Proaspăt subarist
Subaru club Romania

Proaspăt subarist

Proaspăt subarist
« on: December 09, 2021, 13:36:53 PM »
Bună ziua, sunt proaspăt posesor de subaru forester 2012 diesel si am 2 nelămuriri :
1 butoanele pentru reglarea oglinzilor si cel de pliere nu sunt luminate?
2 cum se activează /dezactivează asistenta urcare / coborâre rampă.
Mulțumesc

marr

  • 2208
Re: Proaspăt subarist
« Reply #1 on: December 09, 2021, 15:09:06 PM »
Salut si bine ai venit !

Dupa intrebarile puse, se vede ca esti nou in lumea Subaru ...
1. La Foresterul SH pe care l-am avut (2008), butoanele de reglaj oglinzi nu erau luminate.
Nu stiu daca dupa facelift le-au pus sau nu LED-uri.
2. Daca te referi la AVH - nu are !
Altfel, ssistenta la plecarea din rampa nu se activeaza din niciun buton. Pur si simplu functioneaza - sistemul nu-i ceva nou sau nemaivazut.
Asistenta la coborare o faci din frana de motor si daca-i cazul, te ajuti de frana.
Cel putin asa era la cele cu cutie manuala (iar in generatia aia, dieselul venea doar cu manuala). Nu am avut autoamata din generatia aia, dar oricum, pentru tine, este irelevant daca avea ceva de genul asta la cutia automata.
NU are alt sistem mai ”smecher” - asta mai ”smecher” a aparut odata cu sistemul X-Mode, dar abia de la generatia urmatoare (SJ), si doar pe cutia automata CVT.

PS: Avand in vedere modelul si varsta, ar trebui sa fii mai mai degraba atent la schimburile de ulei (ce ulei pui si la ce interval faci schimbul), la furtunele din compartimentul motor ( cu dedicatie pentru cotul de la intercooler), la starea injectoarelor, a turbinei si a DPF-ului.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Proaspăt subarist
« Reply #2 on: December 10, 2021, 10:38:55 AM »
Mulțumesc frumos pentru sfaturi. Am schimbat uleiul in motor,diferential si filtre.
Am folosit ulei L Molly pe care intenționez să-l schimb la 8000.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Proaspăt subarist
« Reply #3 on: December 10, 2021, 12:34:51 PM »
Ciudat sa nu aibă hill holder. Exista pe toate modelele de Forester anterioare. Inclusiv pe outback 2007-2008 echiparea cu VDC de la care foresterul sh a împrumutat multe componente rămase prin depozitul de piese Subaru.

Posibil sa fie setat sa tina ca la modelele mai noi, doar la pante foarte abrupte, întrucât până în 2007 se activa foarte des și chiar se bloca. Până la x-mode acest sistem funcționa automat pe baza de gravitație și unghiul pantei.
Pe net unii spun că se dezactivează daca scoți complet ESP-ul (VDC ii spune Subaru). Adică să ții apăsat lung pe butonul ESP off din stânga volanului, la genunchi. Nu e verificata informația. Iar VDC oricum nu este complet off. Te lasă puțin să derapezi și să turezi motorul dar tot îți mai frânează roțile automat. Dar asta e alta discuție legata de VDC și nu are legătură cu hill holder.
« Last Edit: December 10, 2021, 12:48:00 PM by MihaiFlorescu »

marr

  • 2208
Re: Proaspăt subarist
« Reply #4 on: December 10, 2021, 12:54:24 PM »
Ciudat sa nu aibă hill holder. ...

Pai are hill holder - eu i-am spus, pe romaneste,  ”asistenta la plecarea din rampa”.
Nu are insa un sistem dedicat de asistenta la coborare - asa cum e X-Mode la generatiile mai noi. Acolo, asistenta la coborare o faci din fana de motor si frana ... de picior !
Eu, cat am avut Foreterul SH (si XV-ul diesel), lta ”aistenta” la coborare in panta nu am vazut.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

dan_b

  • 1236
Re: Proaspăt subarist
« Reply #5 on: December 10, 2021, 14:26:36 PM »
Sigur are Hill Assist si nu se dezactiveaza.
Pt coborare, la benzinare exista reductor si treapta 1, la diesel doar treapta 1 :)
Pe benzina era chiar super ok cu reductor si treapta 1, am testat in cateva situatii reale.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.