Tănculețul meu
Subaru club Romania

Tănculețul meu

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #60 on: June 22, 2019, 12:23:48 PM »
Păi nu funcționează așa. Odată sesizată o problemă, se aprind martorii și se sting doar cu resetare. Nu contează că problema există în continuare sau a fost rezolvată.

Re: Tănculețul meu
« Reply #61 on: June 22, 2019, 13:31:19 PM »
Deci trebuie sa merg la AK?

Ps. Baga si tu mai multe emoticoane, ca nu-mi ajung alea de sus.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #62 on: June 22, 2019, 14:47:54 PM »
La orice tester. Asta că sa vezi si eroarea. Altfel, scoți borna de la baterie și ar trebui sa se reseteze. Dar repeți partea cu pedala de accelerație.

Re: Tănculețul meu
« Reply #63 on: June 22, 2019, 15:42:06 PM »
Poti sa detaliezi ca la prosti? Scot borna, pun borna si dau pedale pana la 1500-2000 de ture?
Am scos borna dupa ce mi-au sudat toba. Nu s-a intamplat absolut nimic. Iar de sudat, e sudata. Se simte la ureche. Plus ca se si desprinsese un suport. Asta am constatat zilele trecute in drum dpre Vadu.
Ba, si merge tanculetul de rupe. Ma omoara becurile alea. Acum, ca nu mai are decat zgomotul de la toba originala, ti-e mai mare dragu s-o auzi cum toarce pe sosea.
A, i-am pus si senzori. Ei au zis ca-s cei mai buni. Eu am zis ca-s cei mai scumpi. Da merita. Fac si eu parcatile in viteza si linistit.

PS. La orice tester? Pai la hunday mertzan mi-au zis ca n-au soft pentru ea. Si nu m-as duce la unu care zice ca stie el ce face daca nu sunt si eu sigur de asta.
« Last Edit: June 22, 2019, 15:45:49 PM by danielalexandru »

Re: Tănculețul meu
« Reply #64 on: June 22, 2019, 16:45:51 PM »
Ptr chestii d'astea de reset e de ajuns o interfata OBD ordinara si un Torque instalat pe telefon. Te costa mai putin decat o diagnoza la orice service si o ai la indemana oricand

Re: Tănculețul meu
« Reply #65 on: June 22, 2019, 16:59:36 PM »
Nu ma pricep ce sa cumpar de capu meu si de unde. Daca are cineva timp si chef sa-mi explice, bine. Daca nu, aia e.  :D
Acum pricep eu de ce e plin de d-astia cu testere care vin repede la tine acasa, indiferent de marca.
In momentul asta, toba fiind reparata, masina e in parametri, sau nu-si revine pana nu resetez matocareala?

Re: Tănculețul meu
« Reply #66 on: June 24, 2019, 11:22:57 AM »
Gata, i-am sters eroarea.  8)

Trebuie sa-mi fac nitel timp sa adun toate datele, sa-mi spuneti cui i-a mai venit randul la schimbare. Lichide, consumabile...  >:D

Re: Tănculețul meu
« Reply #67 on: June 28, 2019, 20:32:19 PM »
Am reusit sa pun datele cap la cap. A iesit cam asa.

2016
148 000 km  - curea caneluri servodirectie

2016
150 000 km -  distributie + pompa apa, amortizoare F/S, bujii, antigel.

2016 oct.
151 000 km -  lichid servo Amsoil ATF (asta e de la servodirectie?  :-[ )

2018 ian.
166 200 km -  curea caneluri AC + rola intinzatoare

2018 dec.
179 000 km -  filtru aer, filtru habitaclu

2019 apr.
183 000 km -  ulei + filtru, placute frana.

Acum are 188 300.
Pe langa ulei+ filtru, lichid de frana si antigel, cui i-a mai venit randul la schimbat?
Nu bate, nu troncane, nu chitaie, nu tzacane, nu paraie, nu maraie, nu haraie, nu pocneste, nu se vaita.
Toarce ca matza pe soba si sta belea pe sosea.
« Last Edit: June 28, 2019, 20:33:26 PM by danielalexandru »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #68 on: June 28, 2019, 21:56:17 PM »
Verificate bujiile sau înlocuite poate. Și ulei diferențial spate neapărat. In cutie a fost schimbat înainte să o iei, odată cu ambreiajul. In diff spate intra 0.7 litri, deci nu ai nevoie decat de un bidon de 1l. Nu mai știu când a fost schimbat, cred că are 2  sau 3 ani.

Eventual poza cu bușonul de la diferențial spate când schimba uleiul dacă poti. Sunt curios cum arata cu uleiul pe care l-am pus in el ultima data și ce pilitura s-a strâns pe bușonul magnetic.
« Last Edit: June 28, 2019, 21:58:38 PM by MihaiFlorescu »

Re: Tănculețul meu
« Reply #69 on: June 28, 2019, 23:13:26 PM »
Aha, saru'mana!

Ce ulei se pune in diferential?
Bujiile le schimb, am uitat sa scriu asta.
O sa pun si poza, cu siguranta.

De unde fac si io rost de un manual din care sa aflu cand se schimba toate matocarelile la limita de km sau timp si ce se pune?

Re: Tănculețul meu
« Reply #70 on: June 28, 2019, 23:52:52 PM »
Nu strica sa mai schimbi cureaua de la servo, a mea dupa vreo 35k km/5ani incepuse sa scartaie, iar la inlocuire se vedea clar ca fata de cea noua canelele erau muuult adancite. Si costa doi bani, oricum

Re: Tănculețul meu
« Reply #71 on: June 29, 2019, 09:17:06 AM »
Am notat si cureaua. Merci.

