#savethemanual
Subaru club Romania

#savethemanual

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
#savethemanual
« on: March 28, 2019, 20:50:04 PM »
Hai sa facem un topic cu si despre manuale. Articole, pareri, de ce ne plac, directia in care merg etc.

Fara ura catre automate sau CVT. Discitam doar de manuale.

https://carbuzz.com/news/why-lamborghini-can-t-offer-manuals-like-porsche

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: #savethemanual
« Reply #1 on: March 28, 2019, 20:57:33 PM »
Bine raq ca nu m am apucat sa imi iau Lamborghini. Ca nu era ghini...
Nu contest comoditatea si (nu stiu ce sa mai zic ca sa sune pompos ) cutiilor automate , dar oricum o dai , manuala iti ofera alta legatura cu asfaltul.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: #savethemanual
« Reply #2 on: March 28, 2019, 21:40:12 PM »
Manuala are un mare avantaj....inca....se pot repara mai ieftin.
Plus control 100%

Re: #savethemanual
« Reply #3 on: March 28, 2019, 22:46:14 PM »
Ah, manual, adica despre cutie era vorba. Credeam ca e vorba de nusht ce manual de utilizare si nu intelegeam de ce e cu # :D

La subiect, cei care vor manuale pe o motorizare mai rasarita nu prea mai au de unde alege. N'am verificat, dar am impresia ca peste 170CP, la preturi decente, nu prea mai ai de unde alege cutii manuale
Asa, la repezeala, in grupul VAG 2.0TSI 190 doar pe A5 poate fi cuplat la cutie manuala, la BMW doar dieselul de 2.0 190CP e oferit si cu manuala (pe seria 1/2 si 3) si Honda ofera 1.5'ul de 180 pe Civic. Mai sunt cu manuale versiunile sportive (Polo/ Golf GTI, Octavia RS, Fiesta/ Focus ST, Mini Cooper S, Kia Ceed GT, Hyundai i30N), dar altfel e clar, daca vrei un motor care sa nu fie lesinat. cam trebuie sa mergi pe automata

Re: #savethemanual
« Reply #4 on: March 28, 2019, 23:01:39 PM »
Alt avantaj: dintr-un motor slabut mai scoti ceva din el cu manuala, il fortezi nitel, pe automata e cam game over....ce te lasa cutia atat faci

Re: #savethemanual
« Reply #5 on: March 29, 2019, 00:09:29 AM »
Majoritatea cutiilor permit si schimbarea manuala a treptelor si oricum, pe o accelerare brusca, automata retrogradeaza, dar si schimba mai sus in ture decat multi o fac la o cutie manuala

Re: #savethemanual
« Reply #6 on: March 29, 2019, 00:31:55 AM »
Majoritatea cutiilor permit si schimbarea manuala a treptelor si oricum, pe o accelerare brusca, automata retrogradeaza, dar si schimba mai sus in ture decat multi o fac la o cutie manuala

da corect.
...........dar 95% din cutiile automate au "protectie".cand ajung in limitatorul de turatie ele automat schimba treapta si daca esti in "fereastra" de schimbat manual, pe manuala pot sta in limitator cat vreau  ;D
e o chestie care nu are un real folos,decat in competitii( rally, drift,) si offroad(si aici vorbim de hard offroad)

Din pacate am ajuns in vremurile in care manuala este depasita tehnologic si in traficul zilnic este chiar incorfortabila.
Dar ramane mai fiabila, mai "fun" si mai ieftin de intretinut
« Last Edit: March 29, 2019, 00:32:48 AM by Dragosh10 »

Re: #savethemanual
« Reply #7 on: March 29, 2019, 01:41:17 AM »
Din pacate am ajuns in vremurile in care manuala este depasita tehnologic si in traficul zilnic este chiar incorfortabila.
Dar ramane mai fiabila, mai "fun" si mai ieftin de intretinut
Auu, Dragos, ce-ai facut? Ai zis tot, sa se inchida topicul?
Acu', n-o fi dansa primadona (ea, manuala), dar un flash de proiector cu led mai merita. Si recenzii, desigur, ca la final de stagiune...

moguai

  • 2814
Re: #savethemanual
« Reply #8 on: March 29, 2019, 08:56:05 AM »
Dupa o saptamana de mers zi de zi la birou cu automata, parca nu mai vreau manuala in oras
Pe afara mai vedem 😬
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

marr

  • 2202
Re: #savethemanual
« Reply #9 on: March 29, 2019, 09:21:53 AM »
Cunosc senzatia !
PS: Dragos - 10 cu felicitari !
Ai spus cam tot ce era de spus !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: #savethemanual
« Reply #10 on: March 29, 2019, 10:54:41 AM »
Manuala salveaza vieti, iti tine o mana ocupata cu schimbatorul si nu cu telefonul  :police:

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: #savethemanual
« Reply #11 on: March 29, 2019, 10:55:55 AM »