(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
Subaru club Romania

(v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net

Forester

  • 3067
  • The other right!
Re: rog sfaturi impreza 2.0d
« Reply #140 on: August 02, 2020, 14:46:15 PM »
orientalmed, ceea ce te intereseaza pe tine sunt reprizele, unde probabil 1.8t ma astept sa aiba oarece avantaj.
E adevarat ca si 2.0, avand ture multe, il poti tine mai turat si vei avea rezultate oarecum similare, plus o plaja de turatii probabil mai larga.
De altfel aici este si  "catch"-ul cu motorul de 160 de la Subaru, daca este cel care cred eu: atinge suta in treapta a 2-a, ceea ce face sa castige timp pretios, in timp ce skoda aia cred ca are nevoie si de a 3-a pentru a atinge suta.
Insa aceasta discutie este valabila doar pentru motorul 2.0 de pe impreza hawkeye, adica 2006 pana in 2008 cand a aparut hatch-ul. Acelasi motor a mai fost si pe Forester SG intre aceeasi ani.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Alex Damian

  • 168
  • Impreza 2006 2.0R Wagon
Re: rog sfaturi impreza 2.0d
« Reply #141 on: August 02, 2020, 15:33:25 PM »
Octavia 1 1.8t de 150 se simte mai rapida fiind turbo si tractiune fata dar puse una langa alta pierde in orice conditii. Am avut pana acum aproape doi ani si o Jetta 1.4TSI 170cp. De la 0 la 180 erau pe-acolo, Impreza merge pana aproape de 190km/h in treapta 4, cand ai schimbat 5 deja urca foarte greu pana la 215km/h, Jetta tragea constant pana pe la 220.Cutia in 6 trepte, 60Nm mai mult isi spun cuvantul la vitezele astea.  In depasiri din scurt erau cam la fel doar ca la Impreza retrogradezi doua trepte pentru a avea aceleasi performante. Testat cu A3 1.8TFSI-ul de 163Cp a unui prieten povestea a fost asemanatoare. La capitolul tinuta de drum in schimb Impreza este net superioara, personal si confortul mi se pare mai bun desi multi ma contrazic.

Re: rog sfaturi impreza 2.0d
« Reply #142 on: August 02, 2020, 16:19:24 PM »
multumesc mult.
a mea e 1.8t 4*4.
"integrala" o penalizeaza cam o secunda fara de 1.8t tractiune fata.
pare ok din ce spuneti  2.0 aspirat ( hawk) fata de 1.8t .
 daca mai pun ca haldexul face scodita si mai lenta fata de tractiune fata 1.8t  ar trebui sa ma satisfaca aspiratul.
caut hawk atat pe mobile cat si olx dar tare greu apar si la toate gasesc ceva care nu imi place.
dar o fi ceva si pt mine.

marr

  • 2204
Re: rog sfaturi impreza 2.0d
« Reply #143 on: August 02, 2020, 18:57:01 PM »
Ți s-a mai spus, rețeta succesului e simpla: RĂBDARE (si tutun) !
Asta-i specific Subaru - o mașina buna se cumpara si se vinde cu răbdare si fără graba. La fel cum vinzi greu una buna (la prețul corect), găsești greu una buna si doar dacă ești dispus sa plătești prețul corect.
Ieftin, bun si repede NU pot coexista !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Re: rog sfaturi impreza 2.0d
« Reply #144 on: August 03, 2020, 19:46:25 PM »
astept , ce sa fac doar ca nu se misca nimic in tara. dinafara sunt cam cu emotii sa iau si evident cu preturi mai mari. nu ar deranja asta avand in vedere ca au tabla muuult mai intretinuta.
 Doar ca afara apar si dispar cam repede anunturile si nu am timpnsa reactionez , sa iau o decizie.
In ro sunt de 2 luni aceleasi doua  anunturi cu hawk.
de masinanasta stiti ceva?  este vre un user de pe forum?
Subaru Impreza 2.0 r

https://m.olx.r*/oferta/subaru-impreza-2-0-r-IDdfeNh.html?reason=

ca sa nu fie link am schimbat o cu *
« Last Edit: August 03, 2020, 19:48:04 PM by orientalmed »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: rog sfaturi impreza 2.0d
« Reply #145 on: August 03, 2020, 22:52:55 PM »
Nu au nici o tabla mai ok afara. Doar le pregătesc de vânzare mai bine.

