Membru nou
Subaru club Romania

Membru nou

Cata WRG

Membru nou
« on: December 08, 2019, 09:47:03 AM »
Bun gasit!
Sunt un proaspat detinator de Subaru.
Am achizitionat un Outback  an 2005  2,5 aspirat ,automatic . Are 105k ,arata binisor si se misca natural .
Motivul pt care am cumparat-o:
Imi doream o masina robusta, spatioasa, comoda la condus,stabila si de incredere.
Ce pot spune; sunt plusuri si minusuri , ca la orice masina.
Putin cam lenesa in accelerare, consumul oarecum imoral, foarte confortabila si stabila si iti da acel sentiment de siguranta cand o conduci, genul de masina legata.
Am mai cochetat cu Subaru in trecut ,am avut pe rand 3 Impreza cu motoare 1,6. 
Sunt un impatimit al masinilor japoneze , motiv pentru care detin si o Toyota ( Celica T20).
Outback/Celica sunt la  poluri opuse , le leaga doar fiabilitatea.
Am ceva mici dezamagiri legate de acest model de Subaru, dar sunt compensate de aspecte pozitive .
De curand, i-am montat si instalatie GPL Outback-ului.
Instalatia cea mai performanta pe care am gasit-o, cu sistem de ungere pt supape.
Pe gaz, motorul merge realmente mult mai relaxat si este mai fasneata.
In ce priveste economia , nu e cine stie ce sfaraiala.

Singura problema a masinii, la plecarea de pe loc, intre 1500 si 2000 rot/min are un mers leganat, parca e ceva in neregula la transmisie.
Am verificat si totul e ok.
Cineva a mai intalnit aceasta situatie?

Va multumesc



« Last Edit: December 08, 2019, 10:14:40 AM by Cata WRG »

Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Membru nou
« Reply #1 on: December 08, 2019, 09:50:03 AM »
Bine ai venit, de unde ești? Poate ne dai mai multe detalii despre mașina și niște poze?
Poți intra aici:
https://postimages.org/
Și īți da direct link pentru forum, doar īl copiezi de acolo și īl pui in postare :)
Sa o stăpānești sănătos și fără probleme!

PS. Subaru e AWD, nu 4x4 :police:
« Last Edit: December 08, 2019, 09:50:57 AM by Theophilus+Julsey »

Cata WRG

Re: Membru nou
« Reply #2 on: December 08, 2019, 10:21:44 AM »
Multumesc!

Bucuresti ( nimeni nu-i perfect)

Nu imi place AWD sau 4WD, am vazut si pe Duster.  :o
  Promit sa revin si cu poze, momentan nu am .
« Last Edit: December 08, 2019, 10:32:18 AM by Cata WRG »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: Membru nou
« Reply #3 on: December 08, 2019, 12:38:20 PM »
Ai dreptate, Outback este diferit de Celica. Dupa ce te prinde marca vei cumpara un STI si vei avea un termen de comparatie relevant.

Pe Duster ai reusit sa adaptezi un sistem AWD ??? :)
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Cata WRG

Re: Membru nou
« Reply #4 on: December 15, 2019, 21:18:20 PM »
Am avut ocazia sa ma dau si cu STI.
E o masina violenta, ce-i drept.
Cu Celica e microb, am un T20 si am mai avut o alta ,tot T20 dar cu motor 3S-GE Beams 2000cmc / 198 cp ,cu suspensie Superstrut si blow off din fabrica.
Subaru, am considerat mereu ca e o masina de dus greul, genul de  luptator la categoria grea.
Cand mi-am luat Outbackul , am ales intre Toyota si Subaru ca masina de familie. Am astepta prima ocazie care apare.
Asa ca a aparut Subaru si iata-ma!
Putea sa fie o Toyota.
 Oricum, dupa parerea mea sunt singurele japoneze pe care mai merita sa dai banii, cu conditia sa fie pana in 2008 pt.Subaru si 2003 pt. Toyota cu exceptia Prius + si Land Cruiser.
Consumerismul a lovit in toate marcile .
Una peste alta Subaru/Toyota, tot pe acolo , incluzand si Lexus ca dotari si comfort in comparatie cu anumite modele Subaru.

