Zgomot pedala ambreiaj SH
Subaru club Romania

Zgomot pedala ambreiaj SH

Zgomot pedala ambreiaj SH
« on: May 13, 2024, 23:43:31 PM »
Salut,

Deschid acest topic referitor la scârțâiala comuna a pedalei de ambreiaj. Ori de câte ori apas pedala, aceasta scartaie și devine enervant.
Am dat cu wd-40, am dat cu vaselina spray. Dispare și apare repede sunetul.
Aveți vreo sugestie? Kitul de ambreiaj a fost reconstruit cu kevlar de curând, rulment schimbat etc

Mulțumesc!
Subaru Forester SH - 2009 - 2.0 150 5MT

NicNic

  • 165
Re: Zgomot pedala ambreiaj SH
« Reply #1 on: May 14, 2024, 16:03:11 PM »
Si eu am aceasta enervanta scartaiala, cand apas pedala de ambreiaj.

Am schimbat tot mecanismul pedalier. Degeaba.
Apoi am inlocuit ambreiajul (placa, disc, volanta, rulment de presiune si furca). Tot degeaba.

Doar o gresare facuta la SMT a facut sa dispara zgomotul pentru o perioada de cateva luni.
A revenit, acum, dar e ceva mai ragusit ...

Abia astept sa inteleg cum sa scap de aceasta problema.
« Last Edit: May 14, 2024, 16:03:58 PM by NicNic »
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

  Visi - un SH 2009 diesel

Muttley

  • 4944
Re: Zgomot pedala ambreiaj SH
« Reply #2 on: May 14, 2024, 17:26:37 PM »
Doar sper ca ai schimbat pedalierul si kitul de ambreiaj din cu totul alte motive, eventual serioase, nu din cauza unei scartaieli de pedala.

Au scartait pedalele de ambreiaj la jumatate dintre masinile pe care le-am volanit. La unele am ignorat, la altele am uns cu vaselina, de plictiseala. Dar nu la jprei, si nu WD40, ci vaselina pe bune.
Voi cereti aici o solutie definitiva si de amploare (demontat ansamblu pedalier, inlocuit articulatie cilindrica cu frecare metal pe metal cu alta, eventual cu rulment ceramic sau macar material antifrictiune (bronz, teflon)) la o problema minora, sa nu-i zic inexistenta.

Ori se ignora, ori se unge periodic cu ce trebuie. De exemplu, la cuple cu frecare se foloseste vaselina grafitata.
Si se poate face in parcare, cu masina curata si un carton sub genunchi, nu e neaparat material de reprezentanta...
WRX SW 2002

Re: Zgomot pedala ambreiaj SH
« Reply #3 on: May 14, 2024, 19:26:21 PM »
Abia astept sa inteleg cum sa scap de aceasta problema.

Simplu, iei CVT-eu!  ;D.

Xander

  • 1258
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Zgomot pedala ambreiaj SH
« Reply #4 on: May 14, 2024, 20:24:39 PM »
La CVT-eu scartie pedala de frâna ocazional. Probabil de la etanșare/valva de presiune.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

NicNic

  • 165
Re: Zgomot pedala ambreiaj SH
« Reply #5 on: May 14, 2024, 20:48:27 PM »
Doar sper ca ai schimbat pedalierul si kitul de ambreiaj din cu totul alte motive, eventual serioase, nu din cauza unei scartaieli de pedala.

Au scartait pedalele de ambreiaj la jumatate dintre masinile pe care le-am volanit. La unele am ignorat, la altele am uns cu vaselina, de plictiseala. Dar nu la jprei, si nu WD40, ci vaselina pe bune.
Voi cereti aici o solutie definitiva si de amploare (demontat ansamblu pedalier, inlocuit articulatie cilindrica cu frecare metal pe metal cu alta, eventual cu rulment ceramic sau macar material antifrictiune (bronz, teflon)) la o problema minora, sa nu-i zic inexistenta.

Ori se ignora, ori se unge periodic cu ce trebuie. De exemplu, la cuple cu frecare se foloseste vaselina grafitata.
Si se poate face in parcare, cu masina curata si un carton sub genunchi, nu e neaparat material de reprezentanta...


Dane, am schimbat piesele respective pentru acel scartait.

Intai am fost pe la Marian. Pentru o parere despre starea motorului si cloncanitul de la etrieri.
Si am stat vreo 3 ore in plus, fiindca s-a ambitionat sa ma scape de scartait, considerand ca nu se poate merge in starea aia de zgomot. Operatie nereusita, la final.

Apoi, am fost pe la tizul tau (WIM), pe care l-am rugat sa ma scape de scartait.
Povestea interventiei o stie el mai exact decat mine, ce anume s-a shimbat si cu ce ...

Tot ce pot sa iti spun, este ca nu am identificat exact sursa zgomotului.
Intre bucsa pedalei si axul pedalier este o garnitura antifrictiune din folie teflonata.
Deci nu e cazul de grasimi sau uleiuri ca sa dregem "tipatul" masinii, daca ar fi de la acel lagar.

M-am bucurat asa tare cand cei de la SMT au uns pe la pedalier si m-au scapat de zgomot, incat am uitat sa intreb ce a fost si unde s-a uns.
Remedierea lor a tinut ceva, dupa cum am spus.

Dar acum a revenit cu un ton ragusit, nu asa strident, ca la inceput.

PS:
Daca tu ne spui noua ca ne luptam cu o chichita, eu ce pot sa mai spun de tot ce faci tu cu masinile tale, fara gram de rugina ...   :)
« Last Edit: May 14, 2024, 20:53:27 PM by NicNic »
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!

  Visi - un SH 2009 diesel