FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
Subaru club Romania

FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #80 on: November 13, 2019, 16:58:46 PM »
Salut,   
Nu stiu ce model, o sa ma uit cand ma duc acasa,  acuma sant la servici.
Indicele ala de greutate  cum arata ?  Unde e scris ? Cu se seamana ??  :angel:  Sorry,  sant nul la  de-astea.
De cand le am  instalat am mers doar vreo  30-40  km,  deci nu pot sa imi dau o parere prea obiectiva. Dar deocamdata pot sa zic ca se comporta foarte bine  pe zapada afānata   sau batatorita. Mai ales  in zapada  mare  (30..... 40 cm)  se infig foarte bine,  pot parca  acolo unde altii  nu  au nici o sansa sa intre.  Am mers si pe asfalt  cu ele pe acolo pe unde au deszapezit   si sant  foarte multumit. Insa  din cauza traficului am circulat doar prin oras  cu viteza mica.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #81 on: November 13, 2019, 17:21:50 PM »
Multumesc , indicele de greutate este scris pe cauciuc , ar trebui sa fie 102 sau 106 si se regaseste in descrierea anvelopelor : ex : 225/ 65/17 ...102H sau 106H XL ...102 este indicele de greutate si H , cel de viteza . As vrea sa imi iau si eu un set acum de Black Fraierday :) si sunt indecis intre Blizzak LM005, GoodYear sau Continental. Multumesc!
« Last Edit: November 13, 2019, 17:22:29 PM by Sorin03 »

FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #82 on: November 14, 2019, 17:47:18 PM »
Deci,  ce scrie pe ele :
Bridgestone  Blizzak  WS 80
Studless
Made in Japan
P 1301
WS 80 Z
225/60/17
99H
DOT  H4 FC
DAN 2518
Tubeless radial

Asta e tot  ce am reusit sa descifrez din toate hieroglifele  scrise pe ele.
    Dupa inca vreo 20  km  facuti ieri si azi  ma declar foarte multumit de ele. In conditii  de condus  normal  se comporta excelent.  Singurul loc unde  nu am reusit  sa le testez  destul a  fost pe  gheata. Nu am gasit prea multa  :-\
Azi  dimineata  cu greu am gasit un loc de parcare  unde erau  vreo  30 cm  de zapada  bulgarita si ciufulita  de pluguri.  Cu o singura roata  care  avea aderenta pe  sosea  si celelalte  trei aproape  in aer,  am reusit sa imping masina  si sa o parchez  acolo unde vroiam  .  Eu zic ca  e bine.



.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #83 on: November 14, 2019, 18:12:27 PM »
De curiozitate, intreb, daca SK-ul ti se pare diferit, in sensul bun al cuvantului, fata de SJ in abordari de teren cu noroi, gheata si zapada.
Sunt curios sa aflu o parere pertinenta de la un posesor care a rulat bine de tot SJ-ul si acum are ca provocare in aceleasi conditii noul model.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #84 on: November 14, 2019, 18:51:27 PM »
Sant multe  ameliorari  in bine. Capabilitati  4x4  superioare  in teren 
 accidentat.  X - Mode  ul  net superior.  Mai buna stabilitate pe viraj.  Frane  mai bune.  Motor  sensibil mai puternic,  lag  la acceleratie aproape inexistent  mod  de conducrre S  si I Nu am apucat inca sa o testez  in conditii extreme  de iarna,  dar in curand   ;)
Parti negative :  plasticaraiele  si imbinarile lor  mai  slabe calitativ.  Butoanele  de la X Mode  , start/stop motor la oprire si de la incalzirea in scaune  prost plasate. Imi lipseste  cotiera  culisanta , un mare minus  ptr  mine
« Last Edit: November 14, 2019, 18:57:15 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

FORESTER 2,5 , 2019
« Reply #85 on: November 25, 2019, 05:44:19 AM »
Cum Kenny mi-a  facut pofta  cu pozele lui,  mi-am sters balele  cu dosu`   manecii si am purces  si eu  spre  zapezi  si noroaie.  Din pacate singur. Mare  greseala  !!! :'(















