Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
Subaru club Romania

Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #20 on: September 08, 2019, 19:26:59 PM »
Schimba uleiul din diferentialele din cutie. Pune sintetic.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #21 on: September 08, 2019, 19:32:19 PM »
Din ce am citit peste tot si eu cred la fel. Dar am garantie 6 luni pe motor si cutie de la Twin Motors, si deocamdata fac verificarile pe care mi le cer cei din Cluj. O sa le trimit si rezultatul geometriei si sa vad dupa aia ce spun.

Am schimbat uleiurile cand am luat masina, am pus ATF OEM in cutie si Motul Molylgear 75W90 in diferentiale. Asta au recomandat cei din Cluj.
Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT

Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #22 on: September 08, 2019, 21:04:49 PM »
Rotile sunt problema dacă au diametre diferite fata spate.daca toate sunt aceiași dimensiune nu ai treaba.
Din ce spui tu eu pariez pe diff central.
Acum nu știu dacă la automata e cu vascocuplaj.
Aceiași chestie o partea un amic cu un Sf Turbo cutie manuala.mergea ok pana se încălzea uleiul în cutie.dupa făcea identic cu a ta.
Verdictul vascocuplajul din diful central avea uleiu varza.
L-a reparat.vezi ca e subiect pe forum.

Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #23 on: September 09, 2019, 05:23:39 AM »
Din ce s-a scormonit prin multitudinea de variante AWD Subaru, la transmisia 4EAT nu ar exista diferential central cu vascocuplaj. Cred ca toate masinile in aceasta echipare cu 4EAT au cuplaj cu discuri, variatia cuplului fiind data de presiunea exercitata intre discuri. Aceasta e controlata electronic si hidraulic de unitatea dedicata, in functie de mai multi factori.
Chiar daca simptomele prezentate aduc foarte mult cu cele ale unui central cu vascocuplaj defect (asa este, un caz a fost prezentat, nu demult), poate nu e chiar asa. N-ar fi rau sa ajungi cat mai repede la o diagnosticare corecta.
Forester SF si SG aveau diferential spate cu vascocuplaj, chiar in varianta 4EAT. La SH nu stiu daca au mai pastrat acea echipare. Daca ai diferential spate cu vascocuplaj si e defect, simptomele pot fi aidoma celor aratate de tine.
Bafta !
Hmm, stiam ca selectorul cutiei de viteze nu se actioneaza dacat la momentul opririi complete, nicidecum in miscare!? 

Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #24 on: September 09, 2019, 08:53:27 AM »
Am cautat si eu ce tip de diferentiale sunt pe modelul meu dar nu am gasit nimic oficial.
Din ce am gasit cica s-ar fi scos LSD pe modelul SH, manual sau automatic cand s-a bagat VDC control. Din cauza ca nu ar fi obtinut destule puncte NCAP fara sistem de control al stabilitatii.
Unii spun ca ar fi mai OK asa, am gasit si niste filmulete comparative:

Forester SG cu LSD, pica testul diagonalei:


Forester SH cu VDC se descurca mai bine:

https://youtu.be/rojWxOGZtkI?t=117

Mai vazusem niste rapoarte cu aceleasi simptome cand erau duse planetare spate, dar tot ar trebui sa imi confirme asta cineva care a mai lucrat la modelul meu.

Quote
Hmm, stiam ca selectorul cutiei de viteze nu se actioneaza dacat la momentul opririi complete, nicidecum in miscare!?
 
Nu am multa experienta cu cutiile automate, am condus doar masini de servici din gama Toyota/Lexus (majoritatea cu CVT), Land Cruiser 150 D, un Peugeot 207 si un Ford Navigator care aveau cutii clasice automate. Pe toate puteam sa schimb din D in N in timpul mersului din cate tin minte.
Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT

Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #25 on: September 09, 2019, 21:57:47 PM »
Am facut geometria, nu s-au gasit probleme majore.
Dupa reglaj, fata:
Diferenta unghi fuga stang - drept: 0gr 16'
Spate - nu a putut sa regleze nimic ca piulita e ruginita si risca sa o rupa:
Unghi cadere 0gr 48' (limita e 0gr 45')
Unghi convergenta total 0gr 14' (limita e 0gr 10')
Cei de la service au spus ca diferentele sunt f mici fata de normal si nu au cum sa cauzeze zgomotul ce il aud eu.

