Forester 2.0D - 02-2010 - Pantera Neagra
Subaru club Romania

Forester 2.0D - 02-2010 - Pantera Neagra

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Forester 2.0D - 02-2010 - Pantera Neagra
« Reply #40 on: June 06, 2019, 16:58:22 PM »
Ma duc sa ies la pensie  ;D
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Forester 2.0D - 02-2010 - Pantera Neagra
« Reply #41 on: June 06, 2019, 17:07:48 PM »
Cu cat trece timpul si investesc in ea cu atat ii creste valoarea.

Parerea mea este ca esti un pic prea optimist aici. Pe de-o parte ii scade valoarea cu trecerea timpului, pe de alta parte tot bagi bani in ea cu tot felul de chestii cu care speri sa o dai la un pret ok. In cel mai bun caz poate o dai cu cat ai luat-o, desi ma indoiesc.

Sau la ce te referi prin a investi in ea?

Auctor

  • 26
  • Dintr-o mie de masini, eu pe tine te-am ales!

Auctor

  • 26
  • Dintr-o mie de masini, eu pe tine te-am ales!
Re: Forester 2.0D - 02-2010 - Pantera Neagra
« Reply #43 on: June 06, 2019, 17:19:11 PM »
Sau la ce te referi prin a investi in ea?

Am trecut de mult de faza in care "bag bani si scot dublu sau cel putin cat am bagat". Nu a functionat si nu va functiona vreodata.

Pai de exemplu un bullbar gasit, asa aruncat de altcineva, ieftin, montat pe masina, ii creste valoarea :D Un cui de remorcare la fel, mai ales pentru cei care au si rulote si vor sa-si ia maimutele dupa ei :)))

Daca voi cu Subaru n-ati fi fost optimisti cred ca nici nu ar fi existat comunitatea asta :))) In special cei cu diesel :D

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Forester 2.0D - 02-2010 - Pantera Neagra
« Reply #44 on: June 06, 2019, 17:33:12 PM »
Nu stiu daca l-ai pus deja pe masina, dar citeste un pic despre bullbar-uri. :) Si despre cat de ok sunt ele pentru pietoni, sau celelalte masini... Nici nu cred ca treci RAR-ul (legal) cu asa ceva pe masina.
Sa iti explic: nu cred ca ti-ar conveni sa boxezi cu cineva care are ascunsa o potcoava in manusa, ca fix asa lovesti cu bullbar-ul alte masini. O din aia pui pe masini de off-road serios, un Forester nu e pentru asa ceva.

Nu prea stiu ce intelegi prin optimism. Facts don't care about your feelings. :)

Auctor

  • 26
  • Dintr-o mie de masini, eu pe tine te-am ales!
Re: Forester 2.0D - 02-2010 - Pantera Neagra
« Reply #45 on: June 06, 2019, 20:13:59 PM »
Dar eu nu intentionez sa lovesc pe cineva. Doar îi mai împing pe unii care pun frane bruște :))
In rest sunt un conducător pasnic.
Mi-ar placea sa fie o varianta de/montabila ușor :)
Am văzut niște modele negre foarte mișto :)

Mai îmi plac și pragurile pentru Forester. Cu alea chiar nu pot deranja pe cineva, dar le pot facilita copiilor sa urce.

Mulțumesc pentru grija și sfaturi.

Auctor

  • 26
  • Dintr-o mie de masini, eu pe tine te-am ales!
Re: Forester 2.0D - 02-2010 - Pantera Neagra
« Reply #46 on: June 13, 2019, 22:36:35 PM »
Efectiv de 1 saptamana incerc sa ajung la un consens cu AutoKino pe tema preturilor , pieselor etc.
Poate am gresit si eu ca nu le-am dat din start lista cu ce au gasit cei de la SMT la verificari si le-am cerut pe bucati preturile.

O sa dureze ceva pana o sa inteleg preturile. Sper sa primesc un total pana la sfarsitu lunii si sa-i fac macar revizia.

Nu cred ca e sanatos ca sefii de service sa se ocupe cu redactat oferte, texte cu clientii, decat daca sunt situatii deosebite.
Ei ar trebui sa avizeze ofertele, sa le aprobe, sa supervizeze angajatii din subordine, nu sa piarda timp cu mailuri. Parerea mea.

Daca nu dau 2 mailuri pe zi nu primesc nici un raspuns. Si asta din cauza ca omul este suprasaturat, nu cred ca-i e greu sa scrie 2 randuri.

SMT nu raspunde la mailuri date in intervalul 16-17.00




Auctor

  • 26
  • Dintr-o mie de masini, eu pe tine te-am ales!
Re: Forester 2.0D - 02-2010 - Pantera Neagra
« Reply #47 on: June 15, 2019, 00:15:48 AM »
Am reușit să vorbesc la AutoKino și marți cel mai probabil voi avea o imagine concretă asupra costurilor implicate cu revizia, schimbul de discuri + plăcute și cu garniturile.
Și poate o programare cat de curând.