Italia și Spania da, au ierni mai blânde și chiar fără zăpadă. Acolo da. Germania nu.

Re: rog sfaturi impreza 2.0d
« Reply #146 on: August 03, 2020, 23:13:30 PM »
În Germania is mai mâncate de rugina decât în Ro.
Diferența e ca la ei nu iei tuv usor

Alex Damian

  • 168
  • Impreza 2006 2.0R Wagon
Re: rog sfaturi impreza 2.0d
« Reply #147 on: August 04, 2020, 01:28:11 AM »
În Germania is mai mâncate de rugina decât în Ro.
Diferența e ca la ei nu iei tuv usor

Sunt de parere ca daca ambii inspectori sunt la fel de obiectivi ITP-ul nostru se obtine mai greu decat TÜV-ul lor. Principalul argument ar fi ca pe ei nu ii intereseaza aspectul exterior, poate fi lovita pe toate partile.

Re: rog sfaturi impreza 2.0d
« Reply #148 on: August 04, 2020, 09:24:30 AM »
pff, cand am luat bmw ul am vazut o groaza de masini rulate in romania de catuva ani si f multe din parcuri din germania.
Era o diferenta mare intre aspectul tablei celor din afara fata de cele din romania.
In romanica aveau ciupituri, izbitiri cu portiera, tabla cu asa zisele panze de paianjen de la frecat sau spalat aiurea. Inafara nu aveau asa ceva.
 in interior...iar diferenta mare ca uzura.
si m am dus la buget de 20-25.000 euro
aveau si germanii ciurucurile lor dar pus ban la acelasi ban  tot timpul romanica parea mai ciupita si mai prost intretinuta.
x3 ul meu l am luat impecabil si tot il  cautam de dinti pana mi a spus mecanicul ca " sa te vad cum il intretii la tabla asa cum a facut germanul"
I am spus de sus ca ce stie el..ca am eu grija.
Aha..in prima zi de romania, mi a izbit o unu in carrefour in bara darr nu l am vazut la fata, dupa doua saptamani frecata la bara, apoi periodic apar izbituri , punctii in protiere, sarit de vopsea de pe capota.
SE VEDE enorm diferenta de drumuri ,pietricele, nesimtirea romanilor care bulesc in parcari alte masini si o sterg. etc
la fel am patit in 10 ani si cu skoda.
si la ambele am parcare platita nu le las pe unde pot doar ca in oras sunt la..mila romanilor.
insa accept ca germanii le pot cosmetiza mai bine si in final si experienta voastra poate fi diferita
« Last Edit: August 04, 2020, 09:34:57 AM by orientalmed »

Re: rog sfaturi impreza 2.0d
« Reply #149 on: August 04, 2020, 09:39:37 AM »
masina asta o stie cineva?
proprietarul spune ca tot din romania a luat-o. e al doilea barbat al ei..:)
https://m.olx.ro/oferta/subaru-impreza-2-0-r-IDdfeNh.html?reason=
« Last Edit: August 04, 2020, 10:32:17 AM by orientalmed »

Muttley

  • 4913
Re: rog sfaturi impreza 2.0d
« Reply #150 on: August 04, 2020, 09:52:35 AM »
1) pune linkurile intregi, aici nu e Softpedia. Nu le va deschide nimeni daca umbli cu artificii cu stelute si alte alea;
2) daca starea tablei pentru tine se rezuma la zgarieturi si bare neatinse, ramai cu BMW. Masina mea e o epava daca te iei dupa cum arata fetele de portiera si barele. Hayonul e indoit de la impins la scos din sant, plafonul e bulit de grindina. Daca te uiti sub ea in schimb, e alta poveste. Adica unicul lucru ce conteaza.
BMW!
WRX SW 2002

