Bataie-topaiala roti (reparatie diferential central Subaru)
Subaru club Romania

Bataie-topaiala roti (reparatie diferential central Subaru)

Bataie-topaiala roti (reparatie diferential central Subaru)
« on: March 31, 2019, 12:05:27 PM »
edit by Mihai Florescu: Mergi direct la rezolvare: https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,3609.msg120393.html#msg120393

Sau continua sa citesti pentru simptome..



Buna ziua tuturor.Am descoperit cu incantare de existenta forumului Subaru si as dori sa ma alatur si eu.Sunt posesor de aproximativ 6 luni al unui Subaru Forester diesel  decembrie 2010 cu 136000km la bord care a fost cumparat din Romania eu fiind al doilea proprietar.Masina este o adevarata incantare la drum ,iti da o senzatie aparte de siguranta si comfort.Are insa si o problema si tind sa cred ca era de cand am achizitionat-o si anume:dupa un drum mai lung de 15-20 de km la viteza mica cand virez stanga sau dreapta cu fata sau cu spatele se aude si se simte o bataie in roti ca de planetara defecta care se transmite si se simte puternic in toata masina.La rece nu face,am facut niste opt-uri intr-o parcare libera si merge perfect.Am rugat un mecanic sa se uite atunci cand facea si dupa spusele lui se zgaltaia de la motor-cutie pana si toba de esapament.La o verificare sumara ar parea ok planetare,bucsaraie.Poate cineva s-a mai lovit de aceasta problema si i-as fi recunoscator pentru un sfat...o idee. De curand am schimbat uleiul din diferential spate care era destul de curat , fara pilitura ,am pus Motul Gear 300  75w90 ,a intrat 800ml .La fel am schimbat si uleiul din cutia de viteze care era destul de murdar si cu pilitura fina in el care nu fusese schimbat niciodata ,doar completat.In cutie am pus 3,7litri Liqui-Moly 75w90 cu specificatia GL5. Singura imbunatatire a fost la schimbatul treptelor de viteza ,intra mai usor si parca nu mai agata dar fenomenul bataie in roti-zgaltaire-topaiala in parcare persista indiferent cu fata sau spatele,stanga sau drepta.
« Last Edit: December 16, 2020, 11:01:12 AM by MihaiFlorescu »

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Bataie -topaiala roti la viteza mica si viraj maxim
« Reply #1 on: March 31, 2019, 12:32:55 PM »
Asa patesc si eu la un SG si la un legacy. Desi la celalalt SG nu facea si nici la impreza. Eu cred totusi ca sunt posibil degradate capetele de planetara dinspre roti. Dar pana n am timp sa aprofundez nu pot sa dau un verdict.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Bataie -topaiala roti la viteza mica si viraj maxim
« Reply #2 on: March 31, 2019, 13:16:50 PM »
 In 136k im nu s-a schimbat niciodată uleiul din cutie?   :o

Dat fiind faptul ca face doar la cald sa nu fie un diff central sau fata...

Re: Bataie -topaiala roti la viteza mica si viraj maxim
« Reply #3 on: March 31, 2019, 13:24:54 PM »
Uleiul la cutie a fost doar completat dupa spusele fostului proprietar ,nici eu nu inteleg de ce nu la fost schimbat in atatia km....totusi  o data mi-a facut bataia la roti si dupa un drum de 4 km la un viraj strans la 90grade la dreapta mergand in fata.

Re: Bataie -topaiala roti la viteza mica si viraj maxim
« Reply #4 on: March 31, 2019, 15:02:55 PM »
Eu am patit asa la WRX. Era intepenit diferentialul central.
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

Re: Bataie -topaiala roti la viteza mica si viraj maxim
« Reply #5 on: March 31, 2019, 15:07:18 PM »
Pfaizeer cum ai rezolvat si cu ce costuri?

Re: Bataie -topaiala roti la viteza mica si viraj maxim
« Reply #6 on: March 31, 2019, 15:34:32 PM »
Pfaizeer cum ai rezolvat si cu ce costuri?

Am pasat masina mai departe :)))))))

Nu stiu ce diferential ai tu.
La mine era multidisc (vasco); am desfacut diferentialul si reasezat discurile.

25k km mai tarziu, inca functioneaza bine.

Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

Re: Bataie -topaiala roti la viteza mica si viraj maxim
« Reply #7 on: March 31, 2019, 15:57:44 PM »
Inca sper ca problema sa nu fie de la diferential,sa fie ceva mai simplu gen planetare,,,rulmenti.
Multumesc tuturor pentru raspunsurile de pana acum.

Cred ca am omis sa spun ca rotile nu se infraneaza (nu se tarsesc) atunci cand se manifesta urat ,se invart toate 4.
« Last Edit: December 16, 2020, 10:42:20 AM by MihaiFlorescu »

Re: Bataie -topaiala roti la viteza mica si viraj maxim
« Reply #8 on: April 01, 2019, 09:40:25 AM »
Merci,voi pune sa verifice si etrierii. Am inteles ca ar mai fi o tripoda la planetare care ar putea da aceste simtome.

Re: Bataie -topaiala roti la viteza mica si viraj maxim
« Reply #9 on: April 01, 2019, 10:45:52 AM »
Am pasat masina mai departe :)))))))

Nu stiu ce diferential ai tu.
La mine era multidisc (vasco); am desfacut diferentialul si reasezat discurile.

