bicicleta electrica home - work - home / car replacement
Subaru club Romania

bicicleta electrica home - work - home / car replacement

VeNoM836

  • 251
  • https://www.hranitor-animale.ro/
    • Hranitor Animale
bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« on: December 09, 2019, 09:13:10 AM »
Tocmai ce am achizitionat un asemenea exemplar (cyber monday). Este primul Radwagon din zona Bucuresti, poate chiar din Romania.
Eu o sa o folosesc pentru a-l duce pe pusti la scoala -> work -> ridicare pusti scoala -> home.
V-ar tenta ? V-ati gandit la asa ceva ?




https://www.theverge.com/2019/8/8/20791435/radwagon-electric-cargo-bike-review-car-replacement

2011 Subaru Outback 2.5i CVT

https://www.hranitor-animale.ro/

kkennyy

  • 1763
Re: bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« Reply #1 on: December 09, 2019, 09:40:17 AM »
Ai grija cu copilul in spate pe aia, prin Bucuresti. Eu unul nu m-as risca, decat in cazul in care ai pista de biciclete dedicata, pe trotuar sau prin parc. Asta de la cineva care a fost lovit in trafic in Bucuresti pe bicicleta fiind :P
Forester XT SJ 2018

Muttley

  • 4919
Re: bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« Reply #2 on: December 09, 2019, 10:04:57 AM »
Am ramas fara permis 1 luna, si am luat bicicleta la munca, Fundeni-Pipera si retur. Am rezistat 2 saptamani pana cand, satul fiind de atatea incidente (soferi de masina sau troleibuz, caini, guri de canal puse damboulea), am renuntat si am luat autobuzul.
Mentionez ca merg pe bicicleta destul de bine.

Iar partea de "electric" nu face decat sa-ti creasca viteza si riscul asociat.

Bucurestiul lui Sarma Firea nu e Amsterdam :(
« Last Edit: December 09, 2019, 10:05:39 AM by Muttley »
WRX SW 2002

VeNoM836

  • 251
  • https://www.hranitor-animale.ro/
    • Hranitor Animale
Re: bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« Reply #3 on: December 09, 2019, 10:07:41 AM »
Eu merg cam 60 - 70% pe trotuar, zona centrala. Nu m-as duce pana in Pipera cu bicicleta sub nici o forma.
Electric inseamna ca te ajuta la pedalat, viteza tot in jur de 20 km/h o ai.
2011 Subaru Outback 2.5i CVT

https://www.hranitor-animale.ro/

Re: bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« Reply #4 on: December 09, 2019, 19:42:00 PM »
E plin de asa ceva pe aici.  Mai mici sau mai mari,   de 2,3  sau 4 kinderi  in spate,  electrice  sau nu,  velocipedele astea sant pericul public , chiar daca aici sant  mii de km  de piste  ciclabile.  Eu le zic ca probabil isi urasc copiii  ptr  ca nu au fost cuminti si  vor sa scape  de ei   :o
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« Reply #5 on: December 09, 2019, 19:50:36 PM »
Pericol public in ce sens?

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« Reply #6 on: December 09, 2019, 20:10:33 PM »
Hai ca aici ma bag si eu. Ca am tot vazut in trafic , printre masini , adulti cu mintea lată si copii in cosul din spate. Si m am intrebat....ala daca pica pe o parte , pune mana se fereste cumva , dar copilul in spate...
Pana la urma , e viata lor , dar instinctul unde pnm a disparut ? Ala de a ti proteja puiul ? Dar , eu oricum am alte pareri in general si nubprea conteaza. Doar ziceam...
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Re: bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« Reply #7 on: December 09, 2019, 20:31:10 PM »
Pericol public in ce sens?

Din aceleasi motive pe care le-a  enumerat   MFGA. (  rar se intampla sa cadem  de acord )   ;D
In plus as adauga  eu  ,  imprudenta  soferilor , a biciclistilor   sau a ambilor amandoi  in acelasi timp si loc. Dupa umila mea opinie   bicicletele  si masinile nu ar trebui sa circule  pe aceeasi  strada din motive de caroserii  diferite,  mai ales  cand in ecuatie  intra si copiii.
....... ..... ...  .....  parerea mea de doi banuti   .   :-[
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

kkennyy

  • 1763
Re: bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« Reply #8 on: December 09, 2019, 20:58:20 PM »
Probabil nu reactia pe care o astepta initiatorul postului :) Da, prin parc cu ala micu e frumos, plimbare, distractie, toate bune. Dar cand te bagi in trafic iti pui de buna voie sanatatea la risc, si ceea ce e mult mai grav, a copilului tau. Eu zic sa te gandesti la toate scenariile prin care se poate produce o nenorocire, si apoi sa decizi daca merita.
Forester XT SJ 2018

