(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
Subaru club Romania

(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« on: March 02, 2020, 10:33:38 AM »
Continuarea volumului 1 unde membrii vin si cer pareri despre diverse anunturi cu Subaru second-hand, informatii despre masinile respective, istoric sau pareri despre care ar fi avantajele si dezavantajele fiecareia.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #1 on: March 07, 2020, 08:52:08 AM »
Salut, eram curios daca stie cineva ceva de anuntul urmator https://www.autovit.ro/anunt/subaru-wrx-ID7GAShq.html#bc68df84b7 , pe langa faptul ca pare a fi un STI.
 

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #2 on: March 07, 2020, 22:20:37 PM »
Salut. Nu are prezentare pe forum.

Muttley

  • 4916
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #3 on: April 19, 2020, 11:33:14 AM »
WRX SW 2002

Maul

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #4 on: April 21, 2020, 15:26:00 PM »
Salutare dragi subaristi! (si Cristos a inviat! celor mai religiosi)

Sper ca de luna viitoare sau in curand sa ma alatur si eu "clanului" de subaristi.
Caut orientativ de ceva vreme un Subaru XV  pana in vreo 8000 euro, preferabil benzina, dar stiti cum e, nu prea se gasesc la pretul asta in tara iar in afara momentan e cam greu de mers, asa ca ma bate gandul si la diesel. Eu in principiu merg pe munti/dealuri in weekenduri si concedii, iar in timpul saptamanii ocazional prin oras. In ultimii 3 ani am facut doar vreo 42K Km (din motive de sanatate si ptr. ca masine mea actuala se intelege doar cu drumurile netede).
In fine, eu locuiesc in Cluj si gasisem masina asta in zona: https://www.autovit.ro/anunt/subaru-xv-ID7GATBl.html
Daca aveti o parere despre link-ul de mai sus, daca stiti pe cineva care isi vinde Subie-ul sau daca aveti sfaturi de achizitie pentru un neofit, v-as asculta cu drag.

Cu bine,
Mihai
2007 Forester 2.0X

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #5 on: April 21, 2020, 15:55:28 PM »
Adevărat a înviat Mihai!

Dacă nu mergi frecvent la viteze de croaziera mai bine renunți la diesel pentru ca vei înfunda DPF-ul și nu e ieftin.

Legat de achiziționarea mașinii din link, e o mașina de 8 ani( a se citi furtune admisie, evacuarea +dpf, amortizoare,bucsaraie uzate de timp dacă nu de mers, plus alte posibile probleme generate de tiparul de folosire a utilizatorului) pe care nu îți recomand sa o cumperi.
Dacă o cumperi sa fi pregătit cu încă  50% din suma de achiziționare pentru a te bucura de mașina.
Altfel vei zice ca Subaru e de cacao.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Maul

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #6 on: April 21, 2020, 16:57:41 PM »
Adevărat a înviat Mihai!

Dacă nu mergi frecvent la viteze de croaziera mai bine renunți la diesel pentru ca vei înfunda DPF-ul și nu e ieftin.

Legat de achiziționarea mașinii din link, e o mașina de 8 ani( a se citi furtune admisie, evacuarea +dpf, amortizoare,bucsaraie uzate de timp dacă nu de mers, plus alte posibile probleme generate de tiparul de folosire a utilizatorului) pe care nu îți recomand sa o cumperi.
Dacă o cumperi sa fi pregătit cu încă  50% din suma de achiziționare pentru a te bucura de mașina.
Altfel vei zice ca Subaru e de cacao.


Multumesc de sfat Xander, astfel de lucruri ma intereseaza. Am citit destul de mult in ultimul an despre Subaru si m-am orientat spre XV sau Forester. Si uitandu-ma la buget, doar XV imi permit (e important pt mine sa aiba garda la sol generoasa), dar nu imi imaginam ca as avea de decartat pana in 50% din suma de achizitie intr-o masina din 2012. Asa practic nu merita nici un XV din generatia 1? :)
2007 Forester 2.0X

PTR

  • 570
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #7 on: April 21, 2020, 17:16:04 PM »
 Masina de provenienta Germania cu 116k km in 8 ani, adica cam 15k/an pare foarte real... A mers o batranica pana la piata in fiecare duminica..
 Masina aceea cat a putut costa in Germania ca sa fie vanduta aici cu 8000E ?
 Ma uit de mult pe site-uri de licitatii de afara si nu prea am gasit asa oferte... si un Forester diesel gata sa isi dea duhul este minim 3000-4000E fara taxe acte si adus...
 Si foarte interesant este cum suportul de centura de la sofer are un rosu asa proaspat raportat la cel de pasager care este decolorat.
 Iar in cazul in care kilometrii sunt reali, masina a fost dauna totala si nu a mai avut voie sa faca TUV daca a fost reparata. Doar pentru export.
 