Re: Membru nou
« Reply #5 on: January 20, 2020, 14:40:47 PM »
Salut. Sunt de curānd posesorul unui Subaru Legacy 2.0 aspirat 😁. Am doar 2000 de km făcuți cu ea, nu știu deocamdată sa zic, ceva probleme despre ea. Poate doar ca am o problema cu treapta 2 ( agață) și totuși mult mai joasa decāt ma așteptăm pentru un 4wd.🙄 O fi sport la suspensie? Am pe ea ceva actipilde "pro sport line", știe careva de model?

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: Membru nou
« Reply #6 on: January 20, 2020, 15:40:16 PM »
... și totuși mult mai joasa decāt ma așteptăm pentru un 4wd.🙄 O fi sport la suspensie? ...

Bine ca nu te-a lovit ghinionul sa iei vreun porsche 4x4, vruen taycan sau panamera, ca nu stiu ce faceai cu garda la sol.  ;D ;D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: Membru nou
« Reply #7 on: January 20, 2020, 16:47:36 PM »
Depinde cu ce actipilde veneau  ;D.
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

Re: Membru nou
« Reply #8 on: January 20, 2020, 23:19:45 PM »
Subaru Legacy 2.0 aspirat 😁...și totuși mult mai joasa decāt ma așteptăm pentru un 4wd.🙄 O fi sport la suspensie? Am pe ea ceva actipilde "pro sport line", știe careva de model?
4WD sau AWD la Subaru sunt tipuri de transmisie care-ti asigura tractiune / propulsie. Nu sunt conditii "sine qua non" pentru o garda marita, si nici reciproc. Garda la sol e o caracteristica a capacitatii de trecere a masinii, care, intr-adevar, la Legacy nu prea e generoasa.  Destinatia modelului este pentru utilizare pe sosea si i s-a dat cam ce trebuie. Suspensia nu e sport (apropo....nici modelul Legacy nu e sport, cum cred multi !!!!), dar tipul ei da impresia asta. "Multilink"-ul de pe spate are cursa scurta, de aceea pare mai rigida, dar fiind foarte reactiv la denivelari, pastreaza contactul cu calea de rulare foarte bine, ori asta e scopul. Rezultatele urmarite sunt pentru comportamentul dinamic pe sosea si nu pentru mers pe coclauri.
Vezi si la cutie ce-o fi, nu neglija, ai grija de masina, ca merge !!!
Si, bine ai venit la sfat !!!

Re: Membru nou
« Reply #9 on: May 13, 2020, 22:15:32 PM »
Salut. Mai am un Justy 2000... Și e mai īnalt ca asta... Am crezut ca mno 🙄va fii mai īnaltă... Pe drum sta perfect, am luat curbă cu ea cu 180, pe care o iau cu moto cu 200. Deci e ok... La cutie cred ca e sincron ul... Dar nu am avut timp sa o desfac din cauza serviciului. E undeva la 200$ pe ebay. No problem, manopera e a mea 😁. Īncă un lucru... 😑 Pe bruful austriac am avut 121 KW... Iar pe cartea de Romānia mi-a trecut 110 KW 😳DC? A mai pățit cineva asa ceva? 🤕

Cata WRG

Re: Membru nou
« Reply #10 on: March 15, 2021, 15:34:27 PM »
Cum ziceati ca se pun pozele?
« Last Edit: April 02, 2021, 22:06:40 PM by Cata WRG »


Cata WRG

Re: Membru nou
« Reply #12 on: April 02, 2021, 22:07:01 PM »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Membru nou
« Reply #13 on: April 02, 2021, 22:35:16 PM »
Acum că văd poze cred că te-am și văzut prin trafic :))

Hai că te mut la prezentări
« Last Edit: April 02, 2021, 22:36:12 PM by MihaiFlorescu »

Re: Membru nou
« Reply #14 on: April 02, 2021, 22:41:48 PM »
https://postimg.cc/gallery/R0Z4CsD


Atat s-a putut!