Am mai fost la un prieten mecanic, dar care nu are experienta pe Subaru si a testat si el masina. Nu a mai intalnit o situatie ca asta si nu isi explica ce ar putea cauza acest simptom, poate doar diferentialul spate. Am facut un test mai lung si se pare ca zgomotul e pe puntea spate. Am verificat si din mers, volanul cu rotile virate maxim, mers inainte usor si am observat ca vibratiile sunt la rotile din spate. Efectiv tineam mana pe roata spate si aceasta vibra. Dar nu se intampla cand rotile erau drepte, nu se intampla cand masina era pe Neutru. Doar pe Drive sau Rear, cu rotile virate aproape de maxim.

Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #26 on: September 09, 2019, 23:46:32 PM »
Poate nu ar fi rau sa verifici difful pe spate. Acelasi ulei pe care il ai si tu a dus la ce se vede in a doua poza. Ulterior a fost schimbat cu alt ulei ales de mine si dupa acelasi nr de km a rezultat poza de sus.

Dintr-o postare de-a mea pe un alt topic:



Că zicea lumea ca am ceva cu Moțul. Pai uite cum arata poza la tine cu Amsoil pus de mine.
Și uite cum arata cu Moțul pus la reprezentanta cu aprox același Nr de km.
Vorbesc de exact aceeași mașină.



« Last Edit: September 09, 2019, 23:49:00 PM by MihaiFlorescu »

Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #27 on: September 10, 2019, 09:11:39 AM »
Azi ma duc la un mecanic care lucreaza la fostul dealer Subaru din Iasi, are si el in Forester, dar SG. Inainte sa plec la Cluj sa iau masina asta trebuia sa ma duc sa o vad si pe a lui care e la vanzare, dar nu am mai avut timp... Sa vad poate a mai intalnit simptomele astea, poate are niste sfaturi de dat...

Legat de ulei, am gasit Amsoil la Emag:
https://www.emag.ro/ulei-cutie-viteza-amsoil-severe-gear-sae-75w-90-100-synthetic-946ml-svgqt/pd/DD0X2QBBM/
E bun asta Severe Gear sau trebuie alta specificatie? Ca in afara de asta am mai gasit doar prin US, si e mai lung drumul...

Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #28 on: September 10, 2019, 09:21:38 AM »
Tot din ala mi-am pus si eu.
Sigur il gasesti si la Pol Distribution, pe langa multe alte chestii de la Amsoil:
http://shop.poldistribution.ro/
Tot de la ei am luat destul de multe, si am avut interactiuni foarte bune cu dansii.

Pot sa intreb pe unde vine in Iasi service-ul ala?

Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #29 on: September 10, 2019, 09:26:23 AM »
Trado Motors, a fost dealer BMW si Subaru pana acum cativa ani.
Adresă: Strada Luca Arbore 33, Iași
E o bariera peste calea ferata spre iesirea din Iasi, dupa cea care duce in Dacia.
Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT

Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #30 on: September 10, 2019, 10:40:28 AM »
@ Mihai
Pe de cealalta parte de mine zice lumea ca sunt suporter Motul daaaaar.......la mine nu am gasit asa ceva.....
Curat de fiecare data......si eu trag de ea si on si off-road.....Din pacate nu am poze sa dovedesc, va trebui sa ma credeti pe cuvant.....
Nu apar Motul neaparat dar nici nu e asa rau pe cat se sustine.In schimb motorul meu nu vede mai mult de 8k km acelasi ulei si 20k km cutie+diff........
« Last Edit: September 10, 2019, 10:41:41 AM by Dragosh10 »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #31 on: September 10, 2019, 10:54:13 AM »
Mai sus uleiul din cutie avea ~30k km in ambele cazuri
Din nefericire, la mine, de fiecare data cand am trecut de la Motul la Castrol, Amsoil, Royal Purple, Liqui Moli etc etc. s-a simtit o imbunatatire, indiferent ca era motor, cutie sau diff spate.
Singura data cand nu am simtit schimbare e cand am pus un ulei de 40 lei bidonul din Polonia, doar pe post de sacrificiu 1.000 km in cutie.

Din pacate, pentru mine Motul exista doar pentru  gama 300v si lichidul de frana. Atat.

Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #32 on: September 12, 2019, 15:23:11 PM »
Am fost la mecanicul de la Trado si s-a uitat la masina.
In principiu parerea lui a fost ca am dat prea mult pe masina, "de banii astia iti luai ceva mai bun, un BMW X1 de exemplu"
Dar cand i-am explicat ca nu vreau diesel, vreau spatiu si pt pasageri si in portbagaj, si vreau sa fie sigura masina a fost de acord ca e OK pana la urma si Foresterul... :)

A spus ca problema cu zgomotul la rotile din spate e din cutia de transfer, cica au avut multe Forester SH cu problema asta, si de obicei se rezolva la un service prin Suceava care repara cutii automate. Asta daca nu se incadra in garantie.

