Ce alte motoare se potrivesc la Outback 2009-2010
Subaru club Romania

Ce alte motoare se potrivesc la Outback 2009-2010

Ce alte motoare se potrivesc la Outback 2009-2010
« on: December 13, 2019, 08:49:20 AM »
          Oameni buni,
   Va multumesc pentru ca cititi aceste randuri, scrise de un proaspat posesor de Subaru Outback Boxer Diesel din 2010.
  Va rog sa imi spuneti daca stiti vreun alt tip de motor (mai fiabil), care se poate monta pe masina.
 
 Pe scurt povestit, multa bucurie a adus familiei aceasta masina, in cele cateva luni in care a functionat.
Acum  suntem intr-o mare dilema, dupa ce vibrochenul a cedat la 243.000 km si am constatat urmatoarele;
 -reparatia costa enorm (in jur de 30.000lei ?)
 -motoarele similare costa intre 2500-3500 euro
 -Vanduta cu motorul defect ar aduce in jur de 2000-2500 euro (exista una la Craiova la vanzare din primavara...)

                   Va multumesc,
                     Alexandru

 

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Ce alte motoare se potrivesc la Outback 2009-2010
« Reply #1 on: December 13, 2019, 09:30:53 AM »
Acum de fapt cauti unul mai ieftin, nu mai fiabil. Sa zicem prin absurd ca pui acelasi motor, asta a tinut 243.000km, deci ii cad tablele inaintea motorului daca pui unul la fel de "putin fiabil" dar nou care sa tina tot atat.

Singura varianta care a functionat a fost inlocuirea cu un alt motor. Apoi ca sa amortizezi cheltuiala il mai folosesti minim 3 ani inainte sa il vinzi cu o suma decenta.
« Last Edit: December 13, 2019, 15:21:08 PM by MihaiFlorescu »

WIM

  • 670
Re: Ce alte motoare se potrivesc la Outback 2009-2010
« Reply #2 on: December 13, 2019, 14:33:14 PM »
Va rog sa imi spuneti daca stiti vreun alt tip de motor (mai fiabil), care se poate monta pe masina.

Iar daca ce-a scris Mihai nu te-a convins ca schimbarea tipului de motor nu e o optiune viabila, atunci ia in calcul urmatoarele:

1. dat fiind ca nu exista si alte motoare diesel de la Subaru, alternativa este un motor pe benzina
2. schimbarea motorului diesel cu unul pe benzina presupune si schimbarea instalatiei electrice a masinii - adica sa o desfaci pana la sasiu pentru a o scoate pe cea veche si a o monta pe cea noua
3. pe langa instalatie, vei avea nevoie si de unitatile electronice asociate (ECU si ceasuri de bord, cel putin)
4. e posibil, in functie de motorul ales, sa fii nevoit sa schimbi si servodirectia, dintr-una electrica in una hidraulica
5. conductele de alimentare cu combustibil sunt diferite de la diesel la benzina, deci si ele trebuie inlocuite - rezervorul la fel
6. cutia de viteze va trebui si ea schimbata pentru ca rapoartele de la diesel nu se potrivesc la benzina (aici exista posibilitatea sa fii nevoit sa schimbi si sistemul de actionare - adica schimbatorul de viteze - daca instalezi o cutie dintr-o generatie mai veche, cu actionare directa, caci ceea ce ai tu este prin cablu); schimbarea cutiei de viteze poate impune si schimbarea grupului diferential, daca rapoartele sunt diferite
7. pompa de ABS are toate sansele sa fie si ea schimbata din motive de nepotriviri de mufe
8. la capatul acestui proces te asteapta o omologare individuala a masinii

Acum, pentru a compensa lista de mai sus, uite si jumatatea plina a paharului: poti sa pui cam orice motor vrei tu  ;D .
Pe generatia asta, la nivel global, Subaru a montat cam tot ce avea la dispozitie: 2.0, 2.5 si 3.6 benzina. 2.5 si in versiunea turbo. Si daca ei au pus EJ255 asta inseamna ca tu poti sa pui si EJ257. Iar daca le-au montat pe astea inseamna ca se potriveste si 2.0 turbo - in orice versiune iti surade - EJ205, EJ207, EJ20X sau Y. Sau, daca vrei sa fii retro all the way, EJ22T. Si trec pasager peste EZ 30 si 33 pentru ca iti sta la dispozitie toata panoplia motoarelor moderne Subaru: FB-urile, 20 si 25 (adica EJ-uri cu injectie directa), FA20 (motorul pe WRX-ul post 2015 - intamplator, are aceeasi  cilindree cu diesel-ul tau, cursa si alezaj de 86 mm) sau FA16DIT de pe Levorg.

Asa ca intregul univers Subaru se afla la picioarele tale. Ce faci mai departe depinde doar de tine  :)

Re: Ce alte motoare se potrivesc la Outback 2009-2010
« Reply #3 on: December 04, 2020, 08:31:10 AM »
Hello!
Vin si eu cu o intrebare scurta poate ma poate ajuta cineva. Pe scurt, aseara am primit un mesaj sec de la mecanicul la care am dus  Outback-ul, cum ca a crapat motorul si ca trebuie schimbat. Mai multe voi afla azi, in ce fel a "crapat". Ma asteptam (si) la asta, pt ca stiam de problemele pe care le au motoarele astea. Am aflat din pacate dupa ce a fost cumparata masina.
Ca sa nu o mai lungesc, am auzit de la un prieten care are la randul lui un Subaru, de niste tipi din Slovenia -Subaru Boxer Diesel by King, care se lauda cu repararea, refacerea completa a motorului. Stie cineva ceva despre ei? Prietenul care mi-a povestit despre ei e un tip smart :), stiu sigur ca s-a documentat mult inainte despre ce optiuni ar fi pt a-si  rezolva  si el motorul, dar pe de alta parte, tipii astia din Slovenia, in afara de o pagina de FB cu 800 de like-uri si 2 reviewuri de 5* nu au alte " urme", nu mai gasesc nimic despre ei.
Ma poate ajuta cineva cu o informatie?
Multumesc:)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Ce alte motoare se potrivesc la Outback 2009-2010
« Reply #4 on: December 04, 2020, 08:50:51 AM »
Presupun ca este vorba despre un motor diesel?

Mai multe detalii aici: https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,3613.0.html

Re: Ce alte motoare se potrivesc la Outback 2009-2010
« Reply #5 on: December 04, 2020, 08:55:13 AM »
Da, Boxer 2010.
Multumesc mult!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13892
  • Life is too short to drive a boring car!

Re: Ce alte motoare se potrivesc la Outback 2009-2010
« Reply #7 on: December 04, 2020, 09:07:49 AM »
Multumesc din nou. Ma asteapta un week end interesat si educativ, deci.