Subaru legacy 2.0 diesel intrebare
Subaru club Romania

Subaru legacy 2.0 diesel intrebare

Subaru legacy 2.0 diesel intrebare
« on: June 25, 2019, 09:49:33 AM »
Daca la un subaru legacy 2008 2.0 d cu 194000 km a fost schimbat motorul cu 60.000 km in urma respectiv in 30.05.2014 cu seria de motor 07243E mai sunt sanse sa se rupa vibrochenul.

Re: Subaru legacy 2.0 diesel intrebare
« Reply #1 on: June 25, 2019, 15:17:23 PM »
Up

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru legacy 2.0 diesel intrebare
« Reply #2 on: June 25, 2019, 16:06:45 PM »
Nu se practica up aici. In plus, ai deschis subiectul in zona de prezentare a membrilor si l-am mutat eu in discutii despre Legacy/Outback.

Intrebarea are atat de multe raspunsuri posibile incat cel mai bine este sa te astepti la orice. Da, si un motor schimbat poate sa aiba probleme. Depinde cine l-a facut, cum si mai ales cum a fost intretinut dupa ce a fost schimbat.

Re: Subaru legacy 2.0 diesel intrebare
« Reply #3 on: June 25, 2019, 16:41:05 PM »
Imi cer scuze ca am postat gresit dar sunt foarte curios pentru ca doresc sa cumpar un legacy 2008 cu motorul schimbat in 2014 si dupa cum pare masina este destul de intretinuta si sa facut vreo 60.000 de atunci doream sa stiu daca la cineva sa mai rupt a doua oara ....am vazut ca in motor sa bagat ulei motul xcess 5w30

marr

  • 2202
Re: Subaru legacy 2.0 diesel intrebare
« Reply #4 on: June 25, 2019, 17:06:35 PM »
Nu exista un raspuns general valabil !
Majoritatea colegilor de aici, dupa inlcouirea motorului, nu am avut probleme. Nu zic de mine, ca dupa inlocuirea motorului, am mai facut cca. 15.000 km pana in momentul in care am vandut masina. Din cate stiu, actualul proprietar merge cu ea bine-merci, fara probleme(sunt aproape 2 ani de atunci).
Au fost insa si unul sau doua cazuri de inlocuire la inlocuire ...
Dupa cum a spus si Mihai - sunt foarte multe variabile.
Depinde cum s-a lucrat la masina (una este sa fi fost facuta operatiune in reprezentanta, in garantie, alta sa o fi facut el pe te miri unde).
Apoi, nu-i lipsit de importanta nici modul de exploatare al masinii in timpul asta, frecventa reviziilor, ce a mai schimbat pe langa motor, etc.
Cel mai bine este sa-l intrebi pe actualul proprietar ce si cum. Si orice iti spune ca s-a facut la masina, sa poate deomstra cu acte/facturi/etc.

PS: Nota bene !
Daca s-a inlocuit doar short block-ul (asta intra in garantie) si atat, este posibil ca in curand sa te astepti la inlocuit injectoare (si nu-s tocmai ieftine - intre 1600-2200 lei bucata), bujii incandescente (cca. 200 lei bucata), EGR (1200-1500 lei), furtune compartiment motor (cel putin cotul intecooler daca nu a fost inlocuit pana acum, multa viata nu mai are - asta-i cca. 350 lei).
Si lista poate continua !
Deci, se prea poate sa nu mai ai probleme cu blocul, vilbrochenul si cuzinetii ... dar mai sunt si altele pe langa ele.

Ca atare, verifica bine istoricul masinii (e mult mai simplu sa faci asta daca toate interventiile au fost facute intr-o reprezentanta), verifica masina si daca totul e OK ... go for it !

PPS: Sa fii totusi constient ca nu-i chiar o masina ieftin si usor de servisat.
Compenseaza insa la tinuta de drum, dinamica, singuranta, confort ...
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Subaru legacy 2.0 diesel intrebare
« Reply #5 on: June 25, 2019, 19:28:53 PM »
Multumesc frumos...pentru detalii si timpul acordat dar sincer daca ai fi in locul meu eu am un focus 2010 1.6 tdci 109 cp euro 5 si sa cam schimbat cam tot la masina incepand de la injectoare,reconditionat turbina in decembrie ,alternator,electromotor,articulatie fata cam toata in afara de amortizoare,schimbat ambreiaj fara volanta,masina este cam full fara scaune incalzite si trapa,parbriz incalzit

Se merita sa fac schimb pe schimb?

Re: Subaru legacy 2.0 diesel intrebare
« Reply #6 on: June 25, 2019, 19:47:12 PM »
E cam ca a da vrabia din mana pe cioara de pe gard, eu unul n'as face'o

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Subaru legacy 2.0 diesel intrebare
« Reply #7 on: June 25, 2019, 22:02:19 PM »
Cauta un Legacy pe benzina.

kay

  • 61
  • Rabdarea e cheia care deschide poarta fericirii!!
Re: Subaru legacy 2.0 diesel intrebare
« Reply #8 on: June 25, 2019, 22:22:50 PM »
   Iti doresti cu adevarat Legacy-ul sau il iei pentru ca proprietarul accepta la schimb o alta masina?
   Daca-ti doresti cu adevarat un Legacy,cel mai bine ar fi sa cauti un benzinar.Gandeste-te care este motivul pentru care accepta acest schimb,daca n-ar exista temeri legate de probleme cu vilbrochenul?Mai ales ca ai investit ceva bani in Ford si ,pe viitor,n-ai perspectiva sumbra a unui motor compromis...
Nu ai de unde sa stii ce poti deveni,daca nu ai dorinta sa te schimbi!RF

Re: Subaru legacy 2.0 diesel intrebare
« Reply #9 on: June 26, 2019, 19:26:22 PM »
Cum zic si ceilalți, nu e deloc recomandat să-ți iei o mașină din 2008 care are un anumit risc, cānd tu ai deja un diesel mai nou pe care l-ai īngrijit. Daca ți-ai lua ceva din 2012+ atunci da.