Tănculețul meu
Subaru club Romania

Tănculețul meu

Re: Tănculețul meu
« Reply #260 on: February 22, 2020, 20:56:40 PM »
Mie-mi pare ca loganul meu din 2005 era mai comod. Avea reglaj lombar, scaun reglabil pe inaltime, de cum tragea fata de asta nici nu mai pomenesc.
Ma asteptam ca din 2005 si pana-n 2020 sa-i fi adus niste imbunatatiri vizibile. Ma rog, are start stop (ca ma si speriasem cand s-a scuturat cu mine) si-mi arata cand sa schimb viteza. Directia e alta chestie care mi s-a parut destul de ciudata. Parca nu poti tine masina dreapta pe drum. E brutala, nu stiu cum sa ma exprim. La ditamai caroseria, care chiar imi place cum arata, s-ar fi potrivit niste roti adevarate, nu rotitele alea de carut de butelii. Dar probabil ca nu mai pleca de pe loc cu motorasul ala.
Coaja mea din 2005 m-a incantat. Asta m-a dezamagit groaznic. Sa mai zic ca am dat inapoi si scartaie ceva urat la roata?

Re: Tănculețul meu
« Reply #261 on: February 22, 2020, 21:56:56 PM »
Off topic: mergi cu superb de 1.2 și după loganul de 1l e racheta.
Asta i trenu, motoare de aspirator

Re: Tănculețul meu
« Reply #262 on: February 27, 2020, 10:04:49 AM »
Mi-e dor de tancu mieeeu.  :(

Muttley

  • 4913
Re: Tănculețul meu
« Reply #263 on: February 27, 2020, 10:15:13 AM »
 :'( :'( :'( :'(
WRX SW 2002

Re: Tănculețul meu
« Reply #264 on: February 27, 2020, 10:22:26 AM »
In schimb am inceput sa ma obisnuiesc sa nu mai fac plinul la doua zile. Cazanul asta alb e imbatabil la consum. 5,8 Cj - B.  :o. Merg de sambata cu el si abia i-a scazut o linie.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #265 on: February 27, 2020, 11:07:37 AM »
Mergi de sambata, dar macar ai ajuns la Bucuresti sau mai ai putin? :D :D :D

Re: Tănculețul meu
« Reply #266 on: February 27, 2020, 11:21:58 AM »
Nu mai rade, ca obisnuit cu scaunul de la subaru care efectiv ma tine-n brate, la prima serpentina urata am plecat din scaun de ma tineam de schimbator.  ;D

Acum vestile nu sunt tocmai placute, in schimb alegerile mele de a umbla in motor si de a merge tocmai pana la Cj s-au dovedit a fi corecte. E "oleaca" mai stricat decat ma asteptam.

Muttley

  • 4913
Re: Tănculețul meu
« Reply #267 on: February 27, 2020, 11:24:01 AM »
Dup-atatea pagini de dat cu parerea nu meritam si noi ceva detalii? :'(
WRX SW 2002

Re: Tănculețul meu
« Reply #268 on: February 27, 2020, 11:31:17 AM »
Ba meritati, da la cate mi-a spus Cristi, mi-e sa nu zic draq prostii. Se pare ca a mers fara ulei si n-a fost reparata cum trebuie. Ultima descoperire sunt ghidurile de la supape din cate am priceput.
Prefer sa fac o lista sau sa las pe cineva mai priceput sa povesteasca.

Clar o sa scriu absolut tot ce-a avut.
« Last Edit: February 27, 2020, 11:32:13 AM by danielalexandru »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #269 on: February 27, 2020, 13:05:15 PM »
Multumiri Autokino care se pare ca nici a doua oara nu au facut cum trebuie chiulasele. Desi mi-au cerut bani de doua ori pe ghidurile de supape si a trebuit sa discutam putin pana cand au zis ca suporta ei costul celui de-al doilea set.

Chiar sunt curios ce mai gasesti in motor. Sa scrii aici si eventual si poze daca ai.

Mersul fara ulei poate fi si momentul cand ai venit la mine sa iei rotile de iarna si mai aveai pe varful jojei putin. Se poate sa fi fost si inaintea mea si reparatia sa nu fi acoperit/rezolvat intreaga problema. In rest, intreaga utilizare cat a fost la mine este detaliata in jurnal, inclusiv consumul de ulei etc.
Sper ca o rezolvi rapid si ieftin.
« Last Edit: February 27, 2020, 13:13:55 PM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4913
Re: Tănculețul meu
« Reply #270 on: February 27, 2020, 13:15:04 PM »
Nu iau partea nimanui, vreau doar sa anunt ca ghidurile de supapa se schimba exclusiv in ateliere specializate pe chiulase, cum nu e absolut deloc la indemana oricui sa incalzeasca chiulasele, sa depreseze ghiduri si sa preseze altele la cota exterioara de press-fit corecta, apoi sa le alezeze pe cele noi, care odata presate se strang la mijloc si-si modifica semnificativ cota de diametru interior.
Adica banuiesc c-au apelat la vreun atelier extern.
WRX SW 2002

andea79

  • *
  • 4007
Re: Tănculețul meu
« Reply #271 on: February 27, 2020, 13:50:25 PM »
evident...chiuloasele sunt la un atelier care fac operatiuni de genul ...