Re: rog sfaturi impreza 2.0d
« Reply #151 on: August 04, 2020, 10:36:25 AM »
Muttley, fiecare are alte standarde si traieste in alta poveste in viata asta. si le respect.
ps am corectat linkul.
ms pentru raspunsurile date pe topic, chiar de unele m au cam enervat  :angel:
sa ai o zi buna.
« Last Edit: August 04, 2020, 10:39:41 AM by orientalmed »

Muttley

  • 4913
Re: rog sfaturi impreza 2.0d
« Reply #152 on: August 04, 2020, 10:44:11 AM »
Ok, treaba ta.
Subaru din generatia aia rugineste. In Iasi si Moldova in general se deszapezeste cu sare grunjoasa si pietre care sableaza. Cand treci prin podea cu tot cu scaun, daca esential e sa ai bara nezgariata, perfect.

Imi pare rau ca te enervezi, principala-mi intentie era sa te informez, ca mi-am rupt suficiente straturi din piele si mi-am irosit prea multe sute de zile din viata lucrand la o masina ca cea pe care doresti s-o iei.
Cu discutabila placere.
WRX SW 2002

Re: rog sfaturi impreza 2.0d
« Reply #153 on: August 05, 2020, 10:34:59 AM »
multumesc, apreciez sfatul Muttley  :laugh:
Doar ca acum cateva zile am primit o informatie de la un user de pe forum( consider cu experienta in subaru) ca tocmai modelul de HAWK este cel mai rezistent la rugina din toate generatiile si are caroseria cu cel mai inalt simt de raspundere in domeniu alturi de modele mai vechi.
dupa 2008 chiar voi pe aici ati spus ca au inceput sa taie din costuri.
daca hawk ul spui ca are probleme cu rugina..cele din generatie mai veche banui caa suny mai afectate.
atunci doar modelul impreza dupa 2008 stinkeye ar fi mai ok?
ok sa spunem ca probleme sunt acolo si acolo, dar ce generatie e mai buna?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: rog sfaturi impreza 2.0d
« Reply #154 on: August 05, 2020, 11:51:39 AM »
Am cam deviat de la subiectul inițial.

Caută anunțuri și mergi să vezi mașinile. Nu contează ce generație sau culoare. Vezi cum ți se par și caută una bine întreținută.
O sa găsești și noi și vechi cu rugină, cum la fel găsești și fără rugină.

În final contează doar cum o vezi și simți tu. Fiecare de aici favorizează un model sau altul, dar ai primit și păreri obiective. Până la urmă sunt multi fericiți indiferent de model sau an de producție.

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #155 on: August 05, 2020, 20:26:51 PM »
Pe care'l incurca 50 000E:-X

Xander

  • 1252
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #156 on: August 05, 2020, 20:56:29 PM »
Pe care'l incurca 50 000E:-X

Arata ca noua si la 600cp poți sa zici ca e electrica.
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #157 on: August 05, 2020, 21:45:01 PM »
Creca defapt a pozat mr-ul ala.

Sfat achizitie Subaru Forester 2.0 Diesel Sport Style 2016
« Reply #158 on: August 06, 2020, 11:41:05 AM »
Bună ziua la toată lumea!
Aș dori să știu dacă merită achiziționarea unui model precum cel menționat în titlul topic-ului, în condițiile în care este vorba de o mașină import Italia (cumpărată la licitație), full option, cu 180.000 km la bord (mașina fiind produsă în 2016), la prețul de 12.500 euro? Mie mi se pare cam ieftină și mă tem de ceva defecte... Dar ce știu eu?
Vă mulțumesc și scuze pentru deranj.  :)

R.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13893
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: (v2) Sfaturi achizitie Subaru si anunturi de pe net
« Reply #159 on: August 06, 2020, 11:47:46 AM »
Salut. Am mutat eu topicul tau unde isi are locul. Acolo, in caz ca nu ai observat, erau jurnalele de bord ale membrilor.

Citeste putin pe forum despre diesel si o sa afli raspunsul.