 

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #8 on: April 21, 2020, 17:34:08 PM »

Asa practic nu merita nici un XV din generatia 1? :)

Se merita doar benzina aspirat cu istoric foarte bine cunoscut, intretinut ca la carte. Altfel te distrezi pe banii tai.
Colegul PTR îți spune ca Subaru de 5ani + e chilipir numai dacă îl iei de la un prieten bun.
Altfel Subaru nu folosește motoare in linie  și nici nu e marca de volum.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Alex Damian

  • 168
  • Impreza 2006 2.0R Wagon
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #9 on: April 21, 2020, 19:59:14 PM »

Din pacate se poate face TÜV chiar daca masina a fost dauna totala.
Tinand cont ca e varianta Active si e portocalie ar fi putut fi o ocazie si cumparata cu 6500-7000. Daca ai pe cineva care stie Subaru eu zic ca merita sa-i faci o verificare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13890
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #10 on: April 21, 2020, 20:02:08 PM »
Inca mai avem discutia cu Subaru diesel second hand?  Poate ar trebui sa citesti despre asta in primul rand. Vezi sectiunea tehnica si specific Subaru aici pe forum.

Nu in ultimul rand, Subaru din generatiile mai noi au inceput din ce in ce mai mult sa fie umblate la km.

PTR

  • 570
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #11 on: April 21, 2020, 21:13:55 PM »
 Eu ma gandeam ca dauna a structurii, nu a valorii de reparatie. Dar o sa mai caut informatie  :)
 Daca e pusa pe un stand de geometrie cred ca se poate observa daca este ok.

Maul

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #12 on: April 23, 2020, 09:59:25 AM »
Mersi tuturor, mai citesc aici pe forum atunci. In legatura cu link-ul de mai sus, intrebam pt ca stiu ca astia de la Twin Motors fac service si pt Subaru si credeam ca au prins o ocazie. Dar aveti dreptate, filtrul meu pe mobile.de pana acum vreo luna nu imi gasea un Subaru XV in Germania sub 6500-7000 euro, iar benzinarele sareau tot timpul de 8000 si in general Active de 1.6 sau cate un CVT-loterie.  Oricum nu cred ca nr. de km este asa important, ci daca a avut accident, modul in care a fost condusa, intretinuta si garata masina.
2007 Forester 2.0X

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #13 on: April 23, 2020, 12:14:00 PM »
O sa intreb pe acest forum, pentru ca pe cel de Suzuki lumea doar cumpara masini noi...

Oarecum tangential la subiectul din topicul de fata - a mai cumparat/vandut cineva vreo masina SH in ultima luna? Eventual in Bucuresti ma intereseaza...

Anul trecut am vandut doua masini si stiam ce am de facut - mers la circa financiara de sector unde in prealabil facusem facusem contractul la buticu' de xeroxat si tehnoredactat de pe langa, obtinut viza pe contract, dat mai departe exemplarele de contract cumparatorului, precum si CIV-ul si talonul (acesta din urma cu "instrainat catre...") si numarat banii...

Acuma, cu totul inchis inteleg ca s-ar putea trimite documentele prin posta/curier, dar dureaza 3-5 saptamani numai partea mea - a vanzatorului in cazul de fata - ceea ce cam da peste cap termenul de 30 zile in care cumparatorul sa-si inscrie masina pe numele lui. N-am nici o intentie de a tepui / incurca vreun potential cumparator, dar nici n-as vrea sa ma expun eu cumva unor posibile  riscuri (nu ma refer la cele medicale, ci la posibile tepe) - de asta am zis sa intreb p'aici.

Multumesc anticipat!

