(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
Subaru club Romania

(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #420 on: October 21, 2021, 07:59:17 AM »
Când spun că suspensia e dusa, mă uit la cum sta și văd că e lăsată pe spate. Uită-te la al doilea anunț comparativ să vezi spațiul dintre roata și aripa spate.



Are jurnal și te pot pune in contact cu proprietarul, pentru cea albastra. Prețul este peste medie pentru că nu e foarte sigur că vrea să o dea. Asta pentru că analizează ce ar putea să își ia în schimb similar ca și performanțe și nu găsește. El e supărat că nu poate să își lege telefonul la mașină și nici nu îi plac tabletele aftermarket și caută un model mai nou ceva mai confortabil la drumuri lungi, dar sa fie AWD adevărat.
https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php/topic,3204.0.html


Realist vorbind, mașina are nevoie doar de un polish, pe care i l-am promis, dar nu am avut timp. Știu că are revizia făcută recent și a cumpărat și anvelope de iarna noi, deși cele vechi arătau bine, dar el considera că sunt vechi. De curând am curățat împreună și clapeta de admisie și cât s-a putut din galerie.
Avea probleme cu pompa secundara de aer, intermitent și mai ales iarna. Rămâne blocată pe închis. Știu că voia să o schimbe sau sa o anuleze, dar nu mai știu dacă a apucat sa o facă.
« Last Edit: October 21, 2021, 08:12:31 AM by MihaiFlorescu »


Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #422 on: November 19, 2021, 00:02:18 AM »
E a mea.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #423 on: November 19, 2021, 07:32:35 AM »
Daca nu faci jurnal cu poze, nu am recunoscut-o. Bafta la vânzare. Vine alt Subaru după sau altceva?

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #424 on: November 19, 2021, 08:03:55 AM »
Mulțumesc.
Mi-am luat un Duster. Poate va mai fi și un Subaru cândva.

”Fii tu însuți schimbarea pe care vrei să o vezi în lume.”

dan_b

  • 1234
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #426 on: November 20, 2021, 15:06:33 PM »
Subaru cu gpl este foarte riscant din punct de vedere probleme motor.
La fel ca la diesel, doar daca este de la cineva care s-a ocupat super corect de intretinerea masinii si are istoric complet, iar motorul arata impecabil pe test, inclusiv si mai ales de compresie.
Sunt si oameni care ingrijesc bine Subaru cu gpl, dar sunt cumva exceptia care confirma regula. Pt ca gpl pe Subaru distruge motorul. Exista detalii si topic separat pe tema asta.
Pretul masinii poate insemna ca sunt multe de reparat la ea... Poate inclusiv la motor. Daca nu a mai fost reparat/intervenit pe motor din cauza gpl, sunt sanse sa se poata rezolva mai ieftin, "doar" 2000 euro in loc de 4000-5000 daca s-a mai intervenit si eventual prost.
Asadar, doar cu istoric clar si verificare la reprezentanta sau oameni care stiu Subaru, in functie de oras.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #427 on: November 20, 2021, 18:25:14 PM »
Mulțumesc pentru răspuns! Dar de acesta ce părere aveți? Am vorbit cu omul, e 2.0X, nu XT și are revizia la Subaru Brașov.
Scuze, am uitat să pun linkul https://www.olx.ro/d/oferta/subaru-forester-2008-IDfrygF.html
« Last Edit: November 20, 2021, 21:57:03 PM by lazarro »
”Fii tu însuți schimbarea pe care vrei să o vezi în lume.”

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #428 on: November 20, 2021, 20:14:54 PM »
Și?

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #429 on: November 20, 2021, 22:23:09 PM »
De la 158 la 180CP din chip tuning? Sa ne dea si noua reteta.
Pretul nu e chiar mic, dar depinde mai degraba ce mentenanta s'a facut pana acum: distributie, ambreiaj, amortizoare etc
Revizia la AutoKino e un plus, dar depinde ce anume a presupus. Ca pentru un simplu schimb de ulei sau filtru, ori ca il faci la reprezentanta, ori personal, mai important e ce ulei/filtre si la ce interval le'ai folosit decat unde s'au inlocuit.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #430 on: November 20, 2021, 23:05:13 PM »
Subaru cu gpl este foarte riscant din punct de vedere probleme motor.
La fel ca la diesel, doar daca este de la cineva care s-a ocupat super corect de intretinerea masinii si are istoric complet, iar motorul arata impecabil pe test, inclusiv si mai ales de compresie.
Sunt si oameni care ingrijesc bine Subaru cu gpl, dar sunt cumva exceptia care confirma regula. Pt ca gpl pe Subaru distruge motorul. Exista detalii si topic separat pe tema asta.
Pretul masinii poate insemna ca sunt multe de reparat la ea... Poate inclusiv la motor. Daca nu a mai fost reparat/intervenit pe motor din cauza gpl, sunt sanse sa se poata rezolva mai ieftin, "doar" 2000 euro in loc de 4000-5000 daca s-a mai intervenit si eventual prost.
Asadar, doar cu istoric clar si verificare la reprezentanta sau oameni care stiu Subaru, in functie de oras.