100 km dus, 100 km intors  si vreo 80 km  pe coclauri.  Am avut parte de de toate, noroi, zapada,  gheata si apa.  Si de adrenalina cu galeata.   La un moment dat se facea o coborare, destul de abrupta si virajata,  si dupa cum imi spunea pretinul meu Goagal,  capatul  drumului trebuia  sa dea in drumul principal.  Numai ca in prima faza  drumul pe care coboram  (care era plin de zapada amestecata cu gheata si cu  apa de la  zapada care se topea)    a devenit din ce in ce mai abrupt  de la un moment dat  cred ca erau mult peste  45gr.  Nu-i bai , mi-am  zis,  ajung la asfalt si gata.  Dar surpriza ! Inainte cu cativa metri de  drumul principal,  drumul meu era barat de  niste  stanci enorme si nici vorba  de a ajunge la schtrasse !  Cred ca ma ingalbenisem déją la fata , caci imi era clar ca nu mai puteam sa urc pe unde am coborat,  si nu aveam habar pe cine sa sun duminica la ora  aia ca sa vina sa ma scoata din viroaga in care m-am bagat !  Totusi, mi-am dat o sansa si mi-am incercat norocul: am facut un U-turn  din vreo 15  miscari deoarece locul era f.ingust  si taiat de niste urme  de taff  apoi am pus pe X-Mode si L   si i-am dat talpa. Cioara  a inceput sa urce  de nu imi puteam crede  creierului si ajutata de mine cu directia care cauta pietroaiele cele mai ascutite de care sa se agate cauciucurile pentru a avea cea mai buna aderenta,  am ajuns in varful tzurtuganului de unde am inceput navalnica coborare. Cand am ajuns sus cred ca mi-am facut cateva  duzini de cruci cu ambele maini , caci ma si vedeam dormind noaptea aia in padure  sau mergant pana spre dimineata  cale de vreo 50 km la -10Gr.C. :-[
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

kkennyy

  • 1763
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #86 on: November 25, 2019, 06:38:12 AM »
Cāte din astea nu am pățit și eu...  ;D La final, dacă se termină cu bine, sunt plimbările pe care ții minte celai bine :)

Voiam să zic că pare pe Valea doftanei :D
Forester XT SJ 2018

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #87 on: November 25, 2019, 07:38:03 AM »
Pai.. trebuia sa suni pe cineva cu un Jimny.  ::)

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #88 on: November 25, 2019, 07:47:08 AM »
Voiam să zic că pare pe Valea doftanei :D

Exact pe DJ102l este, mai precis intersectia Doftana cu Valea Tigăilor, nimic peiorativ in alaturarea comparatiei dintre splendida perfectiune poliedrala a tehnologiei japoneze si vasul de gatit... ;D

Ai avut noroc de teren inghetat pentru ca la noroi altfel s-ar fi pus problema deplasarii judecand doar dupa profilul de sosea al pneurilor.
Iarta-mi curiozitatea enciclopedica insa daca tot ai pofta de cutreierat salbaticul codru canadian de ce nu inviti macar inca o masina sa te insoteasca? Ideea este ca la o pana de cauciuc sau o simpla siguranta arsa poti trece usor de la extazul frumusetilor hiveriene la agonia celui care va dansa cu lupii canadieni. Zic si eu...
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Muttley

  • 4913
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #89 on: November 25, 2019, 08:07:15 AM »
WRX SW 2002

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #90 on: November 25, 2019, 10:21:55 AM »
 :D ;D >:D :P
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #91 on: November 25, 2019, 13:11:08 PM »
Pai.. trebuia sa suni pe cineva cu un Jimny.  ::)

Nu iesea Jimny de acolo . Decat cu elicopterul  ;D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #92 on: November 25, 2019, 13:19:33 PM »
@Helio - Terenul nu era prea ingheat. De aceea  zapada  si gheata  erau inmuiate vartos cu apa. Plus ca  paraie  de  H2O  curgeau  peste tot melange ul   acesta.  Erau  +2 Gr C  Am avut noroc  de  CVT si X Mode  care  m-au scos  din   kko   :angel:
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #93 on: December 05, 2019, 08:20:21 AM »
The white shit is  back    :(





.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #94 on: December 05, 2019, 08:25:50 AM »
SUPERB!!!!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #95 on: December 05, 2019, 10:15:56 AM »
Te rog să fii generos și cu pozele īn care faci drifturķ și fripturķ  ;D

Mai e putin și te vom surprinde și noi cu ceva omăt și gheață pe mașini.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

kkennyy

  • 1763
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #96 on: December 05, 2019, 10:26:24 AM »
Frumos, abia astept sa vina si la noi kkt-ul alb :D
Forester XT SJ 2018

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #97 on: December 05, 2019, 11:20:56 AM »
Care, acest kkt alb?



 ;D ;D ;D ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #98 on: December 05, 2019, 14:36:18 PM »
@Forester: iar ti-ai intins perdelele din matase la uscat in spatele casei?  ;D

P.S.: mai ziceti, mai ziceti ca sa poluam p-aici si cand s-o trezi canadianul sa ceara excluderea noastra  >:D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

kkennyy

  • 1763
Re: FORESTER 2,5 , 2019 cu CVT si X-Mode - Cioara
« Reply #99 on: December 05, 2019, 14:47:12 PM »
Aia pare o poza din ceva film sf :D
Forester XT SJ 2018