In rest nu a gasit alte probleme, motorul suna bine, a zis ca sunt cam multe chestii ruginite pe dedesupt, dar in timp cum cade cate ceva sa o schimb, nu e nimic critic.
Am intrebat de consum, si a confirmat: 10 exterior, 15 in oras. Deci sunt OK.

Am vorbit si cu cei de la Cluj, o sa ma programeze la o verificare spre sfarsitul lunii, din cate am inteles, ei cred ca problema ar fi pe la diff spate, daca era la central cica ar fi trebuit sa se agraveze sau sa cada de tot, nu ar fi tinut atat de mult... Vom vedea dupa vizita la ei.

Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #33 on: September 12, 2019, 16:36:18 PM »
Dupa randul cu BMW m au luat dracii. Pisa te pe el de mecanic si fugi de acolo.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #34 on: September 12, 2019, 16:53:56 PM »
Cat a fost masina pana la urma?

Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #35 on: September 12, 2019, 17:02:35 PM »
... da, eu sunt de acord ca fiecare poate sa aiba o parere personala, din cate am inteles de fapt lui nu-i place SH-ul. Are un SG si ala cica e mult mai bun... Again, fiecare cu parerea lui... Parerea mea despre BMW si in general producatorii europeni e foarte proasta, dar asta e alta discutie.

Sper sa rezolv cu Clujul, sa nu ma apuc sa investesc in masina pana nu stiu ca totul e ok.

Masina a fost 6900 euro, iar pe revizia cu schimb distributie, uleiuri, filtre samd am mai dat 4800 lei. Pana acum am cheltuit 8200 euro sa am Foresterul parcat in fata blocului.
Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT

Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #36 on: September 13, 2019, 01:44:17 AM »
Imi pare rau ca ai probleme cu masina.
Ca sa nu te mai "invarti": incearca sa schimbi diff-ul central; din ce am vazut/citit pe aici e in jur de 5/600 euro(sau mai ieftin daca schimbi doar uleiul)
Daca tin bine minte, cand am fost eu la cj si parca ai zis si tu, ai garantie 6 luni la motor+cutie; nu amana ca cele 6 luni trec repede si apoi...scoti si mai multi bani din buzunar.
Pune-i sa verifice tot si sa inceapa sa inlocuiasca, pe garantia oferita de ei.

Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #37 on: September 13, 2019, 09:19:53 AM »
Multumesc Costin.

Am vorbit cu Boxer si zicea ca diffu central e mai complicat de schimbat la 4AT. Asta de la Trado Iasi spunea ca cei care au mai avut probleme trimiteau cutia la Suceava la reparat, nu stiu exact unde.

Astept sa ma cheme astia la Cluj la constatare, sa vad daca e de garantie sau nu. Ei mi-au dat garantie pe cutia de viteze automata, dar nu stiu daca diffu spate e inclus aici...

Daca rezolv cu cutia mai am in plan amortizoare spate plus arcuri, si as schimba si arcurile pe fata sa fie mai ferma. Aici trebuie sa ma mai gandesc, despre Penteker mi-a explicat Boxer si cred ca sunt ce trebuie, mai ales pe termen lung, dar trebuie sa mai calculez bugetul pentru anul asta...

Si trebuie sa caut sa schimb tobele, aveti ceva recomandari? As pune ceva care sa aiba un sunet mai sportiv dar nu exagerat, ceva cu silencer, sa se auda doar in turatii peste 4000.

Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #38 on: September 13, 2019, 10:27:50 AM »
Lasa evacuarea asa cum e. MAxim schimbi finalele(sau finala , ca nu stiu cum ai) . Daca maresti diametrul tevii de evacuare o sa ai surprize  ca nu mai trage de jos.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT
« Reply #39 on: September 13, 2019, 10:39:10 AM »
da, doar finalele sport, ca astea sunt si ruginite. Cred ca trebuie si intermediara, aia o sa o iau originala.
Oricum investitiile urmatoare prin primavara, dupa ce trec de astea 6 luni de garantie si sa vad ca totul e in regula si nu mai am alte surprize.
Forester 2009 2.0 Benzina 4EAT