Dimensiune jante XV
Subaru club Romania

Dimensiune jante XV

Dimensiune jante XV
« on: November 07, 2019, 09:19:44 AM »
Salut,
am si eu un XV din 2014, benzina, motor de 2litri, cutie manuala, cumparat second din Germania.
L-am cumparat, pe langa jentile originale, si cu un al doilea set de jenti de otel si cauciucuri.
Problema e ca al doilea set este pe 16.
In cartea de identitate, cei de la RAR au trecut doua dimensiuni pe 17.
Stie cineva daca sunt omologate in Romania, pentru XV, si dimensiuni pe 16?
Mersi,
Florin
XV 2.0i 2014

marr

  • 2203
Re: Dimensiune jante XV
« Reply #1 on: November 07, 2019, 09:36:07 AM »
Eu nu stiu sa fi fost XV cu roti pe 16”.
Am verificat acum si in CI la fostul meu XV - sunt trecute doar roti pe 17”.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: Dimensiune jante XV
« Reply #2 on: November 07, 2019, 10:06:52 AM »
Am cautat pe net.
Si am dat peste cateva post-uri de genul asta:
https://www.subaruxvforum.com/threads/rookie-question-16-and-17-tires-for-crosstrek.13554/

Problema mea este ce se intampla in caz ca sunt oprit pentru control in trafic.
De asta as fi vrut sa am si dimensiuni pe 16'' trecute in cartea de identitate.
XV 2.0i 2014

kkennyy

  • 1763
Re: Dimensiune jante XV
« Reply #3 on: November 07, 2019, 10:12:40 AM »
Pe 16 au fost doar la modelele 1.6i. Probabil poti sa le treci in carte, nu stiu care e procedura, dar sincer nu m-as deranja atata timp cat le ai si pe celelalte.


https://www.wheel-size.com/size/subaru/xv/2014/
Forester XT SJ 2018

Re: Dimensiune jante XV
« Reply #4 on: November 07, 2019, 10:31:13 AM »
As fi vrut sa le folosesc cele pe 17'' vara, iar cele pe 16'' iarna.

Nu stiu nici eu exact care e procedura.
Am facut o programare la RAR pentru modificarea cartii de identitate.
Dar nu cred iti trec in carte orice vrei. Din motivul asta si intrebam daca sunt omologate.
XV 2.0i 2014

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Dimensiune jante XV
« Reply #5 on: November 07, 2019, 10:40:59 AM »
Avand in vedere ca exista deja le poti pune linistit. Important este sa respecti dimensiunea anvelopei de pe site-ul dat de kkennyy

Re: Dimensiune jante XV
« Reply #6 on: November 07, 2019, 19:03:52 PM »
Pentru neconcordante intre dimensiunile anvelopelor din Cartea de Identitate si cele existente pe masina ma confrunt si eu.
Din ce stiu, daca esti oprit in trafic, politia sau RAR pot verifica pe loc in baza de date aferenta numarului de inmatriculare - VIN. Daca rotile sau anvelopele nu se regasesc in Cartea de Identitate, se retine Certificatul...etc. Etc. inseamna vizita la RAR, automat.
Daca la omologarea de sistem facuta de RAR pentru tipul respectiv de masina exista dimensiunile respective, e simplu. Faci programare la RAR pentru scopul declarat (adaugare dimensiuni anvelope), incalti masina cu acele anvelope (roti) si te prezinti la RAR. Acolo, se verifica, se adauga nota in Cartea de Identitate.
Daca omologarea de sistem nu e facuta si cu anvelopele respective, e mai complicat...nu stiu daca se poate face ceva.
O informatie de la un inspector RAR referitor la ce exista in baza lor de date la omologarea sistemului ar fi de vis...
Sper sa nu gresesc...
Site-ul indicat de Kennnnnny e bun, iti da informatia corecta. Dar el nu e baza de referinta pentru un functionar zelos, in nici un caz. Aici, doar omologarea de sistem.