Bun si bronzul  :P

Ca o observatie, imaginile urcate pe postimg.cc "la liber" au o perioada limitata de gazduire. Cele uploadate in baza unui cont (gratuit) raman (teoretic) nelimitat pe site

Cata WRG

Re: Membru nou
« Reply #15 on: April 02, 2021, 22:48:07 PM »
 ;)

Cata WRG

Re: Membru nou
« Reply #16 on: April 06, 2021, 10:37:31 AM »
A trecut un an si jumatate de cand am acest Subaru , primul meu Outback.
Ce pot spune este ca cine isi ia Subaru, vrea Subaru .
Nu este genul de masina pe care o cumperi pt. ca ai auzit la cineva ca e nu stiu cum.
Acelasi motiv pt care iti iei si un Lexus.
 Bun...
Dupa ce am cumparat masina, am montat pe ea instalatie GPL in ideea de a avea un consum de bani rezonabil pt combustibil.
Apoi am inceput sa ma bucur cu adevarat de prietenia mea cu aceasta masina.
Suntem prieteni si colegi  in acelasi timp. Alegam foarte mult in lung si-n lat prin tara .
Pot spune ca pana acum , este pleiada mea norocoasa .
Ca sa ma refer la partea de investitie in piese si consumabile; dupa montarea instalatiei de GPL ,o perioada am dat banii doar pe uleiuri si filtre.   Spun investitie, pt ca asta este cu adevarat , masina produce cu mult mai mult decat cheltuie.
Pasiunea mea pt. masinile japoneze este strans legata de faptul ca aia cu ochii mici sunt dati dracului, fac niste masini super rezistente ,confortabile ,spartane si utile.
Pe la jumatatea primaverii 2020 a venit vremea sa inlaturam suferintele de peste iarna .
Discuri frana,placute,articulatii,uleiuri + filtre
( Motor,cutie,grup), antigel,lichid de frana, bujii,fise,anvelope,revizie GPL.
Contrar parerilor celor care nu cunosc Subaru, revizia a fost super ieftina (cu conditia DIY), putin mai ieftin decat revizia unui Logan.
De atunci si pana in toamna, am mai facut cateva schimburi de ulei si placute de frana .
Dupa o vara extrem de solicitanta cu umblat prin munti si paduri ,pe drumuri desfundate, campuri ,cu traversari de cai ferate fara treceri amenajate si dupa ce am trecut prin situatii dintre cele mai dificile ( pentru o masina) ,si dupa ce am ametit acul kilometrajului prin tot cadranul , a venit vremea sa schimb rulmentii la toate 4 rotile , erau intr-o stare jalnica ,ma mir ca nu au sarit de acolo.
Ciudat e ca nu faceau cine stie ce zgomot, si d-aia nici nu am fost  speriat.
Dar sa mergem mai departe;
Prin Decembrie , bunul meu prieten instelat plimbandu-se de la Bansko spre Bucuresti a intrat intr-o stare de astenie ,ma gandeam ca a luat Covid ,tremura tot si nu sarea de 100/h.
Noapte,frig,fara scule ,a ramas doar speranta ca nu moare .Asa a fost, cu bobina de inductie crapata si cu smoala cursa din ea ,Subi a reusit asa in doua pistoane sa ajunga acasa .  Ce sa zic "dati dracu japonezii astia!". 
Schimbat bobina,fise,bujii.
Brand new again!!!
Acum cand va scriu, mai are vreo 2000 km pana la o noua revizie generala, sper ca de data asta, sa imi fac curaj sa ii schimb si distributia ,nu ar trebui schimbata, dar sa fiu eu sigur, asta dupa ce rezolv problema cu tamponarea recenta.



CONCLUZIA:

Outback = masina perfecta de familie, un cal de povara foarte putin pretentios si de incredere.
Cam asta ar fii un Subaru Outback  ,cu bune si cu rele.

Am avut si vreo 3 buc. Impreza  , unul il detine cineva de pe forum ,a ramas tot WRG. ;)



Theophilus+Julsey

  • 838
  • 2004 Forester 2.0XT / 2009 Justy IV
Re: Membru nou
« Reply #17 on: April 07, 2021, 18:17:07 PM »
Faină prezentare, sa te bucuri in continuare de ea!

Cata WRG

Re: Membru nou
« Reply #18 on: April 08, 2021, 23:12:30 PM »
Multumesc asemenea!


Cata WRG

Re: Membru nou
« Reply #19 on: April 08, 2021, 23:21:14 PM »
Azi a fost ziua aceea de dupa iarna, dedicata lui Subi.

Bielete,bucsi,pivoti,bielete antiruliu,capete de bara, ulei diferential, ulei motor,filtre....
Distractie intr-o zi proasta!
Din pacate , m-a necajit o fuzeta in care s-a rupt surubul care strange pivotul.
Asa ca , daca cineva detine o fuzeta stanga fata BL/BP accept ajutorul ,contracost.