Weekend plăcut tuturor.

Auctor

  • 26
  • Dintr-o mie de masini, eu pe tine te-am ales!
Re: Forester 2.0D - 02-2010 - Pantera Neagra
« Reply #48 on: May 04, 2021, 14:48:52 PM »
Salut si Hristos a Inviat!

Masina inca nu am dat-o dar nici nu m-am zbatut sa scap de ea.
In 2019 am facut toate operatiunile la AutoKino cu piesele mele (discuri+placute+baterie Exide) si manopera lor, plus filtre, ulei si cele necesare reviziei de la ei, peste care au adaugat 25% la plata.

Abia a intors 118.700KM.

Am tot cautat pe piata ceva mai nou, comparabil ca dimensiuni si spatiu, asa ca am testat: Ford Kuga, Puma, Hyundai Tucson, Kia Sportage, Mazda CX-5, BMW Seria 2 Active Tourer si Grand Tourer, X3, Open GrandlandX.
Dintre toate, neasteptat de misto mi s-a parut Ford Puma de 1.0L si 155cp.
Restul n-au pic de personalitate si nici acel vibe de care am nevoie si care mi-l ofera masina actuala.
X3-ul e cam acolo, dar nu m-a convins.

Ca si update i-am facut revizia asta-vara, in Iulie 2020 la AutoKino Brasov. Mi-au schimbat uleiul si la cutie si diferential (ca ma apropiam de 60.000km de la ultimul schimb).

Masina a primit amortizoare si arcuri noi fata (Kayaba) / spate (Pedders).

Inca e de vanzare :)

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Forester 2.0D - 02-2010 - Pantera Neagra
« Reply #49 on: May 04, 2021, 15:30:41 PM »
Adevărat a înviat! Sa o folosești cu plăcere !
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Auctor

  • 26
  • Dintr-o mie de masini, eu pe tine te-am ales!
Re: Forester 2.0D - 02-2010 - Pantera Neagra
« Reply #50 on: May 04, 2021, 22:22:16 PM »
Adevărat a înviat! Sa o folosești cu plăcere !

Chiar o folosesc si cu placere si cu folos.
Multumesc frumos.

Auctor

  • 26
  • Dintr-o mie de masini, eu pe tine te-am ales!
Re: Forester 2.0D - 02-2010 - Pantera Neagra
« Reply #51 on: June 16, 2021, 00:20:34 AM »
Masina a primit si revizia anuala, la Subaru Bucuresti.
Doar 5000km facuti in ultimul an  :-\

Din cate am inteles este un recall pentru schimbarea unei componente airbag dreapta fata.
O sa merg perioada urmatoare sa vad daca se incadreaza.

Re: Forester 2.0D - 02-2010 - Pantera Neagra
« Reply #52 on: June 16, 2021, 13:25:50 PM »

Inca e de vanzare :)

Salutare,
Sunt nou pe forum, tocmai pentru ca de cateva saptamani sap internetul, pentru a deveni in premiera proprietar de Forester. Din ratiuni de buget, caut un SH (2008-2013), dar nu sunt foarte hotarat daca sa fie benzina sau motorina... Auctor, poti sa-mi dai mai multe detalii despre masina ta?
Multumesc!

Auctor

  • 26
  • Dintr-o mie de masini, eu pe tine te-am ales!
Re: Forester 2.0D - 02-2010 - Pantera Neagra
« Reply #53 on: June 16, 2021, 14:27:04 PM »
Salut și bine ai venit!

Daca îmi spui și ce detalii dorești ti le ofer cu bucurie.

Hotaraste-te ce vrei de fapt, benzina sau motorina și pe urmă sapa după mașini întregi și cu istoric sănătos.

Din punctul meu de vedere, acest diesel pe care îl am îmi oferă ce am nevoie: siguranță, confort, suficientă putere cat sa nu îmi fie teama sa fac o depășire de tir și costuri moderate anuale de întreținere.

Toate cele bune.

Salutare,
Sunt nou pe forum, tocmai pentru ca de cateva saptamani sap internetul, pentru a deveni in premiera proprietar de Forester. Din ratiuni de buget, caut un SH (2008-2013), dar nu sunt foarte hotarat daca sa fie benzina sau motorina... Auctor, poti sa-mi dai mai multe detalii despre masina ta?
Multumesc!