Re: Dimensiune jante XV
« Reply #7 on: November 07, 2019, 19:18:53 PM »
Ca uitasem...pe tema asta mai aflasem candva o chestie (acum, nu stiu cat de adevarata)....cica, daca, Doamne feri,  e vreun nefericit incident, asigurarile nu dau curs niciunui Casco sau RCA - cand se constata neconcordante intre masina, cum e ea, si "docomente". Dar un broker, agent, cum s-o numi, ar putea sa ne desluseasca.

dantt

  • 107
Re: Dimensiune jante XV
« Reply #8 on: November 07, 2019, 19:23:16 PM »
Am patit-o anul trecut sa fiu oprit de politie împreună cu RAR-ul.A fost prima dată când am fost oprit de RAR.Au inspectat tot,au verificat lumini,serie șasiu,motor,triunghi reflectorizant etc.Pe mașină aveam jante de 16,neomologate in CIV.Si-au dat seama imediat,au făcut verificare on-line.Le-am arătat pe stâlpul mașinii că se accepta (la Legacy) jante de 15,16 și 17,in carte fiind trecute doar de 15 și 17.Oamenii nu m-au amendat,dar mi-au făcut recomandarea sa-mi fac programare la RAR să-mi treacă în sistem și dimensiunea de 16 inch.Mi-au zis că n-are importanță ce e trecut pe stâlp,daca nu se regasea și în cartea de identitate a masinii.Era 100 Ron toată treaba.

Muttley

  • 4913
Re: Dimensiune jante XV
« Reply #9 on: November 07, 2019, 20:20:51 PM »
15 si 17 in CI e eroare RAR.
Incompetenti...
WRX SW 2002

Re: Dimensiune jante XV
« Reply #10 on: November 07, 2019, 21:14:13 PM »
@Dantt, in aceeasi situatie sunt si eu la Legacy. Pentru asta, cumva, ma rezerv sa subscriu cu @Muttley la calificativ. Ce e drept, nu exclud. Cred ca in vremea aia au cerut omologare si SMT si Radacini. Urmau sa vanda modelul iar in baza omologarii obtinute, ei intocmeau si emiteau Cartea de Identitate. De aia as avea un "filing", cum ca incompetenta era pe acolo (strict la cazul meu...Legacy, Radacini). De cand cu emiterea Cartilor de catre vanzatori, credeti-ma ca am intalnit minuni de necrezut, RAR-ul neavand vreo vina. Iar lipsa unei baze centralizate facea ca acele erori sa nu fie depistate. Acum, ar trebui reparate greselile. Poate ma insel?!

WIM

  • 670
Re: Dimensiune jante XV
« Reply #11 on: November 07, 2019, 21:53:48 PM »
Eu cred ca singura sursa de informatii corecte este manualul masinii. Iar la Legacy BL/BP (cu exceptia Outback-ului, desigur), toate FSM-urile pe care le-am vazut listeaza 3 tipo-dimensiuni:
205/55/16, 215/45/17 si 215/45/18.
In cartea masinii mele RAR-ul a gasit de cuviinta sa mai adauge si 225/45/17, dimensiune pe care n-am vazut-o indicata de Subaru pe nicaieri.
Cat despre site- ul cu pricina, am senzatia ca au fumat ceva destul de tare, ca altfel nu-mi explic cum au inventat ei jante de 19 pentru Legacy din 2008 in conditiile in care de-abia ce le-au introdus pe STI cu 10 ani mai tarziu. Iar dimensiunile pneurilor provin dintr-o realitate paralela, cele mai mari cauciucuri folosite pe Legacy fiind cele de pe S402, respectiv 235/40/18 - toate celelalte specificatii mi se par folclor.
Oricum, sunt in pom la capitolul asta, cu pneurile de 245/40/18  ;D

dantt

  • 107
Re: Dimensiune jante XV
« Reply #12 on: November 07, 2019, 22:02:11 PM »
Legacy-ul meu e varianta de 150 cp,2.0 benzina.Nu am varianta de 18 inch trecuta in carte/stâlp.In schimb,am alternativa de 15 :-)