Lup_Alb,

Dear customer,

Thank you for your order no. 190625-213813-898167 .

Unfortunately we have to inform you that the part(s) you have ordered is/are not available, neither from us nor the manufacturer. Since the manufacturer is not able to give us a new delivery date, we will refund your payment.

We can't deliver your order and would like to apologize for any inconveniences you had.
Thank you for your understanding.


Ihr Teile-Profis-Team
http://www.Teile-Profis.de

Incep sa cred ca ciuda aia de maciuca nu exista in realitate.  >:(

Re: Tănculețul meu
« Reply #72 on: July 13, 2019, 15:34:35 PM »
Neata!
Am luat ce trebuie, ca nu prea mai am timp sa ma cert cu oamenii? Se cam sperie cand ma vad. Fluidul ala de frana, e suficient?


Ar mai fi niste poze.




Cormoranul lui Daea!  :angel:


« Last Edit: July 13, 2019, 15:51:15 PM by danielalexandru »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #73 on: July 13, 2019, 15:39:09 PM »
Încă unul cu rivanol...

Da, e ok ce ai luat. Acum nu știu exact codurile dar par ok.

Foarte tari pozele.

Re: Tănculețul meu
« Reply #74 on: July 19, 2019, 22:02:15 PM »
Am venit de la mecanic. Ce-i drept e ca daca fac rost de chei pt bujii, pot face singur tot ce mi-a facut el. Desi pt 100 de lei... Las' sa mai traiasca si altii.  ;)

Am schimbat uleiul, bujiile, lichidul de frana si uleiul din diferential.
Bujiile cica erau super ok, desi mie mi se pare ca trage mult mai bine (o fi psihic  :o).
Uleiul din diferential, la fel. Pilitura nu prea avea.
Uleiul de motor cica-l schimb mult prea devreme (la 5 000, acum l-am schimbat la 6 000). Apoi m-a frecat la cap cu Ravenol, ca cica nu-i ulei mai bun ca ala. Asa o fi?
Cureaua n-am schimbat-o pt ca mi-au dat de AC si oricum aratau toate destul de bine.  Am mai si uitat-o la el.
Cutia nu pierdea ulei pe la buson, era de la un simering, da cica nu-i ceva grav.

I-am aratat si lui ca nu prea intra bine in marche arrier. Dealtfel s-a convins singur. M-a pus sa amestec in cutie in diferite moduri, el fiind sub masina. Nu stiu ce i-a facut ca in momentele alea intra perfect. A zis ca timoneria e buna, in cutie e ceva.

Cam atat. 




LE. Bineinteles ca degeaba am luat cantarul pt faruri pe fata. Mi l-a mai si trimis cu pinii de la senzor dusi. Si pe spate e rupt. Iar pe fata nu stiu cine s-a bagat, da a facut acolo o matocareala de te doare capul. Pinii din senzor erau lipiti in mufa.
« Last Edit: July 19, 2019, 22:11:52 PM by danielalexandru »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #75 on: July 19, 2019, 22:14:40 PM »

Uleiul din diferential, la fel. Pilitura nu prea avea.
Uleiul de motor cica-l schimb mult prea devreme (la 5 000, acum l-am schimbat la 6 000).


Uleiul din motor poți să îl schimbi la 7500 dar sa îl verifici sa nu scadă nivelul sub jumate.

Mulțumesc pentru poza cu bușon. Că zicea lumea ca am ceva cu Moțul. Pai uite cum arata poza la tine cu Amsoil pus de mine.
Și uite cum arata cu Moțul pus la reprezentanta cu aprox același Nr de km.

Vorbesc de exact aceeași mașină.




PS: așa e Subaru. Îi faci o banala revizie și ai impresia că zboară. Schimbi o bucșă și zici că ai pus suspensie noua. La alte marci bagi 2-3000 lei in piese și nu simți că merge cu mult mai bine mașina.
« Last Edit: July 19, 2019, 22:19:05 PM by MihaiFlorescu »

Re: Tănculețul meu
« Reply #76 on: July 19, 2019, 22:29:42 PM »
Pai si rivanolul pus de mine e ok?
La motor sa schimb Motulul cu Amsoil? Ti-am zis, asta ma freca cu Ravenolul lui. C-a vazut nu stiu ce film...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #77 on: July 19, 2019, 22:33:06 PM »
Hahahha! E din filme zici?

Nu știu nimic de rivanol. Văd că îl pun mai nou și alți membri care au stat să studieze eticheta dar nu există păreri după o folosire îndelungată. Încă nu a trecut testul timpului.

Re: Tănculețul meu
« Reply #78 on: July 19, 2019, 22:47:33 PM »
A vazut el c-a rezistat la 17000 de ture, n-am inteles exact, ca ma cam gandeam la altele.

De cand am luat-o de la tine, numai la 5000 l-am schimbat. Ba penultima oara chiar a 4500. Acum la 6000. Cred ca mergea si lubricerp.  Urmatorul o sa fie Amsoil.
Pana trece rivanolul testul timpului se bulesc astea consacrate.

Apropos de mers bine dupa revizii. Mie si dupa spalare imi pare ca merge mai bine.  Am inceput de-i dau 3 fise la 2-3 zile sau mai des daca e cazul. De 1-2 ori pe luna o duc la spalatorie. Cred c-o s-o umplu de rugina.  ;D


« Last Edit: July 19, 2019, 22:52:27 PM by danielalexandru »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Tănculețul meu
« Reply #79 on: July 29, 2019, 10:02:33 AM »
La multi ani si sa te bucuri de masina in continuare!