Re: Forester 2.0D - 02-2010 - Pantera Neagra
« Reply #54 on: June 17, 2021, 10:10:36 AM »
Multumesc, retrag interesul, explic mai jos de ce.
De cateva luni, am baleat tare mult. Stiam ca vreau un 4x4, neparat benzina, cutie manuala si japoneza. Dupa lungi cautari si documentari, lista scurta era: Forester SH (2008-2013) 2.0 benzina, Outback 4 (2009-2012) 2.5i benzina sau Mitsubishi Outlander 2 (2006-2012) 2.4 benzina. Ca si sursa, ar fi fost piata locala, din comunitati cum este acest forum, fie Germania unde am un amic care calatoreste sporadic pe acolo, si poate sa vada masini pentru mine.
Pentru ca de mai bine de o luna m-am lovit doar de masini extrem de prost intretinute (Germania), Outlander-ul benzinar in Europa are cutie automata in 99% din cazuri, si ce am gasit cat de cat ok, erau cam scumpe pentru bugetul meu (7000 eur, cu posibilitate de urcat la 8000 eur daca dau de o bijuterie) am inceput, timid, sa explorez si varianta diesel de la SH, unde evident am preferat 2011+. In Germania sunt chiar accesibile, dar parca au participat in campania de la Stalingrad...
   
Intamplarea (fericita pentru mine) face, ca ieri sa apara pe mobile un Outback 3 promitator (da, mai vechi un pic decat ce-mi doream, dar care sincer imi place mai mult ca si design), chiar pe drumul de intoarcere al amicului meu. Vazut, testat, negociat, cumparat. Azi ma decid cum il aduc, si promit ca revin pe forum (alt thread) dupa ce il iau in primire.

Iti urez sa te bucuri in continuare de Forester!

Auctor

  • 26
  • Dintr-o mie de masini, eu pe tine te-am ales!
Re: Forester 2.0D - 02-2010 - Pantera Neagra
« Reply #55 on: June 17, 2021, 10:31:10 AM »
Stai liniștit că nu ești obligat cu/de nimic.
Aici e o comunitate unde, sper eu, schimbam opinii sincere și reale.

Îți urez succes și sper sa ai noroc cu noua achiziție.

Vei avea de investit în ea chiar daca aparent nu pare.

Te așteptăm cu bucurie.

Toate cele bune.



Multumesc, retrag interesul, explic mai jos de ce.
De cateva luni, am baleat tare mult. Stiam ca vreau un 4x4, neparat benzina, cutie manuala si japoneza. Dupa lungi cautari si documentari, lista scurta era: Forester SH (2008-2013) 2.0 benzina, Outback 4 (2009-2012) 2.5i benzina sau Mitsubishi Outlander 2 (2006-2012) 2.4 benzina. Ca si sursa, ar fi fost piata locala, din comunitati cum este acest forum, fie Germania unde am un amic care calatoreste sporadic pe acolo, si poate sa vada masini pentru mine.
Pentru ca de mai bine de o luna m-am lovit doar de masini extrem de prost intretinute (Germania), Outlander-ul benzinar in Europa are cutie automata in 99% din cazuri, si ce am gasit cat de cat ok, erau cam scumpe pentru bugetul meu (7000 eur, cu posibilitate de urcat la 8000 eur daca dau de o bijuterie) am inceput, timid, sa explorez si varianta diesel de la SH, unde evident am preferat 2011+. In Germania sunt chiar accesibile, dar parca au participat in campania de la Stalingrad...
   
Intamplarea (fericita pentru mine) face, ca ieri sa apara pe mobile un Outback 3 promitator (da, mai vechi un pic decat ce-mi doream, dar care sincer imi place mai mult ca si design), chiar pe drumul de intoarcere al amicului meu. Vazut, testat, negociat, cumparat. Azi ma decid cum il aduc, si promit ca revin pe forum (alt thread) dupa ce il iau in primire.

Iti urez sa te bucuri in continuare de Forester!

Auctor

  • 26
  • Dintr-o mie de masini, eu pe tine te-am ales!
Re: Forester 2.0D - 02-2010 - Pantera Neagra
« Reply #56 on: November 02, 2021, 11:49:50 AM »
Salut,

Masina a intors 125.000KM.

M-am impacat cu gandul la problema lor arhicunoscuta pentru ca rezolvarea e mai ieftina decat achizitia unei alte masini care ar veni cu incertitudini si noutati neasteptate si poate nu atat de versatila.

Inca imi sta in gat gandul ca trebuie sa "scap" de ea, dar trebuie pentru ca la anu urmeaza ma relochez in Europa de vest si nu voi putea circula cu ea liber. Iar pe dreapta sub o prelata eu n-o s-o las sa putrezeasca, mai bine o ia cineva care ii da utilitate si drumuri necesare.

Nu stiu ce sa mai zic de ea, ca merge unsa :D

Ah, DA:
1. cauciucuri Kumho noi all season KUMHO HA32 225/55R17 101W/XL. Se comporta bine pentru ce am nevoie.
Franare pe umed foarte foarte buna, e defapt criteriul  care m-a interesat cel mai mult dat fiind ca merg predominant urban.
Inca nu pot da verdict pe asfalt inghetat sau zapada, dar va veni momentul.
2. Furtun intercooler schimbat in aceeasi zi in care a cedat cel din fabrica. Erori free :D

Zile minunate sa aveti.