2009 Subaru Forester 2.0i
Subaru club Romania

2009 Subaru Forester 2.0i

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #20 on: November 25, 2019, 22:25:16 PM »
Un contrast de luat în considerare pentru orice critic de artă naivă  ;D

Dacă ești pasionat de drumuri prin zloaie, mucegaiuri și noroi te așteptăm să ni te alături, cu sau fără proiectoare. La diferite trasee se poate rămâne lejer fără setul de proiectoare sau mai corect spus proiectoarele rămân cam în același loc cu bara...s-au mai văzut cazuri  :P

PS: Elena, adică sublima mea soție, mă roagă a face următoarea precizare: dacă nu vă este rușine cu noi ne puteți invita și venim cu bucurie în ținuturile sibiene. Apropos, pălincă se găsește prin părțile locului sau cumpărăm de la Giurgiu???
« Last Edit: November 27, 2019, 10:20:33 AM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #21 on: November 27, 2019, 09:26:49 AM »
PS: Elena, adică sublima mea soție, mă roagă a face următoarea precizare: dacă nu vă este rușine cu noi ne puteți invita și venim cu bucurie în ținuturile sibiene. Apropos, pălincă se găsește prin părțile locului sau cumpărăm de la Giurgiu???

Va asteptam cu drag, il cooptam si pe Marr si facem un traseu fain, ca sunt o gramada in zona. Palinca ar fi ultima problema :)).
If you don't look back at your car after you park it, you've bought the wrong car!

marr

  • 2205
Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #22 on: November 27, 2019, 12:17:01 PM »
Iegzact !

Ne ”batem” in pălinci !  8)
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #23 on: January 27, 2020, 23:23:14 PM »
Intre timp am depasit 6000 km si as spune ca am inceput sa cunosc masina - I love it! Ca o remarca, viteza a 3 a mi se pare geniala: foarte elastica, lunga si cu un cuplu foarte bun. Se poate folosi excelent pe un interval semnificativ de viteze. Poate ma insel, dar asa mi se pare mie. Consumul e exact ceea ce ma asteptam: intre 8-11%, depinde de trafic si de cum mergi (mers in limite legale).
In alta ordine de idei, am schimbat uleiul, am pus Amsoil Synthetic 5W30. Am ales Amsoil deoarece il folosisem pe Civic 100kkm si am fost foarte multumit. Sursa e un baiat super din Alba Iulia, care-l importa din SUA.

Dupa cateva iesiri in zapada prin jurul casei, ocazii cu care m-am lamurit definitiv ca am facut alegerea perfecta am facut un week-end prelungit prin Apuseni in zona Belis. Am batut ceva drumuri forestiere, am ajuns la Rachitele pe un drum forestier plin de zone cu gheata si zapada. Mergand cu grija, folosind reuctorul la anumite coborari, nu am avut nicio emotie. Cu siguranta iarna viitoare voi lua anvelope de iarna, cele mixte este evident ca au niste limite.

Am avut si un mic incident (prima data cand imi sifonez putin masina in aproape 29 de ani de soferie): pe un drum ingust, un Clio venea sanie spre mine. Am avut de ales sa ne ciocnim sau sa intru in santul din dreapta. Am ales varianta a doua, asa ca m-am trezit intr-un sant de 40-50 cm, cu zapada. Aripa infundata...am incercat sa ies...nici o sansa. Am pus pe reductor, masina de neclintit. Dupa cateva minute, mi-am adus aminte de dezactivarea ESP-ului. Incredibil cum s-a schimbat masina, in cateva secunde era din nou pe drum. Acum am 3 variante: tinichigiu, aripa noua (suspect de ieftina)+vopsire sau aripa sh....cred ca voi alege a treia varianta, mai ales ca am gasit una care la prima vedere pare aceeasi culoare. O prefer deoarece nu am incredere in aripile de pe online la 3-400 lei. Cam asta ar fi, sper sa fie ultima patanie :) - oricum e o chestie la care te poti astepta cand o apuci pe drumuri laturalnice.