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« Reply #9 on: December 09, 2019, 23:08:56 PM »
Daca nu e departe scoala , mai fun mi s ar parea mersul pe jos. Asa mai dezolti si niste cateba subiecte. Altfel , consider ca masina e inca mai comoda si mai sigura. Si sa fim onesti , nu noi suntem marii poluatori. Noi cu masinile...Plus ca sa mergi cu bicicleta printre masini nu imi pare deloc sanatos...
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

VeNoM836

  • 251
  • https://www.hranitor-animale.ro/
    • Hranitor Animale
Re: bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« Reply #10 on: December 10, 2019, 15:50:01 PM »
Merg cu bicla cam de 36 de ani, iar in B cam de prin 2007. Am avut incidente cu idioti care nu acorda prioritate, se baga in fata, nu se uita in oglinda din dreapta, dar nici un accident pana acum si sper sa nici nu am.

Pustiul e mare, are 11 ani. Nu are nevoie de "cos". Sta in fund pe perna si se tine de maner.
Cum am zis, eu merg 100% prin centru (ZACA), pe bl. Unirii pe trotuar si foarte putin pe strada cu pustiul in spate.
Recunosc ca nu as merge cu pustiul pe strazi ca Fundeni/Pipera/Barbu Vacarescu chiar si Stefan cel Mare.

Pur si simplu nu mai pot sta in masina in trafic. M-am saturat sa fac 4 - 5 KM in 30 - 45 minute in minunata ZACA. Nu mai zic daca e vreun blocaj/semafor stricat/accident.
Cat despre poluare, ca esti in masina sau pe trotuar, tot aia e. Filtru ala de polen al masinii nu face nimic pentru PM2.5/PM1. Eu chiar as spune ca inghiti mai multa poluare daca stai bara la bara decat daca mergi pe trotuar. Asta multumita SH-urilor diesel (<=E3) care sper sa dispara din B cu taxa lu firea.
Cat despre mersul pe jos, ca pieton e groaznic, nu te respecta nimeni. E mai nasol decat cu bicicleta.

Motivele pentru care am luat bicla asta ar fi asa :
- fac miscare
- ajung mai repede
- e fun
- chiar sper sa scot masina doar in weekend
2011 Subaru Outback 2.5i CVT

https://www.hranitor-animale.ro/

Serb

  • 881
  • Breathing for a living.
Re: bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« Reply #11 on: December 10, 2019, 15:58:51 PM »
Te felicit in special pentru " - chiar sper sa scot masina doar in weekend ".

Am masina de mai bine de un an, NICIODATA nu am fost cu ea la munca. Exclusiv bicicleta/transport in comun/ mers pe jos. Vorbesc de o distanta de aprox 3.5 km, deci se poate. :)

Bineinteles, inca nu am responsabilitatile tale(copii), dar cred ca e mai distractiv pentru el cu bicicleta, cu mentiunea ca traseul sa fie sigur tot timpul.

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« Reply #12 on: December 10, 2019, 17:35:39 PM »

Cat despre mersul pe jos, ca pieton e groaznic, nu te respecta nimeni. E mai nasol decat cu bicicleta.


Dilema mea e , ce vrei sa spui cu nu te respecta nimeni cand mergi pe jos ? Eu am o framantare personala prin care ma chinui sa pricep lumea din jurul meu , in 2019 AD .
Tot aud niate conceptii care indirect se indreapta spre respect , lipsa de respect.
Nu te saluta nimeni , sau la ce faci referire...?
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Muttley

  • 4919
Re: bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« Reply #13 on: December 10, 2019, 18:57:20 PM »
Ii doare-n tenis de existenta ta. Daca nu te dai in boscheti, ca sa-i faci loc, te darama.
Se opresc in mijlocul trotuarului ca sa se uite la telefon si-l blocheaza.
In general miscari d-astea, fundamentate pe "doar eu contez".
Asta vad eu, poate initiatorul se refera la altceva.
WRX SW 2002

Re: bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« Reply #14 on: December 10, 2019, 19:59:56 PM »
Stati linistiti,  asta e boala secolului. Nu numai in Ro  sau in B. Aici cel putin 80%  din populatie  e  cu ochii in telefon sau in tableta  ,  cu castile in urechi ,  si merg sau stau  fara sa vada  sau sa auda ceva. Traverseaza strada fara macar sa se uite daca e rosu sau verde,  nu aud daca ii claxonezi,  merg pe bicicleta cu castile in urechi, cu o mana pe ghidon si cu alta   scriu mesaje , bineinteles  fara sa se uite  pe unde  merg. In fiecare  zi  moare cate un pieton sau biciclist  si cauza decesului este neatentia datorata  prostului care  se uita la telefon in loc sa caste ochii si urechile pe unde merge .  In metrou  se opresc in usa  si continua sa  scrie mesaje  fara sa le pese ca in spatele lor  mai sant  30 de persoane care vor sa intre .  Din cand in cand cate  un debil de-asta   in loc sa intre pe usa metroului  cade  intre vagoane  si ajunge pe şine. Daca nu se electrocuteaza,  moare calcat de vagon. Bad karma. 
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

