m-a pus pe ganduri.  :o
La viteza nu mai aud nimic, ca behaie tobele si toarce boxeru' de-ti vine s-o tii numai cu pedala-n fund.
Ma duc zilele astea sa-i schimb roțili, c-a venit caldura. Ma gandeam ca aflu mai multe. Da io si cu vulcanizatorii astia, sa ne dam cu parerea...  zici c-ar face Morosanu galusti cu prune.

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Tănculețul meu
« Reply #1 on: March 20, 2019, 00:00:31 AM »
Bine ai venit.
 Nu e unsa in rulment, o fi in vârsta.
Vulcanizatorii știe, la câte au văzut dinastea, trebuie îndreptată janta.
Și Daciile făceau la fel.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Tănculețul meu
« Reply #2 on: March 20, 2019, 05:55:46 AM »
Etrieri , placute , culise etrieri. Depinde ce tip ai .  Ca nu stiu ce masina ai. Presupun ca Legacy/Outback IV (2004-2009) pe acolo nu ?
« Last Edit: March 20, 2019, 05:57:12 AM by make the forum greatagain »
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Tănculețul meu
« Reply #3 on: March 20, 2019, 09:15:21 AM »
P-asta o am, da nu ma prind cum sa pun link https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,2769.0.html

PS Adica nu ma prind cum sa scriu "p-asta o am" peste link. Sau in loc de link.
« Last Edit: March 20, 2019, 09:18:44 AM by danielalexandru »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #4 on: March 20, 2019, 10:24:53 AM »
Culisele de la etrier. La ceva timp sau km mai trebuie desfacut si uns. Am avut si eu un episod asa.
« Last Edit: March 20, 2019, 10:25:26 AM by MihaiFlorescu »

Re: Tănculețul meu
« Reply #5 on: March 22, 2019, 00:01:54 AM »
Ahaaaa. Deci etrieru e chestia aia care pune frana. Si are niste culise. Inteleg. Sa nu ung, naibi dreq, discu.
Ajuta-l, Doamne, pe Daniel sa ajunga pe mana lu' unu' care stie ce e alea si pe unde se afla. Daca nu, pazea! Fugiti si tipati!

Re: Tănculețul meu
« Reply #6 on: March 22, 2019, 09:44:27 AM »
Cica si Loganul are culise la etrier, deci daca chiar se uita stramb la tine mecanicul cand ii spui de asa ceva, fugi de'acolo (chiar si cu frana pusa!) ;)

Re: Tănculețul meu
« Reply #7 on: March 22, 2019, 21:58:46 PM »
Pe mine ma omora marca asta, de copil. O aveau baietii de la USLA, pe care i-a matrasit generalul Militaru. Eram copil, Calea Victoriei, il vedeam zilnic pe Ceausescu trecand. Ne luau oamenii aia-n brate, ne bagau in masini, ne aratau armele... Atunci am aflat de Subaru Forester. Apoi i-am vazut cum se pisau pe ei si strigau ca-s teroristi.
N-am crezut niciodata-n viata ca voi avea o astfel de masina. Acum o am, sunt complet atehnic.
Mi-am cumparat-o din fascinatia asta de-a avea o masina necunoscuta multora.  Si nu-mi pare rau nicio clipa.

PS. Acuma treaba e ca o sa trebuiasca sa ma ajutati cand va intreb tot felu de chestii.
Ca nu-i usor sa-ti iei Subaru cand tu nu stii de ce-ti cade relantiul in baie.
Si e mecanici... garla.
Doamne ajuta!

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Tănculețul meu
« Reply #8 on: March 22, 2019, 22:53:58 PM »
Dap! Doamne ajuta !
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Tănculețul meu
« Reply #9 on: March 23, 2019, 00:06:36 AM »
Si mai e si ralanti  ::)

Re: Tănculețul meu
« Reply #10 on: April 04, 2019, 23:54:11 PM »
Gata, m-am rugat destul. Nu ajuta neaparat... Tot scartaie.
Am vazut cand am schimbat cauciucurile ca nu prea mai am placute. Da am zis ca nu ma pricep eu (o sa va explic de ce aveam dubii).
Ma duc la mecanic. Imi confirma ca nu mai are placute nici pe spate, nici pe fata, ca trebuie sa schimb si culisele sau cum le ziceti voi, da comanda, maine sper sa se rezolve. Brembo parca le-a zis. Eu l-am rugat sa mi le puna pe cele mai bune. Zicea ca vin din nu stiu ce depozit din Ungaria. In sfarsit...
La 156 500 km au fost schimbate franele. La 170 400 am cumparat-o eu.  La 179 000 km duc masina la Auto Kino unde, la sfarsitul reviziei mi se spune pur si simplu, fara sa intreb eu, ca "franele sunt noi". Nu stiu la ce s-au referit, dar am ramas cu ideea-n cap ca franele-s noi, deci nici prin gand nu mi-a mai trecut sa mai verific km. Plus ca si Mihai imi spusese ca sunt noi. Acum stau si ma intreb cum puteau fi noi niste placute care aveau 22 500 km!? Totusi am rugat la Auto Kino sa-mi faca revizia generala. Sa se uite la tot.
Ma rog, probabil ca erau noi. Au mai tinut doar pana la 183 000.