Atasez cateva poze de la ultimele iesiri.

Drumuri bune sa avem!





« Last Edit: January 27, 2020, 23:24:44 PM by flaviuf »
If you don't look back at your car after you park it, you've bought the wrong car!

Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #24 on: March 09, 2020, 18:34:49 PM »
Ma apropiu de 8000 km. Intre timp am rezolvat aripa+carenajul care era spart, am schimbat furtunul superior de la radiator (se tot "strangula" si la un moment dat a fost polizat de fulie), discurile+placutele spate, un rulment spate si ceva bielete si bucsulite. Cost total cam 3400 lei, rezonabil tinand cont ca s-a lucrat ceva la masina.

In alta ordine de idei am facut in week-end o iesire la Biertan si pe ruta Sibiu-Medias am avut cel mai bun consum ever: 6.2% la intrarea in Medias, apoi o buna bucata cu 6.4...mers absolut lin si normal: 90-100 in afara, 60-70 in localitati, drum liber.

Singura chestie ma seaca si se pare ca deocamdata nu i se da de cap este faptul ca dupa cateva sute de km se aprinde "check engine" + VDC...motorul nu are nici cea mai mica schimbare de comportament, eroarea o pot sterge si eu dar ma agaseaza. Am schimbat ceva sonda, mi s-a spus ca este exclus sa fie catalizatorul....ma poate ajuta cineva cu o posibila cauza?

If you don't look back at your car after you park it, you've bought the wrong car!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #25 on: March 09, 2020, 19:40:22 PM »
Sunt peste 200 de posibile cauze. Cu ce ștergi eroarea nu poți mai întâi să o citești?

Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #26 on: March 10, 2020, 20:18:12 PM »
Sunt peste 200 de posibile cauze. Cu ce ștergi eroarea nu poți mai întâi să o citești?
Pana acum am fost de 3 ori la service. O data am schimbat o sonda(a doua), a doua oara mi-au sters eroarea iar a treia oara mi s-a spus ca trebuie schimbata si prima sonda lambda. O sa ma uit zilele astea cu OBD-ul meu si revin cu codul de eroare.
If you don't look back at your car after you park it, you've bought the wrong car!

kkennyy

  • 1763
Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #27 on: March 11, 2020, 09:47:38 AM »
De obicei sondele cele 2 se schimba impreuna. Cel mai probabil o sa rezolvi dupa ce o schimbi si pe a doua.
Forester XT SJ 2018

Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #28 on: March 11, 2020, 10:23:54 AM »
Poti sa te duci la o statie ITP sa-ti masoare noxele. Eu asa am descoperit ca aveam catalizatorul gol dupa ce m-au innebunit toti mecanicii ca e de la sonda lambda. Am gasit in dezmembrari si l-am pus. All good.

kkennyy

  • 1763
Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #29 on: March 11, 2020, 13:58:09 PM »
Catalizatorul se poate verifica usor pe baza sondei lambda (cea de dupa catalizator). Trebuie sa urce voltajul la aproximativ 0.7v si sa se stabilizeze odata incalzit. Daca ramane spre 0 e clar, catalizatorul nu mai face nimic.
Forester XT SJ 2018

Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #30 on: March 14, 2020, 16:51:00 PM »
Am reusit sa citesc cu OBD-ul meu. Atasez erorile...


Daca sunt sugestii, pareri, le primesc cu drag :)

If you don't look back at your car after you park it, you've bought the wrong car!

Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #31 on: April 17, 2020, 16:44:41 PM »
Stam acasa :(

Sarbatori fericite, sa ne vedem cu bine!


If you don't look back at your car after you park it, you've bought the wrong car!

