FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
Subaru club Romania

FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #120 on: December 08, 2019, 15:28:24 PM »
Deși mașina din poza unusprezece arată merveilleux ceva îmi spune că echipa SUBARU Quebec atrage tot felul de exotisme în turele hivere... ;D
………………………………………………………...

Nu am fost cu grupul Subaru. Am fost cu o gasca  in care nu conteaza ce masina ai.  Doar sa mearga.  Dupa cate se vede in unele poze,  nu toate au mers. Volvo a dat coltul,  a crapat ceva la hidraulica. S-a intors remorcata.  Impreza s-a intors dupa ce a facut o treime  din drum , din cauza  de garda la sol prea joasa, omul s-a plictisit sa tot dea cu burta de pamant. Mazda s-a lasat pagubasa de la inceput.  Crown Victoria  cu tractiunea ei spate  a tinut cu greu ritmul din cauza  de tractiune spate.  Cele doua Mercedesuri  s-au decurcat  bine,  dar au avut probleme  din cauza  sistemului 4x4  pare-se nu prea performant.  Dar au avut noroc cu motoarele mari cu greutatea mare , ambele  caracteristici le-au ajutat  in teren.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #121 on: December 08, 2019, 15:32:19 PM »
……………………………………………….
Faina iesirea. Eu sunt curios daca se inchide haionul la forester cand e cu roata asa in aer :)
Nu stiu,  ar fi interesant de incercat.
Istoria  cu poza aia e ca  l-am uitat deschis cand am plecat de pe loc.  Dupa ce m-am cocotat pe turtuganul ala  din cauza  inclinarii mari nu am mai putut deschide usa ca sa ies din masina. Asa ca am rugat un prieten  sa faca pozele.    :D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #122 on: December 08, 2019, 15:33:27 PM »
Si in continuarea ideei lui kkennyy, sa se alature si niste masini ADEVARATE de offroad.  :angel:
Nici o alta masina nu e mai adevarata la offroad ca Subaru !!! ;D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #123 on: December 08, 2019, 15:36:59 PM »
superba iesire!arata bine cioara......nu ca SG-urile alea, dar arata bine ;D

Asa este, Subaru tracteaza cu usurinta un G-klass, Landcruiser(70, 80, 100, 200 series), Defender, Unimog, Pinzgauer etc...... :o :o :o


Singurele subaru care au un awd cu adevarat performant sunt modelele STi ! diferentiale deschise si ajutate de electronica nu au ce cauta in aceiasi propozitie cu sisteme ce dispun de blocare cand vine vorba de offroad!
Mi s-a mai confirmat inca o data (pentru a cata oara oare ?? ??)   ca  SGul  e in urma  cu minimum doua clase fata de  CVT.  Nici nu ma mai chinui sa detaliez    :P
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #124 on: December 08, 2019, 16:24:35 PM »
Saptamanile trecute am avut ocazia sa fac o comparatie relevanta intre tractiunea de SG aspirat si cea de pe Outback 2.5 CVT.
A fost sapat un sant cu latimea de 40-50cm intr-o fosta parcare. Umplerea a fost facuta cu pamant care s-a transformat in noroi in timpul ploilor.
In zona respectiva au mai intrat masinile de lucru, un L200 si un Land Cruiser din anii '80. Ele au tasat pamantul aproximativ 20cm.

Cu aspiratul am avut nevoie de mai mult timp si turatie mai mare pentru a iesi cu puntea spate din noroi.
Outback-ul a fost pozitionat similar dar a iesit instant din sant.

Nu este cel mai relevant test dar ii inteleg acum pe cei care prefera modelele noi.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

FORESTER 2,5 , 2019 - Cioara
« Reply #125 on: December 25, 2019, 04:47:39 AM »
Ieri tocmai am implinit 10.000  de km impreuna si m-am gandit sa ii fac cadou un schimb de ulei. M-am dus la dealer si in asteptarea baietului de la service care facea programarile am dat o raita prin showroom  si am vazut urmatoarele :















































































Am remarcat cu surprindere si tristete ca  Foresterele au  eyesight  si alte asistente  electronice  incepand de la modelul de baza,  ceea ce vechitura mea de Frs  nu are  !!  >:(  Asa ca m-am  angajat in negocieri  cu un  fecior  care lucra pe acolo ca sa  facem un schimb echitabil si reciproc avantajos.     Va urma   :angel:
« Last Edit: December 25, 2019, 15:30:28 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #126 on: December 25, 2019, 08:52:15 AM »
Inconstienti rau canadejii astia. Inca nu s au invatat minte cu tine.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Muttley

  • 4920
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #127 on: December 25, 2019, 10:08:23 AM »
Ai pus 39 de poze minimizate, nu stiu termenul. E deplasat sa te rog sa le bagi direct mari? Nu stiu daca se mai pune problema traficului de date, ca acum 10 ani.
Eu unul nu dau click si back de 39 de ori.

E doar o sugestie.
WRX SW 2002

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #128 on: December 25, 2019, 12:05:46 PM »
Ți-a trebuit să ne spui ce, cum și de ce. Ai urcat poze și hopa cârcotașii că te-au și devorat  ;D

Impresionantă desfășurare de modele și bravo ție că poți să îți alegi ce vrei si când vrei dintr-un showroom.

