Vinieta electronica Oxigen
Subaru club Romania

Vinieta electronica Oxigen

Re: Vinieta electronica Oxigen
« Reply #20 on: November 04, 2019, 11:31:18 AM »
Era buna daca aveam o centura, un metrou  care sa duca in toate cartierele... eu stau in sud si ca sa ajung in nord prefer sa tai prin centrul orasului, fiind cea mai rapida varianta (1h 30 min). Daca vor sa i faca pe cei ca mine sa nu mai intre in oras ar trebui sa ofere o centura decenta sau macar pasajul de la Domnesti... tara de 2 bani.

PS am euro 5 nu ma afecteaza direct doar ca mi se pare facuta fara cap.


MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Vinieta electronica Oxigen
« Reply #21 on: November 04, 2019, 15:27:25 PM »
Dar întrebarea este ce rol are taxa. Adică e doar de speriat lumea sperăm că se va face trecerea către auto mai noi ceva mai rapid? A prezentat cineva o simulare cu banii strânși și ce se va face cu suma respectiva pentru a combate poluarea sau se duc in gaura neagră unde nu mai știe nimeni de ei?

VeNoM836

  • 251
  • https://www.hranitor-animale.ro/
    • Hranitor Animale
Re: Vinieta electronica Oxigen
« Reply #22 on: November 04, 2019, 16:25:57 PM »
In Bucuresti sunt si alte categorii de oameni ca batrani/copii/oameni fara masina (chiar exista) care traiesc in poluarea generata de masini, mai ales in zona centrala. In general noi soferii nu ne gandim decat la nevoile noastre.

Aspecte bune :
- poaluare mai putina
- eliberarea trotuarelor in zona centrala. si nu ma refer doar la cei care locuiesc acolo ci si la cei care nu o sa mai vina cu masina la serviciu de ex
- forteaza taxi/uber/transport marfa sa foloseasca masini minim E5. doamne cate bombe pe roti circula in Bucuresti in categoria de transport oameni/marfa
2011 Subaru Outback 2.5i CVT

https://www.hranitor-animale.ro/

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Vinieta electronica Oxigen
« Reply #23 on: November 04, 2019, 17:03:57 PM »
De acord, dar efectiv ce se face cu aceasta taxa nu am gasit nicaieri. Pe toti ii doare ca platesc. Sa vina unu sa imi spuna ca de banii aia demoleaza vechile fabrici abandonate sau mai stiu eu ce spatii in paragina si fac parcuri cu minim x pomi la 100mp poate ca dau banii cu placere.

Altfel doar se vor lua niste bani, unii vor face scandal, in final se vor mai vinde niste masini si rezultatul este ca toata populatia este mai saraca dar cu o masina noua in fata casei/blocului pe acelasi trotuar supraaglomerat si cu acelasi trafic infernal.
« Last Edit: November 04, 2019, 17:04:42 PM by MihaiFlorescu »

Muttley

  • 4913
Re: Vinieta electronica Oxigen
« Reply #24 on: November 04, 2019, 17:39:19 PM »


^ asta-s io ^
Si stiti de ce.
Va rog, continuaț  :angel:
WRX SW 2002

puiu

  • 787
Re: Vinieta electronica Oxigen
« Reply #25 on: November 04, 2019, 21:26:01 PM »
La gaura neagra. Se vor demola chestii. Nu se vor face parcuri ca si asa se taie in carne vie din spatiul verde peste tot. In toata tara. Fie pentru lemn fie ca sa se toarne fundatii de rezidentiale. Iar in buchare... vor face alte rezidentiale inghesuite cu demisoluri inundabile si mansarde inflamabile. Sau fundatii coapte prematur. Metrou canci.

Stai ca vin cu cola matli.

LE: si o sa platesc taxa pentru oxigenul madamei cat oi putea si oi avea voie sa merg cu gc-ul. Cand nu o mai fi loc, il transfer la ai mei, la pensie in rural.
Si imi trag un diesel hibrid daca s-o inventa cu dpf off si soft sa faca fum. Minim 3.0 si 4-5 turbine. Sa scoata direct brichete de cenusa pe evacuare. Nu de alta dar gc-ul a lasat impresii pozitive la ultimul itp
« Last Edit: November 04, 2019, 21:31:07 PM by puiu »

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: Vinieta electronica Oxigen
« Reply #26 on: November 05, 2019, 00:10:39 AM »
Exista hibride diesel/electric. Toată lumea buna are Mercedes c300/e300,Volvo v60/xc90, haudi V6 3.0 TDI ăla bunu (sa moara DPF) A6/Q7/q8,Kia sportage, lr evoque,Hyundai tucson,etc.
Jana nu moare, Jana se transforma.
2024 nu reprezinta interzicerea dieselului ci transformarea lui. 🤑😷
Sunt mai scumpe hibridele pe diesel ca alea pe benzina. Seamănă cu momentul când a apărut dizalu’ și era mai scump ca benzina penru ca, nu-i așa ,e mai fiabil.
Ăștia nu se mai fac bine cu industria lor auto.
Scuzați entuziasmul.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

VeNoM836

  • 251
  • https://www.hranitor-animale.ro/
    • Hranitor Animale

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Vinieta electronica Oxigen
« Reply #28 on: November 13, 2019, 11:55:06 AM »
Sincer, in Bucuresti sunt zone mult mai poluate si mai populate decat centrul orasului. In acele zone ar trebui sa se planteze mai multi copaci, sa fluidizeze traficul ca sa nu mai stea dieselul fara DPF la semafor 15 minute sau camioane si autobuze. Ca pieton abia poti respira, iar in masina doar pe recirculare se poate sta.

marr

  • 2203
Re: Vinieta electronica Oxigen
« Reply #29 on: November 13, 2019, 12:51:30 PM »
Da, dar ti se va spune ca, un copac creste in cat ? 10-15-20 de ani ?
Taxand automobilele in functie de vechime (ca pana la urma despre asta-i vorba in propozitie ...) avand in vedere structura parcului auto de la noi, se vor scoate destul de multe de pe strazi.  Si destul de repede !
Si iaca, se reduce si traficul ! Si se cheama ca autoritatile au rezolvat o problema.
Ca o rezolva fara sa miste un pai si fara sa dea un leu, ba mai mult, sa si scoata niste (multi) bani de la poporeni, e partea a doua.
Sau ... nu ??

PS: E clar ca ceva trebuie facut si nu se mai poate continua asa multa vreme.
Din pacate, e mult mai usor sa interzici decat sa oferi alternative !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

UXE

  • 1731
Re: Vinieta electronica Oxigen
« Reply #30 on: November 13, 2019, 14:05:52 PM »
Eu nu am vazut sa se monteze vreo camera pana acuma...   sau sa inceapa sa delimiteze prin semne de avertizare (cu cel putin 1km inainte) zona de taxare.


Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: Vinieta electronica Oxigen
« Reply #31 on: November 14, 2019, 21:55:13 PM »
Din spusele unor...nu zic , legea n ar avea cum sa ramana in picioare. Zice se ca orice jurist o poate dezmembra. Deci e posibil sa fie doar puie msd...
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6