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #32 on: April 17, 2020, 19:06:01 PM »
Am reusit sa citesc cu OBD-ul meu. Atasez erorile...
Daca sunt sugestii, pareri, le primesc cu drag :)
Prima sti care este - la service.
P0420 posibile cauze:

• Three way catalyst converter Bank 1
• Exhaust tube
• Intake air leaks
• Fuel injectors may be faulty
• Fuel injector leaks
• Spark plugs may be faulty
• Improper ignition timing
• Engine Control Module (ECM)
• Dirty air filter
Oxigen senzor.

• Three way catalytic converter Bank 1 does not operate properly.
• Three way catalyst converter Bank 1 does not have enough oxygen storage capacity.

P2109
The Powertrain Control Module (PCM) monitors the electronic throttle for the ability of the throttle plate to reach the lower mechanical stop position within a calibrated amount of time at ignition ON. The P2109 code sets if the throttle plate does not reach the lower mechanical stop position within a calibrated amount of time.

• Obstruction in the throttle plate movement
• Faulty Electronic Throttle Body (ETB)

Succes !
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #33 on: April 18, 2020, 10:00:14 AM »
Pare să fie clapeta extrem de murdara. Poți începe cu o curățare

Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #34 on: May 25, 2020, 19:09:58 PM »
@Mihai: multumesc, am sa fac aceasta operatie in maxim 2 saptamani impreuna cu schimbarea uleiului la diferentialul spate si cutia de viteze. Vreau sa o fac pentru linistea mea, am sa merg pe acest ulei (https://boutiqueoils.ro/ulei-cutie-manuala/52-red-line-75w-90-ns-gl-5-ulei-de-transmisie-.html), am mare incredere in tipul care-l comercializeaza. De cand am japoneze, doar de la el am luat si totul a fost perfect.

Intre timp ma indrept spre 171000 si de vreo mie de km nu s-au mai aprins beculetele cu pricina. In schim, a inceput sa se aprinda pentru o fractiune de secunda "rear diff oil temp" la fiecare denivelare. Am observat ca si dupa plecare se intampla, asa ca am suspectat un contact. Ca sa nu am emotii, am miscat firul stand pe loc si mi-am dat seama ca 99% asta e. Am fost la service si mi s-a confirmat ca era defecta mufa (cica mai fusese lipita o data)...M-au rezolvat baietii rapid, totul OK.

Imediat dupa ridicarea carantinei am sarbatorit cu un traseu de la Voineasa pe cataractele Lotrului pana la Vidra, apoi asfalt pana la Oasa, dupa care am reintrat pe forestier pe Valea Frumoasei->Paltinis. A fost superb, am ramas din nou placut surprins de masina.






If you don't look back at your car after you park it, you've bought the wrong car!

marr

  • 2205
Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #35 on: May 26, 2020, 09:50:41 AM »
Mishto de tot !
In vara trebuie sa fac si eu traseul asta.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

dan_b

  • 1236
Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #36 on: May 26, 2020, 11:32:45 AM »
Foarte frumos!
Sibiu, Brasov, Valcea, zone cu avantaj maxim la plimbari in natura :)
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #37 on: May 29, 2020, 20:48:08 PM »
Ceva bunatati de la RedLine, pentru transmisie si diferential :)

If you don't look back at your car after you park it, you've bought the wrong car!

Muttley

  • 4919
Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #38 on: May 29, 2020, 20:59:05 PM »
Sincere felicitari, asta e cel mai bun ulei. Si cel mai scump, si cel mai complicat de procurat, ceea ce te face un etalon de dedicare.
Felicitari!
WRX SW 2002

Re: 2009 Subaru Forester 2.0i
« Reply #39 on: May 29, 2020, 21:11:59 PM »
Sincere felicitari, asta e cel mai bun ulei. Si cel mai scump, si cel mai complicat de procurat, ceea ce te face un etalon de dedicare.
Felicitari!
Daca ai nevoie, iti dau persoana care-l importa. Pana la urma e o chestie esentiala, consider ca o diferenta de 2-300 lei la cativa ani nu conteaza in detrimentul calitatii.
If you don't look back at your car after you park it, you've bought the wrong car!