PS: urcă pozele una cate una și la o calitate acceptabilă ca să ne crească tensiunea așa cum trebuie. Dacă sughiți să știi de unde ți se trage.  :P
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #129 on: December 25, 2019, 12:10:09 PM »
Abia acu realizez cum e vazut Subaru in Canada...

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #130 on: December 25, 2019, 14:31:45 PM »
Nu schimbi modelul? Tot forester ?
« Last Edit: December 25, 2019, 14:33:14 PM by Xander »
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #131 on: December 25, 2019, 15:32:12 PM »
Inconstienti rau canadejii astia. Inca nu s au invatat minte cu tine.
Sant mai grei de cap si cu memoria scurta    :D  :D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #132 on: December 25, 2019, 15:41:30 PM »
Ai pus 39 de poze minimizate, nu stiu termenul. E deplasat sa te rog sa le bagi direct mari? Nu stiu daca se mai pune problema traficului de date, ca acum 10 ani.
Eu unul nu dau click si back de 39 de ori.

E doar o sugestie.

Bai ce oameni lenesi ! Bine ca tu nu poti sa dai 39 de click uri  si back uri   ca sa vezi pozele mari,  dar eu la varsta si etatea mea sa dau  39 de click uri  ca sa pun pozele mari aici  ca sa le vedeti voi,   si asta numai ca sa  carcotiti ca  astea noi nu ie bune   >:(  Dar na,  ca am facut-o si pe asta  ca sa fie poporul multumit.  Iar termenul  pe care l-am  clickat  e vesnic,  deci teoretic ar trebui sa ramana acolo pentru posteritate   ca sa  aiba lumea ce carcoti  de mine pe  uatzap  unde chiar daca nu pot scrie ,  pot citi ca sa vad cine ce crede despre noile vs.  vechile tehnologii    >:(  >:(  >:(
Si ca veni vorba de poze si de  traficul de date,  cum pot sa fac ca sa  pot pune si eu poze direct pe  forum ?   Sau eu nu am dreptul deoarece  am pareri antagoniste, contrare  si vesnic  pe invers fata de politica  marii majoritati a gramezii de membri ai forumului ?   :angel: 
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #133 on: December 25, 2019, 15:44:21 PM »
Ți-a trebuit să ne spui ce, cum și de ce. Ai urcat poze și hopa cârcotașii că te-au și devorat  ;D

Impresionantă desfășurare de modele și bravo ție că poți să îți alegi ce vrei si când vrei dintr-un showroom.

PS: urcă pozele una cate una și la o calitate acceptabilă ca să ne crească tensiunea așa cum trebuie. Dacă sughiți să știi de unde ți se trage.  :P

Sant obisnuit cu devoratul partilor moi ale corpului,  face parte din  felul nostru de a fi    ;D

Modelele erau multe si colorate,  bani sa ai ca sa iei ce vrei de acolo.

Toata noaptea am sughitat,  stiam de unde mi se trage,.    ;D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #134 on: December 25, 2019, 15:50:11 PM »
Nu schimbi modelul? Tot forester ?
Foresterul e ceea ce imi trebuie.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #135 on: December 26, 2019, 21:58:45 PM »
Acum vreo saptamana am primit asta
O fi de bine ………….  o fi de rau …..??    :( :o


.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #136 on: December 26, 2019, 23:26:24 PM »
E ca telefonu' de la munca...nu e de bine! Tre sa iei o decizie bine cumpatata, zic eu.
 Poate o fi si vreun semn sa-l cauti iar pe fecioru' ala !?...ca-i de negociat acum. 8)

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #137 on: December 26, 2019, 23:48:33 PM »
Tu ca un fan Subaru adevărat le spui ca nu vrei nimic pentru ca nu ai folosit airbagurile la niciun vehicul Subaru din cele deținute🤑
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #138 on: December 27, 2019, 00:19:04 AM »
Ba din contra,  o sa le zic ca  sant un mare fan Subaru si ca sant dezamagit de ei si de firma loc ptr  ca mi-au vandut o rabla stricata  inca dinainte de a avea zero km  , si ca numai norocu`  a  facut sa mai fiu in viata acuma ptr ca daca trebuia sa folosesc airpernele lor  in mod sigur eram mort.  Asa ca ar fi bine sa gaseasca o forma de  a-si rascumpara  eroarea facuta  si  ar fi indicat ca reparatia materiala sa aibe  mai multe zerouri inainte de virgula sau sa fie  un  2020, de preferinta Forester    ;D  ;D 
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #139 on: December 27, 2019, 00:55:22 AM »
Cum ziceam, poti sa-l cauti pe fecioru' care lucra pe acolo, sa reluati ...despre schimbul echitabil si avantajos.
Nu e chiar gluma...iar daca stau sa caut, imi amintesc de o rechemare pentru Yaris-ul doamnei mele, pentru "oaresice" la ambele capse ale airbagurilor frontale. Am fost la Toyota Bacau si au rezolvat una (sper ?), ca cealalta "nu e pe stoc, dar va chemam noi"...cred ca era in 2016, pentru masina din Dec. 2008!?. Bin' ca mi-am amintit...