Muttley

  • 4913
Re: Tănculețul meu
« Reply #272 on: February 27, 2020, 13:52:59 PM »
Evident ca si voi la fel. Ma refeream la AK...
WRX SW 2002

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #273 on: February 27, 2020, 13:58:28 PM »
Normal. Dar este alegerea fiecaruia daca externalizeaza un serviciu sau il face in-house. Rezultatul e tot ce conteaza pentru client.
Nu mai conteaza, nu vreau sa arunc cu ce nu trebuie in nimeni. E pacat doar ca s-au cheltuit foarte multi bani pe ceva ce fusese prezentat ca "ii arunci niste bielete, ii dai un polish si reconditionezi rotile si aia e..." ca acum sa o ia altul de la capat.
« Last Edit: February 27, 2020, 14:00:24 PM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4913
Re: Tănculețul meu
« Reply #274 on: February 27, 2020, 14:19:06 PM »
Valid.
WRX SW 2002

Re: Tănculețul meu
« Reply #275 on: February 27, 2020, 16:38:55 PM »
Nu mai conteaza cine si ce-a facut, am zis sa fac treaba cum trebuie de data asta. Oamenii pe mana carora a incaput masina sunt super, asa ca am speranta ca plec de la Cj cu un motor mai mult decat bine facut. E prima data-n viata mea cand duc o masina la reparat si sunt linistit ca va iesi cum trebuie de acolo.

Vali, daca ai timp si chef, poti scrie ce ati gasit in motor. Chiar te rog, mi-ai fi de mare ajutor.  :)

Re: Tănculețul meu
« Reply #276 on: February 27, 2020, 16:47:13 PM »
Mersul fara ulei poate fi si momentul cand ai venit la mine sa iei rotile de iarna si mai aveai pe varful jojei putin. Se poate sa fi fost si inaintea mea si reparatia sa nu fi acoperit/rezolvat intreaga problema. In rest, intreaga utilizare cat a fost la mine este detaliata in jurnal, inclusiv consumul de ulei etc.
Sper ca o rezolvi rapid si ieftin.
Eu clar atunci am mers fara ulei. Veneam de pe o masina care nu manca gram de la schimb la schimb, nici prin cap nu mi-a trecut sa-l verific asa repede.
De rapid, se pare ca va fi mai rapid decat m-ati speriat voi, dar e ceva de asteptat.
De bani, nu stiu ce inseamna ieftin la motoarele astea, dar nu mi se pare ieftin.  Daca uneori ma gandeam la una mai noua, la cat bag acum in motor si tinand cont ca masina va fi super ok, clar nici nu-mi mai trece prin cap sa iau alta cativa ani.
Dar repet, ii bag cu inima deschisa. Pur si simplu am senzatia c-o sa iasa o treaba buna.

Re: Tănculețul meu
« Reply #277 on: February 27, 2020, 18:07:26 PM »
Multumiri Autokino care se pare ca nici a doua oara nu au facut cum trebuie chiulasele. Desi mi-au cerut bani de doua ori pe ghidurile de supape si a trebuit sa discutam putin pana cand au zis ca suporta ei costul celui de-al doilea set.

Din cate am inteles de la Cristi, tocmai acolo era una dintre probleme. Ca NU au fost schimbate ghidurile, probabil din diverse motive printre care si faptul ca nu se gasesc. Mie imi trebuiesc schimbate 8, dar recomandarea lui a fost sa le schimb pe toate. Ceea ce vom si face.

Problema mea e ca voi sunteti prea tehnici pentru mine. D-aia ziceam sa mai asteptati nitel pana fac inventarul, sau sa scrie cineva care stie despre ce vorbeste.

andea79

  • *
  • 4007
Re: Tănculețul meu
« Reply #278 on: February 27, 2020, 18:18:52 PM »
din pct meu de vedere nu e grava situatia, adica ghiduri de supape, semeringuri ce oricum veneau schimbate si segmentii de ungere era un pic "blocati"...fata de altele care ajung cu vilbrochen, biele, pistoane, pompa de ulei, racitor ulei si multe altele in punga ... e okish :)
« Last Edit: February 27, 2020, 18:20:57 PM by andea79 »

Re: Tănculețul meu
« Reply #279 on: February 27, 2020, 18:44:16 PM »
Hihihi  ;)

Cine voia suruburile de la toba pentru masina doamnei? Parca Celalalt? Da-mi, te rog, o adresa, sa ti le trimit.