Eu nu as pune experienta proprie ca litera de lege. Ca asa am reparat și eu motor cu gpl la mecanic care a făcut prima data Subaru și n-am plătit 2000 euro și merge bine Merci de 45k km. Bine acu sta de câtva timp.
PS. Nu pricep asta cu "mecanic care știe Subaru". Nu e tot motor în 4 timpu cu ardere interna? Drept e ca îs pistoanele oleacă altfel așezate dar un mecanic, nu nea Gigel schimbatorul de ulei ar trebui sa fie în stare sa il repare. Problema e ca nu se vrea ca se fac mai multi bani din lucrări mai simple.
« Last Edit: November 20, 2021, 23:11:17 PM by Mariansro »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #431 on: November 21, 2021, 07:51:45 AM »
Eu am o altă problemă care nu apare aici pentru că mai toți care scrieți aveți diesel sau xt sau SG de 160 cai cu reductor.

Eu credeam că Impreza mea SOHC de 125 cai este leșinată dar măcar consuma puțin. Trăiam cu impresia că generațiile mai noi (Impreza, legacy, Forester) de după 2010 deși au 150 cai sunt mult mai virili caii aia. Deci sunt mai leșinate și mai iau și din sunet și feeling de ai impresia că mai bine o lași în plata ei decât să încerci o plecare mai tare sau o depășire la peste 80.
Nici nu mai compar cu outback care avea tupeul sa miște ceva și la 2000 rpm.

Mașinile au primit o direcție mai rapidă ca să se simtă mai agile, dar se simte că sunt grele și asta le afectează dinamica rău.

Deci eu ce Subaru îmi iau? Mi-e să nu scap iar în alte mărci.
« Last Edit: November 21, 2021, 07:56:37 AM by MihaiFlorescu »

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #432 on: November 21, 2021, 10:16:11 AM »
Da, Mihai. Dar gândește-te la scop. Vrei cai și distracție, iei turbo.
Vrei mașina de oraș cu consum mai mic iei aspirat.(hibrid inclus) Chiar și cu alegerea de oraș tot Subaru este.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #433 on: November 21, 2021, 18:08:23 PM »
Daca vrei neaparat Subaru, gasesti ceva sa fie cat de cat acolo, in necesitatile tale.
Eu din modelele noi poate doar un XV as lua, Impreza e prea joasa, iar Forester & Outback prea mari pentru gusturile si nevoile mele.

Si da, degeaba au mai multi cai, multe din masinile noi au reprize mai slabe decat o "batranica" mai putin fortoasa. E si vorba de greutate, dar si de etajare cutii, probabil din motive de norme de poluare.

Ca fapt divers, atat la Impreza, cat si la Forester, versiunile cele mai rapide au fost prin 2002-2006, ulterior le'au mai temperat.
SH XT era undeva pe la 7,5 pe 0-100 fata de SG XT 2.5 avea dat 6.1 ptr MT, desi cel nou tot cu 230CP venea (posibil alta cutie?)
« Last Edit: November 21, 2021, 18:09:12 PM by andrei0241 »

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #434 on: November 25, 2021, 20:46:12 PM »
Mihai , te fac la o tura cu h6 ? :))
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #435 on: November 25, 2021, 22:01:43 PM »
Mai întâi mă inviți și la o cafea în oraș sau direct pe treabă?  :D

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #436 on: November 26, 2021, 08:43:19 AM »
Direct, acum ca stim toti ca esti subaruless.
Subaru nu este o masina, este un hobby!
Ex: Legacy H6 5EAT VDC 3.0

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #437 on: December 17, 2021, 21:18:10 PM »
Km putini, pret mic - SG XT 135k km - 4100 euro
@Mihai ... ce zici?  ;D

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #438 on: December 17, 2021, 23:07:39 PM »
Acvariu în far,  suprize în şezutul scaunului, rugăciuni pentru motor.
Preţul nu este rău pentru a juca o încercare.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #439 on: December 17, 2021, 23:11:42 PM »
Acvariul din far de'ar fi cea mai mare problema, ar fi super!
Interiorul se rezolva, are si de unde sa ia ieftin unul de piele (dar probabil se vede ciudat fara a inlocui si restul elementelor bej din interior)