VeNoM836

  • 251
  • https://www.hranitor-animale.ro/
    • Hranitor Animale
Re: bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« Reply #15 on: December 10, 2019, 20:26:01 PM »
Dilema mea e , ce vrei sa spui cu nu te respecta nimeni cand mergi pe jos ? Eu am o framantare personala prin care ma chinui sa pricep lumea din jurul meu , in 2019 AD .
Tot aud niate conceptii care indirect se indreapta spre respect , lipsa de respect.
Nu te saluta nimeni , sau la ce faci referire...?

Nu iti sunt respectate drepturile. Incearca sa mergi pe jos 3 - 5 km oriunde in B si o sa vezi ca 80% din trotuare sunt ocupate de masini. Sunt masini parcate langa sau chiar pe trecerile de pietoni de nici nu te vad soferii cand vrei sa traversezi. Si cand te vad, daca nu e semafor ii doare in p... Uneori ii inteleg pe unii pietoni mai kamikaze, care pur si simplu trec fara sa se asigure corespunzator si forteaza soferii sa opreasca.

Eu sunt fan mers pe jos, am incercat sa ma duc la serviciu si e foarte greu, pe langa timpul pierdut ocolind masini, asteptat la trecerile de pietoni/semafoare.
B functioneaza ca un oras al masinilor, asta e clar.
2011 Subaru Outback 2.5i CVT

https://www.hranitor-animale.ro/

Celalalt

  • 1812
  • Mda...
Re: bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« Reply #16 on: December 10, 2019, 20:56:07 PM »
Hm. Merg si eu pe jos. Desi nu par cel mai sportiv , am si eu momentele mele. Si merg , prin centru , printre masni , stradute etc.
Ce ziceti voi ai e ca motoul lui Ghe. De ce ti e frica te sperii.
Nu zice nimeni sa o iei pe jos prin Ferentari...dar totusi. Nu e chiar asa jungla. E , dar nici cum o imaginati voi. Iar faza aia ca ti s a oprit ala in fata cu ochii in telefon , ca e strada lui ca i se pare ca doar el are dreptul , nu cumva e fix acelasi lucru ? Nu crezi defapt ca doar tu ai dreptul si el nu ? Nu stiu , ma intreb. Concluzia mea despre apucaturile oamenilor in 2019 AD e ca suntem toti , dar toti pe ceva acid... Parca suntem mai paranoici ca niciodata... Si mie mi se intampla , dar rezolv cu un somn mai bun.
Aia e...


FXT '03 EJ207 STI 6MT
FXS '07 LINISTIT SI NU PREA
Impreza '95-'01 COTET SPRE H6

Forester

  • 3068
  • The other right!
Re: bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« Reply #17 on: December 11, 2019, 22:01:21 PM »
Momentan si temporar traiesc visul american, varianta Dallas/Texas.
Inca nu am ajuns in centru, dar mai prin Bucurestii noi pe unde stau aici la prieteni, sunt cateva trotuare aruncate in scarba, inguste si pustii. Ne-am plimbat deja vreo 15 km pe jos in 3 zile (in principal cu cainele lup al gazdelor), timp in care am intalnit urmatorii pietoni: un turist norvegian sau suedez (de 3 ori in 2 zile),  un pusti pe o bicicleta si 2 tanti cu cate un catel. ATAT! Restul sunt toti in masini! Cred ca suntem niste ciudati, poate ne vedem acusi la stiri, "some weird people are walking on the northern Dallas streets, beware as their intentions are unknown, stay clear and in case of emergency call 911"  ;D ;D
Am mai fost intr-o seara cu masina vreo 8km, timp in care am mai vazut o persoane pedestra, adica un homeless intr-o intersectie.
DAR, peste tot unde ne-am intalnit cu masini, ne-au asteptat rabdatori si la distanta sa traversam (pe strazile mici adica), ne-au ocolit (nu uitati, nu exista trotuar), ne-au invitat sa traversam etc. Aici sigur nu ati mai avea feelingul ca se pi*a pe voi soferii.

A, si benzina e echivalent 2.10 bani litru.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Re: bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« Reply #18 on: December 11, 2019, 22:34:35 PM »
A, si benzina e echivalent 2.10 bani litru.

Asa tare s'a ieftinit benzina peste balta?  ::)

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Re: bicicleta electrica home - work - home / car replacement
« Reply #19 on: December 11, 2019, 22:39:17 PM »
Dallas, Texas, ma gandesc ca e mai ieftina direct de la sursa. Plus ca extrac mult cu acea “fractare” hidraulica (nu stiu exact termenul corect) si s-ar putea sa fi scazut pretul. Nu era 1 dolar / galon?
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon