Impreza 2.0 GX
Subaru club Romania

Impreza 2.0 GX

Impreza 2.0 GX
« on: June 23, 2019, 00:40:04 AM »
Salut  :D

Povestea mea incepe asa: Plimbasem cu un prieten cu Smartul prin oras si am vazut un Vitara (prima generatie) cu 4 usi, si am zis, ce fain ar fi sa gasesc una super ieftina, sa am o masina de dat fara mila peste tot, pe langa smart.

Dupa cateva zile m-am apucat sa caut masini, si am fost surprins cat de putine am gasi cu 4 usi, si la ce preturi, deci am setat filtre pe mobile pana la 500 de EUR si am dat blana. Prin toate masiniile un Subaru Impreza MK1 a aparut la 150 de EUR, mega busita, stricata, rugnita, o rabla de fapt, dar asta mo dat o idee.

Am inceput sa caut Subaru Impreza, fiind in comparatie cu Vitara, tot are 4X4 si o masina pe care pot so iubesc. Am cautat niste masini, am sunat , dar o fost vandute. M am apucat sa caut in tara, si am gasit una la Turda, aporape de Cluj. O meritat o vizita.

Cand am ajuns, am vazut ca masina o fost zgariata din toate directiile, ruginita la arippile din spate, dar motorul mi se pare ok, considerand ca are 250,000 de KM, si am luat o. Pe primul drum, so fiert apa, si am facut 30 de KM cu 7 opriri. Banuieam ca termostatul ii blocat de tot, si dupa ce am schimbat distributia, pompa de apa, termostatul, toate filtrele si lichidele, motorul nu so mai fiert la prima tura prin oras, dar radiatorul tot o scuipat apa fierbinte si iesea abur de sub capota.

Panica: so dus chiulasa, sau garnitura, tre sa refact motorul. Pe langa asta, so dus un filet din bloc (partial) la o rotita pentru curea de distributie, am pus un surub pic mai lung si cu un filet pic mai mare. Am reusti s-o strang cat de cat. Pentru faza asta o sa am nevoie de o sulutie permanenta, fara sa schim blocul, preferabil.

Dupa o zi de repaus, am incercat din nou cu sistemul de racire, am facut flush, am curatat mazga de pe capac, si wow, nu se mai fierbe motorul, nu iese are prin radiator cum merge masina, nu scoate fum alb, nu apare apa in ulei, nici ulei in apa. Am dat toata ziu prim oras, si am avut un blast.

Dupa masini ca si Twingo, Ford Focus MK1, BMW E46 D,  Avensis etc, Impreza mi se pare geniala in curbe, In fiecare sens giratoriu fac o tura macar, asa cu 50, asa de bine sta, si comunca masina si la limita, ca is impresionat maxim.

O ibuesc, FML, am vrut masina ieftina. ;D ;D ;D

Acuma urmeaza sa dispara ruina, shcimb de ambreaj, schim de cauciucuri etc. Sper sa gasesc o solutie pentru filetul futut, si o sa fiu mega happy.

**Daca cumva stiti pe cineva in jurul Clujului, cine pricepe cu Subaru, sau poate sa ma ajute cu sfaturi, is super deschis la propuneri** +am avea nevoie de niste piese dezmembrate, suport de bara fata, bara fata, etc (mersi, daca e cazul)

Deja ma salutat pe toata lumea cu Subaruuri prin oras, si toata lumea ma saluta. Awsome.

More news soon.


Re: Impreza 2.0 GX
« Reply #1 on: June 23, 2019, 00:41:29 AM »


« Last Edit: June 23, 2019, 00:55:52 AM by kado »