PS E adevarat, nu am avut caretea masinii, dar le-am aratat, pe telefon, un excel de la Mihai cu tot ce se schimbase la masina, data, pret, tot. Acum sa-mi fie cu iertare, da ma gandesc ca franele le inspectezi personal, nu ma crezi pe mine pe cuvant. Plus ca nu mi se pare relevanta o anumita perioada cand vorbesti de frane.
« Last Edit: April 04, 2019, 23:59:50 PM by danielalexandru »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #11 on: April 05, 2019, 10:00:39 AM »
Poza si masurat placutele, ca asa din vorbe sa spuna ca nu mai ai frane e usor.
Vezi ca eu le-am schimbat pe spate. Pe fata nu, dar aveau multa carne. Deci daca au trecut 30k e posibil sa se fi dus. Scartaitul nu e ca nu mai ai frane, e de la culisele de frana si tablitele care ghideaza placuta. Se foloseste o vaselina speciala dar cu timpul se usuca si aia sau se scurge si trebuie curatat, pusa vaselina noua si esti ok.
Daca nu, atunci e posibil sa nu se retraga complet placuta sau uniform si asta scartaie.
« Last Edit: April 05, 2019, 10:02:40 AM by MihaiFlorescu »

PTR

  • 570
Re: Tănculețul meu
« Reply #12 on: April 05, 2019, 11:31:26 AM »
 Eu am schimbat placutele pe fata dupa aprox 100k km, de mers mixt si uneori usor infranate pana am remediat , mai aveau cam 3-4mm material pe ele ... Daca nu stii ce si cum, e usor de vandut in service schimb placute...

andea79

  • *
  • 4007
Re: Tănculețul meu
« Reply #13 on: April 05, 2019, 11:42:02 AM »
asta cu placutele e super relativa, depinde cum conduce fiecare, eu nu am avut nici un set de orice fel sa tina mai mult de 15k pe fata la sti iar la pejos 107 max 25k cat e el de usor ... 100k mi se pare SF (nu zic ca nu se poate doar asa mi se pare mie)
iar discuri undeva la 3 seturi de placute schimbat si alea ...
« Last Edit: April 05, 2019, 11:43:44 AM by andea79 »

PTR

  • 570
Re: Tănculețul meu
« Reply #14 on: April 05, 2019, 12:15:55 PM »
 Cand am luat masina la 72k km am schimbat discuri si placute , am pus TRW. Pe la 170k km am schimbat placutele fata cu Ferodo, care parca s-au uzat mai repede.. Posibil sa fie stilul de mers , dar sa se uzeze cele pe spate la el asa repede ... nu stiu ce sa zic..

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Tănculețul meu
« Reply #15 on: April 05, 2019, 12:19:05 PM »
Pai daca are culisele blocate ?
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Tănculețul meu
« Reply #16 on: April 05, 2019, 12:44:45 PM »
Da, pe stape e roata infranata. Am ridicat-o si abia o poti misca cu mana. N-am mai mers cu ea. Sper sa o desfac in seara asta si revin cu poze.
Eu nu sunt, sub nicio forma,  genul care abuzeaza masina, iar frana o folosesc cat de rar posibil. La toate masinile pe care le-am avut ma tineau placutele de-si facea mecanicul cruce.
N-am mai vorbit cu mecanicul. Am luat de capul meu 1l de lchid de frana. O ajunge?
Sa-l pun sa respecte regula aia cu dreapta fata/stanga spate - stanga fata/dreapta spate sau n-are vreo importanta aparte? 

I-am luat si ulei plus filtru. Are vreo 4000 km, dar daca tot ma duc... sa-i dau si ei un aer de primavara.  :)

Re: Tănculețul meu
« Reply #17 on: April 05, 2019, 13:21:18 PM »
Da, pe stape e roata infranata. Am ridicat-o si abia o poti misca cu mana. N-am mai mers cu ea. Sper sa o desfac in seara asta si revin cu poze.

Ai AWD, nici daca ridici masina cu totul de la sol n'o sa poti invarti usor vreuna din roti

Re: Tănculețul meu
« Reply #18 on: April 05, 2019, 20:30:23 PM »
O poza din vulcanizare. M-am speriat asa de rau ca i-am schimbat rotile da n-am mai mers cu ea de atunci de frica sa n-o bulesc.

Nu stiu cat de relevanta e.
Maine sper s-o desfac, nu venisera toate piesele azi.

PTR

  • 570
Re: Tănculețul meu
« Reply #19 on: April 06, 2019, 09:53:05 AM »
 E la sange, dar la cum e uzata as verifica si pistonasul de la etrier sa nu fie blocat.