resetare TPMS
Subaru club Romania

resetare TPMS

resetare TPMS
« on: December 26, 2019, 12:35:19 PM »
salut
stie cineva cum se reseteaza senzorii roti fara a merge la reprezentanta?pentru subaru xv 2018
ms

Re: resetare TPMS
« Reply #1 on: December 26, 2019, 12:41:35 PM »
Nu ai un buton in torpédo?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: resetare TPMS
« Reply #2 on: December 26, 2019, 14:52:05 PM »
Salutare. In primul rand fii mai atent unde deschizi noi subiecte. Am mutat eu de data asta discuția in zona corecta.

Ai căutat în meniu? Parca văzusem ceva pe acolo. Altfel, așteptam să vadă colegul marr mesajul că el are un xv similar de mai mult timp și poate știe el.

marr

  • 2202
Re: resetare TPMS
« Reply #3 on: December 26, 2019, 16:45:35 PM »
Nu am înțeles exact ce dorești - sa-i resetezi pe cei existenți, sau ai schimbat rotile cu cele de iarna pe care ai alți senzori ?
Din câte stiu, la modelul 2018, nu poți “împerechea “ senzorii cu mașina decât accesând computerul mașinii. Nu se poate face “de la buton”.
In principiu, orice service de roti mai răsărit ar trebui sa poată face acesta opreatiune atat timp cât noii senzori sunt compatibili cu mașina (nu stiu exact ce si cum ,dar parca-i vorba despre frecventa la care lucrează).
Eu unul nu stiu ce si cam deoarece, in acest moment, am montat anvelopele de iarna pe jantele originale, cu senzorii originali si nu a fost cazul sa resetare a TPMS.
Probabil, la anul am sa studiez aprofundat problema si dacă resetarea / cuplarea senzorilor la computerul mașinii presupune ceva prea complicat si/sau consumator de timp - deși nu-mi place - am sa rămân pe varianta o janta/doua anvelope.
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Dan_XV

  • *
  • 134
Re: resetare TPMS
« Reply #4 on: December 26, 2019, 19:10:38 PM »
Salutare.
Nici eu nu am inteles exact ce vrei sa faci.
Insa...
Eu am pe rotile de vara jantele  cu senzorii originali iar pe rotile de iarna jante cu senzori, cica OEM, cumparati de la Autosoft si la fiecare schimbare de roti trebuie sa fie imperecheati cu computerul masinii.

PS. Nu stiu ce face butonul ala de "RESET TPMS" si nici in manual nu am gasit.  :(
XV 2.0 CVT MY2016