25k km mai tarziu, inca functioneaza bine.

Ai pus si ulei nou? De care? Te rog detaliaza ce inseamna reasezat discurile.multumesc


Gabi esti sigur pe km masinii? Daca diferentialul central e cu vascocuplaj eu banui ca de acolo e buba.
« Last Edit: April 01, 2019, 10:51:27 AM by Mariansro »

Re: Bataie -topaiala roti la viteza mica si viraj maxim
« Reply #10 on: April 01, 2019, 10:54:44 AM »
Da,km sunt reali.

puiu

  • 787
Re: Bataie -topaiala roti la viteza mica si viraj maxim
« Reply #11 on: April 01, 2019, 13:07:31 PM »
Parca a mai fost o impreza GH cu probelma asemanatoare - se "impiedica" la viraje la maxim la cald si parca centralul era de vina, se blocau ambreiajele la cald. Parca.

Alex Damian

  • 168
  • Impreza 2006 2.0R Wagon
Re: Bataie -topaiala roti la viteza mica si viraj maxim
« Reply #12 on: April 01, 2019, 13:29:13 PM »
Si eu am avut problema asta atunci cand am inlocuit cutia de viteteze si era raportul diferit intre diferentialul  central si cel spate.
La rece mergea ok si se manifesta din ce in ce mai grav pe masura ce se incalzea, aveam senzatia ca se rupe masina.

Muttley

  • 4913
Re: Bataie -topaiala roti la viteza mica si viraj maxim
« Reply #13 on: April 01, 2019, 13:31:13 PM »
Si eu am avut problema asta atunci cand am inlocuit cutia de viteteze si era raportul diferit intre diferentialul  central si cel spate.

Deci nu pot sa cred ca cineva a facut asta =))))))))
WRX SW 2002

Alex Damian

  • 168
  • Impreza 2006 2.0R Wagon
Re: Bataie -topaiala roti la viteza mica si viraj maxim
« Reply #14 on: April 01, 2019, 16:04:37 PM »
Deci nu pot sa cred ca cineva a facut asta =))))))))

Da da, si doua reprezentante Subaru din Germania nu s-au prins despre ce ar putea fi vorba... M-a ,,luminat,, tot un coleg de pe forum dupa o scurta discutie pe Facebook. 

WIM

  • 670
Re: Bataie -topaiala roti la viteza mica si viraj maxim
« Reply #15 on: April 01, 2019, 16:13:42 PM »
Daca diferentialul central e cu vascocuplaj eu banui ca de acolo e buba.

Buba se si poate repara: https://www.facebook.com/pg/CorgiWerx/posts/
Dar, avand in vedere ca Australia e cam departe, e mai cost effective sa-l schimbi cu unul nou.

Re: Bataie -topaiala roti la viteza mica si viraj maxim
« Reply #16 on: April 01, 2019, 16:26:19 PM »
Eu ulei am gasit. Ulei siliconic de 60000 cst.asa zic prietenii nostri rusi.
Bine ca se poate desface.la alta marca se taie si se schimba uleiul
« Last Edit: April 01, 2019, 16:28:35 PM by Mariansro »

Re: Bataie -topaiala roti la viteza mica si viraj maxim
« Reply #17 on: April 02, 2019, 22:17:47 PM »
Aceeasi problema o am si eu la masina din semnatura, in prezent 120,000 km. Dar apare cu totul aleator, in diverse situatii, de exemplu mers cu spatele din parcare cu volan maxim stanga sau  mers in cerc cu  viraj maxim stanga intr-o parcare mai mare. Dar nu face mereu. In ambele cazuri mentionate viteza era foarte mica. Se manifesta ca o bataie la roti ca si cand ar intra ABS-ul, poate chiar mai dur, un fel de soc in caroserie.
Masina are toate reviziile efectuate la timp, inclusiv schimb de ulei la cutie si diferential spate.

Am vazut un alt post pe forum, in care un proprietar cu aceleasi simptome la masina, spunea ca la reprezentanta i-au gasit diferentialul central defect, 6500 RON !!!, dar nu a mai revenit cu detalii despre reparatie. Link-ul aici:
https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,2785.0.html

Atat timp cat nu face in mers nu cred ca sunt probleme.
Cred ca "asa face toate" :)
« Last Edit: April 02, 2019, 22:35:16 PM by Nevi »
Subaru Forester SH 2.0 D -2012

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Bataie -topaiala roti la viteza mica si viraj maxim
« Reply #18 on: April 02, 2019, 22:38:05 PM »
Asa fac toate masinile stricate. Problemele apar de la proprietari si de la neingrijirea masinilor.
AWD-ul este cel mai bun sistem de tractiune integrala si din acest motiv nu trebuie confundat cu FWD sau cu sistemele de tractiune nepermanente.

Scriu aceste lucruri in deplina cunostinta de cauza, nu din povesti citite pe internet sau din idei auzite la diversi mecanici.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: Bataie -topaiala roti la viteza mica si viraj maxim
« Reply #19 on: April 02, 2019, 22:46:58 PM »
In nici un caz nu e vreun avion nereparabil.
La un sf turbo facea urat la viraj maxim.se pare ca problema e la diful spate.nu sunt de fata dar cica e la montat.revin maine cu ce s-a reparat.eu banui vasco blocat.