LIFT Kit SUBARU FORESTER
Subaru club Romania

LIFT Kit SUBARU FORESTER

Re: LIFT Kit SUBARU FORESTER
« Reply #40 on: April 16, 2021, 13:39:31 PM »
Se pare că ţi-ai propus să strici maşina.  :)

Poate ar fi fost mai potrivit un Suzuki Jimny pentru ieşiri în natură.
Salut.
Nu voi face offroad dur, dar pe drumuri de pamant, cu denivelari, nu as fi putut sa merg cu masina mea de zi cu zi.
Ma ajuti te rog si cu niste detalii? mai exact ce anume s-ar strica la masina? Adica ok ma astept la componente ale suspensiei sa se uzeze si strice la un moment dat. Dar e ok, le schimb. In afara de asta ce damage ar mai face mersul pe drumuri forestiere?




Re: LIFT Kit SUBARU FORESTER
« Reply #41 on: April 16, 2021, 21:16:17 PM »
Prima data probabil caseta de direcție va avea de suferit. Ko2 sunt mai grele fata de niște cauciucuri normale

kkennyy

  • 1763
Re: LIFT Kit SUBARU FORESTER
« Reply #42 on: April 16, 2021, 22:59:59 PM »
Salutare!

Si eu intentionez sa ridic masina, dar legat de discutia de mai sus in care s-a vorbit despre anvelope pot sa va spun ca merita intai incercat cu aceasta varianta - adica luati anvelope AT, faceti niste iesiri si mai vedeti apoi daca intr-adevar aveti nevoie de liftkit. Masina este foarte capabila si la inaltimea stock.

Eu am luat anvelopele KO2 215/65/r16.
Las si o poza


Salut. Iti propun sa nu iei foarte in serios toate sfaturile colegilor, majoritatea care probabil nu au mers vreodata cu at-uri pe al lor Subaru :). Din experienta mea, 80k km cu at-uri grele, probabil ca sunt ceva uzuri mai mari pe componentele anterior mentionate, insa nu e nimic de speriat. Personal iti recomand Dicoverer Cooper at3 sau at3s, asta au majoritatea subaristilor Brasoveni si lumea e foarte multumita de ele pentru compromisul sosea/offroad. Eu am bfg ko2, dar probabil urmatorul set o sa fie tot at3 pentru ca  nu fac nimic destul de grav cat sa le folosesc la adevaratul potential. Daca le-ai luat deja atunci foloseste-le linistit pana se termina.

ps. iti recomand cand intri pe offroad sa scoti aer din ele, macar 1.5-1.4 bari, o sa ai uzura mai mica pe articulatii si confort sporit.

Bafta!
Forester XT SJ 2018

Re: LIFT Kit SUBARU FORESTER
« Reply #43 on: April 22, 2021, 12:19:23 PM »
Legat de varianta lift 35 mm folosind arcuri Iron Man - am vazut pe siteul celor ce vand arcurile ca liftul este 35 mm fata 35 mm spate.
Citind si alte surse, cei ce si-au montat arcuri Iron Man vobreau despre 35 mm fata dar ceva mai mult pe spate. Aveti idee cum se obtine asta?
  • Adica daca arcurile ofera 35 mm fata si 35 mm spate cum ajungi totusi sa ai un cm in plus pe spate? (45 in loc de 35 - trebuie cumparate si distantiere?)
  • Legat de amortizoare - difera tipul de amortizor pentru varianta fara lift vs varianta cu arcuri Iron Man? sau acelasi amortizor merge si pt arcuri standard si pt arcuri mai inalte?
  • In afara de amortizoare, arcuri si eventual distantiere ar mai trebui montant si altceva cand se face lift?

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: LIFT Kit SUBARU FORESTER
« Reply #44 on: April 22, 2021, 12:35:07 PM »
Cel mai bine ar fi sa discuti direct cu comerciantii si sa iti explice ei partea "tehnica".
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13898
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: LIFT Kit SUBARU FORESTER
« Reply #45 on: April 22, 2021, 17:35:41 PM »
Probabil ca cei care au observat ca spatele se ridica mai mult aveau suspensia spate dusa, iar masina statea nefiresc, adica lasate de spate. De obicei ridicarea este data fata de valorile standard, pentru o masina in stare buna.

In rest, probabil trebuie sa te uiti la bucse, la brate etc. Cu siguranta se modifica geometria.

Re: LIFT Kit SUBARU FORESTER
« Reply #46 on: April 22, 2021, 18:16:37 PM »
Am schimbat suspensia, complet, la un aspirat folosind arcuri ironman, amortizoare kyb fata si japanparts spate. Nu am observat vreo diferenta fata/spate. Cred ca am si masuratorile pe undeva pe topic.
Dupa operatiune am refacut si geometria, erau mici devieri , nu mai retin. Nu stiu daca s-au datorat noilor arcuri sau timpului indelungat de la ultima verificare.
Distantiere nu am montat.
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: LIFT Kit SUBARU FORESTER
« Reply #47 on: April 24, 2021, 23:22:01 PM »
Am schimbat suspensia, complet, la un aspirat folosind arcuri ironman, amortizoare kyb fata si japanparts spate. Nu am observat vreo diferenta fata/spate. Cred ca am si masuratorile pe undeva pe topic.
Dupa operatiune am refacut si geometria, erau mici devieri , nu mai retin. Nu stiu daca s-au datorat noilor arcuri sau timpului indelungat de la ultima verificare.
Distantiere nu am montat.
A fost nevoie la tine si de suruburi de corectie camber?