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #14 on: April 23, 2020, 12:28:37 PM »
Eu am fost sa iau in evidenta la Administatia Fiscala Brasov o remorca noua pe care o achizitionasem inainte de Starea Vietii (04.03.2020).
Nici eu nu am vrut sa ma expun si inainte de asta am vorbit cu cineva de acolo sa vad daca pot amana si mi-a spus clar ca trebuie sa vin, mai ales ca sunt persoana juridica.

Acum, pentru persoane fizice nu cred ca e prea mare penalizarea (cel putin asa am dedus eu).
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

Maul

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #15 on: April 23, 2020, 12:34:22 PM »
O sa intreb pe acest forum, pentru ca pe cel de Suzuki lumea doar cumpara masini noi...

Oarecum tangential la subiectul din topicul de fata - a mai cumparat/vandut cineva vreo masina SH in ultima luna? Eventual in Bucuresti ma intereseaza...

Anul trecut am vandut doua masini si stiam ce am de facut - mers la circa financiara de sector unde in prealabil facusem facusem contractul la buticu' de xeroxat si tehnoredactat de pe langa, obtinut viza pe contract, dat mai departe exemplarele de contract cumparatorului, precum si CIV-ul si talonul (acesta din urma cu "instrainat catre...") si numarat banii...

Acuma, cu totul inchis inteleg ca s-ar putea trimite documentele prin posta/curier, dar dureaza 3-5 saptamani numai partea mea - a vanzatorului in cazul de fata - ceea ce cam da peste cap termenul de 30 zile in care cumparatorul sa-si inscrie masina pe numele lui. N-am nici o intentie de a tepui / incurca vreun potential cumparator, dar nici n-as vrea sa ma expun eu cumva unor posibile  riscuri (nu ma refer la cele medicale, ci la posibile tepe) - de asta am zis sa intreb p'aici.

Multumesc anticipat!

Sper ca nu e offtopic raspunsul pe thread-ul asta: Mi-am vandut eu masina SH ieri (sper ca o vreme nu mai am trreaba cu VAG) :)
Nu s-a schimbat nimic fundamental.
A trebuit sa ma intorc in orasul de bastina sa iau vizele pt contractul de vanzare-cumparare, am revenit, si tot asa faci: dai CIV + talon + 3 exemplare de contract si cheile, si numeri banii. Cumparatorul a venit cu masca, manusi, civilizat.
2007 Forester 2.0X

marr

  • 2202
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #16 on: April 23, 2020, 12:39:28 PM »
Si eu am vandut Impreza saptamana trecuta - tranzactie intre persoane juridice.
Singurul drum a fost la Primarie, la Impozite si Taxe cu factura de vanzare (5 exemplare), copie dupa CUI-ul cumparatorului, copie dupa CIV (nu retin daca si dupa Certificatul de Inmatriculare) si cu cererea de scoatere din evidenta fiscala a masinii.
Am rezolvat rapid - in 15 minute am plecat cu toate actele. Certificatul Fiscal l-am scos on-line ca sa nu mai revin a doua zi pentru unul ”original”.

ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #17 on: April 23, 2020, 15:00:34 PM »
Va foarte multumesc tuturor pentru raspunsuri, dar posibil sa nu fi fost inteles - m-as duce si eu la Circa financiara de sectorul de care apartin, daca ar fi deschisa. In Bucuresti se pare ca toate unitatile de taxe si impozite de sector sunt inchise...


Muttley

  • 4916
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #18 on: April 23, 2020, 15:25:05 PM »
De ce nu folosesti serviciile vreunui Gigel care cu asta se ocupa?
Am cumparat si vandut 5 masini, iar Gigel imi zicea ce am de facut, restul facea el.
WRX SW 2002

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #19 on: April 23, 2020, 16:02:40 PM »
- m-as duce si eu la Circa financiara de sectorul de care apartin, daca ar fi deschisa. In Bucuresti se pare ca toate unitatile de taxe si impozite de sector sunt inchise...

Am recitit mesajul tau si inteleg ca nu lucreaza cu publicul avand in vedere ca poti trimite actele prin curier si primesti raspuns in 3-5 saptamani. In acest caz, asta este procedura ce trebuie urmata, iar depasirea celor 30 de zile de la instrainare va fi asumata de catre institutie.
Frumos ar fi sa se dea un numar de ordine cum ca ai depus actele, ca toata lumea sa fie acoperita.
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon